Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Punkit piinaavat jo lähes koko maata, mutta vain osa saa ilmaisen rokotteen – THL:n ylilääkäri kertoo, miksi

1.6.2026 13:03
Lue lisää 

Purra niittasi perussuomalaiset oikeistolaisen talouslinjan vetäjiksi

Suomenmaa 14.8.2023 21:00, muokattu 14.8.2023 16:03
a– a+
Pääkirjoitus

Perussuomalaiset tiivistivät rivinsä viikonvaihteessa Tampereella pidetyssä puoluekokouksessa tutulla reseptillä. Kesän rasismikohut leimattiin median ajojahdiksi, jonka tavoitteena on hallituksen kaataminen ja vaalituloksen mitätöinti.

Median syyttäminen toimi hyvin vielä tässä kokouksessa. Perussuomalaiset kokevat, että media on kohdellut heidän ministereitään epäreilusti kaivelemalla näiden vanhoja kirjoituksia.

Tilanne muuttuu, jos Petteri Orpon (kok.) hallitus saa koottua rivinsä ja pääsee toteuttamaan ohjelmaansa. Silloin palataan politiikan normaaliarkeen, jossa oppositio ruotii kriittisesti hallituksen päätöksiä.

Ensimmäinen testi on edessä jo lähiviikkojen aikana, kun hallitus tekee ensimmäisen budjettinsa. Siinä pitäisi ryhtyä panemaan toimeen hallitusohjelman säästöpäätöksiä.

Purra loi asetelmat syksyä ja koko vaalikautta varten sunnuntain linjapuheessaan. Se kannattaa lukea huolella.

Purra ei tyytynyt valtiovarainministereiden tavalliseen retoriikkaan, jossa korostetaan säästäväisyyden tärkeyttä. Hän esitti tiukalle leikkauslinjalle ideologiset perusteet.

Perussuomalaiset kuuluvat oikeistoon, ajavat talouspolitiikassa jopa oikealta ohi kokoomuksesta.

Purran mukaan perussuomalaiset haluavat edustaa fiskaalikonservatiivista ajattelua esikuvanaan sadan vuoden takainen valtiovarainministeri, sittemmin pääministeriksi ja presidentiksi noussut Risto Ryti.

”Valtion tulee hoitaa päätehtävänsä, selvästi paremmin kuin nyt, mutta sellaisesta, joka ei ole pakollista, tulee ennemminkin pidättäytyä kuin sinne siirtää lisää veronmaksajan rahaa”, Purra linjasi.

Fiskaalikonservatismin vastakohdaksi Purra nosti sosialistisen ajattelun, jossa valtiolle otetaan koko ajan veronmaksajien rahoilla sellaisia tehtäviä, jotka kuuluisivat itse asiassa terveille ja toimintakykyisille kansalaisille.

Sosialistinen ajattelu johtaa kansalaisten holhoamiseen ja passivoitumiseen. Purran tavoitteena onkin selvästi nykyistä pienempi valtio. Siihen päästään lopettamalla veronmaksajien rahojen käyttäminen turhiin hankkeisiin.

Tällä retoriikalla rajutkin leikkaukset muuttuvat vain talouden ja samalla koko yhteiskunnan tervehdyttämiseksi.

Purran linjaus ansaitsee kiitoksen selkeydestään. Tämän jälkeen ei tarvitse enää keskustella siitä, mihin perussuomalaiset sijoittuvat poliittisella kartalla.

Perussuomalaiset kuuluvat oikeistoon, ajavat talouspolitiikassa jopa oikealta ohi kokoomuksesta.

Talouspolitiikka onkin se liima, joka yhdistää kokoomusta ja perussuomalaisia. Se on myös syy siihen, että Petteri Orpo valitsi kumppanikseen perussuomalaiset.

Purra yritti näin luoda puitteet syksyn budjettikeskustelulle. Hän ja hallitus haluavat tervehdyttää taloutta ja yhteiskuntaa vastassaan sosialistista ajattelua edustava vasemmisto-oppositio.

Yhtä Purran puheesta kuitenkin puuttui ja sen mukana aika paljon. Hän puhui kyllä työllisyyden ja työn tekemisen tärkeydestä mutta ei esittänyt keinoja, jotka nopeuttaisivat talouden kasvua ja parantaisivat sitä kautta työllisyyttä. Tämä onkin fiskaalikonservatiivisen ajattelun sokea piste.

Ongelma ilmeni jo sata vuotta sitten, kun Purran esikuva Risto Ryti toimi Suomen Pankin pääjohtajana. Ryti piti rahapolitiikan linjan kireänä vielä siinäkin vaiheessa, kun maailmanlaajuinen talouslama iski 1920-1930 -lukujen vaihteessa. Tuhannet maatilatkin joutuivat silloin vasaran alle.

Talouden suhdanteet näyttävät nytkin sumuisilta. Mitä Purra tekee, jos työttömyys kääntyy kasvuun? Pitääkö hän silloinkin kiinni fiskaalikonservatiivisesta talouslinjasta vai taipuuko hallitus etsimään keinoja talouden elvyttämiseksi – kas siinä vastapulma.

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Marko Soini:
Aikuisena opiskellessa oppii jotain olennaista itsestään
Puheenvuoro | 25.5.2026 13:26
Antti Siika-aho:
Mielenterveysongelmat täytyy ottaa vakavasti
Puheenvuoro | 22.5.2026 13:09
Jussi Kukkurainen:
Elämää nuoruuden ristipaineessa
Puheenvuoro | 18.5.2026 13:10
Antti Kurvinen:
Orpon hallitus joutaa mennä 
Puheenvuoro | 13.5.2026 17:59
Maritta Mynttinen:
Kevät päättyy – mutta tulevaisuus jää odottamaan
Puheenvuoro | 11.5.2026 12:42

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
KuPSin pelaajaa epäillään kolmesta raiskauksesta – Vangittu
Uutiset | 1.6.2026 10:51
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Ukrainalaismedia: Kaliningradin lentokenttä suljettiin ensimmäistä kertaa droonivaaran vuoksi
Uutiset | 26.5.2026 15:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lasten uimataito romahti – ”Herättää perusteltua huolta”
Uutiset | 1.6.2026 22:27
Eläkeläisten työhalut hiipuivat, paljastaa tutkimus
Uutiset | 1.6.2026 22:16
Kesäreissuun mahdollisimman kauas kaikesta? – Tämä on Suomen syrjäisin kolkka
Uutiset | 1.6.2026 22:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Määräaikainen työsuhde, mörkö vai mahdollisuus?
Mielipide | 1.6.2026 11:29
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32
Lukijalta: Yksinasuvat ovat keskustalle mahdollisuus – mutta nähdäänkö se?
Mielipide | 1.6.2026 10:24
Lukijalta: Osallistun vieraana keskustan juhlakokoukseen Tampereella
Mielipide | 1.6.2026 10:20
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan on luvattava, ettei nuorilta leikata, vaatii keskustanuoret
Uutiset | 1.6.2026 9:38
Keskustakolmikko huolestui: Heikentyykö tiestön talvikunnossapidon taso pysyvästi?
Uutiset | 1.6.2026 9:18
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste