Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluekokous

Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista

7.6.2026 9:00
Lue lisää 
Keskusta
Panu Peitsaro kuvattuna nykyisessä kotikaupungissaan Savonlinnassa. Taustalla näkyy kaupungin tunnetuin maamerkki Olavinlinna. (Kuva: Toni Härkänen)

"Miksen ajatellut tätä jo aiemmin", keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo

Puoluevaihdos ei kuitenkaan ole protesti Liike Nytiä tai Hjallis Harkimoa vastaan, tuore keskustavaikuttaja korostaa.
Samuli Vänttilä 31.5.2026 9:02, muokattu 1.6.2026 10:41
a– a+
Keskusta

Lue tiivistelmä

  • Panu Peitsaro loikkasi Liike Nytistä keskustaan yhdessä seitsenhenkisen Savonlinnan valtuustoryhmän kanssa.
  • Taustalla olivat järkisyyt, Peitsaro sanoo. Edustajan saaminen eduskuntaan Kaakkois-Suomesta olisi ollut Liike Nytin riveissä lähes mahdotonta.
  • Peitsaro pyrkii kansanedustajaksi ensi kevään vaaleissa keskustan listalta.

Iso ja vaikea päätös, joka lopulta tuntui kuitenkin luontevalta. Näin kuvailee tuoretta puoluevaihdostaan savonlinnalainen Panu Peitsaro Suomenmaalle.

On kulunun reilu pari viikkoa siitä, kun Peitsaro kertoi julkisuuteen, että hän ja koko Savonlinnan kaupunginvaltuuston Liike Nytin seitsenhenkinen ryhmä loikkaavat keskustaan.

Koko valtuustoryhmän tekemä loikka on politiikassa melko harvinaista. Tapaus saikin laajaa näkyvyyttä suurimpia valtakunnallisia medioita myöten.

Uutinen se oli siksikin, että Peitsaro on viime kunta- ja aluevaalien ylivoimainen ääniharava.

– Pitkään ja vakavasti jouduin tätä puntaroimaan. Ei tällaisia ihan noin vain tehdä, Peitsaro sanoo nyt.

Hän korostaa, ettei käynyt pohdintoja asiasta yksin. Asiasta keskusteltiin Peitsaron mukaan valtuustoryhmän jäsenten kesken pitkin talvea.

Lopulta järkisyyt ratkaisivat, Peitsaro kertoo. Ja ne järkisyyt liittyivät eduskuntavaaleihin.

Valtuustoryhmässä ymmärrettiin varsin selkeästi, ettei Liike Nytillä ole sellaista valtakunnallista vaikuttavuutta, joka mahdollistaisi oman edustajan saamisen Arkadianmäelle Kaakkois-Suomesta.

Paikallisesti toki Liike Nyt oli Savonlinnan kaupunginvaltuuston kolmanneksi suurin ja Etelä-Savon hyvinvointialueen neljänneksi suurin puolue.

Politiikassa on Peitsaron mukaan kuitenkin tärkeää myös tulevaisuus. Se, mihin politiikan teolla voidaan jatkossa yltää.

– Me ihan realistisesti totesimme, että Liike Nytin kautta emme tule saavuttamaan sellaista valtaa ja vaikuttavuutta, että voisimme edistää Itä-Suomen ja Savonlinnan seudun asioita valtakunnan päätöksenteossa.

Järkisyyt ratkaisivat puolueloikan, Panu Peitsaro korostaa. Kuva: Toni Härkänen

Yhteydenotto tuli ensin keskustan suunnalta, Peitsaro sanoo. Se oli sysäys, joka antoi keskusteluihin konkretiaa: voisiko keskusta olla vaihtoehto?

Pohjat pohdinnoille olivat Peitsaron mukaan kunnossa. Liike Nyt ja keskusta olivat hänen mukaansa tehneet paikallispolitiikassa hyvää yhteistyötä.

Hän tunsi monia keskustalaisia paikallispäättäjiä. Mukavia ihmisiä, joiden kanssa oli helppo tulla toimeen.

Peitsaron mukaan hänelle itselleen tärkeitä teemoja politiikassa ovat sosiaali- ja terveyspalvelut, yrittäjyys, Itä-Suomen asiat, maanpuolustus ja suomalaisen ruuantuotannon omavaraisuus.

Ne osuivat hyvin myös keskustan arvoihin.

– Monella tavalla ajateltuna keskusta tuntui ihan omalle. Oikeastaan tuli sellainen olo, että miksen ole ajatellut tätä vaihtoehtoa jo aikaisemmin. 

– Kävimme kuitenkin keskusteluja täällä koko ajan yhdessä ja teimme porukassa tämän ratkaisun.

Peitsaro, 54, on kotoisin Vaasasta, jossa hän kävi myös peruskoulun ja lukion. 

Hammaslääkäriksi hän opiskeli Turussa, lääkäriksi Helsingissä. Sen jälkeen hän päätyi Itä-Suomeen.

Peitsaro on toiminut muun muassa Itä-Savon sairaanhoitopiirin johtajana ja Puolustusvoimissa hallintoylilääkärinä.

Tällä hetkellä hän työskentelee työterveyslääkärinä sekä hyvinvointi- ja kuntokeskusyrittäjänä.

– Voi sanoa, että tunnen sote-sektorin, Puolustusvoimien ja yrityskentän asiat aika hyvin, hän naurahtaa.

Panu Peitsaron tie kulki Itä-Suomeen Vaasan, Turun ja Helsingin kautta. Kuva: Toni Härkänen

Liike Nytin Peitsaro valitsi aikanaan, kun hän seurasi turhautuneena paikallistason politiikkaa yhdessä monen muun eri taustoista tulleen ihmisen kanssa.

Liike Nyt oli tuolloin juuri perustettu ja sen idea tuntui kiinnostavalta. Uusi puolue sai kannatusta erityisesti juuri Savonlinnan seudulla.

Liike Nytistä tai sen toimintatavoista Peitsarolla ei ole mitään kriittistä sanottavaa. Päinvastoin, hän kokee, että olisi voinut monessa mielessä myös jäädä.

– Tämä loikka ei ole protesti Hjallista (Harkimo) tai muutenkaan Liike Nytiä vastaan. Tämä perustuu ihan puhtaasti siihen, että emme nähneet tulevaisuuden mahdollisuuksia valtakunnan vaikuttamisessa, emmekä voineet siihen tyytyä.

Peitsaro ei halua tarkemmin arvioida Liike Nytin tulevaisuutta Suomessa. Itä-Suomessa sen toiminta taitaa kuitenkin olla nyt aika lailla hiipunut, hän myöntää.

Puolueloikan yhteydessä Peitsaro kertoi pyrkivänsä keskustan riveissä kansanedustajaksi ensi kevään vaaleissa.

Ehdokkuus on siinä mielessä kiinnostava, että Peitsaro keräsi kuntavaaleissa Savonlinnasta 1 331 ääntä ja aluevaaleista 3054 ääntä.

Vaaleissa hän aikoo pitää esillä ennen kaikkea kolmea tärkeintä teemaa: sote-palveluita, yrittäjyyttä ja turvallisuutta.

Myös omavaraisuuteen sekä maa- ja metsätalouteen liittyvät asiat ovat hänelle tärkeitä.

Erityisen paljon Peitsaro puhuu Itä-Suomen merkityksestä. Sitä ei hänen mukaansa aina muualla Suomessa ymmärretä.

– Täältä kun katsoo, niin nykyisen hallituksen linja on voimakkaan keskittävää. Kyllä näistä asioista varmasti riittää keskusteltavaa.

Lue myös

Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista

Keskustan puoluekokouksen päätöspäivä on käynnissä Tampereella. Suomenmaa näyttää kokouksen suorana verkkosivullaan. Puoluekokous päättää sunnuntaina...
7.6.2026 9:00

Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita

Venäjä on asiantuntijoiden mukaan julkaissut poikkeuksellisen suuren määrän valeuutisia mustamaalatakseen EU-myönteistä pääministeriä.
7.6.2026 8:37

Kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus käynnisti elinluovutusryntäyksen Norjassa

Norjan kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus on käynnistänyt ryntäyksen elinluovutustestamenttien tekemiseksi. Norjan hovi kertoi perjantaina, että...
6.6.2026 23:08

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit 2027 Keskusta liike nyt Panu Peitsaro Politiikka puolueloikat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Soini väläyttää: Ehdokkuus tarkoittaisi ”ryskettä ja aitojen kaatumista”
Uutiset | 6.6.2026 14:14
Kimalainen ratkaisi uuden ongelman kylmiltään – tutkimus todisti yllättäviä kykyjä
Uutiset | 5.6.2026 21:45
Miksi kaljan kanssa tekee mieli sipsiä? Tutkimus löysi mielenkiintoisen syyn
Uutiset | 5.6.2026 22:30
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista
Uutiset | 7.6.2026 9:00
Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita
Uutiset | 7.6.2026 8:37
Kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus käynnisti elinluovutusryntäyksen Norjassa
Uutiset | 6.6.2026 23:08
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 6.6.2026 17:39
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Kaikkonen taputettiin jatkoon keskustan ruorissa – puolue ottaa katseen ”tosissaan ensi kevään vaaleihin”
Uutiset | 6.6.2026 15:43
Harkimo jatkaa Liike Nytin puheenjohtajana, näyttelijänä tunnettu Petteri Summanen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 6.6.2026 15:20
Iran syyttää Yhdysvaltoja aselevon rikkomisesta
Uutiset | 6.6.2026 15:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Kaikkonen: Parlamentaarisen puolustusryhmän paperi ei ole realismia – ”Johtaisi kohtuuttomiin leikkauksiin”
Uutiset | 6.6.2026 12:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista
Uutiset | 7.6.2026 9:00
Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita
Uutiset | 7.6.2026 8:37
Kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus käynnisti elinluovutusryntäyksen Norjassa
Uutiset | 6.6.2026 23:08
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä
Mielipide | 6.6.2026 14:29
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste