Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä

16.1.2026 23:05
Lue lisää 
Blogi: Tuomas Vanhanen
Tuomas Vanhanen:

Autoilija maksaa hallituksen päättämän vuoden 2027 bensapommin

4.12.2024 11:29, muokattu 4.12.2024 11:33
a– a+
Blogi

Suomi ottaa liikennepolttoaineiden päästökaupan käyttöön vuoden 2027 alusta. Heti, kun mahdollista. Päätöksen ajankohdasta teki pääministeri Orpon hallitus viime keväänä kehysriihessä, jossa korotettiin myös monia arjen veroja.

Keskusta vastustaa tätä aikataulua ja vaatii EU:n tarjoaman neljän vuoden lykkäyksen hyödyntämistä. Lykkäys on mahdollinen, koska päästökauppadirektiivi antaa liikkumavaraa täytäntöönpanossa, mutta hallitus haluaa toimia EU:n mallioppilaana. 

Ennen eduskuntavaaleja perussuomalaiset vaativat päästökauppaa keskeytettäväksi ja bensan hintaa alennettavaksi. Kärkiasianaan. Äänestääkö PS nyt yhteisrintamassa vihreiden kansa bensan hinnan rajun ja nopean korotuksen puolesta? Eduskunta päättää asiasta vielä ennen joulutaukoa.

Lykkäyksen hyödyntämiseksi Suomi notifioi verojärjestelmänsä komissiolle joulukuussa 2023. Suomella on käytössä polttoaineverotus, josta osa on hiilidioksidipäästöihin perustuvaa. Korkea polttoaineveromme on yli EU:n minimitason. Hallituksen esityksessä todetaan, että lykkäämisen seurauksena päästökauppa ei aiheuttaisi polttoaineiden hinnan nousua olettaen, ettei nykyistä hiiliveroa jouduttaisi korottamaan. 

Lisäajan turvin Suomi ehtisi valmistelemaan huolella riittävät kompensaatiot. Päästökaupan hinta voitaisiin huomioida liikenteen verotuksen kokonaisuusuudistuksessa. Silloin kokonaisvaikutus tankilla olisi loivempi. Autokantakin ehtisi paremmin uusiutua.

Ennen kuin komissio ehti lopullisesti päättämään, että hyväksyykö se Suomen veromallin, niin Orpon hallitus ehti päättämään, ettei Suomi käytäkään lykkäysmahdollisuutta. 

Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkäsen (kok.) mukaan päästökaupan hintavaikutus on 15–20 senttiä litralta. Sekin olisi tuntuva. Hallituspuolueet kiistelivät hallitusneuvotteluissa viikkotolkulla bensan hinnan yksittäisistä senteistä.

Komissiosta riippumattomien asiantuntijoiden vaikutusarviot vaihtelevat, mutta ne ovat yleisesti selvästi korkeampia kuin komission, jota Mykkänen käyttää. Asiantuntijoiden mukaan hinta voi nousta jopa 90 senttiä litralta vuoteen 2030 mennessä. Esimerkiksi Kauppalehti kertoi tällä viikolla bensan voivan kallistua yli 50 senttiä.

Tämä päästökaupan hintavaikutus ja jakeluvelvoitteen suuri kertakorotus vuonna 2028 ajoittuvat lisäksi samalle ajanjaksolle. Hurjalta tuntuva, jopa euron suuruinen, yhteisvaikutus on sekin mahdollinen. 

Nämä miljardit eivät ilmesty tyhjästä, vaan otetaan bensaa, dieseliä ja traktoreihin löpöä tankkaavien lompakoista.

Kaiken lisäksi hallitus päätti kansallisesti laajentaa päästökaupan koskemaan myös maa- ja metsätalouden polttoaineita, vaikka hallitusohjelmassa luvattiin olla tekemättä maatalouden kustannuksia lisääviä päätöksiä. Sitä ei vielä tiedetä, miten tämä selvä hallitusohjelman rikkominen löpölailla hyvitetään maa- ja metsätaloudelle.

EU:n kultaisen tähtioppilaan palkinto ei ole suinkaan hallituksen ainut motiivi. Syynä päästökaupan nopealle käyttöönotolle on myös julkisen talouden paikkaaminen. Liikenteen päästökauppa tuottaa arviolta yhteensä 2 miljardia euroa vuosien 2027–2030 aikana. Todennäköisesti paljon enemmänkin, koska tuo luku perustuu komission alhaiseen hinta-arvioon. 

Nämä miljardit eivät ilmesty tyhjästä, vaan otetaan bensaa, dieseliä ja traktoreihin löpöä tankkaavien lompakoista. Tavallisten suomalaisten kukkarosta. Heiltä, joilla ei ole mahdollisuutta sähköautoon. Hallituksen olisi syytä kertoa avoimesti aikeensa suomalaisille, eikä tässäkin asiassa piiloutua edellisen hallituksen taakse. 

Raskaalle liikenteelle aiotaan antaa edes vajavainen hyvitys, mutta perusautoilijat ovat ainakin tällä tietoa jäämässä ilman. Veronkorotusministeri Riikka Purra (ps.) on todennut vastauksessa kirjalliseen kysymykseen, ettei hallitus ole valmistelemassa ammattidieselin lisäksi muita uusia toimia polttoaineiden hintojen alentamiseksi.

Jos tämä vastaus pitää, niin huomaatte kyllä tankilla vuonna 2027, miltä persujen bensapetos tuntuu.

Tuomas Vanhanen Kirjoittaja työskentelee keskustan eduskuntaryhmän ryhmäkansliassa talous- ja veropolitiikan asiantuntijana ja on toiminut aiemmilla vaalikausilla useamman keskustalaisen ministerin erityisavustajana valtiovarainministeriössä. Vanhanen toimii keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Vantaan ja Keravan hyvinvointialueella ja aluehallituksen jäsenenä sekä kaupunginvaltuutettuna Vantaalla. Vanhanen on keskustan puoluevaltuuston jäsen. Tämän blogin näkemykset ovat kirjoittajan omia.

Lue myös

Blogi
Tuomas Vanhanen:

Euroopan sairas nainen tarvitsee vaikuttavaa hoitoa

Suomen julkinen talous on karmivassa kunnossa ja kansantalous taantuu, vaikka muualla kasvetaan. Pääministeri...
5.12.2025 13:56
Blogi
Tuomas Vanhanen:

Orpon velkalaiva on karilla – keskusta tarjoaa kasvun väylän

Hallitus julkisti tänään vuoden 2026 budjetin – kolmannen ja toiseksi viimeisen ennen vaaleja....
22.9.2025 14:00
Blogi
Tuomas Vanhanen:

Riitelykulttuurista luottamuksen Suomeen

Suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuutta varjostavat tänään pelko ja epävarmuus. Ennen ihmisillä oli kykyä ja...
9.5.2025 13:23

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Timo Laaninen:
Varmaa on vain epävarma
Blogi | 16.1.2026 14:46
Hanna-Leena Mattila:
Rauhaa päälle maan
Blogi | 15.1.2026 13:53
Outi Lankia:
Itämeri ei saa olla akkuteollisuuden kaatopaikka 
Blogi | 14.1.2026 8:59
Katri Kulmuni:
Tästäkään vuodesta ei taida tulla helppoa
Blogi | 12.1.2026 17:44
Jaakko Mäki-Petäjä:
Epäluulo ja politiikka
Blogi | 12.1.2026 13:32
Näytä lisää

Uusimmat

Helsingin Sanomat on poistanut verkkosivuiltaan jutun Viestikoekeskuksesta
Uutiset | 17.1.2026 16:56
”Hienoin ja arvovaltaisin ryhmä” – Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon nimetty muun muassa Rubio ja Blair
Uutiset | 17.1.2026 16:37
Iranin korkein johtaja: ”Kapinaan lietsojien selkäranka on murrettava”
Uutiset | 17.1.2026 16:34
Hiihtäjä joutui lumivyöryyn Urho Kekkosen kansallispuistossa
Uutiset | 17.1.2026 16:18
Maailman suurimman vapaakauppa-alueen synty etenee viimein – Rankassa viljelijät vastustavat Mercosur-sopimusta
Uutiset | 17.1.2026 15:28
Yhdysvaltalaistuomari vaati maahanmuuttoviranomaisia keventämään otteitaan Minnesotassa
Uutiset | 17.1.2026 15:08
Tuhannet osoittavat mieltään Yhdysvaltain uhkailua vastaan Kööpenhaminassa
Uutiset | 17.1.2026 13:48
Ulkopoliittinen johto pohti Suomen asemaa epävirallisessa työistunnossa
Uutiset | 17.1.2026 13:37
Ähtärin eläinten hoitoon on varaa helmikuun lopulle
Uutiset | 17.1.2026 12:57
Ukrainan edustajat saapuivat Yhdysvaltoihin – rauhanneuvotteluiden määrä jatkua tänään
Uutiset | 17.1.2026 12:15
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Lidl täräyttää muovikassien hinnan huimasti korkeammaksi
Uutiset | 16.1.2026 16:32
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Macron: Ranska on korvannut USA:n
Uutiset | 16.1.2026 13:25
Hälytyskellot soivat suurkaupungissa: ”Työpaikkojen massatuhoase” iskemässä
Uutiset | 15.1.2026 22:03
Kovaa tilitystä USA:n Vancesta: ”Hän vihaa meitä”
Uutiset | 15.1.2026 21:45
Trump iski pöytään tulliuhkauksen maille, jotka eivät tue Grönlanti-suunnitelmia
Uutiset | 16.1.2026 18:33
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsingin Sanomat on poistanut verkkosivuiltaan jutun Viestikoekeskuksesta
Uutiset | 17.1.2026 16:56
”Hienoin ja arvovaltaisin ryhmä” – Trumpin johtamaan Gazan rauhanneuvostoon nimetty muun muassa Rubio ja Blair
Uutiset | 17.1.2026 16:37
Iranin korkein johtaja: ”Kapinaan lietsojien selkäranka on murrettava”
Uutiset | 17.1.2026 16:34
Hiihtäjä joutui lumivyöryyn Urho Kekkosen kansallispuistossa
Uutiset | 17.1.2026 16:18
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Savola haluaa vähentää hirvien metsätuhoja ja lisätä avoimuutta – ”Keskustelu on kärjistynyt”
Uutiset | 13.1.2026 12:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustan Kettunen: Bensan hinnan nousu ei enää kiinnosta perussuomalaisia – ”Petti lupaukset”
Uutiset | 10.1.2026 15:16

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen