Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluekokous

Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista

7.6.2026 9:00
Lue lisää 
Eduskunta
Anna Kontula puhumassa tulevaisuusvaliokunnan seminaarissa toukokuussa 2025. (Kuva: Jenna Halttunen / Eduskunta)

Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: "Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty"

Pekka Pohjolainen 27.5.2026 19:39, muokattu 28.5.2026 14:17
a– a+
Eduskunta

Eduskunnan palautekeskustelu hallituksen tulevaisuusselonteon ensimmäisestä osasta sai yllättävän käänteen, kun tulevaisuusvaliokunnan puheenjohtaja Anna Kontula (vas.) piti eduskunnan jargonista poikkeavan ja filosofisen puheenvuoron.

Eduskunnan ensi keväänä jättävä Kontula riisui puheessaan virallisen valiokuntaroolinsa ja maalasi salille synkän, mutta samalla lohdullisen kuvan ihmiskunnan edessä olevasta ekokatastrofista ja historian murroksesta.

Kontula totesi suoraan, että tilanne maapallon tulevaisuuden suhteen näyttää tällä hetkellä erittäin huonolta.

– Toiveikkaimmissakin vaihtoehdoissa silloinkin, kun kaikki menee parhaalla mahdollisella tavalla, me olemme jättämässä tuleville sukupolville sadoiksi vuosiksi eteenpäin hostiilimman ympäristön kuin mitä ihmiskunta on kohdannut mahdollisesti koskaan olemassaolonsa aikana, Kontula arvioi.

Kontula kritisoi myös nykyistä talousajattelua. Hänen mukaansa menossa on aikakauden vaihdos, joka pakottaa yhteiskunnat muuttumaan – joko hallitusti tai kriisien kautta.

– Kaikki kuviteltavissa olevat polut johtavat joka tapauksessa valtavaan historialliseen murrokseen. Puhutaan aikakauden vaihtumisesta, joka on kohta ovella joko sitä kautta, että me ryhdytään kaikkiin mahdollisiin toimiin ja ne itsessään muuttavat yhteiskuntia merkittävällä tavalla, tai sitten me emme ryhdy ja luonto iskee takaisin ja me siirrymme toiseen aikaan erilaisten toisiaan seuraavien katastrofien kautta, hän summasi.

Todennäköisin skenaario on Kontulan mukaan ehkä jonkinlainen näiden hybridi.

– Vaikka Suomi ei ottaisi sitä pahinta osumaa, joka tapauksessa me olemme osa alkavaa maailmanpaloa. Tilannetta ei ainakaan helpota, että kansantaloudet priorisoivat talouskasvuun, vaikka tällä hetkellä se näyttää olevan erittäin epärealistinen polku suhteessa niihin toimiin ja niihin tulevaisuuskuviin, joissa ekokatastrofi otetaan tutkimuksen valossa huomioon.

Ekokatastrofista paljon puhuva Kontula myönsi vastanneensa pitkään yleisönsä kysymyksiin toivosta rehellisesti, ettei näe sitä. Sitten hän tuli ajatelleeksi, että oikeastaan kaiken inhimillisen toiminnan takana on toivo.

– Jos minä kierrän, jos tuhannet, kymmenet tuhannet, miljoonat ihmiset tekevät joka päivä töitä, nousevat sängystä parantaakseen maailmaa omalta osaltaan, niin se tarkoittaa, että he toivovat, vaikka eivät sitä tietäisi, että me toivomme, vaikka emme osaa paikantaa, missä se toivo on. Ihminen toimii vain, koska hänellä on toivoa.

Seurauksena Kontula kertoi alkaneensa puhua ihmisille silmuista, joita puihin ja pensaisiin ilmestyy talven lähestyessä ja alkaessa.

– Ne silmut ovat siellä ja ne odottavat, ja kun keväällä aurinko taas alkaa paistaa, niin ei mene kuin päivä tai kaksi, niin meillä on koko luonto vihreänä.

Kontula sanoi, että hänelle tällä hetkellä suurinta toivoa tulevaisuuden suhteen antavat silmut.

– Minä halusin jakaa tämän oman oivallukseni sen takia, että meidän ajassa sellaista realistista toivoa, joka ei perustu itsensä pettämiseen tai silmien sulkemiseen, jaetaan verraten vähän.

Kontula päätti puheensa ajatukseen siitä, että nykyinen pimeyden tunne johtuu vain historian kohdasta, jossa parhaillaan seisomme: vanhan yhteiskunnan viimeisissä päivissä.

– Ja me ei vielä nähdä, mitä sieltä on tulossa, ja koska me ei sinne kunnolla nähdä, me ei myöskään pystytä kuvittelemaan, mitä kaikkea hyvää ja kaunista se ehkä tuo tullessaan — niin kuin ne silmut, joita marraskuussa ei hahmota ja jotka kuitenkin siellä ovat.

Kontula muistutti, että isot, käsittämättömiltä ja kestämättömiltäkin näyttäneet historialliset murrokset ovat tuoneet mukanaan sekä hyviä että huonoja asioita.

– Minä ajattelen, että toivottavasti jo omien lasteni sukupolvi näkee sen kevään, kun meillä ei enää taas ole silmuja, vaan lehdet ovat puhjenneet, hän päätti.

Hiirenkorvia Oulussa 22. huhtikuuta 2026.

Kontulan jälkeen puheenvuoron käyttänyt Timo Harakka (sd.) antoi puheelle painavan tunnustuksen.

– Edustaja Kontulan puhe oli varmasti yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty, hän totesi.

Myös hallituspuolue perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki kiitteli Kontulan puhetta kauniiksi ja poikkeukselliseksi.

– Itse pohdin myös sitä, että oikeastaan kukaan muu ei suhtaudu tulevaisuuteen niin positiivisesti kuin maanviljelijät, jotka monenkin huonon sadon jälkeen aina keväällä jaksavat uskoa, että kyllä se tänä vuonna sitten kannattaa istuttaa ja heittää siemenet peltoon ja sitten lähteä toivomaan hyvää satoa, hän pohdiskeli.

Lue myös

Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista

Keskustan puoluekokouksen päätöspäivä on käynnissä Tampereella. Suomenmaa näyttää kokouksen suorana verkkosivullaan. Puoluekokous päättää sunnuntaina...
7.6.2026 9:00

Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita

Venäjä on asiantuntijoiden mukaan julkaissut poikkeuksellisen suuren määrän valeuutisia mustamaalatakseen EU-myönteistä pääministeriä.
7.6.2026 8:37

Kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus käynnisti elinluovutusryntäyksen Norjassa

Norjan kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus on käynnistänyt ryntäyksen elinluovutustestamenttien tekemiseksi. Norjan hovi kertoi perjantaina, että...
6.6.2026 23:08

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Soini väläyttää: Ehdokkuus tarkoittaisi ”ryskettä ja aitojen kaatumista”
Uutiset | 6.6.2026 14:14
Kimalainen ratkaisi uuden ongelman kylmiltään – tutkimus todisti yllättäviä kykyjä
Uutiset | 5.6.2026 21:45
Miksi kaljan kanssa tekee mieli sipsiä? Tutkimus löysi mielenkiintoisen syyn
Uutiset | 5.6.2026 22:30
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista
Uutiset | 7.6.2026 9:00
Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita
Uutiset | 7.6.2026 8:37
Kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus käynnisti elinluovutusryntäyksen Norjassa
Uutiset | 6.6.2026 23:08
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Antti Siika-aho sai jatkon keskustan puoluesihteerinä
Uutiset | 6.6.2026 17:39
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Kaikkonen taputettiin jatkoon keskustan ruorissa – puolue ottaa katseen ”tosissaan ensi kevään vaaleihin”
Uutiset | 6.6.2026 15:43
Harkimo jatkaa Liike Nytin puheenjohtajana, näyttelijänä tunnettu Petteri Summanen varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 6.6.2026 15:20
Iran syyttää Yhdysvaltoja aselevon rikkomisesta
Uutiset | 6.6.2026 15:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35
Markku Siponen nousi keskustan puoluejohtoon – luvassa puhetta aluepolitiikasta, ruuasta ja kotimaisesta energiasta
Uutiset | 6.6.2026 19:26
Kaikkonen: Parlamentaarisen puolustusryhmän paperi ei ole realismia – ”Johtaisi kohtuuttomiin leikkauksiin”
Uutiset | 6.6.2026 12:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katso suorana – Keskustan puoluekokous linjaa periaateohjelmasta ja aloitteista
Uutiset | 7.6.2026 9:00
Armenian parlamenttivaalien äänestys alkoi – Venäjän vaikutusyritykset erittäin voimakkaita
Uutiset | 7.6.2026 8:37
Kruununprinsessa Mette-Maritin sairaus käynnisti elinluovutusryntäyksen Norjassa
Uutiset | 6.6.2026 23:08
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä
Mielipide | 6.6.2026 14:29
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskusta – valtionhoitajasta valtionjohtajaksi?
Mielipide | 1.6.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste