Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lukio

Pitäisikö ylioppilaskirjoitukset siirtää? Tutkijat löysivät yllättävän syyn, joka heikentää tuloksia

26.3.2026 21:10
Lue lisää 
Koronastrategia
Uuden strategian pohjana on rokotuskattavuuden kasvu. Yhteiskunta voidaan avata, kun yli 12-vuotiaista 80 prosenttia on saanut molemmat rokoteannokset. (Kuva: Lehtikuva / Silja-Riikka Seppälä)

Yle ja HS: Tätä mieltä asiantuntijat ovat hallituksen koronastrategiasta – risuja "kompuroinnista", ruusuja hätäjarrusta

”Mitä enemmän rajoitusten poistoa porrastetaan, sen parempi”
Lauri Heikkilä 7.9.2021 10:30, muokattu 7.9.2021 13:45
a– a+
Koronastrategia

Asiantuntijat ovat pääosin tyytyväisiä hallituksen uuteen koronastrategiaan.

Hallituksen on tarkoitus saada yhteiskuntaa auki niin, että koronaa torjutaan tarvittaessa alueellisesti kohdistetuilla toimilla valtakunnallisten säädösten sijaan. Tämän mahdollistaa eritoten rokotuskattavuuden kasvu. Lokakuussa on mahdollista päästä tavoiteltuun 80 prosentin kattavuuteen myös tehosteannosten osalta.

– Exit-strategiasta on puhuttu aiemmin paljon, ja sanotaanko, että tässä on nyt sellainen tekemisen meininki, tautiekologian tutkijatohtori Tuomas Aivelo sanoo Helsingin Sanomissa (HS).

Strategiaan kuuluva niin sanottu hätäjarrumekanismi kerää sekä Aivelon että HS:n myös haastatteleman Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Mikko Pietilän kiitokset. Mekanismi voitaisiin ottaa käyttöön, jos Suomeen leviäisi virusvariantti, joka olisi esimerkiksi immuuni rokotteille. Silloin toimenpiteitä voitaisiin jälleen ottaa laajemmin käyttöön.

– Järkevä ja maltillinen kokonaisuus, Pietilä kiittää.

Kumpikaan ei kuitenkaan pidä uutta strategiaa aivan täydellisenä.

Pietilä huomauttaa, että tällä hetkellä epidemiatilanne ei ole yhtä hyvä kuin strategiassa oletetaan. Toisaalta on vielä matkaa tilanteeseen, jossa 80 prosenttia yli 12-vuotiaista on rokotettu. Aivelo etenisi rauhallisesti.

– Mitä enemmän rajoitusten poistoa porrastetaan, sen parempi.

Zoonoosivirologian professori Olli Vapalahti toteaa HS:ssa, että suunta on kaiken kaikkiaan hyvä.

– Mutta edelleen on syytä pitää mukana pieni varovaisuuselementti, jotta vältytään sahaavilta toimenpiteiltä, joissa yhteiskuntaa ensin avataan ja sitten taas suljetaan.

– Se, kuinka paljon virus kiertää väestössä samaan aikaan kun kontaktit lisääntyvät, vaikuttaa siihen, kuinka paljon tauti siirtyy rokottamattomiin tai puutteellisesti rokotettuihin taskuihin, kuten kouluihin, tai hoivakoteihin, joissa vakavia infektioita voi tulla enemmän, Vapalahti sanoo.

Yleisradion haastattelema Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) ylilääkäri Asko Järvinen arvioi Ylen aamun lähetyksessä, että olisi tarvittu selkeämpiä linjauksia eri toimijoiden työnjakoon sekä tarkempia askelmerkkejä esimerkiksi testaukseen.

Hänen mukaansa hallituksen koronastrategiasta puuttuu konkretia.

– Kyllä tuo varsinaista kompurointia oli. Ja käytännön päätökset ovat vielä hankalampia tämän jälkeen. Mitään konkreettista päätöstä siitä, mitä tehdään ja miten tulisi toimia, ei tullut. Käytännön toimet jäivät tekemättä ja asiantuntijoiden suositukset sekä hätähuudot jätettiin huomiotta, Järvinen arvostelee.

Hänen mielestään erityisesti hallituksen, sosiaali- ja terveysministeriön ja alueiden välinen työnjako jäi strategiassa sekavaksi, Yle kertoo.

– Samalla vastuuta pantiin alueille, mutta testausstrategia ja koulujen toiminta, miten kouluissa todetuissa tapauksissa toimitaan, jäivät avoimeksi. Tästä asiantuntijat ovat viestineet ministeriöön jo pidemmän aikaa ja olleet huolissaan.

Jos lasten testaamista jatketaan nykyiseen malliin, se johtaa Järvisen mukaan koulujen sulkemiseen.

– Heinäkuun lopulta lähtien THL:n suositus testauksesta on ollut, että kahdesti rokotettujen ei tarvitse hakeutua testaukseen, ellei ole hoivan työntekijä tai tiedossa olevaa altistusta. Tämä oli aika voimakkaassa ristiriidassa sen kanssa, kun hallitus sanoi että toimia ei pitäisi kohdistaa lapsiin ja nuoriin.

Lue myös

Hallituksen uuden strategian tavoitteena on pitää yhteiskunta auki – rajoitukset voivat poistua kun yli 12-vuotiaiden rokotuskattavuus vähintään 80 prosenttia

Jos virusvariantit yllättävät, strategiaan kuuluu myös hätäjarrumekanismi
6.9.2021 19:31

Korona jäänee kiertämään kausiluonteisena, mutta immuunisuoja ehkäisee sairastumisia, arvioidaan hallituksen muistiossa

Ensi talvena voi syntyä useita pienempiä epidemia-aaltoja, mutta sairaalahoidon kuormitus jäänee pieneksi rokotuskattavuuden vuoksi.
7.9.2021 10:11

Suomenmaa siirtyy koronatartuntojen viikkoseurantaan

Suomenmaa on muiden medioiden tapaan seurannut koronatartuntojen kehitystä päivittäin pandemian alusta lähtien. Tästä...
7.9.2021 9:17

Aihetunnisteet

exit-strategia hätäjarrumekanismi koronaepidemia koronantorjunta Koronastrategia Koronavirus rokotekattavuus rokotuskattavuus virusvariantit yhteiskunnan avaaminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Kreml: Tiedot Venäjän droonilähetyksestä Iranille ovat valheita
Uutiset | 26.3.2026 13:02
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Peskov: Älkää uskoko puheita droonilähetyksestä Iranille, media levittää valheita
Uutiset | 26.3.2026 16:38
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Iranin vallankumouskaarti: Trump valehtelee, Hormuzinsalmi on suljettu vihollisaluksilta
Uutiset | 27.3.2026 13:08
Keskustan Savola: Omavaraisuus polttoaineessa vaatii turvedieseliä
Uutiset | 27.3.2026 13:07
Hannu Hoskonen hakee jatkokautta eduskunnassa – Sydämessä palaa tuli maaseudun puolesta, hän kertoo
Uutiset | 27.3.2026 12:17
”Väärä keino” – Kokoomusnaiset haukkuvat Rydmanin palkkakattoa järjestöavustuksiin populistiseksi
Uutiset | 27.3.2026 11:26
Tyytymättömyys syvenee maaseudulla: ”Jos valtio tarjoaa vähemmän, sen ei pidä laskuttaa täyttä hintaa”
Uutiset | 27.3.2026 10:07
Vantaan Pähkinärinteen tulipaloa ei enää tutkita murhina
Uutiset | 27.3.2026 9:27
Israel ja Iranin vallankumouskaarti ilmoittivat tuoreista iskuista
Uutiset | 27.3.2026 9:12
Kaksi Kuubaan matkannutta avustusvenettä katosi
Uutiset | 27.3.2026 9:04
Paljastus Pentagonista: Maajoukkojen lähtö suunnitteilla
Uutiset | 27.3.2026 9:03
Trump: Iskuja Iranin energialaitoksiin lykätään huhtikuulle
Uutiset | 27.3.2026 9:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iranin vallankumouskaarti: Trump valehtelee, Hormuzinsalmi on suljettu vihollisaluksilta
Uutiset | 27.3.2026 13:08
Keskustan Savola: Omavaraisuus polttoaineessa vaatii turvedieseliä
Uutiset | 27.3.2026 13:07
Hannu Hoskonen hakee jatkokautta eduskunnassa – Sydämessä palaa tuli maaseudun puolesta, hän kertoo
Uutiset | 27.3.2026 12:17
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Nuori ilman työtä ei ole tilasto: hän on menetetty mahdollisuus
Mielipide | 26.3.2026 8:52
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste