Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut

6.11.2026 12:19
Lue lisää 
Kaupungistuminen
Suomalaisten enemmistö toivoo valtiovallan toimia, jotta koko Suomi pysyy elinvoimaisena. (Kuva: Jari Laukkanen)

Ylen kyselyn tulos ei yllättänyt keskustalaisia: "Meitä on syyllistetty koko maan puolustamisesta, mutta tämän perusteella olemme oikealla tiellä"

Perussuomalaisten viestiä keskustavaikuttajat pitävät kaksihaaraisena
Meri Alaranta-Saukko 16.10.2019 20:00, muokattu 16.10.2019 20:45
a– a+
Kaupungistuminen

Ylen keskiviikkona julkistaman tutkimuksen mukaan yli puolet suomalaisista toivoo valtion aktiivisesti hidastavan kaupungistumiskehitystä.

Keskustan varapuheenjohtajan, kansaedustaja Hannakaisa Heikkisen mukaan kysely osoittaa, että keskusta on oikealla tiellä.

– Me lähestymme aluepolitiikkaa tasapainoisen kehityksen näkökulmasta. Kyse ei ole ideologisesta toiveesta palata menneisyyteen vaan siitä, että saadaan hyvää koko Suomelle ja kaikille sen asukkaille. Toimenpiteet ovat erilaisia ruuhka-Suomessa ja syrjäisemmissä kolkissa, mutta ne kaikki ovat yhtä tärkeitä, hän painottaa.

Heikkinen ei koe, että keskustassa häpeiltäisiin sen hartioille aseteltua aluepolitiikan airueen viittaa. Ennemminkin hän näkee, että valtamedia on halunnut leimata keskustan pyrkimykset epämoderneiksi.

– Siitä on meitä syyllistetty, hän toteaa.

Kansalaisten selkeä mielipide, joka on viime vuosina tullut ilmi monissa muissakin kyselyissä, on Heikkisen mielestä rohkaiseva merkki keskustalaisille.

– Jos joku on aristellut puhua aluepolitiikan merkityksestä, tämäkin tutkimus poistaa pelkoja.

Hannakaisa Heikkinen korostaa, ettei keskustalaisessa aluepolitiikassa ole kyse ideologisesta haikailusta menneeseen. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Ykkösenä kaupungistumista vastustamassa olivat perussuomalaisten kannattajat (71%), toisena demarit (65 %) ja vasta kolmantena keskustalaiset (62 %).

Ovatko perussuomalaiset tunkeutumassa keskustan perinteisesti hallitsemalle tontille?

Heikkinen ei usko, että näin olisi käymässä.

– Keskusta ei ole populistinen liike. Meidän on tuotava vieläkin selvemmin esille, miten fiksu ja toteuttamiskelpoinen aluepolitiikka näkyy keskustan ajamissa asioissa. Kansalaisten hyväksyntä lunastetaan tekojen kautta.

Keskustan Helsingin piirin puheenjohtaja Antti Siika-aho selittää perussuomalaisten pään nousemista muita ylemmälle myös keskustan leipälajeissa sillä, että puolue on kyennyt puhumaan muita paremmin maanhiljaisille.

– Niille ihmiselle, joiden tulevaisuuden näkymät ovat heikot ja jotka kokevat pääkaupunkiseudun imevän heiltä viimeisetkin elämisen mahdollisuudet.

Perussuomalaisten viestiä hän pitää kuitenkin petollisena ja kaksihaaraisena.

– Heidän poliittinen linjansa on tosiasiassa hyvin keskittämishakuinen.

Kyselyn tulos on hätähuuto sitä vastaan, että syrjäseuduilta viedään palvelut ja työpaikat ja väestö ikääntyy, Antti Siika-aho tulkitsee. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Siika-aho kertoo, että Ylen selvityksessä ilmi tullut toive koko maan elinvoiman säilyttämisestä kuuluu kansalaisten suusta joka kerta, kun keskusta pitää torilla telttaansa.

– Kyselyn tulos on hätähuuto sitä vastaan, että syrjäseuduilta viedään palvelut ja työpaikat ja väestö ikääntyy. Se ei tarkoita, että suuria kaupunkeja pitäisi kurittaa.

Keskustan kannattaisi Siika-ahon mielestä nostaa nykyistä vahvemmin toivon näkökulmaa sosiaali-, perhe- ja aluepolitiikan lohkoilla, osoittaa maanhiljaisille tie parempaan tulevaisuuteen.

– Kertoa, että kaikkea ei ole vielä menetetty. Uskon, että tätä kautta perussuomalaisiin päin kallellaan olevien kannatus voidaan kanavoida keskustalle.

Keskustapomo kannustaa puolueväkeä puhumaan aluepolitiikasta rohkeasti. Tärkeää on muistaa, että kannatus ei koskaan kasva vastakkainasettelusta vaan tulevaisuuden visioinnista.

– Kepu lyö päänsä mäntyyn joka kerta, kun puhutaan terveestä aluepolitiikasta ja otetaan vastakohdaksi kaupungit. On keskityttävä koko Suomen hyvinvointiin.

Perinteinen maaseutu-kaupunki -jako ei hänen mukaansa enää määrittele äänestyskäyttäytymistä. Asiat ratkaisevat.

– Enää ei voi olettaa, että äidinmaidossa imetty keskustalaisuus jalostuisi automaattisesti äänestyskäyttäytymiseksi.

SDP:n kakkossijaa Siika-aho selittää sillä, että monilla puolueen maakuntakeskuksissa asuvat kannattajat ovat joutuneet EU-jäsenyyden aikana tapahtuneen rakennemuutoksen kohteeksi siinä missä maaseutukin.

– Monilla on kerrostaloasunnossa elävillä on aivan sama tilanne kuin maaseudun torpissa asuvilla; tulevaisuuden mahdollisuudet elämiseen on viety.

Mauri Pekkarisen mielestä keskusta syö omaa jalkaansa, jo se ei kykene hanskaamaan menestyksen avaimiaan ja palaamaan juurilleen. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Europarlamentaarikko Mauri Pekkarinen (kesk.) huomauttaa hänkin, että perussuomalaisten päättäjien teot ovat toista maata kuin heidän kannattajiensa näkemykset. Suurimmissa kaupungeissa he ovat olleet kovimpia kasvun kannattajia.

Tosin Pekkarinen on havainnut, että keskustassa osa kokee vanhanaikaisena ajatuksen koko Suomen asuttuna pitämisestä.

Tällaisesta pitäisi konkarin mukaan päästä eroon.

– Se on huonoa ja kornia. Keskusta syö omaa jalkaansa, jo se ei kykene hanskaamaan menestyksen avaimiaan ja palaamaan ekologisestikin kestäville juurilleen.

Pekkarinen liputtaa kokonaisvaltaisen alueellisen kehittämisen puolesta.

– Sitä ei pidä jättää mitättömien EU:n aluerahojen varaan, vaan kaikilla hallinnon aloilla pitäisi olla oman perustehtävänsä ohella vastuu myös tasapainoisesta alueellisesta kehittämisestä. Jo nyt EU:sta tutkimukseen ja kehittämiseen tuleva kolmeen-neljään keskukseen keskittyvä rahoitus on liki yhtä suuri kuin varsinainen aluerahoitus.

Pekkarinen muistuttaa vielä, että hän ymmärtää kaupungistumisen käsitteenä koskevan muutamaa suurinta kaupunkia.

Viime kaudella Pekkarinen johti työryhmää, joka kartoitti Suomen aluekehityksen tilaa ja toimenpiteitä, joita se jatkossa edellyttää.

– Vahvasti nousi esiin se, miten tärkeää Suomen on pysyä asuttuna ja sellaisena maana, jolla on edellytykset raaka-aineittensa tuottamiseen ja voimavarojensa hyödyntämiseen.

Pekkarinen kehottaa miettimään esimerkiksi, kuinka paljon Helsingin seudulla on merkittävää vientiteollisuutta.

– Hallintoa siellä on yllin kyllin, mutta luonnon jalostettavat resurssit sijaitsevat ympäri maata. Sitäpaitsi monet ihmiset haluavat asua muualla kuin suurimmissa kaupungeissa.

Europarlamentaarikko korostaa, että kaupungistumisen hillitseminen on sopusoinnussa myös ekologisen kestävyyden kanssa.

– Muun muassa Ranskassa julkaistiin hiljattain tutkimus, jonka perusteella sielläkin kansalaiset haluavat hidastaa suurkaupunkien kasvua.

Lue myös

Ylen kysely: Enemmistö haluaa valtion hidastavan kaupungistumista – jyrkimmin sitä penäävät perussuomalaisten kannattajat ja sosialidemokraatit

Reilusti yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että valtion tulisi hidastaa kaupungistumista, Ylen...
16.10.2019 9:13

Keskusta jyräsi aluepolitiikkakeskustelussa eduskunnassa – puolueen riveistä pidettiin 11 puheenvuoroa, perussuomalaiset eivät osallistuneet lainkaan

Keskustalaiset jyräsivät puheenvuorojen määrässä, kun eduskunta keskusteli keskiviikkona aluepolitiikasta. Keskustalaiset olivat äänessä 11 kertaa...
17.10.2019 9:50

Kulmuni toi eduskuntaan uuden aluepoliittisen määrärahan – keskustan edustajat hehkuivat innosta

Keskustalaiset kansanedustajat alkavat viihtyä Antti Rinteen (sd.) keskustavasemmistolaisessa hallituksessa päivä päivältä paremmin –...
16.10.2019 18:36

Aihetunnisteet

aluepolitiikka heikkinen pekkarinen siika-aho yle

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Ruotsidemokraatit antaa periksi – ei vaadi ministerinpaikkoja porvarihallituksesta
Uutiset | 6.11.2026 13:57
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Suomalaiset uskovat SDP:n olevan paras edistämään tärkeitä politiikka-aiheita, kertoo Evan kysely
Uutiset | 7.11.2026 7:00
Nähtiinkö Suomessa superharvinainen vieras? Etsinnät jäivät tuloksettomiksi
Uutiset | 6.11.2026 22:20
IS: Älä tee tätä koskaan mikrolle
Uutiset | 6.11.2026 21:51
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Miksi ihmeessä glögiä ei saa keittää?
Uutiset | 6.11.2026 21:15
EKP saamassa hollantilaisen tai espanjalaisen pääjohtajan
Uutiset | 6.11.2026 18:57
Stubb kokousti Pohjoismaiden ja Baltian maiden johtajien sekä Zelenskyin kanssa
Uutiset | 6.11.2026 18:55
Puolustusvoimat ei löytänyt Hangon golfkentältä etsimäänsä vaarallista esinettä
Uutiset | 6.11.2026 18:20
Polaaripyörre hajosi harvinaisen aikaisin
Uutiset | 6.11.2026 18:00
Hallitustunnustelija Ulf Kristersson: Hallituksen muodostamisesta saattoi tulla ”hieman vähemmän mahdotonta”
Uutiset | 6.11.2026 17:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaiset uskovat SDP:n olevan paras edistämään tärkeitä politiikka-aiheita, kertoo Evan kysely
Uutiset | 7.11.2026 7:00
Nähtiinkö Suomessa superharvinainen vieras? Etsinnät jäivät tuloksettomiksi
Uutiset | 6.11.2026 22:20
IS: Älä tee tätä koskaan mikrolle
Uutiset | 6.11.2026 21:51
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata