Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Pohjois-Suomessa Koillismaan seudulla voi sataa perjantaina lunta iltapäivällä tai illalla, kerrotaan Ilmatieteen laitokselta. Tätä ei kuitenkaan laskettaisi vielä ensilumeksi, koska lumen ennustetaan sulavan ennen seuraavaa aamua.
– Vettä sataa siinä jälkipuolella päälle, sanoi Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Iiris Idoko STT:lle keskiviikkona.
Ensilumeksi katsotaan, jos maassa on aamulla vähintään senttimetri lunta.
Käsivarren Lappiin Kilpisjärvelle ennustettiin mahdollista ensilunta torstaiaamulle.
Ilmatieteen laitoksen mukaan vertailukaudella 1991–2020 ensimmäinen ehjä lumipeite tuli esimerkiksi Kittilän Pokassa keskimäärin 9. lokakuuta. Jyväskylässä tyypillinen aika oli 27. lokakuuta ja Helsingin Kaisaniemessä 18. marraskuuta.
Etelä-Suomessa lunta ei ole näköpiirissä, sillä sää pysyy varsin lauhana. Loppuviikolle on luvassa sateita, mutta ne tulevat vetenä.