Punkit piinaavat jo lähes koko maata, mutta vain osa saa ilmaisen rokotteen – THL:n ylilääkäri kertoo, miksi
Puutiaiset, tutummin punkit, ovat levittäytyneet jo lähes koko maahan. Miksi puutiaisaivokuumeelta suojaavaa TBE-rokotetta eli niin sanottua punkkirokotetta ei anneta maksuttomasti kaikille?
– Koko väestön rokottaminen on yleisesti ottaen kallista. Rokotusohjelman pitää olla kustannusvaikuttavaa, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL:n ylilääkäri Tuula Hannila-Handelberg toteaa Suomenmaalle sähköpostitse.
Punkkien määrä ei yksistään kerro viruksen leviämisestä. Kaikki punkit eivät kanna TBE-virusta, vaan arvioiden mukaan vain noin pari prosenttia riskialueillakin olevista punkeista kantaa sitä, ylilääkäri kertoo.
– Valitettavasti osa ihmisistä sairastaa taudin vakavampana, vaikka suurin osa sairastaakin sen oireettomana tai vähäoireisena.
Rokoteohjelmasta vastaa sosiaali- ja terveysministeriö. THL määrittelee kansalliseen rokotusohjelmaan kuuluvat riskialueet, joilla punkkirokotteen perussarjan saa maksutta. Hyvinvointialueet vastaavat rokotusten järjestämisestä näillä alueilla.
Rajaukset perustuvat puutiaisaivokuumeen alueelliseen ilmaantuvuuteen, tapausmääriin ja niiden nousevaan trendiin.
Rokotteen saajat on rajattu niin tarkasti, että rajat saattavat kulkea jopa kaupunginosien välillä. Ylilääkärin mukaan tälle on perusteet.
– Alueet, joilla TBE-virusta kantavia punkkeja esiintyy, voivat olla hyvin rajoittuneita, esimerkiksi tietty ranta-alue tai kadunpätkä, Hannila-Handelberg sanoo.
Hannila-Handelberg kertoo, että apteekissa yhden TBE-rokoteannoksen hyllyhinta on reilut 30 euroa. Koko väestön rokottaminen veisi valtion budjetista noin puoli miljardia euroa.
– Jos kaikille Suomen 5,5 miljoonalle asukkaalle annettaisiin kolmen annoksen perusrokotussarja, tämä maksaisi yli 500 miljoonaa euroa. Valtion talousarvioesityksessä rokotemomentilla on reilu 40 miljoonaa euroa, Hannila-Handelberg vertaa.
– Kaikilla alueilla Suomessa ei esiinny puutiaisaivokuumetta. Rokotusohjelma ja rajoitetut resurssit pitää kohdistaa sinne, missä riski tartunnalle arvioidaan suurimmaksi, hän jatkaa.
Punkkirokotesarjan voi hankkia myös omalla kustannuksellaan. Kolmen rokotteen sarjan hinnaksi tulee noin sata euroa, jos rokotteen hankkii apteekista.
– Ainakin jotkut terveyskeskukset kirjoittavat reseptit ja myös pistävät rokotteen maksutta. Tämä täytyy itse tarkastaa omasta kunnasta, miten siellä menetellään, Hannila-Handelberg kertoo.
TBE-rokote suojaa vain puutiaisaivokuumeelta, sillä punkkien levittämään borrelioosiin ei tällä hetkellä ole rokotetta. Tilanne voi kuitenkin muuttua.
– Borrelioosia vastaan kehitteillä oleva rokote on pitkällä, Hannila-Handelberg kertoo.
Puutiaisaivokuume on useimmiten puutiaisten pureman välityksellä tarttuva virustauti, ja Terveyskirjaston mukaan infektioista yli puolet on todennäköisesti oireettomia. Pahimmillaan tauti voi kuitenkin olla vakava.
Oireisiin voi kuulua kuumetta, päänsärkyä, niskajäykkyyttä, pahoinvointia ja mahdollisia neurologisia oireita, kuten tajunnanhäiriöitä, kouristuksia ja halvausoireita.
Noin viidesosa puutiaisista kantaa borreliabakteeria.
Yli viiden senttimetrin läpimittainen, laajentuva punoitus yli viikon kuluttua puremasta on varma merkki varhaisvaiheen infektiosta. Antibioottihoito ihottumavaiheessa parantaa lähes aina infektion ja tappaa kaikki borreliabakteerit. Levinneeseen tautiin voi liittyä esimerkiksi nivelten, ihon ja hermoston oireita.