Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Helleraja rikki 12 paikkakunnalla, huomenna lämpenee entisestään

19.5.2026 18:23
Lue lisää 
Eduskunta
Eduskunnan valtiovarainvaliokuntaa johtava Markus Lohi, taustalla pääministeri Petteri Orpo (kok.) ja valtionministeri Riikka Purra (ps.) eduskunnassa 15. joulukuuta 2025. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Keskusta ja SDP löysivät talouden tuntemattoman jarrun suomalaisten sukanvarresta

Pauliina Pohjala 15.12.2025 15:43, muokattu 15.12.2025 15:47
a– a+
Eduskunta

Petteri Orpon (kok.) hallitus sai kuulla kunniansa talouden synkästä tilanteesta oppositiolta, kun eduskunta pui ensi vuoden budjettia.

Keskustan kansanedustaja Mika Lintilä katsoi, että talouden jarru ei ole näkymätön tai tuntematon, vaan se tulee ihmisten mieliin hallituksen toimien vuoksi.

– Hallitus ei ole pystynyt luomaan sellaista ilmapiiriä, että kansalaisilla ja yrityksillä olisi luottamus siihen, että heidän taloutensa on edelleen kehittyvä, he pystyisivät ennustamaan sitä ja he voisivat luottaa siihen.

Lintilän mukaan ”riitelevää hallitusta” katsoessa on vaikea uskoa, että tilanne muuttuu loppuvaalikauden aikana.

– Piiput on selkeästi suunnattu jo tuleviin vaaleihin, ja nyt tämä puolitoista vuotta sitten vähän niin kuin ajelehditaan. Toivon, että hallitus tekisi jotain sellaista, joka parantaisi ihmisten luottamusta. 

Oppositiossa oli luettu tarkoin Ilta-Sanomien selvitystä siitä, että suomalaiset säästävät nyt pahan päivän varalle.

SDP:n ryhmänjohtaja Tytti Tuppurainen sanoi, että suomalaisten kokema epävarmuus tulevasta on hallituksen kenties suurin epäonnistuminen.

Tuppuraisen mukaan on paikallaan kysyä, onko hallitus omalla toiminnallaan ollut lietsomassa epävarmuutta. Kysymys kohdistui etenkin valtiovarainministeri Riikka Purralle (ps.).

– Olikohan oikein harkittua heilutella niitä suuria saksia ja leikkuulautaa? Mikä on teidän vastuunne suomalaisten kokemasta epävarmuudesta? 

Olikohan oikein harkittua heilutella niitä suuria saksia ja leikkuulautaa?

Tytti Tuppurainen

Kokoomuksen eduskuntaryhmää johtava Jukka Kopra oli opposition puheista sitä mieltä, että uudistushalukkuutta ei löydy.

– Me tarvitaan tekoja, päättäväistä toimintaa ja rakenteellisia uudistuksia, ja niitä hallitus tekee.

– Oppositiossa puhutte empatiasta ja oikeudenmukaisuudesta, mutta ilman kykyä uudistua ja vastuunkantoa ne jäävät vain sanoiksi, Kopra sanoi.

Valtiovarainministeriön esiin nostaman ”talouden tuntemattoman jarrun” on löytänyt myös keskustan ryhmänjohtaja Antti Kurvinen.

Se löytyy suomalaisesta keskiluokasta.

– Keskituloiset, keskiluokkaiset suomalaiset ovat tällä hetkellä todella suurissa vaikeuksissa, ja nekin, keillä menee hyvin, eivät uskalla investoida omaan elämäänsä ja uskalla kuluttaa. Tästä on saatu runsaasti tietoa nyt viime aikoina, Kurvinen huomautti.

– Tällä hetkellä säästetään patjan väliin pahan päivän varalle hyvin voimakkaasti. 

Kurvinen ehdottikin, että hallitus reivaisi veropolitiikkaa keskituloisten puolelle, kuten keskusta on esittänyt.

Keskustan ryhmänjohtaja Antti Kurvinen sanoi, että keskituloiset ovat nyt vaikeuksissa. Kuva eduskunnasta 26. marraskuuta 2025. LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom piti selvänä, että talouden sopeutusta on jatkettava.

Bergbom väitti, ettei etenkään SDP:llä ole moisesta ”mitään kokemusta”.

– Tosiasia on se, että me sopeutamme. Te ette ole sellaista koskaan edes tehneet.

Vihreiden eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen valisti Bergbomia poliittisesta lähihistoriasta.

– Ehkä kannattaa palauttaa mieleen vaikka Lipposen hallituksen toimenpiteet.

– Ja voi tarkistaa myös, mitkä puolueet siinä hallituksessa istuivat, Tynkkynen sanoi.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman huomautti, että lähes 18 miljardin euron velkamäärä tänä vuonna on ”jäätävän iso määrä ja sanoin kuvaamattoman iso epäonnistuminen”.

– Tässä on se teidän suurin epäonnistuminen, ja se taas juontaa siihen, mitä talouden kasvu tarvitsee. Se tarvitsee luottamusta.

Eduskunnan valtiovarainvaliokuntaa johtava Markus Lohi (kesk.) halusi myös kiittää hallitusta siitä, että se on kyennyt tekemään neljän miljardin säästötoimet ja ”aika ison joukon myös kasvutoimia”.

– Valitettavasti tulokset talouskasvun suhteen ovat erittäin heikot, ja Suomi velkaantuu myös ennätysvauhtia. Kuten pääministeri sanoi, suora lainaus: ”On lähellä, että velkaantuminen lähtee käsistä.” Näillä luvuilla voi sanoa, että se on todella lähellä.

Lohen mukaan olisi ryhdikästä myös tunnustaa, että Suomessa on erittäin voimakas epäluottamus tulevaisuuteen ja talouteen.

– On onnistuttu luomaan hankala ilmapiiri, joka jarruttaa talouden kasvua ja sitä kautta meidän yhteisten ongelmien ratkaisemista.

– Ajattelen, että jos ei kykene tunnustamaan tätä vaan syyttää edellisiä hallituksia, niin se kyllä murentaa sitä arvovaltaa, joka syntyy myös sillä, että on kyetty tekemään näitä järkeviä ja oikeitakin ratkaisuja, Lohi opasti.

Lue myös

Yrittäjyys vie Suomen pois rotkon reunalta, Mauri Kontu opasti – Keskusta esittää hallitukselle epäluottamusta

Keskusta esittää Petteri Orpon (kok.) hallitukselle epäluottamusta siitä, että se on epäonnistumassa keskeisten...
15.12.2025 12:43

SDP nosti esiin "jäätävän velkamällin ja naaman vääntelyt", kun eduskunta pui ensi vuoden budjettia

Petteri Orpon (kok.) hallitus on epäonnistumassa kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan eikä se nauti eduskunnan...
15.12.2025 13:10

Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: "Tämä on giga-luokan virhe"

”Keskituloiset on jätetty yksin kantamaan kohtuutonta verotaakkaa.”
15.12.2025 10:59

Aihetunnisteet

Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Ukraina: Venäjän drooni iskeytyi kiinalaiseen rahtialukseen Mustallamerellä
Uutiset | 18.5.2026 10:52
Kehittynyt drooni voi tunnistaa öljysäiliön – oliko Nesteen jalostamo vaarassa?
Uutiset | 18.5.2026 16:40
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Keskustan Ovaska vaatii oikeusministeriltä pikaisia toimenpiteitä: ”Suomalaisen oikeusvaltion rapauttaminen on lopetettava”
Uutiset | 18.5.2026 13:55
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ajatko kuin puolen promillen humalassa? Moni syyllistyy tietämättään
Uutiset | 18.5.2026 22:07
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia – Kristersson: Itämerestä tulee miljardikaupan myötä ”huomattavasti turvallisempi”
Uutiset | 19.5.2026 10:51
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Viimeinen Laineen Tuntemattoman sotilaan näyttelijä on kuollut
Uutiset | 15.5.2026 12:27
Puolustusvoimat: Perjantain droonit tulivat Venäjän suunnalta
Uutiset | 16.5.2026 16:53
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Uusimmat

Puolustusvoimat luottaa droonikoulutuksessa myös reserviläisiin – kursseille on tunkua
Uutiset | 19.5.2026 22:29
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Eduskunta pui luonnon ennallistamista – Keskusta pelkää miljardilaskua ja vallan valumista virkamiehille
Uutiset | 19.5.2026 19:17
Keskustameppi Katainen vaatii avointa keskustelua ennallistamisesta: Uhkana 22 000 työtöntä
Uutiset | 19.5.2026 19:01
Keskustan Kalmari ja Hoskonen: Kansalaisaloite turpeesta käsiteltävä heti
Uutiset | 19.5.2026 18:28
Helleraja rikki 12 paikkakunnalla, huomenna lämpenee entisestään
Uutiset | 19.5.2026 18:23
Nato-komentaja: Droonin pudotus Virossa meni kirjan mukaan
Uutiset | 19.5.2026 18:11
Pankkien pikamaksuissa Euroopan laajuinen toimintahäiriö – kestoa ei pystytä vielä arvioimaan
Uutiset | 19.5.2026 17:36
Yle: Eduskuntavaaleihin kaavailtu vaalialuemalli on hylätty – keskustan tiukka vastarinta tuotti tulosta
Uutiset | 19.5.2026 16:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 18:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puolustusvoimat luottaa droonikoulutuksessa myös reserviläisiin – kursseille on tunkua
Uutiset | 19.5.2026 22:29
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Uran rakentaminen alkaa kesätöistä 
Mielipide | 19.5.2026 11:05
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Jokaisella lapsella on oikeus turvalliseen koulupäivään
Mielipide | 19.5.2026 10:36
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri kokoontui Posiolla – varapuheenjohtajaehdokkaat esittäytyivät
Keskusta | 19.5.2026 10:12
Siponen roimii vihreiden metsälinjauksia – ”On helppo luetella rajoituksia toisen omaisuudelle”
Uutiset | 18.5.2026 11:23
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Siponen: Hanhiongelman ratkaisemiseen pitää saada keinoja – ”Räjähtänyt käsiin”
Uutiset | 15.5.2026 9:25
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste