Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Puoluebarometri

Puoluebarometri: Orpon hallitus vajosi vaalikauden pohjamutiin – SDP:hen ja keskustaan suhtaudutaan myönteisimmin

16.4.2026 12:00
Lue lisää 
Koulu
OAJ vaatii ryhmäkoon pienentämistä, kun tehostetun tuen oppilaita on integroitu ryhmään. (Kuva: Petra Pöyliö)

OAJ:n kysely: Viisi kuudesta opettajasta ja rehtorista katsoo, ettei koulussa ole resursseja inkluusioon

Opettajat ja rehtorit eivät suhtaudu torjuvasti inkluusioon, jos resurssit ovat kunnossa. Korjausehdotuksia kysyttäessä kärkeen nousi vaatimus, että kirjallisia tuen suunnitelmia ja dokumentointia olisi vähemmän.
STT – Merja Kallikari 21.10.2022 12:02, muokattu 21.10.2022 12:10
a– a+
Koulu

Yhdenvertaisuuden ihanne ja arjen todellisuus eivät kohtaa suomalaisessa perusopetuksessa. Tämä vaikutelma välittyy Opetusalan ammattijärjestön (OAJ) tuoreesta kyselystä, jonka mukaan peräti viisi kuudesta peruskoulun luokanopettajasta, aineenopettajasta ja rehtorista katsoo, ettei inkluusio ole mahdollista oman koulun nykyisillä resursseilla.

–  Inkluusio tarkoittaa jokaisen oikeutta opiskella yhdenvertaisesti kaikille yhteisessä koulussa. Sen edellytyksenä on riittävä tuki omassa luokassa ja omassa lähikoulussa sekä tarpeellinen määrä erityisopettajia ja erityisluokanopettajia luokan- ja aineenopettajien työpareina, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto avaa käsitettä tiedotteessa.

Inkluusiota on esimerkiksi se, että opiskeluympäristö muokataan kaikille sopivaksi, ryhmäkoot vastaavat tuen tarpeita ja ilmapiiri on suvaitsevainen. Kun inkluusio toteutuu, lapsi tai nuori saa riittävästi tukea. Opetuspaikka voi olla yleisopetuksen luokka tai erityisluokka ja joskus jopa erityiskoulu.

–  Osalle oppilaista erityisluokka on lapsen edun mukainen oppimisympäristö, eikä se ole vastoin inkluusiota, Murto muistuttaa.

Julkisessa keskustelussa inkluusio on nostettu yhdeksi syyksi sille, että koulutuksen mallimaassa oppimistulokset ovat alkaneet heikentyä. Pahamaineista inkluusiota on moitittu vain säästökeinoksi, joka lisää häiriökäyttäytymistä luokissa ja ajaa sekä oppilaat että opettajat uupumukseen.

OAJ halusi kyselyllään selvittää, millaisia kokemuksia inkluusiosta ja perusopetuksen tuen toimivuudesta on niillä opettajilla ja rehtoreilla, joiden työhön tuen järjestämistapa välittömästi vaikuttaa.

Syys-lokakuussa toteutettuun kyselyyn vastasi 2  205 peruskoulun luokanopettajaa, aineenopettajaa ja rehtoria kautta maan. Kysely toteutettiin niin, että OAJ:n alueasiantuntijat pyysivät oman alueensa opettajia vastaamaan kyselyyn.

Kyselyn mukaan peruskoulun opettajat ja rehtorit eivät suhtaudu torjuvasti inkluusioon, kun se toimii ja on resursoitu riittävästi.

Yhdeksän kymmenestä OAJ:n kyselyyn vastanneesta opettajasta ja rehtorista kannatti inkluusiota, jossa oppilas saa oikea-aikaisesti tukea, resurssit ovat riittävät ja käytössä on erityisluokat.

Kun OAJ kysyi luokan- ja aineenopettajilta sekä rehtoreilta heidän arviotaan oppimisen tuen toteutumisesta, kriittisimmän vastauksen antoivat aineenopettajat. Heistä runsas viidennes eli 22 prosenttia vastasi, että oppilaiden tuki toteutuu huonosti tai erittäin huonosti. Samaa mieltä oli 16 prosenttia luokanopettajista. Rehtoreista näin katsoi vain viisi prosenttia.

Perusopetuslain mukaan oppilaalla on oikeus saada opetussuunnitelman mukaisen opetuksen ohella oppilaanohjausta ja riittävää oppimisen ja koulunkäynnin tukea koko perusopetuksen ajan.

OAJ pyysi luokanopettajia, aineenopettajia ja rehtoreita nimeämään, mitkä seikat kolmiportaisessa tuessa kaipaavat eniten korjaamista. Kolmiportaisessa mallissa tuki on jaettu kaikille tarjottavaan yleiseen tukeen sekä erillisen päätöksen perusteella tarjottavaan tehostettuun ja erityiseen tukeen.

Kyselyn vastauksissa kärkeen nousi vaatimus, että kirjallisia tuen suunnitelmia ja dokumentointia olisi vähemmän. Tätä toivoi 33 prosenttia kaikista vastaajista. Toiseksi eniten, 28 prosenttia, mainintoja sai vaatimus oppilaan vahvemmasta oikeudesta erityisluokkaan.

–  Yksi perusongelmista on, ettei pedagogisten asiakirjojen laatiminen johda mihinkään, koska osa-aikaisen ja kokoaikaisen erityisopetuksen resurssit ovat riittämättömät, Katarina Murto toteaa OAJ:n tiedotteessa.

–  Byrokratiaa on kevennettävä ja selkeytettävä. Yksi asiakirja tuen tarpeen selvittämiseen ja toinen tuen toteuttamiseen riittäisivät. Näitä kahta päivitettäisiin, kun oppilaan tilanne ja tuen tarve muuttuvat. Joka portaalle ei tarvita omia asiakirjojaan, Murto huomauttaa.

Hänen mukaansa toinen iso pulma on, että tehostetun ja erityisen tuen oppilaita voidaan integroida yleisopetuksen ryhmiin ilman, että määrää rajoitetaan.

OAJ vaatii tiedotteessa ryhmäkoon pienentämistä, kun tehostetun tuen oppilaita on integroitu ryhmään.

Lue myös

HS: Apulaispormestarista syy luokkahuoneiden kaaokseen on muutoksessa, "josta oikein kukaan ei uskalla puhua ääneen" – Annika Saarikko komppaa

Meillä on lapsia, jotka on pitäneet kädessään enemmän puukkoa kuin kynää, Nasima Razmyar sanoo.
13.9.2022 8:51

Aihetunnisteet

inkluusio Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Iran uhkasi vastata Yhdysvaltojen saartoon omalla merisaarrollaan
Uutiset | 15.4.2026 17:00
NYT: Iran ehdotti voivansa lopettaa uraanin rikastamisen viideksi vuodeksi, Yhdysvallat vaati 20 vuotta
Uutiset | 14.4.2026 5:40
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Lavrov: Venäjä voi paikata Kiinan energiapulaa
Uutiset | 15.4.2026 8:01
Mediat: Ainakin kaksi Iranin varjolaivaston tankkeria on päässyt Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 14.4.2026 10:24
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Yhdysvallat vakuutti jatkavansa Iranin satamien saartamista
Uutiset | 16.4.2026 19:25
Trump: Israel ja Libanon aloittavat kymmenen päivän aselevon
Uutiset | 16.4.2026 19:00
Keskustan Polvinen syyttää hallitusta apteekkiverkon massiivisesta alasajosta – Grahn-Laasonen kiistää
Uutiset | 16.4.2026 18:45
Miten ihmeessä harrastajarumpali voidaan lukea yrittäjäksi? Keskustan Kosonen vaati rotia byrokratiaan
Uutiset | 16.4.2026 18:22
Puhemies Metsola Helsingissä: Unkarin kansa valitsi Euroopan
Uutiset | 16.4.2026 18:18
Suojaosat ja nuorisosetelit pöllysivät kyselytunnilla – oppositio kehotti hallitusta lopettamaan talouskasvun oraiden tallomisen
Uutiset | 16.4.2026 17:58
Hallitus ehdottaa eläintenpitokiellon pidentämistä ja rangaistusten koventamista
Uutiset | 16.4.2026 17:25
Hallitus esittää kansalaisuuskoetta ja nopeampia karkotuksia – ”Kansalaisuus ei ole automaatio”
Uutiset | 16.4.2026 16:38
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 16.4.2026 16:00
Vaalit hävinnyt Orban ei tule viimeiseen huippukokoukseensa
Uutiset | 16.4.2026 15:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yhdysvallat vakuutti jatkavansa Iranin satamien saartamista
Uutiset | 16.4.2026 19:25
Trump: Israel ja Libanon aloittavat kymmenen päivän aselevon
Uutiset | 16.4.2026 19:00
Keskustan Polvinen syyttää hallitusta apteekkiverkon massiivisesta alasajosta – Grahn-Laasonen kiistää
Uutiset | 16.4.2026 18:45
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Eläkkeiden leikkaaminen veisi ostovoimaa ja loisi työttömyyttä
Mielipide | 16.4.2026 14:22
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siika-aho puoluebarometrista: Muutoshalu väreilee ilmassa
Uutiset | 16.4.2026 14:28
Keskustan Etelä- ja Itä-Savon piiri nimesi ensimmäiset eduskuntavaaliehdokkaansa – Itä-Suomeen halutaan parempia näkymiä
Uutiset | 16.4.2026 12:03
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste