Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Blogi: Satu Mäki-Lassila
Satu Mäki-Lassila:

Katolisen kirkon supervuosi

9.6.2025 14:50, muokattu 9.6.2025 14:50
a– a+
Blogi

Kuluvaa vuotta voi jo näin kesäkuussa kutsua katolisen kirkon supervuodeksi.

Vatikaani on ollut monella tapaa kansainvälisen politiikan polttopisteessä. Tänä vuonna kaikki tiet ovat vieneet ja katseet kääntyneet Rooman lisäksi sen sisään jäävään maailman pienimpään valtioon, Vatikaaniin. 

On arvokasta, että polarisoituvassa maailmassa on vielä olemassa yksi sellainen kokoava toimija kuin paavi instituutiona voi parhaimmillaan olla. Kun YK:n turvaneuvosto on käytännössä halvaantunut ja Kansainvälisen rikostuomioistuimen auktoriteettiasemaa murennetaan, on hyvä pitää linjat Vatikaaniin ja Vatikaanista toimivina.

Riemuvuodesta supervuodeksi

Katolinen kirkko viettää parhaillaan hengelliseen kasvuun ja syntien anteeksisaamiseen liittyvää riemuvuotta, jubileumia. Riemuvuotta vietetään aina 25 vuoden välein.

Varsinaiseksi supervuodeksi riemuvuosi muuttui, kun Paavi Fransiscus kuoli pääsiäismaanantaina ja valmistautuminen uuden paavin valintaan konklaaavissa alkoi.  

Osansa supervuoteen on tarjonnut elokuvateattereissa pyörinyt Conclave-elokuva, joka on tarjonnut kurkistuksen paavin valintaprosessin mystisiin kulisseihin.

Vain varsinaiseen konklaaviin osallistuneet kardinaalit voivat tietää, missä kaikessa elokuva meni metsään, mutta ainakin elokuvan ajoitus oli sattumalta täydellinen.

Hautajaiset poliittisten kohtaamisten paikkana

Paavi Fransiscuksen kuolema kokosi Pietarinkirkon aukiolle valtavan määrän kuninkaallisia, kymmeniä valtionpäämiehiä, muiden uskontojen edustajia ja merkkihenkilöitä ympäri maailman sekä suuren määrän pyhiinvaeltajia ja katolilaisia.

Mikään muu tapahtuma maailmassa ei kokoa yhteen tällaista määrää maailman johtajuutta. Aivan kuin koko maailma olisi halunnut saatella yhteisen läheisensä taivasmatkalle. Sain olla tilaisuudessa läsnä itsekin.

Paavin hautajaiset osuivat keskelle hyvin jännittynyttä kansainvälistä poliittista tilannetta. Historian ikonisiin kuviin painuu kuva presidentti Trumpin ja presidentti Zelenskyin kohtaamisesta ennen hautajaismessun alkua. Presidenttien yhteinen hetki kasvokkain oli periaatteessa kahdenvälinen, mutta samalla mitä julkisin.

Kohtaaminen Pietarinkirkon suojissa oli samalla korjaava hetki muutama viikkoa aiemmin Valkoisessa talossa tapahtuneen ikävän yhteenoton jälkeen, myös meille sivullisille.

Paavit rauhan asialla

Hautajaisten alla käytiin jonkin verran keskustelua siitä, olisiko hautajaisia ylipäätään soveliasta käyttää poliittisiin tapaamisiin. Yleinen johtopäätös tuntui olevan, että tuskin edesmenneellä paavilla itsellään olisi ollut mitään sitä vastaan, jos rauha voisi edistyä hänen hautajaistensa mahdollistamissa kohtaamisissa.

Sekä edesmennyt että uusi paavi ovat pitäneet rauhan asiaa aktiivisesti esillä. 

Jo virkaanastujaisissaan ja ensimmäisten työviikkojensa aikana uusi paavi on vastaanottanut lukuisan määrän kansainvälisiä arvovieraita. Paavi Leo on keskustellut hiljattain puhelimitse myös presidentti Putinin kanssa. Vatikaanin mukaan keskustelussa käsiteltiin erityisesti vankienvaihtoa ja Ukrainasta siepattujen lasten palauttamista.

Vatikaani on tarjoutunut toimimaan myös virallisemminkin rauhankeskustelujen alustana erityisesti Venäjän ja Ukrainan välillä. Mm. presidentti Trumpia tarjous houkutteli, mutta toistaiseksi Vatikaani on pidetty reservissä neuvottelupaikkana.  

Paavin päätehtävä on oman kirkkonsa hengellinen ja hallinnollinen johtaminen. Katolisessa kirkossa on myös paljon sisäistä korjattavaa, näistä lasten hyväksikäyttötapaukset karmeimpana esimerkkinä. Oman talon asioiden lisäksi katolisella kirkolla tuntuu olevan valmiutta ja kysyntää laajemmallekin toimijuudelle kansainvälisissä kriiseissä.

Katolisen kirkon merkitys etenkin kehittyvien maiden naisille ja tytöille on kauan tunnistettu tosiasia sen käyttämän moraalivallan myötä. Tässä maailman globaaleimmassa, keskusjohtoisessa instituutiossa on 1,4 miljardia jäsentä. Moraalivallan rinnalla myös katolisen kirkon maailmanpoliittinen merkitys on hyvä tunnistaa riippumatta siitä, onko itse uskonnollinen, saati katolilainen.


(Vatikaani-valtiossa toimii katolisen kirkon hengellinen ja hallinnollinen keskus Pyhä Istuin. Kansankielessä Vatikaanilla ymmärretään näitä molempia instituutioita ja tätä samaa yksinkertaistavaa terminologiaa on käytetty tässä kirjoituksessa.)

Satu Mäki-Lassila Satu Mäki-Lassilalla on pitkä kokemus eri tehtävistä keskustaliikkeessä sekä toimimisesta ministereiden ja puhemiehen tukena valtioneuvostossa ja eduskunnassa. Hän elää monipaikkaista elämää akselilla Rooma-Helsinki-Sysmä, juuret Laihialla.

Lue myös

Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Luottamus, toivo ja oppositio

Suomi valittiin hiljattain jo kahdeksatta kertaa maailman onnellisimmaksi maaksi. Tutkimuksen antamaa kansainvälistä huomiota...
28.3.2025 11:54
Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Italia maailmankartalle

Viime joulukuussa Politico-lehti nosti Italian pääministeri Giorgia Melonin EU:n vaikutusvaltaisimmaksi ihmiseksi. Saavutus oli...
20.1.2025 9:48
Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Keskusta mukaan maahanmuuttokeskusteluun

Haluan kannustaa keskustaliikettä tarttumaan rohkeammin maahanmuuttoon.Miksi?  Siksi että tähänkin teemaan ratkaisut löytyvät keskeltä, eivät...
28.10.2024 14:48

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Kari Hokkanen:
Purra sai oman halla-ahonsa
Blogi | 18.6.2025 13:26
Vesa Kallio:
Unelmoiko Purra yövartijavaltiosta?
Blogi | 17.6.2025 12:22
Petra Schulze Steinen:
Piiloleikkiä todellisuuden kanssa – mitä Saksassa tapahtuu?
Blogi | 17.6.2025 10:07
Elsi Katainen:
Pelkkä ymmärrys ruokaketjun epäreiluudesta ei riitä
Blogi | 17.6.2025 9:45
Hilkka Kemppi:
Velkaantuminen ei lopukaan 
Blogi | 13.6.2025 17:10
Näytä lisää

Uusimmat

Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Meppi nimeää Euroopan sisäisiä haasteita, joista ei puhuta tarpeeksi – ”Jotain sieltä on tulossa”
Uutiset | 20.6.2025 9:02
Venäjän talousministeri varoitti: Talous on taantuman partaalla
Uutiset | 19.6.2025 18:40
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23
Tiesitkö? Monet grilliherkut voivat olla koiralle kohtalokkaita
Uutiset | 19.6.2025 18:00
MTV: EU-säännöt vaativat Suomelta 6–10 miljardin lisäsopeutusta ensi vaalikaudella
Uutiset | 19.6.2025 17:13
Finnair peruu lentonsa Dohaan Lähi-idän kiristyneen turvallisuustilanteen vuoksi
Uutiset | 19.6.2025 17:09
Perintöveron alarajoihin tulossa korotus – myös lahjavero muuttuu
Uutiset | 19.6.2025 16:51
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Israel tulistui: Tämä on Iranin johtajan loppu
Uutiset | 19.6.2025 13:48
Putinilta kysyttiin Zelenskyistä: ”Herran tähden”
Uutiset | 19.6.2025 7:50
Tutkijan mukaan Purran avustajan kommenteilla työttömien työvelvoitteesta ei ole perusteita
Uutiset | 19.6.2025 14:57
Alkoholi on Euroopassa kalliimpaa vain kahdessa maassa kuin Suomessa
Uutiset | 19.6.2025 14:25
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Perintöveron alarajoihin tulossa korotus – myös lahjavero muuttuu
Uutiset | 19.6.2025 16:51
Kemianteollisuuden pomot Suomessa ja Ruotsissa eri linjoilla Riikka Purran kanssa oman valuutan vahvuuksista
Uutiset | 18.6.2025 9:01
Lidl: Makkaraa myydään juhannuksena jopa nelinkertainen määrä – Nämä merkit maistuvat
Uutiset | 19.6.2025 15:37
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nämä ovat saunan vaaranpaikat, kertoo vakuutusyhtiö – Syytä muistaa jokaisen
Uutiset | 20.6.2025 21:15
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Tarinat | Neuvostoliitto pommitti, mutta juhannusperinteistä ei tingitty – Katso kuvat!
Tarinat | 20.6.2025 10:00
Meppi nimeää Euroopan sisäisiä haasteita, joista ei puhuta tarpeeksi – ”Jotain sieltä on tulossa”
Uutiset | 20.6.2025 9:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Rautavaara olisi huippupaikka matemaattis-luonnontieteelliselle lukiolle
Mielipide | 19.6.2025 10:21
Lukijalta: Kemianteollisuus ry. ja Euroopan rahaunioni
Mielipide | 18.6.2025 14:51
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Mielipide | 19.6.2025 13:09
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan puoluekokous 2026 Tampereelle
Uutiset | 13.12.2024 12:25

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen