Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri

Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut

15.5.2026 12:27
Lue lisää 
Ulkomaat
Presidentti Kassym-Jomart Tokayev sanoo, että Kazakstan on kansainvälisen sirpaloituvan sopimusjärjestelmän etulinjassa. (Kuva: Handout / Kazakhstans' Presidential press service / AFP)

Nyt Venäjän otteesta rimpuilee irti Kazakstan – Keski-Aasian jättiläisen niskoittelu kalvaa Kremliä

Santeri Lampi 24.9.2022 20:00, muokattu 23.9.2022 15:49
a– a+
Ulkomaat

Ukrainan sodan geopoliittiset järistykset tuntuvat kaukana Keski-Aasiassa.

Ennen hyökkäyssodan alkua Venäjän eteläpuolisista maista sen tärkein liittolainen oli maailman suurin sisämaavaltio Kazakstan. Sodan pitkittyessä on kuitenkin käynyt yhä ilmeisemmäksi, että Kazakstan yrittää hienovaraisesti katkoa siteitään Moskovaan.

Itse asiassa Astana näki sopivan hetken koittaneen jo tammikuussa, kun Kiinan presidentti Xi Jinping teki Kazakstaniin ensimmäisen ulkomaanvierailunsa koronapandemian alkamisen jälkeen.

Tuolloin Xi lupasi tukea Kazakstania puolustamaan itsenäisyyttään, suvereniteettiaan ja alueellista koskemattomuuttaan.

Foreign Policy -lehden mukaan yksikään Kazakstanin viranomainen ei ole ilmaissut tukeaan presidentti Vladimir Putinin aloittamalle sodalle Ukrainassa.

Pääkaupunki Astanasta ei ole herunut edes samanlaisia ymmärtäviä lausuntoja kuin Pekingistä. Sen sijaan presidentti Kassym-Jomart Tokayev on jopa kieltäytynyt auttamasta Venäjää kiertämään lännen asettamia talouspakotteita.

Lisäksi entinen Kazakstanin sosialistinen neuvostotasavalta peruutti perinteisen Voitonpäivän paraatin, jota vietetään entisen Neuvostoliiton alueella natsi-Saksan kukistamisen muistoksi.

Kazakstan on myös kieltänyt kaikki venäläisen sotapropagandan symbolit.

Venäjä-suhteen muutosta voi pitää merkittävä, sillä Kazakstan on koko itsenäisyytensä ajan osallistunut erinäisiin Moskovan projekteihin, joilla pienempiä valtioita on pyritty sitomaan tiukemmin Venäjän vaikutuspiiriin.

Kazakstan on ollut mukana muun muassa Itsenäisten valtioiden yhteisössä, Shanghain yhteistyöjärjestössä ja Euraasian talousunionissa.

Kazakstan on hyvin riippuvainen taloudellisesta yhteistyöstä Venäjän kanssa.

Venäjäläinen tuotanto kattaa jopa 40 prosenttia sen tuonnista. Lisäksi Turkmenistanista Kazakstanin kautta Venäjälle kulkevaa kaasuputkea hallinoivan yhtiön toiminnan halvaannuttaminen olisi Kazakstanille kova paikka.

Toisaalta Kazakstanista on tullut Venäjälle yhä tärkeämpi prioriteetti sen jälkeen, kun länsi on ryhtynyt eristämään Moskovaa kansainvälisillä foorumeilla.

Foreign Policy -lehti analysoi, että Venäjän viime vuosina aloittamat aggressiot ovat vain vahvistaneet Kazakstanin halua luoda laajemmat suhteet muuhun maailmaan.

Tämän merkiksi Kazakstan ei esimerkiksi ole tunnustanut Abhasian, Etelä-Ossetian tai muiden kiisteltyjen alueiden itsenäisyyttä. Astana ei edes ole suostunut hyväksymään Krimin niemimaan liittämistä Venäjään.

Kun Ukrainan sota heikentää Venäjää sotilaallisti, taloudellisesti ja diplomaattisesti, Kazakstan saa enemmän liikkumatilaa.

Toisaalta naapurivaltion niskurointi on jo moneen otteeseen saanut Moskovan eliitin raivon partaalle.

Venäläismediaan onkin ilmestynyt valeuutisia Kazakstanissa tapahtuneista venäläisten joukkosurmista. Kärkkäimmät venäläispoliitikot ovat väläytelleet ajatusta Kazakstanin denatsifikaatiosta.

Vaikka Kremlin katse on tiukasti Ukrainan rintamalla, sen kabineteissa tuskin ilahduttiin Kazakstanin presidentin Kassym-Jomart Tokayevin taannoisesta kirjoituksesta Politico-lehdessä.

Tokayevin näkemykset ovat nimittäin täydessä ristiriidassa Venäjän nykyisen hallinnon autoritaarisen ajattelun kanssa.

Tokayev kertoo kirjoituksessaan, miksi hän päätti järjestää ylimääräiset presidentinvaalit Kazakstanissa marraskuun 20. päivänä.

– Uskon, että meidän täytyy vastustaa vaistonvaraista sisäänpäin kääntymistä näinä kansainvälisesti myrskyisinä aikoina.

Tokayevin mukaan globalisaatiolle, keskinäisriippuvuudelle ja sääntöperustaiselle kansainväliselle järjestykselle ei ole olemassa todellista vaihtoehtoa.

– Sanon tämän sellaisen maan johtajana, joka on kansainvälisen (järjestelmän) sirpaloitumisen etulinjassa.

Presidentti kirjoittaa esitelleensä maansa parlamentille ohjelman, joka tähtää hajautetumpaan päätöksentekojärjestelmään, oikeusvaltion vahvistamiseen sekä Kazakstanin kilpailukyvyn edistämiseen.

Tokayev kirjoittaa, että ohjelman myötä Kazakstan hylkää hyvin presidenttikeskeisen järjestelmänsä, joka ei enää palvele maan etua.

Presidentti katsoo, että Kazakstanin kansan ajattelu on muuttunut dramaattisesti viime vuosien aikana, sillä taloudelliset ja turvallisuuteen liittyvät kriisit ovat käynnistäneet maassa merkittävän sosiaalisen muutoksen.

Vaikka Tokayev haluaa nopeuttaa maan modernisoitumista, hän kiistää muutoksen olevan ”yltiöpäinen” tai ”naiivi”.

– Kuljemme eteenpäin kovaa vauhtia, mutta harkitsevaisesti ja puntaroiden. Ja tämä pätee toimiimme sekä kotimaassa että ulkomailla.

Yhdysvaltalainen Carnegie Endowment for International Peace -ajatushautomo arvioi, että Tokayevin reformi voi tarkoittaa Kazaktanin kannalta myönteistä käännettä.

Ei voida kuitenkaan sulkea pois sitä mahdollisuutta, että Tokayev yrittäisi vahvistaa omaa ja lähipiirinsä valtaa käyttäen verukkeena maan demokratisoimista.

Selvää on kuitenkin se, että Ukrainan sodan myötä presidentti on voinut ensimmäistä kertaa esiintyä itsenäisenä toimijana, joka ei ole riippuvainen Putinista tai Kazakstanin entisestä itsevaltaisesta presidentistä Nursultan Nazarbajevista.

Lue myös

Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena

Kansalaisten parissa julkisen velan kasvua hillitsevä niin kutsuttu velkajarru nähdään tarpeellisena, kertoo Kunnallisalan...
16.5.2026 0:05

Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa

Kiinan 1900-luvun historia on verinen. Kiinan suuri väestömäärä on tarkoittanut sitä, että kun Kiinassa...
15.5.2026 22:30

Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista

Tuore seurantatutkimus antaa uutta näyttöä kananmunien hyödyistä aivoterveydelle. The Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen...
15.5.2026 21:55

Aihetunnisteet

kazakstan Ukrainan sota Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut
Uutiset | 15.5.2026 12:27
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Venäjä kertoo Ukrainan tehneen viime yönä massiivisen drooni-iskujen sarjan
Uutiset | 15.5.2026 9:12
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena
Uutiset | 16.5.2026 0:05
Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 15.5.2026 22:30
Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista
Uutiset | 15.5.2026 21:55
Neuvostovenäläiset tulittivat Suomen linnaketta vielä 1919 – tällainen oli järeä merilinnake, jonne Suomen sisällissota päättyi
Uutiset | 15.5.2026 21:45
Zelenskyin kansliapäällikkö: Kreml yrittää salamurhata minut
Uutiset | 15.5.2026 21:39
Amerikkalaisvirkamiehen mukaan Yhdysvallat ei ole poistumassa Euroopasta
Uutiset | 15.5.2026 18:51
Xi hyväksyi Trumpin kutsun tulla Yhdysvaltoihin syyskuussa
Uutiset | 15.5.2026 17:59
OmaVero sulkeutuu viikonlopuksi
Uutiset | 15.5.2026 17:50
Lapin liiton puheenjohtaja Olli Rainio Sakatin kaivoksesta: ”Ei ole syytä tuomita puolustajia eikä vastustajia”
Uutiset | 15.5.2026 17:06
Israel ja Libanon jatkoivat neuvotteluitaan
Uutiset | 15.5.2026 16:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00
Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kysely: Enemmistö näkee velkajarrun tarpeellisena
Uutiset | 16.5.2026 0:05
Kulttuurivallankumouksesta 60 vuotta – Kiinan historian tuhoisimpien vaiheiden uhriluvut ovat aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 15.5.2026 22:30
Löytyykö Alzheimer-suoja jääkaapistasi? Tutkijat löysivät uutta tietoa kananmunista
Uutiset | 15.5.2026 21:55
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten ääni kuuluviin, nuorisovaltuustoille aloiteoikeus
Mielipide | 15.5.2026 19:04
Lukijalta: Erilaiset laskentatavat eivät kerro koko totuutta
Mielipide | 15.5.2026 13:30
Lukijalta: Ikäihmisten hoito kriisissä – onko meillä varaa jatkaa näin?
Mielipide | 15.5.2026 12:04
Lukijalta: Sote-alan IT-järjestelmät ratkaisevat suomalaisen terveydenhuollon tulevaisuuden
Mielipide | 15.5.2026 11:12
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Räsänen vaatii: Vaaratiedottaminen on saatava viipymättä ajan tasalle
Uutiset | 15.5.2026 9:38
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste