Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Ministeriö haluaa kieltää 17-vuotiaiden yöaikaisen ajamisen henkilöautolla – alaikäisen auto tulisi myös merkitä

12.6.2025 15:01
Lue lisää 
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Vesihuolto
(Kuva: Lehtikuva/Hanna Matikainen)

Näkökulma: Tuliko vesihuollosta dynamiittia kuntavaaleihin?

Hallituksen perustelut yksityiselle omistukselle eivät välttämättä riitä, Pekka Pohjolainen arvioi näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 8.10.2024 15:09, muokattu 10.10.2024 9:49
a– a+
Vesihuolto

Sosiaalisen median poliittisella puolella syttyi viikonloppuna vesisota, kun Helsingin Sanomat kertoi ”Vesi on meidän” -kansalaisaloitteen laatijoiden epäluuloista aloitteen pohjalta valmistelussa olevaa hallituksen esitystä kohtaan.

Oppositiossa lähdettiin liikkeelle välittömästi, syyttäen hallitusta yksityisten rahastajien päästämisestä ovenraosta vesihuollon asiakkaiden kimppuun. Vesihuollossa on kysymys niin sanotusta luonnollisesta monopolista, jossa muiden toimijoiden ei kannata tunkea markkinoille eikä kilpailua ole.

Kuluttajan kannalta yksityisten toimijoiden päästäminen luonnolliseen monopoliin on vaarallinen yhdistelmä. Yksityistä rahaa kun kiinnostaa voittojen kasvattaminen asiakkaan kukkaron kustannuksella. Pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) sixpack-hallituksen kuittaamassa surullisen kuuluisassa Caruna-kaupassa Fortumin sähkönsiirtoverkot myytiin yksityiselle yritykselle, mikä nosti siirtohinnat pilviin.

Vesihuollon yksityistämistä vastustava ”Vesi on meidän” kansalaisaloite sai alkunsa kuuden vasemmistoaktiivin tekemänä vuonna 2020. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta esitti yksimielisesti eduskunnalle lainsäädäntötyön aloittamista, ja eduskunta hyväksyi aloitteen syyskuussa 2021.

Kansalaisaloitteen ideana oli estää julkisomisteisten vesihuoltotoimintojen myyminen kaupallisille yksityisille toimijoille. Yhtiöiden pitäminen kokonaan julkisissa käsissä saattaisi virkamiesten mukaan kuitenkin edellyttää perustuslain säätämisjärjestystä liiallisena puuttumisena kunnalliseen itsehallintoon. Asiaan kiinnitti huomiota jo viime vaalikaudella kansalaisaloitteesta mietinnön laatinut maa- ja metsätalousvaliokunta.

Onko asia näin, jäisi perustuslakivaliokunnan linjattavaksi. Vaikeutettu säätämisjärjestys merkitsisi asian jäämistä odottamaan seuraavan eduskunnan hyväksyntää kahden kolmasosan määräenemmistöllä.

Hallituksen esitysluonnoksella jätetään yksityisille mahdollisuus jopa 49 prosentin omistukseen. Hallitusrintama ja esityksen valmistelusta vastaavan maa- ja metsätalousministeriön virkamiehet ovat puolustaneet lausuntokierroksella jo käynyttä lakiluonnostaan sillä, että julkiselle omistukselle jää määräysvalta 51 prosentin osuudella.

Muun muassa Aalto-yliopiston yritysjuridiikan professori Petri Kuoppamäki on kuitenkin todennut (HS 7.10.), että vähemmistöomistuksellakin voi saada merkittävän vaikutusvallan esimerkiksi osakassopimuksen kautta ja omistus voi hajaantua niin, että 49 prosentilla saa suurimman omistuksen.

Osakassopimuksessa osakkaat voivat sopia yhtiön rahoituksesta ja osinkojen jakamisen perusteista osakeyhtiölaista poiketen. Yksityinen sijoittaja todennäköisesti haluaa sopia osakassopimuksessa korkeammista tulostavoitteista, kuin täysin julkisomisteinen vesilaitos tekisi. Osakassopimukset ovat myös liikesalaisuuksia, eli niiden sisältöön ei julkisuudessa päästä kiinni.

Kuoppamäen mukaan tällaisissa tilanteissa kuntalaisten vesimaksut saattavat nousta ja juuri näin on käynyt Tallinnassa, jossa ulkomaisilla pääomasijoittajilla oli yhtiöissä vähemmistöosuudet. Kuoppamäen mukaan vesihuollosta kannattaisi säätää niin, että omistus olisi joko kokonaan julkisessa omistuksessa tai osuuskuntamallilla hoidettu, kuten se nykyään käytännössä usein on.

Hallitus on kaavaillut antavansa esityksensä ensi keväänä viikolla 18 eli kaksi viikkoa 13. huhtikuuta käytävien kunta- ja aluevaalien jälkeen. Vastuuministerinä on maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.).

Voi olla, että kuntavaaleissa puhutaan aivan muusta kuin vedestä. Jos hallitus kuitenkin jatkaa nykyisellä suunnitelmallaan, vesihuollostakin voi tulla kuuma peruna tai vähintään hallitukselle kiusallinen kysymys vaaleihin. Hallitus joutuu väistämättä asiassa puolustuskannalle, kun taas oppositiossa olevat puolueet voivat säälimättä hakata vaaliteltoilla hallituspuolueita ideologisesta yksityisvimmasta ja palauttaa mieleen kauhukuvia vuosikymmenen takaisen Caruna-päätöksen seuraamuksista.

Sinänsä hallitus on oikeassa siinä, että kaavailtu esitys on parannus nykytilaan, jossa yksityistä omistusta vesilaitoksissa ei säännellä lainkaan. Sen jälkeen, kun Jyväskylä luopui muutamia vuosia sitten suunnitelmistaan vesihuoltonsa osittaisesta yksityistämisestä, vastaavia virityksiä ei myöskään ole pompannut julkisen kohun aiheiksi.

Puolustuksen rakentaminen näille argumenteille ei kuitenkaan välttämättä riitä kättä pidemmäksi kuumentuneessa vaalitilanteessa, jossa oikeistohallituksen syntilistalle on kaiken lisäksi kertynyt paljon muutakin yksityistä rahaa suosivaa ja tavalliselle kansalaiselle kalliiksi käyvää.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka vesihuolto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Antti Kurvinen:
Suomi ansaitsee parempaa: Velkaantumisen suunta on käännettävä
Puheenvuoro | 10.6.2025 13:17
Riitta Koskinen:
Työehtosopimukset ja tasa-arvo
Puheenvuoro | 9.6.2025 14:50
Laura Lakso:
Keskustalaisen uuden sukupolven nousu
Puheenvuoro | 26.5.2025 17:57
Tuomas Kettunen:
Kaikkonen, Lindtman vai Orpo?
Puheenvuoro | 21.5.2025 15:48
Veera Ursin:
Tasa-arvo tarvitsee tavallisia miehiä
Puheenvuoro | 19.5.2025 18:20

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Elokapina: Sidomme poliisin resursseja
Uutiset | 10.6.2025 9:00
Perunakriisi Venäjällä – “En aio ostaa”
Uutiset | 11.6.2025 21:46
Varoitus keski-ikäiselle mökkeilijälle – ”Hurja yhdistelmä”
Uutiset | 10.6.2025 20:12
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Zelenskyi katuu Valkoisen talon yhteenottoa
Uutiset | 12.6.2025 13:39
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Huoli uudesta ydinonnettomuudesta nousi Venäjän toimien myötä – ”Erittäin outoa, että maailma katsoo tätä rauhallisesti”
Uutiset | 5.6.2025 10:33
Kiina tulistui EU:lle – ”Lopettakaa provosointi”
Uutiset | 5.6.2025 21:47
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Paljastus sotahaukalta: Putinilla megaluokan hanke
Uutiset | 9.6.2025 21:05
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Historia | Brewster-ässiä taisteli kaukana idässäkin – yksi heistä kohtasi kauhean näyn 1941
Uutiset | 2.6.2025 21:00
Puukengät jalkaan ja hanaa – muistatko, millä moottoripyörällä Arto Nyqvist teki kuuluisan temppunsa?
Uutiset | 28.5.2025 21:05

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hypo: Asuntojen hinnat kasvuun vielä tänä vuonna, selkeä nousu jää ensi vuoteen
Uutiset | 13.6.2025 0:01
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Avokadosta löytyi uusi terveyshyöty – tutkijat yllättyivät
Uutiset | 12.6.2025 22:00
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Seteliranka taitaa olla paras
Mielipide | 12.6.2025 9:28
Lukijalta: Epätietoisuutta Nato-kustannusten laajuudesta
Mielipide | 11.6.2025 13:22
Lukijalta: Kokki, siistijä, hoitaja
Mielipide | 6.6.2025 12:49
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Kirkkoherran nimestä
Mielipide | 5.6.2025 9:29
Lukijalta: Keskusta kuntoon 2026
Mielipide | 9.6.2025 11:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste