Trump kehottaa Israelia ja Hizbollahia lopettamaan taistelut lopullisesti
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kehottaa Israelia ja libanonilaista äärijärjestö Hizbollahia lopettamaan taistelut lopullisesti. Trump kommentoi asiaa Truth Social -viestialustallaan sen jälkeen, kun hän oli kertonut osapuolten sitoutuneen olemaan hyökkäämättä toisiaan vastaan.
Samalla Trump toisti maanantaina kertomansa siitä, että Israel ei lähetä joukkojaan Libanonin pääkaupunkiin Beirutiin ja Hizbollah ei hyökkää Israelia kohtaan. Trump kertoi puhuneensa asiasta erillisissä puheluissa Israelin pääministeri Benjamin Netanjahun sekä Hizbollahin edustajien kanssa.
Netanjahu sanoi puolestaan lausunnossaan maanantai-iltana, että Israel iskee Beirutiin, jos Hizbollah ei lopeta hyökkäyksiään.
– Puhuin tänä iltana presidentti Trumpin kanssa ja kerroin hänelle, että jos Hizbollah ei lopeta hyökkäyksiä kaupunkejamme ja kansalaisiamme kohtaan, Israel iskee terroristikohteisiin Beirutissa, Netanjahu sanoi lausunnossa.
Netanjahun mukaan Israelin asevoimat jatkavat toimintaansa ”suunnitellusti” Etelä-Libanonissa. Israel on sanonut, että se kohdistaa iskujaan Hizbollahin kohteisiin.
Libanonin Yhdysvaltain-suurlähetystö vahvisti osaltaan maanantaina, että Hizbollah on hyväksynyt ehdotuksen hyökkäysten molemminpuolisesta lopettamisesta. Ehtona Hizbollah piti sitä, että Israel ei tee iskuja Beirutiin.
Myöhään maanantaina Hizbollah kertoi tehneensä useita iskuja Israelin kohteisiin Etelä-Libanonissa. Libanonin valtionmedia puolestaan raportoi Israelin tehneen iskuja useille alueille maan eteläosissa.
Tiistain vastaisena yönä Israelin asevoimat kertoi sen ilmapuolustuksen torjuneen Libanonista tulleita ammuksia.
Trumpin ulostulo tapahtui päivää ennen Israelin ja Libanonin uusia neuvotteluja. Maiden edustajat neuvottelevat tiistaina neljättä kertaa Yhdysvaltain isännöiminä Washingtonissa.
Kaksipäiväiset neuvottelut pidetään jännitteisessä tilanteessa, sillä Israelin ja Hizbollahin väliset sotatoimet ovat jatkuneet aselevosta huolimatta Etelä-Libanonissa. Libanon ja Israel sopivat huhtikuun puolessavälissä aselevosta, jota jatkettiin toukokuun puolessavälissä 45 päivällä.
Libanonin sotatilanteesta voi riippua myös laajempi Lähi-idän rauha, sillä Iran on pitänyt Libanonin sotatoimien lopettamista ehtona rauhanneuvotteluissa etenemiselle Yhdysvaltain kanssa.
Libanon tuli vedetyksi mukaan sotaan Lähi-idässä sen jälkeen, kun Hizbollah aloitti iskut Israeliin Iranin tueksi maaliskuun alussa. Libanonin terveysministeriön mukaan Israelin iskut ovat surmanneet maaliskuun alun jälkeen yhteensä yli 3 400 ihmistä Libanonissa.
Lisäksi yli miljoona libanonilaista on joutunut pakenemaan kodeistaan Israelin iskujen ja joukkojen tieltä.
YK:n turvallisuusneuvosto piti maanantaina hätäkokousta Libanonin tilanteen vuoksi. Neuvostoa pyysi sunnuntaina koolle Ranska.
YK:n pääsihteeri Antonio Guterres sanoo neuvostolle toimittamassaan raportissa, että rauhanturvaajien pitäminen Libanonissa on välttämätöntä. Nykyinen, vuodesta 1978 asti jatkunut YK:n alainen Unifil-rauhanturvaoperaatio eteläisessä Libanonissa päättyy kuluvan vuoden lopussa.
Operaation tavoitteena on ollut luoda turvallinen ja vakaa ympäristö Etelä-Libanoniin.
Guterres ehdottaa raportissa kolmea vaihtoehtoa siihen, miten YK:n joukot voivat valvoa aselepoa ja tukea Libanonin asevoimia. Ehdotettujen joukkojen määrä vaihtelee noin 2 000:sta yli 5 500:een.
YK on jo aiemmin sanonut tekevänsä töitä sen eteen, että se jatkaisi läsnäoloaan Libanonissa Unifilin päättymisen jälkeen.
Unifil-operaatiossa on tällä hetkellä noin 7 500 rauhanturvaajaa lähes 50 maasta. Myös suomalaisia on mukana operaatiossa. Viime aikoina leimahtaneet taistelut ovat aiheuttaneet myös useiden rauhanturvaajien kuolemia.