Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Kalterit ikkunoissa viimeistelivät karun ilmeen – Siwa oli monen lähiön ainoa keidas, mutta mistä nimeen tuli tupla-W?

17.7.2025 21:05
Lue lisää 
Sähkökriisi
Valtiovarainministeri Annika Saarikko vakuutti olevansa valmis lisätoimiin sähkön hinnan kohtuullistamiseksi. (Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa)

Saarikko SDP:n sähkön hintakatosta: Miljardiluokan asia, vaatii keskustelun opposition kanssa

Pekka Pohjolainen 14.12.2022 11:22, muokattu 15.12.2022 8:53
a– a+
Sähkökriisi

Pääministeripuolue SDP järjesti yllätyksen eduskunnan budjettikeskusteluun esittämällä talven ajaksi määräaikaista 20 sentin kattoa sähkön kilowattituntihinnalle.

SDP:n mukaan esitys voitaisiin rahoittaa valtiovarainministeriön valmistelemalla windfall-verolla, jonka odotetut tuotot ovat 0,5-1,3 miljardia euroa.

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) sanoi, että hänellä on ymmärrystä SDP:n asiasta tekemälle aloitteelle. Hän painotti kuitenkin, että sen toteuttaminen tekisi valtiontalouteen miljardiluokan loven, koska windfall-veron tuotto näkyy valtiontaloudessa vasta vuonna 2024.

– Pidän perusteltuna vaalikauden ollessa näin loppusuoralla ja vaikutuksen koskiessa koko ensi vuoden alijäämää, että pääministeri kutsuu tästä aiheesta koolle keskustelun hallitus-oppositio-rajan yli, Saarikko sanoi ja totesi hintakaton valmistelun olevan iso kansallinen kysymys.

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Eeva Kalli sanoi tukevansa Saarikon esitystä kaikkien eduskuntapuolueiden koolle kutsumisesta ja ratkaisun etsimisestä yhdessä.

– Ja tämä pitää tehdä nyt nopeasti, ripeästi. Keskustan eduskuntaryhmä on valmis tekemään töitä vaikka jouluna tämän asian puolesta, jos tarpeen. 

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) huomautti. että kenelläkään ei ole vielä mitään tietoa, mitä sosiaalidemokraattien esitys maksaa.

– Tuollainen hiha-arvio voi olla miljardi, mutta se ei sisällä vielä likikään koko energiapakettia. Eli näistä kaikista me haemme tällä hetkellä tietoa ja kokonaisuutta. Meillä on tiivis yhteistyö myös muihin maihin, tiedetään suunnilleen muitten maitten tilanne, mutta siellä on hyvin erilaisia malleja. Sen takia nyt on syytä käydä näitä läpi.

Budjettikeskustelu sai uuden käänteen jo alussa, kun SDP:n Riitta Mäkinen nosti sähkön alle 20 sentin hintakaton ja sen mahdollisen rahoittamisen windfall-verolla esiin demarien ryhmäpuheenvuorossa.

– Sosiaalidemokraattinen eduskuntaryhmä esittää, että työ- ja elinkeinoministeriö käynnistäisi välittömästi valmistelun ja toisi ehdotukset väliaikaisesta hintakatosta mahdollisimman nopeasti hallituksen päätettäväksi, Mäkinen julisti.

Keskustan Eeva Kalli (oik.) ja Mikko Kinnunen osallistuivat budjetin palautekeskusteluun. (LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA)

Oppositiosta suhtauduttiin myötäsukaisesti itse asiaan. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo sanoi puolueensa olevan totta kai valmis keskustelemaan yhdessä, mutta SDP sai niskaansa kovia syytöksiä valtiovarainministerin yllättämisestä ja jättämisestä yksin.

– Onhan tämä nyt aivan käsittämätöntä, että demarit tuovat tällaisen esityksen ja kaikki häipyvät, valtiovarainministeri jätetään tänne yksin vastaamaan asiaan. Missä tämän maan hallitus on? Missä tämän maan hallitus on? Tässä maassa on energiakriisi. Tätä maata ei johdeta, kokoomusjohtaja syytti.

Myös keskustan edustajat toivat julki närkästystään SDP:n menettelytavasta.

– Jossakin vaiheessa tätä syksyä ymmärsin, että jos hallitus vielä riitelee ja tulee erilaisia välistävetoja, niin tätä hallitusta ei enää ole, mutta ilmeisesti tämä sosiaalidemokraattien esitys ei sitten ole tällainen välistäveto. Hallituksessa yleensä sovitaan yhdessä ne asiat, joita tänne tuodaan, keskustan Katri Kulmuni näpäytti.

Keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Jouni Ovaska kiitteli Saarikkoa siitä, että tämä on paikalla ja näyttää tänäänkin johtavan toimintaa.

– Tuolta sosiaalidemokraateilta tuli ehdotus tästä hintakatosta, ja jotenkin ajattelen, että yleensä jos pääministeripuolue tuo ehdotuksia, niin ne yhdessä käydään läpi ja hallituksessa käsitellään ja tuodaan eduskuntaan. Tällaiseen toimintaan olen aikaisemmin tottunut.

Ovaskan mukaan asiaan liittyvät esitykset pitää nyt laittaa välittömästi valmisteluun ja käydä kaikkien puolueiden kesken yhdessä läpi.

– Olen samaa mieltä niistä puheenvuoroista, mitä täällä on käytetty, että tämä on hyvin sekavaa ja rumaa, tämä on täyttä sirkusta. Kansalaiset, jotka tuolla kotona miettivät niitä laskuja, eivät halua nähdä tämmöistä keskustelua. Nyt puolueet koolle päättämään tämä asia — vaikka sitten pääministerin sijaisen johdolla, jos pääministeri ei ehdi, mutta jonkun johdolla tämä on nyt tehtävä, Ovaska jyrisi.

Perussuomalaisten Sheikki Laakso totesi, että hintakatto tulee varmasti käymään perussuomalaisille, kun puolue on itse sitä vaatinut.

– Ja huoli siitä, mitä tämä maksaa, on loppupelissään sivuseikka, koska tilanne on se, että eihän sähkön tuottaminen ole oikeasti kallistunut tämän sodan tai minkään muunkaan vuoksi vaan sehän on siitä kiinni, mihin ne rahat valuvat.

Laakso sanoi kuitenkin jopa säälivänsä valtiovarainministeriä asiassa.

– Koska oikeasti SDP tuo tällaisen hihasta heitetyn, hallituksen ulkopuolelta niitten kanssa keskustellun asian tänne ja jättää teidät tänne yksinään. Minun on pakko kysyä: miten te kehtaatte?

Keskustan Katri Kulmuni näpäytti SDP:tä välistävedosta. (LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA)

Salissa olleet SDP:n edustajat nielivät mahdollisen kiukkunsa menettelytapasyytöksistä ja opposition koplaamisesta omaan näyttävästi julkituotuun aloitteeseensa.

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman puuttui kuitenkin pääministeriin kohdistuneeseen arvosteluun. Hän sanoi, ettei pidä hyvänä ja asiallisena sitä, että myös kokoomuksesta kyseenalaistetaan pääministerin osallistuminen EU-huippukokoukseen suuren valiokunnan antamalla mandaatilla.

– Toivottavasti tätä kulttuuria ette aloita ja tulette tässä suhteessa pois sieltä perussuomalaisten kentältä.

Saarikko vakuutti olevansa valmis lisätoimiin sähkön hinnan kohtuullistamiseksi. Hän muistutti kuitenkin, että hallitus on jo syyskuun alussa budjettiriihessään tehnyt päätökset sähkövähennyksestä verotukseen, sähkötuesta pienituloisimmille kansalaisille ja sähkön arvonlisäveron alennuksesta, joka koskee kaikkia sähkölaskuja.

– Ensi viikolla maksetaan ylimääräinen lapsilisä lapsiperheille, ja valmistelussa on aivan loppusuoralla myös valtion tuloja kasvattava, kohtuuttomia voittoja pois verottava lisävero energiayhtiöille.

Saarikon mukaan suomalaisille eivät merkitse poliittiset valtapelit, vaan se, syntyykö lopputulos. Ratkaisun pitää olla myös valtiontaloudellisesti kestävä.

– Minun arvioni mukaan nämä ratkaisut tarvitaan ennen joulua, ja olen valmis työskentelemään aivan vuorokauden ympäri, että tämä on mahdollista toteuttaa. Toivon, että pääministeri Suomeen palattuaan tekee oman arvionsa siitä, miten tämä asia on perusteltua ratkaista, ja olen siihen täysimääräisesti käytettävissä, Saarikko totesi.

Lue myös

Pääministeri Marin: Viisikko kokoontuu perjantaina puimaan sähkön hintakattoa – budjettitekniikan ei pitäisi muodostua ongelmaksi

Pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoi Brysselissä keskiviikkona illalla, että hallituspuolueiden puheenjohtajaviisikon on määrä...
14.12.2022 19:12

Marin sähkön hintakatosta: Parlamentaarinen keskustelu kutsuttu koolle maanantaiksi

Parlamentaarinen keskustelu sähkön hintakatosta on kutsuttu koolle ensi maanantaiksi, kertoo pääministeri Sanna Marin...
14.12.2022 14:08

HS: Lintilä lupaa maanantaiksi esityksen sähkölaskujen pienentämiseksi

Työ- ja elinkeinoministeriö valmistelee esitystä kalliiden sähkölaskujen pienentämiseksi, kertoo elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) Helsingin...
14.12.2022 16:21

Pekkarinen vaatii koko sähköjärjestelmän uudistamista – "Nyt eletään epänormaaleja aikoja"

Keskustan europarlamentaarikko Mauri Pekkarinen esittää koko sähköjärjestelmän uudistamista sähkön hinnannousun suitsimiseksi. – Yksi...
14.12.2022 18:16

Keskustaedustaja: Sähkön hintakatto tarkoittaisi miljardien hintalappua veronmaksajille

Kansanedustaja Mikko Kärnä (kesk.) hämmästelee SDP:n keskiviikon budjettikäsittelyssä esille nostamaa sähkön hintakattoehdotusta. Kärnän...
14.12.2022 17:42

Aihetunnisteet

Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Ainakin 16 ihmistä haavoittui Ukrainan tekemässä lennokki-iskussa Venäjällä
Uutiset | 15.7.2025 11:21
Työntekijä kuoli jyrän alle Jyväskylässä
Uutiset | 17.7.2025 14:04
Historia | Stalin joutui perääntymään – uusjako muutti maailmaa 80 vuotta sitten
Uutiset | 17.7.2025 22:30
Kalterit ikkunoissa viimeistelivät karun ilmeen – Siwa oli monen lähiön ainoa keidas, mutta mistä nimeen tuli tupla-W?
Uutiset | 17.7.2025 21:05
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
Suuri poliisioperaatio iski eduskunnan verkkosivuille hyökänneeseen Venäjä-mieliseen hakkeriryhmään
Uutiset | 16.7.2025 15:39
Lapsettomat jättävät usein sukulaiset pois testamentista
Uutiset | 15.7.2025 20:00
Ahvenanmaan mediat: Yksi kuoli ja kolme loukkaantui puukotuksessa
Uutiset | 17.7.2025 18:49
Saksa ei enää ole turvapaikanhakijoiden ykköskohdemaa EU:ssa – moni ulkomaalainen harkitsee lähtöä maasta
Uutiset | 18.7.2025 13:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Ainakin 16 ihmistä haavoittui Ukrainan tekemässä lennokki-iskussa Venäjällä
Uutiset | 15.7.2025 11:21
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Lapsettomat jättävät usein sukulaiset pois testamentista
Uutiset | 15.7.2025 20:00
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Tykkääkö koirasi uida? – Voi tuottaa terveysongelmia
Uutiset | 18.7.2025 21:00
Uv-säteily on viikonloppuna etelässä voimakasta – muista lisätä aurinkovoidetta kahden tunnin välein
Uutiset | 18.7.2025 15:48
Mustikkamättäitä tuhoava sieni leviää hurjaa vauhtia – havaintoja sataa kymmenittäin
Uutiset | 18.7.2025 15:10
Pakotepaketti on tärkeä EU:n yhtenäisyyden ja moraalisen ryhdin kannalta, arvioivat asiantuntijat
Uutiset | 18.7.2025 14:28
Venäjä: EU:n uudet pakotteet ovat laittomia ja kostautuvat unionille
Uutiset | 18.7.2025 13:50
Saksa ei enää ole turvapaikanhakijoiden ykköskohdemaa EU:ssa – moni ulkomaalainen harkitsee lähtöä maasta
Uutiset | 18.7.2025 13:00
Nelikymppistä miestä vaaditaan vangittavaksi epäiltynä Ahvenanmaan henkirikoksesta
Uutiset | 18.7.2025 12:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Teknologiaa tulee käyttää hoidon laadun parantamiseen, ei heikentämiseen
Mielipide | 17.7.2025 12:00
Lukijalta: Demokratian ja diktatuurin perusarvot
Mielipide | 15.7.2025 10:27
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Lännen aseavulla ja Venäjä-pakotteilla Ukrainan sotaa tuskin saadaan loppumaan
Mielipide | 14.7.2025 12:35
Lukijalta: Terveyttä vai todennettua sairastavuutta – soten rahoitusmalli korjattava
Mielipide | 14.7.2025 12:41
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste