Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Blogi: Ville-Veikko Rantamaula
Ville-Veikko Rantamaula:

Onko suomalainen sosiaaliturvajärjestelmä liian antelias?

19.4.2022 13:47, muokattu 19.4.2022 13:47
a– a+
Blogi

Sota Ukrainassa vaikuttaa tulevaisuudessa voimakkaasti myös Suomen talouteen.

Miljoonat ihmiset pakenevat sotaa niin Ukrainassa kuin muuallakin maailmassa ja osa heistä saapuu turvapaikkaa hakemaan meiltä Suomesta.

Pohdin jo lokakuun blogikirjoituksessani varautumistamme suurien pakolaisvirtojen vastaanottamiseen. Nyt kysymys on muuttuneessa maailmantilanteessa jälleen valitettavan ajankohtainen ja nyt tämä skenaario on todellinen.

Keskiössä on sosiaaliturvajärjestelmämme kestävyys.

Asiasta käytiin taannoin keskustelua, kun kokoomuksen Petteri Orpo esitti HS:n haastattelussa mm. verojen keventämistä ja leikkauksia sosiaaliturvaan. Näillä eväillä äläkkä oli valmis ja ajoitus aavistuksen huono.

Mutta jos totta puhutaan, niin nyt on se hetki, jolloin keskustelut on käytävä ja päätökset tehtävä. Ja kansalaisilla on oikeus tietää, miten eri puolueet ja päättäjät ajattelevat sosiaaliturvan uudistamisesta.

Sosiaaliturvan kustannukset ovat karkaamassa käsistä. Ja mikä pahinta, siihen on syntynyt kannustinloukkuja, jotka estävät työn vastaanottamisen.

Otetaanpa esimerkki kustannuksista. Työttömyyskorvaus (ansio- ja perusosa) kerätään työttömyysvakuutusmaksuina palkoista, työnantajalta ja työntekijältä. Lisäksi sitä kustannetaan yleisesti verotuloista.

Vuonna 2019 työttömyysturvan kustannukset olivat noin 3,6 miljardia euroa. Nykytilanteessa siis noin 2,5 miljoonaa ihmistä päivittäisellä työllään osallistuvat työnantajiensa kanssa noin 35 prosentilla työttömyysturvan kustannuksiin eli vastaavat noin 1,3 miljardista eurosta.

Loput siitä kattaa valtio ja kunnat 65 prosentilla eli noin 2,3 miljardilla eurolla.

Jos kaikki yksittäisiltä henkilöiltä kerätyt tuloverot ohjattaisiin kokonaan työttömyysturvan kustannuksiin, tarvittaisiin yhteensä noin 200 000 henkilön verotulot kattamaan nykyisen valtion ja kuntien osuuden (2,3 mrd euroa).

Tai jos vastaavasti koko 3,6 miljardin euron kustannus katettaisiin kokonaisuudessaan ilman julkisen sektorin osuutta, se vaatisi vähintään 300 000 henkilön verotulot suoraan ohjattuna työttömyysturvan maksamiseen.

Työttömyysturvan kehittämisen onkin syytä kiinnostaa myös tällä hetkellä työssä olevia.

Odotammeko sitä päivää, kun koko järjestelmän annetaan hajota lopulta mahdottomuuteensa?

On hämmentävää, miten sosiaaliturvan tai työttömyysturvan kehittämisestä käytävässä keskustelussa eniten älähtävät ne ihmiset, jotka ovat mukana työelämässä ja vieläpä usein hyvällä ansiotasolla.

Vähiten kuuluu niiden ääni, jotka itse ovat työttöminä ja sosiaaliturvan varassa. Moni heistä haluaa työelämään, kunhan ansiotaso on parempi kuin sosiaaliturvan taso ja että työelämään siirtyminen sosiaaliturvalta on mahdollisimman riskitöntä, eikä välitöntä pelkoa tukien menetyksestä ole, jos töihin siirtyminen ei menekään suunnitellusti.

Eli työnteon tulee siis olla kannattavaa. Mikäli töitä on tarjolla osa-aikaisesti pienillä tuntimäärillä, niillä on negatiivinen vaikutus etuuksien määrään.

Ne joko heikkenevät tukia tai niitä ei saa enää ollenkaan, eikä työstä saatava palkka riitä kuitenkaan elämiseen.

Myös kannustimia tarvitaan. Onko oikeudenmukaista, että esimerkiksi 26 viikon työskentely mahdollistaa parhaimmillaan jopa 80 viikon ansiosidonnaisen työttömyysturvan?

Perus- ja ansio-osista koostuva sosiaaliturvamme on rakentunut vuosikymmenten mittaan ja pohjaa suoraan talouden nousuun.

Helmikuun lopussa maassamme oli kaikkiaan 560 000 työnhakijaa, joista työttömiä työnhakijoita 265 600.

Vaikka työllisyyden kehitys on ollut myönteistä, on talouskehityksen osalta paljon epävarmuutta, yhtenä niistä Ukrainan sodan talousvaikutukset.

Vääjäämättä myös sosiaaliturvamme kestävyys on tulevina vuosina koetuksella.

Yleisesti tunnustetaan tarve sosiaaliturvamme uudistamiselle, jota varten vuosien varrella on tuotettu hyllykaupalla tutkimuksia ja selvityksiä.

Yrityksistä huolimatta päätöksentekijöitä ei vielä ole löytynyt.

Kuka lopulta tämän pakollisen muutoksen tekee ja milloin? Vai odotammeko sitä päivää, kun koko järjestelmän annetaan hajota lopulta mahdottomuuteensa?

Ehkä jälkimmäinen ei ole viisainta, koska ihan jokainen meistä voi joutua sen varaan joskus.

Työ on edelleenkin parasta sosiaaliturvaa.

Ville-Veikko Rantamaula Ville-Veikko Rantamaula on Helsingin keskustan puheenjohtaja ja Tradenomiliiton edunvalvontajohtaja.

Lue myös

Blogi
Ville-Veikko Rantamaula:

Helsingin korjattava heti koulutuksen työrauhavaje, työntekijävaje ja resurssivaje

Helsinkiläisissä kouluissa ja päiväkodeissa ovat kaikki työrauhan mittarit punaisella. Kaupungin päättäjien hälytyskellojen olisi...
17.1.2023 9:56
Blogi
Ville-Veikko Rantamaula:

Löytyisikö kertaerästä ratkaisu työmarkkinaneuvotteluihin?

Teknologiateollisuudessa neuvotellaan parhaillaan uusista työehtosopimuksista. Lokakuussa työmarkkinaosapuolet tavoittelivat ratkaisua ns. optiovuodesta, mutta määräaikaan...
24.11.2022 8:32
Blogi
Ville-Veikko Rantamaula:

Energiansäästötalkoot on ovella, olemmeko valmiita?

Saksasta soittaa ystäväni ja kertoo lomamatkan kuulumiset. Reissu kuulostaa aktiiviselta, paljon on kierretty...
8.8.2022 15:44

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Kari Hokkanen:
Mistä rahat aseisiin?
Blogi | 12.6.2026 8:00
Vesa Kallio:
Pieni askel kohti reilumpaa elintarvikemarkkinaa
Blogi | 11.6.2026 13:58
Petri P. Pentikäinen:
Onko keskusta valmis palauttamaan ammattikoulujen kunnian?
Blogi | 10.6.2026 9:32
Silja Silvasti:
Miljardissa on tuhat miljoonaa
Blogi | 9.6.2026 12:53
Elsi Katainen:
Kansanliikkeen puoluekokous pureutui olennaiseen
Blogi | 9.6.2026 10:50
Näytä lisää

Uusimmat

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Trump posottaa täyttä vauhtia kahdeksankymppisenäkin – unisuus ja mustelmat herättävät keskustelua
Uutiset | 12.6.2026 21:30
Mitä käy, jos Kiina tai Venäjä saavat jalansijaa suomalaisissa datakeskuksissa? – Näin kommentoi Supon erikoistutkija
Uutiset | 13.6.2026 10:59
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta otti kantaa lapsiperheiden, perusturvan ja omavaraisuuden puolesta
Uutiset | 7.6.2026 16:20
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista
Tarinat | 7.6.2026 15:49
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen