Tapahtumat

Klikkaa keskustapiirin nimeä, niin näet oman alueesi keskustatapahtumat. Palstalla voivat ilmoittaa tapahtumistaan kaikki keskustajärjestöt. Lähetä tapahtumatiedot omalle piiritoimistollesi. Päivitämme sivun tiedot tiistaisin ja perjantaisin piireiltä tulevien tietojen mukaisesti.

  • Centerns distrikt – Keskustan piiri rf

    Yhteystiedot: Puheenjohtaja, toiminnanjohtaja Paavo Väyrynen, pmvayrynen@gmail.com. Järjestösihteeri (15.8.2022–15.4.2023) Aki Utter.

  • Etelä-Häme

    Pii­ri­toi­mis­to: Pii­rin tmj Timo Oravainen 050 533 6686, timo.oravainen@keskusta.fi. Toi­mis­to­sih­tee­ri ja Kes­kus­ta­nais­ten tmj Sari Ku­jan­pää 040 759 0509, sari.ku­jan­paa@kes­kus­ta.fi. Kes­kus­ta­nuor­ten tmj Emi­lia Päi­vän­sä­de 050 439 6822, hame@kes­kus­ta­nuo­ret.fi. Pii­ri­toi­mis­ton osoi­te: Vanajantie 10A, 13110 Hämeenlinna.

  • Etelä-Pohjanmaa

    Piiritoimisto: Toiminnanjohtaja Sini-Elina Kärsämä 040 354 1945. Toimistosihteeri Tarja Sievi 040 772 1258. Keskustanuorten tmj Kata Huhtakoski 045 878 6300. Keskustanaisten yhteyshenkilö Sari Palmu 0400 541 763. Vesaisten yhteyshenkilö Anne-Maria Jaskari 040 172 5005. Piiritoimiston käyntiosoite Keskuskatu 11 A 12, Seinäjoki.

  • Etelä-Savo

    Piiritoimisto: Porrassalmenkatu 33, 50100 Mikkeli. Toiminnanjohtaja Ulla-Riitta Juuti, 050 347 3556, ulla-riitta.juuti@keskusta.fi, Etelä-Savon Keskustanuorten toiminnanjohtaja Arttu Ruhanen 040 042 2595, etelä-savo@keskustanuoret.fi. Piiritoimisto on avoinna sovittaessa.

    Toiminnanjohtaja Ulla-Riitta Juuti on lomalla 11.7.–31.8.

  • Helsinki

    Piiritoimisto: Apollonkatu 11 a, 00100 Helsinki, helsinki@keskusta.fi. Toiminnanjohtaja Noora Juvonen 0400 457 771, noora.juvonen@keskusta.fi. Keskustanuoret: puheenjohtaja Veera Savonen 044 2825250, helsinki@keskustanuoret.fi.

  • Itä-Savo

    Piiritoimisto: Tottinkatu 15, 57130 Savonlinna. Toiminnanjohtaja Ulla-Riitta Juuti, 050 347 3556, ulla-riitta.juuti@keskusta.fi. Piiritoimisto on avoinna sovittaessa.

    Toiminnanjohtaja on lomalla 11.7. – 31.8.

  • Kainuu

    Piiritoimisto: Kauppakatu 26 A, 2. krs, 87100 Kajaani. Toiminnanjohtaja Minna Peittola 050 428 2074, minna.peittola@keskusta.fi. Puheenjohtaja Sakari Seppänen 045 317 905, sakari.seppanen@vuokatti.net. Keskustanuoret: hallintokoordinaattori Marko Soini 045 205 0677, kainuu@keskustanuoret.fi. Toimisto on avoinna tiistaisin klo 10–16.

  • Karjala

    Piiritoimisto: Piiritoimiston käynti- ja postiosoite on Valtakatu 54, (2. krs), Lappeenranta. Piirin toiminnanjohtaja Matti Kuittinen 040 416 0147, matti.kuittinen(a)keskusta.fi. Järjestösihteeri Tuija Pitkäpaasi 040 415 8759, tuija.pitkapaasi(a)keskusta.fi. Kaakon Keskustanuorten toiminnanjohtaja Emilia Päivänsäde 050 439 6822, kaakko(a)keskustanuoret.fi.

  • Keski-Pohjanmaa

    Piiritoimisto: Tehtaankatu 18 lh 2, 67100 Kokkola, keski-pohjanmaa@keskusta.fi. Toiminnanjohtaja Mari Kerola, mari.kerola@keskusta.fi. Keskustanuorten toiminnanjohtaja Kata Huhtakoski 045 878 6300, keski-pohjanmaa@keskustanuoret.fi.

  • Keski-Suomi

    Piiritoimisto: Osoite Yliopistonkatu 17B (2. krs), 40100 Jyväskylä. Sähköposti keski-suomi@keskusta.fi ja puhelin 045 327 4845. Pj Tahvo Anttila 0500 746 571, tahvoanttila@gmail.com. Tmj Sinikka Varila 0400 909 013, sinikka.varila@keskusta.fi. Ts Pia Högberg 045 327 4845, pia.hogberg@keskusta.fi. Keskustanuoret ja Vesaiset: tmj Elina Suoranta 040 721 0636, elina.suoranta@vesaiset.fi. Keskustanaiset:  pj Anne-Maria Perttula 040 831 3775, anne-maria.perttula@sovatek.fi.

    Keski-Suomen Keskusta. Ylimääräinen yleinen kokous su 28.8. klo 11 Konneveden satamassa M/S Linnealla (Satamatie 60). Ilmoittautuminen ja kahvi kello 10–11. Asiana eduskuntavaaliehdokkaiden nimeäminen. Mukana tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkonen ja puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen.

  • Keskustan lehtimiehet
  • Keskustan sivistysseura
  • Keskustanaiset
  • Keskustanuoret

    Liittotoimisto: Pääsihteeri Anna-Leena Veteläinen 050 516 7046, anna-leena.vetelainen@keskustanuoret.fi. Hallintokoordinaattori Marko Soini 045 205 0677, marko.soini@keskustanuoret.fi. Järjestösuunnittelija Jenna Wahlstén 050 357 8860, jenna.wahlsten@keskustanuoret.fi. Mediasuunnittelija Klaus Kaarti 050 357 4438, klaus.kaarti@keskustanuoret.fi

    Etelä-Pohjanmaa: Toiminnanjohtaja Kata Huhtakoski 045 878 6300, etela-pohjanmaa@keskustanuoret.fi.

    Etelä-Savo: Toiminnanjohtaja Arttu Ruhanen 040 042 2595, etela-savo@keskustanuoret.fi.

    Helsinki: Puheenjohtaja Veera Savonen 044 282 5250, helsinki@keskustanuoret.fi

    Häme: Toiminnanjohtaja Emilia Päivänsäde 050 439 6822, hame@keskustanuoret.fi.

    Kaakko: Toiminnanjohtaja Emilia Päivänsäde 050 439 6822, kaakko@keskustanuoret.fi.

    Kainuu: Hallintokoordinaattori Marko Soini 045 205 0677, kainuu@keskustanuoret.fi.

    Keski-Pohjanmaa: Toiminnanjohtaja Kata Huhtakoski 045 878 6300, keski-pohjanmaa@keskustanuoret.fi.

    Keski-Suomi: Toiminnanjohtaja Elina Suoranta 040 721 0636, keski-suomi@keskustanuoret.fi.

    Lappi: Puheenjohtaja Konsta Lepistö 045 314 6265, lappi@keskustanuoret.fi.

    Pirkanmaa: Hallintokoordinaattori Marko Soini 045 2050 677, pirkanmaa@keskustanuoret.fi.

    Pohjois-Karjala: Toiminnanjohtaja Susanna Turunen 050 3030 456, pohjois-karjala@keskustanuoret.fi.

    Pohjois-Pohjanmaa: Tapahtuma- ja viestintäkoordinaattori Eevasisko Mehtätalo 040 5274913, pohjois-pohjanmaa@keskustanuoret.fi.

    Pohjois-Savo: Toiminnanjohtaja Joel Kohvakka 044 312 2982, pohjois-savo@keskustanuoret.fi.

    Satakunta: Hallintokoordinaattori Marko Soini 045 2050 677, satakunta@keskustanuoret.fi.

    Uusimaa: Toiminnanjohtaja Emilia Päivänsäde 050 439 6822, uusimaa@keskustanuoret.fi.

    Varsinais-Suomi: Toiminnanjohtaja Johanna Fonsell 045 636 2457, varsinais-suomi@keskustanuoret.fi.

    Suomen Keskustanuoret ry. Keskustanuorten liittohallitus kutsuu koolle Suomen Keskustanuoret ry:n sääntömääräisen liittokokouksen 28.–30.10. Riihimäelle. Kokouspaikkana toimii Teatterihotelli Riihimäki (Hämeenaukio 1, 11100 Riihimäki). Kokouksen virallisten edustajien on ilmoittauduttava kokouspaikalla 29.10. klo 9–12 välisenä aikana. Kokous avataan 29.10. klo 10. Sääntömääräisten asioiden lisäksi kokouksessa käsitellään Keskustanuorten eduskuntavaaliohjelma vuoden 2023 eduskuntavaaleihin sekä Keskustanuorten kansainvälisen toiminnan strategia. Jäsenjärjestöjen liittohallitukselle osoittamat aloitteet tulee toimittaa viimeistään 28.9. klo 23.59 sähköpostitse osoitteeseen info@keskustanuoret.fi. Liittokokouksen asialista ja tarkempi ohjelma sekä ilmoittautumisohjeet julkaistaan myöhemmin osoitteessa www.keskustanuoret.fi. Lisätiedot: Pääsihteeri Anna-Leena Veteläinen, anna-leena.vetelainen@keskustanuoret.fi, p. +358 50 516 7046.

  • Keskustaopiskelijat
  • Kymenlaakso

    Pii­ri­toi­mis­to: Tmj Sami Pork­ka 050 577 0838, sami.pork­ka@kes­kus­ta.fi. Toi­mis­ton käyntiosoite kaup­pa­kes­kus Han­sa 2. ker­ros, Torikatu 3–5, Kou­vo­la; pos­ti­o­soi­te Kes­ki­ka­tu 4, 45100 Kou­vo­la. Kaakon keskustanuorten toiminnanjohtaja Emilia Päivänsäde 050 439 6822, kaakko@keskustanuoret.fi. Toi­mis­to pää­sään­töi­ses­ti avoin­na ma–to, mut­ta kan­nat­taa var­mis­taa pai­kal­la­o­lo soit­ta­mal­la etu­kä­teen.

  • Lappi

    Piiritoimisto: Kansankatu 12 A, 96100 Rovaniemi, avoinna sopimuksen mukaan. Toiminnanjohtaja Antti Mulari 040 839 4330, antti.mulari@keskusta.fi. Järjestö- ja viestintäkoordinaattori Hanna Pesonen 040 837 9867, hanna.pesonen@keskusta.fi. Keskustanuorten pj Konsta Lepistö 045 314 6265, lappi@keskustanuoret.fi. Keskustanaisten tmj Mirja Stålnacke 040 534 4485, mirja49@gmail.com.

  • Peräpohjola

    Piiritoimisto: Valtakatu 25, 94100 Kemi, avoinna sopimuksen mukaan. Toiminnanjohtaja Antti Mulari 040 839 4330, antti.mulari@keskusta.fi. Järjestö- ja viestintäkoordinaattori Hanna Pesonen 040 837 9867, hanna.pesonen@keskusta.fi. Keskustanaisten pj Tuija Palosaari 040 595 4475, tuija.palosaari@tornio.fi.

  • Pirkanmaa

    Piiritoimisto: Keskustan Pirkanmaan piirin toiminnanjohtaja Pirjo Ala-Hemmilä 040 767 3419, pirjo.ala-hemmila@keskusta.fi. Keskustanaisten toiminnanjohtaja Kristiina Mäki-Välkkilä 040 556 7262, kristiina.maki-valkkila@keskusta.fi. Keskustanuorten hallintokoordinaattori Marko Soini 045 205 0677, pirkanmaa@keskustanuoret.fi. Vesaisten toiminnanjohtaja Pilvi Kärkelä 040 589 5709, pilvi.karkela@gmail.com. Toimistomme sijaitsee osoitteessa Nä­si­lin­nan­ka­tu 23 A 1, 33210 Tam­pe­re. Tervetuloa poikkeamaan! Varmistathan läsnäolomme joltakin edellä mainituista. Sähköposti piirille osoitteeseen: pir­kan­maa@kes­kus­ta.fi (myös yhdistysten tapahtumailmoitukset).

    Akaa. Hunajatori la 20.8. Toijalan torilla. Tervetuloa Keskustan teltalle klo 9–16! Paikalla kansanedustajat Jouni Ovaska (klo 10–11) ja Arto Pirttilahti (klo 11–12).

  • Pohjois-Karjala

    Piiritoimisto: Siltakatu 22, 80100 Joensuu, pohjois-karjala@keskusta.fi. Puheenjohtaja Jertta Harinen 044 274 3267, jertta.harinen@keskusta.fi. Keskustanuorten toiminnanjohtaja Susanna Turunen 050 3030 456, pohjois-karjala@keskustanuoret.fi.

  • Pohjois-Pohjanmaa

    Piiritoimisto: Toimisto 040 515 6800, Keskustan tmj Minna Siira 050 388 0015, Antti Ollikainen 040 721 0311, keskustanuorten viestintä- ja tapahtumakoordinaattori Eevasisko Mehtätalo 040 5274913 pohjois-pohjanmaa@keskustanuoret.fi ja Vesaisten toiminnanjohtaja Heli Purola 0400 170 701.

  • Pohjois-Savo

    Piiritoimisto: Toiminnanjohtaja Kimmo Valta, Snellmaninkatu 37, 70100 Kuopio, 044 369 9600, kimmo.valta@keskusta.fi. Toimistosihteeri Jaana Kvist, Riistakatu 15, 74100 Iisalmi, 044 081 7373, jaana.kvist@keskusta.fi. Keskustanaisten Pohjois-Savon piiri ry:n toiminnanjohtaja Kaija Väänänen, Snellmaninkatu 37, 70100 Kuopio, 044 369 9603, kaija.vaananen@keskusta.fi. Keskustanuorten toiminnanjohtaja Joel Kohvakka 044 312 2982, pohjois-savo@keskustanuoret.fi.

  • Päijät-Häme

    Piiritoimisto: Tmj Juk­ka Säl­li­nen 0400 930 483, jukka.sallinen@keskusta.fi. Kes­kus­ta­nais­ten Päi­jät-Hä­meen pii­rin tmj Jaa­na Nie­mi 040 418 1150, jaana.niemi@keskusta.fi. Hämeen Kes­kus­ta­nuor­ten tmj Emi­lia Päi­vän­sä­de 050 439 6822, hame@keskustanuoret.fi.

  • Satakunta

    Pii­ri­toi­mis­to: Pii­rin toiminnanjohtaja Leena Pellikka 050 570 5472, leena.pellikka@keskusta.fi. Keskustanaisten toiminnanjohtaja Tarja Kiviniemi 044 978 3929, tar­ja.ki­vi­nie­mi@kes­kus­ta.fi. Keskustanuorten hallintokoordinaattori Marko Soini 045 205 0677, satakunta@keskustanuoret.fi. Vesaisten toiminnanjohtaja Pilvi Kärkelä 040 589 5709, satakunta.vesaiset@gmail.com. Piiritoimiston osoite: Itäpuisto 9, 28100 Pori. Voit asioida toimistolla etukäteen sopien.

  • Suomen Keskusta
  • Uusimaa

    Piiritoimisto: Asemanaukio 7 (2. krs), 04200 Kerava, avoinna sopimuksen mukaan. Toiminnanjohtaja Joonas Salmi 044 2006 888, joonas.salmi@keskusta.fi. Keskustanuorten toiminnanjohtaja Emilia Päivänsäde 050 439 6822, uusimaa@keskustanuoret.fi. Keskustanaisten tmj Kirsi Kalliotähti, kallikir@gmail.com.

    Vihti. Vihdin Keskustan Kuntayhdistys ry kutsuu tapaamaan la 20.8. klo 10–16 Vihdin kirkonkylällä järjestettävillä Wuosisatamarkkinoilla. Teltta politiikkakujalla. 

  • Varsinais-Suomi

    Piiritoimisto: Piirin tmj Hanna Vuola (vuorotteluvapaalla), vs. toiminnanjohtaja Antti Grönlund 050 564 8747, Varsinais-Suomen Keskustanuorten toiminnanjohtaja Johanna Fonsell 045 636 2457 varsinais-suomi@keskustanuoret.fi, järjestösihteeri Kristiina Lahdenvesi 050 544 8664, Vesaisten piirin tmj Laura Vuola 040 040 7515, Keskustanaisten pj Anna Sirkiä 050 917 7640. Piiritoimiston käynti/postiosoite Linnankatu 21 B 35, 20100 Turku. Tapaamiset piiritoimistolla vain etukäteen sopien.

    KESKUSTAVETERAANIT

    Keskustaveteraanit. Syysristeilymme järjestetään ma 26.9. Viking Glory -laivalla. Lähtö klo 8.45 ja paluu seuraavana päivänä klo 7.35. Matkan hinta: yhden hengen A-hytti 52 €/henkilö, kahden hengen A-hytti 42 €/henkilö, yhden hengen B-hytti 46 €/henkilö, kahden hengen B-hytti 39 €/henkilö. Hintaan sisältyy kokoustilamme ja sen aulassa kahvit ja hedelmät, buffet-lounas ruokajuomineen ja pullakahvit laivan kahviossa. Auditoriossa omassa tilaisuudessamme alustajina ovat kansanedustaja Esko Kiviranta ja hyvinvointialueen valtuustoryhmän puheenjohtaja Olavi Ala-Nissilä. Sitovasti voit ilmoittautua jo nyt, mutta viimeistään 1.9. mennessä Ristolle (risto.ervela@gmail.com / 0500 130 550) tai Sirpalle (044 062 2266). Maksu matkasta 1.9.2022 mennessä Sirpan tilille FI41 5316  0850 0055 78. Sydämellisesti tervetuloa!