Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

HS:n kysely: Yli puolet arvioi hallituksen ja Orpon epäonnistuneen

30.6.2026 9:11
Lue lisää 
Vaalit 2019
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.)visioi tuoreessa kirjassaan, miten Suomi selviää lähivuosien haasteista. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Pääministeri Sipilä kummeksuu Rinteen hallituskumppanipuheita – "Outoja ulostuloja"

Tuoreessa kirjassa pääministeri varoittaa sinipunan peruuttavan Suomen takaisin lähtökuoppaan. Tilalle Sipilä tarjoaa jatkolentoreitin hyvinvointiyhteiskunnan ja demokratian vahvistamiseksi.
Tomi Oravainen 28.2.2019 13:47, muokattu 28.2.2019 15:40
a– a+
Vaalit 2019

Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kummeksuu SDP:n puheenjohtajan Antti Rinteen lausuntoja, ettei keskusta tai kokoomus kelpaa heidän hallituskumppanikseen.

– Vähän outoja ulostuloja. En tiedä, kenen kanssa Rinne on hallitukseen menossa, jos hän on sinne menossa ja kukaan ei kelpaa.

Sipilä kommentoi Rinteen lausuntoja kirjansa julkistamistilaisuudessa keskustan puoluetoimistolla torstaina.

Tuoreessa Koko Suomen taajuudella -kirjassaan pääministeri visioi reitin jatkolennolle, eli millä ratkaisuilla hyvinvointiyhteiskuntaa vahvistetaan, koulutusta ja sosiaaliturvaa kehitetään ja torjutaan myös ilmastonmuutos seuraavalla vaalikaudella.

Isoihin uudistuksiin tarttuneen Sipilän hallituksen kausi on ollut työläs ja haastava. Sipilä kirjoittaa, että hän on tietoisesti pääministerinä antanut tuulensuojan vaikeuksiin joutuneille ministereilleen.

– Se on tarttunut yrityselämästä, että on puolustamassa koko joukkuetta. Selittämässä sellaisiakin asioita, jotka eivät pääministerille kuuluisi. Eli kun Alexander Stubb (kok.), Lenita Toivakka (kok.), Timo Soini (sin.) olivat vaikeuksissa, olen ollut heitä puolustamassa, vaikka en olisi ollut itse asiassa samaa mieltä.

Julkistamistilaisuudessa kysyttiin, ovatko hallituskumppanit juosseet karkuun.

– Joskus on ollut vähän hiljaista.

Sipilä kuitenkin kiittelee trion työskentelyä hallituskumppaneiden kanssa.

Sipilän tyyli kirjassa on rakentava ja katse on tulevaisuudessa. Sipilä kertoo sen olleen tietoinen ratkaisu.

– Suomessa on totuttu, että yritetään löytää erilaisten mielipiteiden keskeltä ratkaisuja ja kompromisseja. Kun niitä on tehty koko kausi, en myöskään lähde itse riepottelemaan. Lähinnä tämä kirja on tehty suurten edessä olevien kysymysten ympärille, hän perustelee.

Sipilä pohtiikin kirjassaan demokratian asemaa. Tästä Suomessa käydään hänen mielestään hyvin vähän keskustelua. Sen sijaan ulkomaisten kollegojen kanssa Sipilä kertoo puineensa aihetta runsaasti.

Teoksessaan pääministeri miettii keinoja, miten vahvistaa demokratiaa.

– Pidetään kiinni monipuoluejärjestelmästä, ei rakennata blokkeja, eikä lyödä etukäteen kiinni, sitä kenen kanssa olemme hallituksessa, kenen kanssa emme.

Sipilä kirjoitti kirjan eduskunnan joulutauolla.

Keskustajohtaja pohtii kirjassaan, miten äänestäjät tulevat punnitsemaan hänen hallituskauttaan ja sen aikana tehtyjä ikäviäkin päätöksiä. Hän toivoo äänestäjien arvioivan hallituskautta kokonaisuutena ja miettivän äänestyskopissa myös yhteisten tavoitteiden saavuttamista, esimerkiksi 72 prosentin työllisyysastetta.

Sipilä on luottavainen, että tämä näkyy lopulta vaalien tuloksessa.

– Me lähdemne taistelutahtoisena ja -intoisena kohti vaalikenttiä. Meillä on hyvät näytöt ja keinot, miten näihin tulevaisuuden haasteisiin vastataan.

Samalla Sipilä myös varoittaa sinipunan vaaroista, joka veisi Suomen samaan ahdinkoon, josta viimein on onnistuttu nousemaan.

– Pidän sitä (sinipunaa) erittäin vaarallisena. Siitä on näytöt olemassa edelliseltä kaudelta. Maailmantalous kasvoi, mutta Suomi ei päässyt siihen imuun mukaan ja tehtiin ratkaisevia virheitä.

Lue myös

Pääministeri Sipilä myöntää tuoreessa kirjassaan, että maan johtaminen ei ole sujunut ongelmattomasti – "Välillä on senkin aika, että poliitikon on laitettava takapuolensa tuleen"

”Suomi-niminen lentokone oli neljä vuotta sitten pahassa syöksykierteessä. Kierre saatiin oikaistua ja kone...
28.2.2019 12:00

Sipilä maalaa kirjassaan uhkakuvaa sinipunan hallitsemasta Suomesta – "Äänestäjät ottavat valtavan riskin, jos he antavat hallitusvallan avaimet sinipunan käsiin" 

Heikon kannatuksen painaman keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä käytti eduskunnan joulutauon kirjoittamiseen. Tuloksena syntyi ”kirjanen”...
28.2.2019 13:48

Aihetunnisteet

Keskusta vaalit19

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Keskustan Siponen ei niele Orpon Helsinki Garden -selityksiä
Uutiset | 29.6.2026 12:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Hypo ennustaa Suomen talouden kasvavan 1,5 prosenttia tänä vuonna
Uutiset | 1.7.2026 0:32
Mitä jos myrsky vahingoittaa autoa? – ”Ei saa siirtää omin päin”
Uutiset | 30.6.2026 22:00
Kekkonen nousi eduskuntaan 90 vuotta sitten – Paasikivi rökitti fasistit, RKP oli suurempi kuin kokoomus
Uutiset | 30.6.2026 21:30
Miten grillauskauden jätteet pitääkään lajitella? – Katso tästä muistilistaa
Uutiset | 30.6.2026 21:15
Unkarissa 42 astetta rikki, kaikkien aikojen mittausennätys
Uutiset | 30.6.2026 20:52
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Yhdysvaltojen korkein oikeus hylkäsi Trumpin pyrkimyksen rajoittaa oikeutta kansalaisuuteen
Uutiset | 30.6.2026 18:37
Qatar: Yhdysvaltojen edustajat eivät tapaa iranilaisia lähipäivinä
Uutiset | 30.6.2026 17:54
Euroopan hellepätsiä tukaloittaa ilmastoinnin puute – ratkaisut kuumuuteen sopeutumiseksi riippuvat maasta
Uutiset | 30.6.2026 16:11
Orpo kiistää Garden Helsinkiin liittyvän korruptiota: ”Hallituksen yhteisiä päätöksiä”
Uutiset | 30.6.2026 15:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hypo ennustaa Suomen talouden kasvavan 1,5 prosenttia tänä vuonna
Uutiset | 1.7.2026 0:32
Mitä jos myrsky vahingoittaa autoa? – ”Ei saa siirtää omin päin”
Uutiset | 30.6.2026 22:00
Kekkonen nousi eduskuntaan 90 vuotta sitten – Paasikivi rökitti fasistit, RKP oli suurempi kuin kokoomus
Uutiset | 30.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste