Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Grönlanti

DR: Yhdysvallat aikoo avata kaksi sotilastukikohtaa Grönlantiin

22.9.2026 11:05
Lue lisää 
Lukijalta
STEA-rahoituksen leikkauksia ajanut sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps.) eduskunnan suullisella kyselytunnilla 17. syyskuuta 2026. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?

Päivi Inberg 22.9.2026 13:25, muokattu 22.9.2026 13:25
a– a+
Lukijalta

Julkisessa keskustelussa on viime aikoina nähty näyttäviä ulostuloja, joilla huomio on pyritty siirtämään pois siitä, mitä STEA-leikkaukset käytännössä tarkoittavat ihmisten terveydelle ja hyvinvoinnille.

Poliitikkojen puheet ”järjestöjen hillotolpista” ja ”järjestörälssistä” ovat retoriikkaa, jolla luodaan harhaanjohtava mielikuva siitä, että STEA-rahoituksella ylläpidetään tarpeettomia rakenteita ja suojatyöpaikkoja, vaikka todellisuudessa rahoitus kohdistuu ihmisten hyvinvointia ja terveyttä tukevaan toimintaan.

Kun STEA-rahoitusta leikataan, leikataan toiminnasta, joka tukee ihmisiä silloin, kun he ovat sairaita, kriisissä, yksinäisiä, mielenterveyden kanssa kamppailevia, päihderiskissä olevia tai muutoin vaikeassa elämäntilanteessa olevia. Toisin sanoen: leikataan sosiaali- ja terveydenhuollon tukipalveluista.

Terveyden ja hyvinvoinnin edistämisen perusajatus on yksinkertainen: tavoitteena on ehkäistä sairauksia ja ongelmia. Jos siinä onnistutaan, tarvitaan vähemmän päivystyskäyntejä, vähemmän erikoissairaanhoitoa, vähemmän lastensuojelua, vähemmän kriisipalveluja ja vähemmän raskaita sosiaalipalveluja.

Ennaltaehkäisy maksaa vähemmän kuin ongelmien korjaaminen jälkikäteen. Siksi onkin nurinkurista säästää juuri niistä toimista, joilla voitaisiin välttää tulevaisuuden suurimmat kustannukset.

Järjestörälssistä puhuminen on huomionohjauskeino. Kun keskustelu saadaan pyörimään oletettujen eturyhmien ja ”turhan toiminnan” ympärillä, ei enää puhuta siitä, mitä konkreettisesti katoaa. Keskustelu ei enää koske niitä ihmisiä, jotka jäävät ilman apua.

Sanoisin, että tämä on peruspopulistista retoriikkaa. Yksinkertaistetaan monimutkainen asia ja häivytetään todelliset vaikutukset.

Leikkausten puolustajat puhuvat säästöistä. Se on reilu keskustelu käytäväksi. Julkinen talous on tiukoilla, eikä mikään menoerä voi olla automaattisesti koskematon.

Mutta silloin pitää myös uskaltaa vastata seuraaviin kysymyksiin: Mitä tapahtuu, kun ennaltaehkäisyä vähennetään? Mitä tapahtuu, kun ihminen ei saa tukea ajoissa? Mitä tapahtuu, kun ongelmat pääsevät kasvamaan suuremmiksi, kalliimmiksi ja vaikeammin hoidettaviksi? Kyse on laskun siirtämisestä myöhemmäksi.

Lopulta yhteiskunnan moraalia mittaa se, miten se kohtelee heikoimmassa asemassa olevia ihmisiä. Onko tavoitteena todella vaikuttavampi ja kestävämpi yhteiskunta ja julkinen talous? Vai olemmeko tyytymässä ajatteluun, jossa kaikkein halvin potilas on kuollut potilas?

Se on kysymys, johon leikkausten puolustajien pitäisi vastata ennen kuin yhtäkään ”hillotolppaa” kaadetaan. Toki nyt ollaan jo pahasti myöhässä eikä vaikutukset ole enää teoreettisia.

Päivi Inberg
puheenjohtaja, Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer



Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään

Raimo Ilaskivi on sitä mieltä, että valittelu puolustukseen kaadetuista miljardeista ei ole tätä...
22.9.2026 12:05

Lukijalta: Kulttuuri tarvitsee tekijöitä

Pohjois-Karjala tunnetaan vahvasta paikallisidentiteetistään, rikkaista perinteistään ja omaleimaisista kulttuuritapahtumistaan. Nämä tapahtumat eivät kuitenkaan...
22.9.2026 10:54

Lukijalta: Hallitusta kiinnostavat vain suurkaupungit

Viime viikon aikana viimeisellekin suomalaiselle kävi selväksi, että nykyisen hallituksen politiikassa maakuntien ja...
22.9.2026 10:40

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta
Uutiset | 21.9.2026 13:32
Trump: USA valmistelee merkittävää lannoitesopimusta Valko-Venäjän kanssa
Uutiset | 21.9.2026 19:00
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Tutkimus: Asiakastyytyväisyydessä entistä suurempia eroja pankkien välillä – nämä pankit veivät kärkisijat
Uutiset | 21.9.2026 9:15
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Uusimmat

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään puutavararekkaan Punkaharjulla
Uutiset | 22.9.2026 13:42
Niuvanniemestä karanneen miehen uskotaan olevan pääkaupunkiseudulla
Uutiset | 22.9.2026 13:34
Kansainväliset osakkeet uusiin huippuihin
Uutiset | 22.9.2026 13:32
YK varoittaa Jemenistä Djiboutiin pakenevien määrän voivan kasvaa kymmeneentuhanteen
Uutiset | 22.9.2026 13:30
Kokoomus kaivoi esiin Antti Rinteen ikivanhat suklaalevyt
Uutiset | 22.9.2026 13:11
Tutkijat heräsivät puun tuoksuun – satojen tuhansien eurojen arvoinen raaka-ainepotti
Uutiset | 22.9.2026 13:09
KRP ei hae jatkoa vakoilusta epäiltyjen vangitsemiselle – rikosepäilyn taustalla tiedonhankinta kriittisten kohteiden ympäristössä
Uutiset | 22.9.2026 12:50
Keskustan Lohi tyrmää hallituksen talouspolitiikan – ”Kasvun hedelmät jäävät vielä liian harvojen taskuihin”
Uutiset | 22.9.2026 12:44
Yksitoista ihmistä haavoittui ampumisessa koulun ulkopuolella Turkissa
Uutiset | 22.9.2026 12:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Henkilöauton kuljettaja kuoli törmättyään puutavararekkaan Punkaharjulla
Uutiset | 22.9.2026 13:42
Niuvanniemestä karanneen miehen uskotaan olevan pääkaupunkiseudulla
Uutiset | 22.9.2026 13:34
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05
Lukijalta: Kulttuuri tarvitsee tekijöitä
Mielipide | 22.9.2026 10:54
Lukijalta: Hallitusta kiinnostavat vain suurkaupungit
Mielipide | 22.9.2026 10:40

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste