Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Viestintäpolitiikka

HS: STT yritetään vielä pelastaa

3.11.2026 16:07
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Pirkanmaan keskustan talkooporukkaa yhteiskuvassa Tampereen messu- ja urheilukeskuksessa tiistaina 19. toukokuuta. Keskus toimii keskustan puoluekokouksen päänäyttämönä vajaan viikon kuluttua. (Kuva: Anna-Kaisa Pietiläinen / Pirkanmaan Keskusta)

Suomen suurin puoluekokous tehdään "tämmöisellä orkesterilla"

Keskustan juhlapuoluekokous järjestetään tulevana viikonloppuna Tampereella
Lauri Heikkilä 31.5.2026 20:00, muokattu 1.6.2026 15:20
a– a+
Keskustan puoluekokous

Keskusta kokoontuu tulevana viikonloppuna puoluekokoukseensa Tampereelle.

Kokous alkaa perjantain avajaistilaisuudella ja päättyy pääjuhlaan Tampereen keskustorilla sunnuntaina. Varsinainen kokouspaikka on Tampereen messu- ja urheilukeskus. A-hallin nimen mukaan paikasta puhutaan usein myös Pirkkahallina.

Kokous on juhlakokous, sillä keskusta täyttää tänä vuonna 120 vuotta.

Pirkanmaan piirin puheenjohtaja Arto Pirttilahti ja toiminnanjohtaja Janne Riitakorpi ohjeistamassa keskustan 120-vuotisjuhlapuoluekokouksen talkooväkeä Tampereen messu- ja urheilukeskuksessa. (Kuva: Anna-Kaisa Pietiläinen / Pirkanmaan Keskusta)

Suomen suurin puoluekokous tuo yhteen ehkä 3000 keskustalaista, ja se järjestetään aina kahden vuoden välein.

Keskustaväen kansanjuhla ei tietenkään onnistuisi ilman työntekijöiden ja talkoolaisten panosta.

Isäntäpiirillä eli keskustan Pirkanmaan piirillä on vastuu paikallisista talkoolaisista. Piirin toiminnanjohtaja Janne Riitakorpi kertoo, että eri tehtävissä toimii noin 120 talkoolaista.

Ydinporukassa ovat puoluetoimiston tietyt avainhenkilöt, Pirkanmaan piirin järjestelytoimikunta, piirin johto ja talkooryhmien vetäjät. Talkoolaiset on jaettu kymmeneen ryhmään.

– Tämmöisellä orkesterilla, toiminnanjohtaja sanoittaa.

Pirkanmaan keskustapiirin talkoolaiset kävivät tutustumassa kokouspaikkaan 19. toukokuuta. (Kuva: Anna-Kaisa Pietiläinen / Pirkanmaan Keskusta)
Messukeskuksessa on hyvin tilaa suurille kansanjuhlille. (Kuva: Anna-Kaisa Pietiläinen / Pirkanmaan Keskusta)

Riitakorpi arvelee, että edessä on toisaalta todella työläs, mutta myös todella antoisa viikonloppu.

– Hymyssä suin Pirkanmaan keskustaväki toivottaa keskustalaiset ympäri Suomen lämpimästi tervetulleiksi Tampereelle ja juhlakokoukseen.

Valmistelut alkavat toiminnanjohtajan mukaan jo vuoden tai pari ennen itse kokousta. Siitä tulee lähteä liikkeelle, että kokouspaikka on kunnossa, riittävät kokoustilat löytyvät paitsi varsinaiselle kokoukselle myös oheistoiminnoille, ja majoitukset ja kulkemiset saadaan hoitumaan. Siitä edetään sitten yksityiskohtiin.

Pääkokous, valiokuntien kokoukset, lippumarssit, kaupungilla tapahtuvat asiat, avajaisilta, pääjuhla ynnä muut osiot vaativat monenlaisten asioiden huomiointia.

Pirkanmaan keskustalaiset kävivät läpi paikkoja ja toimintatapoja Tampereen messu- ja urheilukeskuksen henkilökunnan opastuksella. (Kuva: Anna-Kaisa Pietiläinen / Pirkanmaan Keskusta)

Päävastuu on puoluetoimistolla, ja ydinryhmä vastaa organisoinnista, mutta ilman talkoolaisia kokouksesta ei tulisi mitään.

– Jokaisella on oma vastuualue, ja talkoolaiset on koulutettu omaan tehtävään. Whatsapissa ja Teamsissa on pidetty infot, ihmisillä on tiedossa, mitä he tekevät kokousviikonloppuna, ja työvuorolistojen tarkkuudella homma on jo organisoitu. Kun kokoukseen on näin vähän aikaa, kaikkien isompien asioiden täytyykin olla jo kunnossa, Riitakorpi toteaa.

Ydinryhmä on käynyt sekä messukeskuksessa että lauantain iltajuhlan pääpaikassa Tampere-talossa monta kertaa. Talkoolaisten kanssa käytiin messukeskuksella muutama viikko sitten. Riitakorpi on käynyt messukeskuksella jopa muutaman kerran joka viikko.

Tampere-talossa on paitsi lauantain iltajuhla myös valiokuntien kokouksia.

Kokeneina tapahtumien järjestäjinä messukeskuksen ja Tampere-talon henkilökunnat ovat tietysti tärkeässä roolissa. Esimerkiksi järjestyksenvalvojat ja ravintolapalvelut ovat ostettuja palveluita.

Pirkanmaan keskustan talkoolaiset vastaavat kokouksen aikana hyvin monista toiminnoista. Näitä ovat liikenteenohjaus, makkaranpaisto, infopiste, narikka, opastustehtävät, lounaslippujen tarkistus, puheenvuoropyyntöjen vastaanottaminen ja niin edelleen.

Muiden keskustapiirien toiminnanjohtajat vastaavat kirjautumis- ja ilmoittautumispisteistä ja niiden tekniikoista.

Keskustan työntekijät kävivät tutustumassa Tampereen messu- ja urheilukeskukseen 5. toukokuuta. (Kuva: Janne Riitakorpi)

Keskustan puoluekokous on sen verran suuri tapahtuma, että sitä ei voi järjestää ihan missä tahansa. Siinä missä SDP piti koko puoluekokouksensa viikko sitten Tampere-talossa, on sama paikka keskustalle ikään kuin oheistapahtumapaikka. Pääkokoukselle tarvitaan urheiluhallin kokoinen sali.

Juhlavuosi tulee näkymään kokouksessa monella tavalla. Ministeri Seppo Kääriäisen juontama 120-vuotisjuhlaseminaari edeltää perjantain avajaisjuhlaa, ja avajaistilaisuudessakin 120 vuoden matka on tiivistetty arvokkaaseen pakettiin. Keskustan historiaa on avattu kokousasiakirjassa, ja juhlavuutta korostaa entisestään ainoastaan juhlakokouksissa kymmenen vuoden välein tapahtuva keskustan kunniajäsenten nimeäminen.

– Historia on läsnä, mutta pääasiana on kuitenkin, että luodaan katseet tulevaisuuteen. Siihen, millaista Suomea keskustan johdolla rakennetaan, Riitakorpi tiivistää.

Keskustan puoluekokouksen yksi kohokohta on perinteikäs lippumarssi. Kuva Lappeenrannan puoluekokouksesta vuodelta 2022. (Kuva: Jari Laukkanen)

Juhlakokous ei ole vain keskustaväen juhla.

– Kutsumme tamperelaiset sankoin joukoin seuraamaan päätösjuhlaa Keskustorille. Tarjolla on 120-vuotiskakkukahvit, Riitakorpi kertoo.

Päätösjuhlaan kuuluu Tampereen ydinkeskustassa Hämeenpuistosta Kauppakatua pitkin Keskustorille etenevä lippumarssi.

– Keskustan lippumeri näkyy ennennäkemättömästi Tampereen keskustassa.

– Ulkoaktiviteetit ovat toki säävarauksella, mutta mehän olemme tilanneet hyvän ja aurinkoisen kelin, toiminnanjohtaja sanailee.

Myös paikallinen väri näkyy kokouksessa. Yhteistyökumppaneita on saatu alueelta, esimerkiksi Pirkanmaan liitto on mukana oheistilaisuuksissa. Esiintyjinä on paikallisia taiteilijoita, kuten keskustan tamperelainen ex-kansanedustaja Mikko Alatalo ja vuoden 2011 tangokuningatar Mervi Koponen Hämeenkyröstä. Tervehdyksensä kokoukselle tuo myös Tampereen pormestari Ilmari Nurminen (sd.). Puoluekokouksen orkesterina toimii Narvan soittokunta Vesilahdelta.

Luonnollisesti keskustaväki pääsee laulamaan myös Pirkanmaan maakuntalaulun, joka on tietenkin Kesäpäivä Kangasalla.

– Toivotetaan antoisaa kokousviikonloppua, hyviä kohtaamisia, mukavaa yhdessäoloa ja hyviä päätöksiä, toiminnanjohtaja Riitakorpi sanoo Pirkanmaan keskustaväen puolesta.

Yksi keskustan puoluekokouksen esiintyjistä on puolueen kansanedustajanakin toiminut tamperelaisen musiikin suuri nimi Mikko Alatalo. Päätösjuhlassa esiintyy Alatalon lisäksi Eini, ja sen juontaa Vappu Pimiä. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Lue myös

The Guardian: Eurooppalaisilla rauhanturvaajilla olisi lupa ampua Ukrainassa

Ison-Britannian ja Ranskan johtama vakautusjoukko ei tukeutuisi Yhdysvaltain järjestelmiin tai teknologiaan, kuten Elon Muskin Starlinkiin.
3.11.2026 22:02

Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – "Enemmän haittaa kuin hyötyä"

Talven lähestyminen saa monet suojaamaan pihapuutarhansa kasveja talven pakkasilta. Siitä voi kuitenkin olla...
3.11.2026 21:30

Kymen Sanomat: LVV pyysi Googlea keskeyttämään laajennustöitä Haminan datakeskustyömaalla

Lupa ja valvontavirasto LVV on pyytänyt teknologiajätti Googlen tytäryhtiö Tuike Finlandia keskeyttämään laajennustöitä...
3.11.2026 18:24

Aihetunnisteet

Keskusta Keskustan Pirkanmaan piiri keskustan puoluekokous talkootyö Tampere

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Pakettiauto törmäsi ala-asteikäiseen lapseen suojatiellä Kirkkonummella
Uutiset | 2.11.2026 9:46
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Olkiluodon kolmosreaktorin huoltoseisokin valmistuminen viivästyy jälleen
Uutiset | 2.11.2026 14:48
Brittimies palasi kotiin käveltyään 28 vuotta
Uutiset | 2.11.2026 15:31
Kyydissä ollut kuoli, kun auto törmäsi kaivinkoneeseen Kittilässä
Uutiset | 2.11.2026 17:51
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

The Guardian: Eurooppalaisilla rauhanturvaajilla olisi lupa ampua Ukrainassa
Uutiset | 3.11.2026 22:02
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Kymen Sanomat: LVV pyysi Googlea keskeyttämään laajennustöitä Haminan datakeskustyömaalla
Uutiset | 3.11.2026 18:24
Pelottava vaaliasetelma, siltarummut ja uran hinta – Jouni Ovaskalta suoraa tekstiä Suomenmaa Podcastissa
Uutiset | 3.11.2026 18:00
Moskovan alueella torjuttiin satoja drooneja
Uutiset | 3.11.2026 17:57
Äänestys käynnissä Yhdysvaltojen välivaaleissa
Uutiset | 3.11.2026 17:24
Trump sanoo, että Yhdysvallat leikkaa Israelille jaettavaa tukea
Uutiset | 3.11.2026 16:32
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
HS: STT yritetään vielä pelastaa
Uutiset | 3.11.2026 16:07
Oppositio sätti hallitusta arjen kustannusten noususta: ”Orpon kannattaisi kuunnella kansaa eikä lobbareita”
Uutiset | 3.11.2026 15:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
The Guardian: Eurooppalaisilla rauhanturvaajilla olisi lupa ampua Ukrainassa
Uutiset | 3.11.2026 22:02
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Kymen Sanomat: LVV pyysi Googlea keskeyttämään laajennustöitä Haminan datakeskustyömaalla
Uutiset | 3.11.2026 18:24
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
Pirjo Pyörälä pyrkii keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajaksi – kisassa jo kuusi ehdokasta
Uutiset | 2.11.2026 11:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata