Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Mielenterveysongelmiin halutaan puuttua paremmalla johtamisella ja rakenteellisilla uudistuksilla

25.5.2026 12:18
Lue lisää 
Turvallisuuspolitiikka
Ison-Britannian johtava Venäjä-asiantuntija ja Britannian ulkopoliittisen instituutin Chatham Housen tutkija Keir Giles kuvattiin Helsingissä keskiviikkona. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Venäjä-asiantuntija ennustaa Euroopan ja Yhdysvaltojen välirikkoa – Trumpin mielistelyllä voi vain voittaa aikaa

Keir Gilesin mukaan presidentti Stubbilla voisi olla kysyntää johtajuusasemaan
Suomenmaa – STT / Niilo Simojoki 27.3.2025 9:02, muokattu 28.3.2025 9:01
a– a+
Turvallisuuspolitiikka

Erilaiset halukkaiden koalitiot ja EU ovat pitäneet käytännössä viikoittain korkean tason kokouksia oman puolustuksen vahvistamisesta ja Ukrainan tukemisesta. Venäjään ja turvallisuuspolitiikkaan perehtynyt brittiasiantuntija Keir Giles ei ole silti järin toiveikas.

Hänen mukaansa Euroopalla olisi vielä aikaa kohentaa omaa sotilaallista kykyään ja saada rintama pitämään Ukrainassa sen sijaan, että päätyisimme myöhemmin sotimaan lähempänä kotinurkkia.

– Epäilen kuitenkin vahvasti, toteutuuko tämä. Mielestäni on paljon todennäköisempää, että Euroopan valtiot jatkavat puhumista, kokouksia ja jahkailua, kunnes tulevaisuudestamme päätetään ilman meitä.

Siis Yhdysvallat ja Venäjä päättävät?

– Juuri niin, Giles sanoo STT:n haastattelussa.

Hänen uusi kirjansa Kuka puolustaisi Eurooppaa? (Docendo) ilmestyi juuri suomeksi, puolisen vuotta englanninkielisen alkuteoksen jälkeen. Tällä välin Yhdysvalloissa on noussut valtaan Donald Trump, jonka valtakautta Giles jo viime syksynä ennakoi. Hän myöntää yllättyneensä muutoksen nopeudesta.

Gilesin mukaan onkin syytä toivoa, että kaiken puheen taustalla Euroopassa tehdään työtä asevoimien vahvistamiseksi niin, että niitä voidaan käyttää poliittisten tavoitteiden ajamiseen myös ilman Yhdysvaltain tukea.

– Tai mahdollisesti Yhdysvaltain aktiivisesti vastustaessa (eurooppalaisia), Giles lisää.

Euroopan ja Yhdysvaltain suhteiden Giles ennustaa tätä menoa joka tapauksessa rikkoutuvan, joko hitaasti tai yhdellä rysäyksellä. Siihen saakka Trumpin mielistelyllä voi voittaa aikaa.

Viime viikkoina Ukrainaa tukevan halukkaiden koalition johtovaltioina ovat profiloituneet Britannia ja Ranska. Kirjassaan Giles etsii johtajuutta kuitenkin muualta: etulinjan maista, jotka oikeasti ymmärtävät Venäjän uhkan.

Kaksi maata nousee ylitse muiden: puolustuskyvystään johdonmukaisesti huolta pitänyt Suomi ja pikatahtia varustautuva Puola.

Gilesin mukaan aluksi näytti, että Viron entinen pääministeri ja nykyinen EU:n ulkopolitiikan johtaja Kaja Kallas voisi nousta kaivatuksi johtajaksi, mutta hän näyttää epäonnistuneen vakuuttamaan muut uhkan vakavuudesta ja toimien kiireellisyydestä.

Myöskään Ranskan presidentti Emmanuel Macron tai varsinkaan Britannian pääministeri Keir Starmer eivät Gilesiä vakuuta. Sen sijaan presidentti Alexander Stubbilta löytyisi hänen mukaansa tarvittavaa kansainvälistä taustaa ja kokemusta, miten saada instituutiot toimimaan niiden rakenteesta huolimatta.

Gilesin mukaan liikkeellä on epäilyjä, joiden mukaan Macronin ja Starmerin suunnitelma Ukrainan tukemisesta olisikin itse asiassa hieman muokattu Stubbin suunnitelma, joka on annettu kahdelle korkeamman profiilin johtajalle paremman onnistumisen toivossa.

Venäjän vaaran tiedostavan ja johtajuutta osoittaneen Kallaksen epäonnistuminen tosin viestii siitä, ettei pätevälläkään eurooppalaisella johtajalla ehkä ole nykytilanteessa mahdollisuuksia onnistua, Giles pohtii.

Stubb itse on aiemmin STT:n haastattelussa ampunut alas huhuja roolistaan mahdollisena Euroopan Ukraina-edustajana kutsuen tehtävää ”mahdottomaksi”.

Mutta miten mahdollisen johtajuusaseman kanssa sopii yhteen se, että Stubb ja monet muut johtavat suomalaispoliitikot ovat toistaneet, ettei Suomesta olla lähettämässä sotilaita Ukrainaan.

Gilesin mukaan on tavallaan ihan ymmärrettävää, ettei etulinjan maa heikennä omaa puolustustaan Ukrainan auttamiseksi, koska se vain loisi uusia strategisia ongelmia toisaalle.

– Toisaalta, kuten on useasti aiemmin nähty, ei ole mitään tarvetta kertoa etukäteen selkeästi, mitä Venäjän vastustamiseksi aiotaan tai ei aiota tehdä, koska se vain antaa Venäjälle lisää liikkumisvapautta ja vaihtoehtoja, Giles lisää.

Tässä kuussa julkaistussa kirjoituksessa Giles visioi Euroopalle vähiten huonoksi toimintavaihtoehdoksi Ukrainassa länsijoukkojen lähettämistä asteittain maahan ja Ukrainan läntisen puoliskon ilmatilan ottamista kansainväliseen valvontaan niin kutsun Sky Shield -suunnitelman mukaisesti.

Eurooppalaiset sotilaat eivät olisi Gilesin visiossa mitään rauhanturvaajia mutta eivät myöskään menisi rintamalle, vaan vapauttaisivat selustassa olevia ukrainalaisia joukkoja taisteluun. Länsijoukoilla pitäisi kuitenkin olla valmius ja uskottava kyky puolustaa itseään.

Mutta miten Venäjän vastalauseista länsijoukoille Ukrainassa päästään yli?

– Ei välitetä niitä, Giles toteaa.

Venäjän lisäksi Ukraina-suunnitelmassa voidaan päätyä vastakkain myös Yhdysvaltain kanssa, jos Trumpin hallinto on ehtinyt sopia Ukrainan kohtalosta Venäjän kanssa.

Siksi nyt onkin niin kiire: Euroopan maiden täytyy muokata tilanne mieleisekseen, ennen kuin muut asettavat eurooppalaiset tapahtuneiden tosiasioiden eteen, Giles perustelee.

Kirjassaan Giles varoittaa länsimaita tuijottamasta Venäjän objektiiviseen sotilaalliseen vahvuuteen, joka on kiistatta kärsinyt taisteluissa Ukrainaa vastaan.

– Jos Venäjä pystyy kääntämään yhteenoton pokeripeliksi, jossa häviäjä luovuttaa ensimmäiseksi huolestuttuaan panosten suuruudesta, vaarana on, että Venäjä tekee lännen sotilaallisesta voimasta merkityksetöntä lyömällä sen ennen kuin sitä edes käytetään, Giles kirjoittaa.

Hänen mukaansa siitä voi olla varma, että Venäjä käyttää jatkossakin ydinasekorttia.

Toinen harha on tehdä Euroopalle edullista vertailua Venäjään talouksien vahvuuden ja heikkouden välillä, Giles kirjoittaa:

– Sota ei ole bruttokansantuotteiden välistä kilpailua, koska tällä hetkellä ainoastaan toinen puoli (Venäjä) tosiasiassa käyttää bruttokansantuotettaan sotaan.

Haastattelun lopuksi Giles naurahtaa olleensa aiemmissa Venäjää ja Euroopan turvallisuutta käsittelevissä kirjoissaan väärässä vain silloin, kun on erehtynyt olemaan toiveikas.

Lue myös

Trump uhkaa EU:ta ja Kanadaa uusilla "suuren mittakaavan tulleilla"

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump uhkaa EU:ta ja Kanadaa uusilla ”suuren mittakaavan” tulleilla. Trump...
27.3.2025 11:02

Trump ilmoitti 25 prosentin tullimaksuista kaikille maahantuoduille autoille – Musk: Vaikutusta myös Teslojen hintoihin

Päätös voi tehdä uusista autoista tuntuvasti kalliimpia ja vahingoittaa useiden maiden talouksia.
27.3.2025 9:19

Trumpin autotullit syöksivät autonvalmistajien osakekurssit laskuun Aasiassa ja Euroopassa

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ilmoittamat tuontitullit autoille syöksivät autonvalmistajien osakekurssit selvään laskuun Aasian...
27.3.2025 10:44

Tanska on valmis ostamaan lisää F35 -hävittäjiä – Trump vaati jälleen Grönlantia Yhdysvalloille

Tanskan puolustusministeri Troels Lund Poulsen vakuutti keskiviikkona, että Tanska on valmis ostamaan lisää...
27.3.2025 9:47

Aihetunnisteet

Eurooppa turvallisuuspolitiikka Ulkomaat Venäjä Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Media: Sabotaasiryhmä sanoo auttaneensa Ukrainaa sen iskuissa – ilmoitti ”sokaisseensa” Venäjän ilmapuolustuksen
Uutiset | 25.5.2026 10:14
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30

Uusimmat

Uusi siilikamera näyttää taajamasiilien yöelämää
Uutiset | 26.5.2026 0:05
Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa
Uutiset | 25.5.2026 22:22
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Se oli nolo hetki: Kuningattaren sukat olivat rikki ja ilme hapan
Uutiset | 25.5.2026 20:55
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Satakunnan Kansa: Poliisi pidätetty virasta seksuaalirikosepäilyn takia Satakunnassa
Uutiset | 25.5.2026 17:12
Media: Venäjä on keksinyt keinon kaapata Ukrainan droonit ja ohjata ne Suomeen
Uutiset | 25.5.2026 16:04
Keskustanuoret: Lapsiin kohdistuvat leikkaukset ovat epäinhimillisiä
Uutiset | 25.5.2026 15:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00
”Demarien kauhukuva” – Asiantuntija: Tämä pakottaa Lindtmanin puhumaan kieli keskellä suuta
Uutiset | 23.5.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uusi siilikamera näyttää taajamasiilien yöelämää
Uutiset | 26.5.2026 0:05
Mokaatko kuin oululainen vai vantaalainen? Näin valmistujaisjuhlat näkyvät sakkotilastoissa
Uutiset | 25.5.2026 22:22
Tuttu hedelmä voi aiheuttaa kivuliaan vamman – Syytä varoa kesällä
Uutiset | 25.5.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Laiskuuden ajan opetus
Mielipide | 25.5.2026 15:25
Lukijalta: Hallituksen talouskupla puhkaisi Keski-Pohjanmaan kasvun
Mielipide | 25.5.2026 13:38
Lukijalta Laskuoppi takaisin alakoulun tunneille – opettajajohtoinen opetus sekä perinteiset työkalut oppimisen tueksi
Mielipide | 25.5.2026 10:59
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste