Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
EU

Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia

7.10.2026 17:23
Lue lisää 
Näkökulma: Lauri Heikkilä Näkökulma
Kokoomuksen ristiriidat ovat pitkän kytemisen tulosta, toimittaja Lauri Heikkilä pohtii. (Kuva: Maria Seppälä)

Kypäräpappi ei koskaan kadonnut – Kirsi Pihan tapaus kertoo paljon muustakin kuin kokoomuksen epätoivosta oppositiossa

Oikeistolaidalla kannattaisi muistaa kokoomuslegenda Tuure Junnilan opit, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa näkökulmassaan
Lauri Heikkilä 1.3.2021 19:00, muokattu 1.3.2021 20:38
a– a+
Näkökulma

Kokoomuksen aatepohjaan tulee aina kuulumaan oikeistolaisuus ja konservatiivisuus, vaikka puolue on yrittänyt aika ajoin häivyttää molempia leimoja.

Kuten kaikki perinteiset suuret puolueet, myös kokoomus on kerännyt sisälleen monenlaista aatetaustaa vuosien mittaan. Yhdistävä tekijä on aina ollut oikeistolaisuus, vaikka välillä puheenjohtajien suulla puolueen linjasta onkin puhuttu keskusta-oikeistolaisuutena.

Kuluvalla vaalikaudella puheenjohtaja Petteri Orpo alkoi puhua maltillisesta oikeistolaisuudesta. Tämä tarkoitti symbolisesti noja-asennon muuttumista keskitien ja oikean laidan välistä selvästi oikealle.

Sydän on oikealla -kampanja antaa selvän viestin: kokoomus on oikealla. Maltillinen keskitie ja tietysti poliittinen vasemmisto ovat kokoomuksen vastavoimia.

Keskusta-vasemmistolaisen hallituksen ollessa vallassa opposition asema on luonnostaankin olla oikeisto-oppositio.

Kuitenkin oikeistolaisuus ja sen kylkeen perinteisesti liitetty konservatiivisuus ovat niitä kokoomuslaisia asioita, joiden kanssa puolue nyt kipuilee eniten, sillä kokoomuksella on nyt voimakas haastaja politiikan oikealla laidalla, toisin kuin käytännössä koskaan sotien jälkeisenä aikana.

Kokoomus valitsi nimensä reilu sata vuotta sitten tarkoittamaan yhteenliittymää. Perustamiskokouksen vuonna 1918 mukaan tarvittiin ”kansallinen kokoomus yli vanhojen, merkityksensä menettäneiden puoluerajojen, jotka jo liian kauan ovat toisistaan erottaneet samoin ajattelevia kansalaisia”.

Oikeiston yhdistäminen on ollut pitkään kokoomuksen tarkoitus. Siihen kuuluu keskelle nojaavaa linjaa, sinivihreää linjaa, perinteistä ”kirkko, koulu, armeija” -linjaa sekä voimakasta libertaristista markkinakapitalismia.

Eniten oikealla ollut linja ei ole vuotanut, sillä oikealla laidalla ei ole ollut kilpailua. Nyt siellä ovat Jussi Halla-ahon talousoikeistolaistuneet perussuomalaiset.

Helsingin pormestariehdokas, liberaali Kirsi Piha, joutui väistymään juuri näiden paineiden alla.

Oikeistolaisuus lieneekin jonkinlaisessa tienhaarassa, jota valtionhoitajuuteen tottuneen kokoomuksen oppositioasema vain korostaa.

Valtion vähäinen rooli, markkinauskoisuus, alhainen verotus ja matala sosiaaliturva ovat ajatuksia, jotka yhdistyvät nyt enemmän perussuomalaisiin kuin kokoomukseen. Isänmaallisuus-käsitteen konservatiiviset tulkinnat ovat nekin nyt ensisijaisesti perussuomalaisuutta.

Kokoomuksen oikea laita ei ehkä pidä enää, vaikka onkin ennen muodostanut kokoomuksen niin sanotun varman peruskannattajakunnan.

Kuuluisa pilapiirtäjä Kari Suomalainen kuvasi kokoomusta 1950-luvulta alkaen kypäräpäisen papin hahmolla. Perinteiset ja kovatkin arvot määrittivät puoluetta.

Kypäräpapin olisi luullut jääneen jo eläkkeelle, mutta viime ajat osoittavat sen olevan yhä mukana, eikä enää vain hiljaa takarivissä.

Helppoa ei ole keskelle nojaavilla liberaaleilla sinivihreilläkään. Tämä kokoomuksen ryhmittymä on ehkä kaikkein epävarminta puoluevalintansa suhteen, sillä heille vaihtoehtoja ovat myös ainakin keskusta, vihreät ja myös RKP, alueesta riippuen.

Liberaalia linjaa edustava Piha ei koe voivansa toimia koko kokoomuksen edustajana, joten hänelle oli varmasti luontevaa astua syrjään, niin raakaa kuin se onkin.

Monet kommentaattorit ovat kirjoittaneet kokoomuksesta kriisipuolueena. Oikeistolaisuus lieneekin jonkinlaisessa tienhaarassa, jota valtionhoitajuuteen tottuneen kokoomuksen oppositioasema vain korostaa.

Oikealla laidalla kannattaisi muistaa nyt kokoomuslegenda Tuure Junnilan (1910–1999) opit ja esimerkki. Hänelle kokoomus oli kokoomus sanan varsinaisessa merkityksessä, yhteenliittymä.

Tämä siitä huolimatta, että korostetun oikeistolainen Junnila nähtiin etenkin 1970-luvun alusta alkaen taakkana puolueelle, joka pyrki uudistumaan ja hakemaan yleisesti hyväksyttävämpää profiilia Kekkosen ajan Suomessa. Junnila haluttiin jopa potkia pois.

Junnila oli tiukasti kommunismia ja sosialismia vastaan, länsimielinen poliitikko Neuvostoliiton varjossa, tiukan talouskurin kannattaja ja presidentti Kekkosen linjan vastustaja.

Monen mielestä hänen olisi ollut parempi olla kokoomuksen ulkopuolella, esimerkiksi perustuslaillisessa puolueessa, joka perustettiin 1970-luvulla ajamaan kyseisiä Junnilalle tärkeitä asioita.

Silti hän katsoi, että on parempi toimia yhdessä ja hän tunsi jonkinlaista isällistä rakkautta kokoomusta kohtaan. Oma koti piti hoitaa kuntoon, eikä lähteä livohkaan. Hänen linjallaan oli kokoomuksessa vahvaa kannatusta, vaikkakaan ei enemmistöksi asti.

Kokoomus kipuilee oikean laitansa kanssa nyt samalla tavalla. Eroavaisuutena on, että perustuslaillinen oikeistopuolue ei saanut lopulta merkittävää kannatusta, toisin kuin perussuomalaiset nyt.

Kokoomus voi vuotaa sinne ja tänne, mistä löytyy se yhdistävä henki?

Lauri Heikkilä Toimittaja

Lue myös

Kokoomuksella on vaikeaa molemmilla laidoillaan, Eduskuntatutkimuksen Jokisipilä arvioi – konservatiiveilla ja sinivihreillä on epäluuloa toisiaan kohtaan

Tutkijan mukaan konservatiivisuudella on yhteiskunnassa yhä vähemmän tilaa
1.3.2021 19:00

Kokoomuksen Juhana Vartiainen kertoo tiistaina, pyrkiikö hän pormestariehdokkaaksi – rauhanneuvottelija Juha Christensen ilmoittautui myös kisaan

Kokoomuksen kansanedustaja Juhana Vartiainen kertoo STT:lle ilmoittavansa huomenna tiistaina, aikooko hän pyrkiä puolueensa...
1.3.2021 12:49

Kokoomuksen perinteinen jakolinja näyttäytyy professorin mukaan aiempaa vakavampana – "Jos kaikkein merkittävimmällä paikalla riidellään, ei se valtakunnallisesti auta"

Jako kokoomuksen liberaali- ja konservatiivisiipien kesken näyttäytyy aiempaa vakavampana, arvioi poliittisen historian professori...
28.2.2021 15:06

Aihetunnisteet

Kokoomus konservatiivit liberaalit oikeisto Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
OP Media: Yllättävä tuholainen tekee autoihin tuhansien eurojen vahinkoja
Uutiset | 7.10.2026 21:40
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Flunssakausi uhkaa syyslomamatkoja – Tällainen on peruuntumisturva
Uutiset | 7.10.2026 21:21
Seurakuntavaalien vaalikone avattiin – nuorten ehdokkaiden määrä kasvoi
Uutiset | 7.10.2026 20:03

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Poliisilla mystinen valvontatehtävä Virolahdella, Puolustusvoimat pyydetty apuun
Uutiset | 6.10.2026 16:21
Hälyttävä syöpätutkimus julki: ”Tikittävä aikapommi”
Uutiset | 6.10.2026 21:05
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Myrkkypistoksista selvinnyt Christa Pike puhuu
Uutiset | 7.10.2026 12:40
Tyrmistys leviää Mustanmeren iskuista: ”Räikeä rikkomus”
Uutiset | 6.10.2026 18:45
Nykyisistä valtioista 22 on saanut nimensä jonkun henkilön mukaan – montako osaat nimetä?
Uutiset | 6.10.2026 21:50
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
OP Media: Yllättävä tuholainen tekee autoihin tuhansien eurojen vahinkoja
Uutiset | 7.10.2026 21:40
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Missä häiriköivät vuokralaiset voivat asua?
Mielipide | 6.10.2026 12:20
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste