Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjän vaalit

Tutkija: Venäjällä vaalitulos on yhä enemmän irti todellisuudesta

21.9.2026 13:32
Lue lisää 
Maantiede
Kuningatar Maudin maata Etelämantereella tammikuussa 2018. (Kuva: Andrew Shiva, CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?

Lauri Heikkilä 14.6.2026 21:00, muokattu 12.6.2026 23:24
a– a+
Maantiede

Fennoskandian ja varsinaisten Pohjoismaiden korkein huippu on Norjan 2469 metriä korkea Galdhøpiggen.

Pohjoismaille kuuluvien alueiden korkein huippu on Grönlannissa sijaitseva 3694 korkea Gunnbjørn Fjeld. Grönlanti on Tanskan itsehallinnollinen alue Pohjois-Amerikassa.

Gunnbjørn Fjeldistä Suomenmaa kertoi artikkelissaan perjantaina.

Jos Pohjoismaiden käsitettä venyttää vielä enemmän, korkein huippu löytyykin Etelämantereelta.

Etelämantereen poliittinen maantiede on poikkeuksellinen. Mikään maa ei nykyisten sopimusten määritysten pohjalta omista jäisen mantereen alueita, mutta tätä ennen useampikin maa on julistanut osia Etelämantereesta kuuluvaksi itselleen. Näitä nimitetään aluevaatimuksiksi.

Yksi aluevaatimuksensa esittäneistä maista on Norja. Se julisti vuoden 1930 laillaan omikseen Pietari I saaren, Bouvet’n saaren ja kuningatar Maudin maan.

Näistä Bouvet’n saari on virallisesti osa Norjaa, kun taas kaksi muuta kuuluu Norjan aluevaatimuksiin Etelämantereelta. Bouvet’n saaresta Suomenmaa kertoi toukokuun lopulla.

Vinsonin massiivi kohoaa melkein viiteen kilometriin. Tämä tekee siitä Etelämantereen korkeimman vuoren. (Kuva: Christian Stangl / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Kuningatar Maudin maa on saanut nimensä Norjan kuningattaren mukaan. Kuningatar Maud (1869–1938) oli Norjan hallitsijan, kuningas Haakon VII:n (1872–1957) puoliso.

Kuningatar Maudin maan nimesi kuuluisa norjalainen tutkimusmatkailija Roald Amundsen (1872–1928) vuonna 1911. Amundsen saavutti vuosien 1911–1912 retkellään etelänavan ensimmäisenä ihmisenä maailmassa.

Alueella on siis selkeät yhteydet Norjaan.

Vuoden 1959 Antarktiksen sopimuksen mukaan mikään maa ei kuitenkaan voi omistaa Etelämantereen alueita, vaan koko manner on ihmistoiminnan osalta omistettu tieteelle ja tutkimukselle.

Jøkulkyrkjan vuorta Kuningatar Maudin maalla marraskuussa 2010. (Kuva: Lars Nøring / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Jos kuitenkin katsotaan Kuningatar Maudin maan olevan jollain tasolla osa Norjaa, sieltä löytyvät myös Norjan ja sitä kautta Pohjoismaiden korkeimmat vuoret. Tässä tulkinnassa Pohjoismaiden käsitettä venytetään tietenkin kohtalaisen paljon.

Korkein maan muodostelma alueella on 3148 metriä korkea Jøkulkyrkja, ”jäätikkökirkko”. Se sijaitsee Prinsessa Astridin rannikolla Kuningatar Maudin maan pohjoisosassa. Alue löytyy Etelä-Afrikasta katsoen suoraan etelästä.

Norjan prinsessa Astrid (s. 1932) sai nimikkoalueensa syntymänsä aikaan. Hän on kuningas Olavi V:n tytär ja vanhin elossa oleva Britannian kuningatar Victorian jälkeläinen.

Jøkulkyrkjaa korkeampikin muodostelma Maudin maalta löytyy. Dome Fujin kallio-osa kohoaa ehkä joitain satoja metrejä, ja selvästi yli kolmen kilometrin matkalla sen päällä on satojen tuhansien vuosien aikana kertynyttä jäätä.

Dome Fujin korkeus on 3810 metriä. Se sijaitsee Kuningatar Maudin maan itäosassa lähellä Australian aluevaatimusta Etelämantereen sisäosissa.

Dome Fujin nimen ovat antaneet japanilaiset. Paikalla sijaitsee japanilainen tutkimusasema. Fuji on Japanin korkein vuori, ja sen mukaan on nimetty myös Dome Fuji, Fujin kupoli. Mielenkiintoista on, että uudempi Fuji on korkeampi kuin vanha 3776 metriä korkea varsinainen Fuji.

Etelämantereen korkein vuori on 4892 metriä korkea Vinsonin massiivi lähellä Antarktiksen niemimaata.

Lue myös

Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse "ferritiinikasvoissa"

Sosiaalisessa mediassa kuten TikTokissa on puhuttu viime aikoina ”ferritiinikasvoista” eli siitä, että alhaisen...
21.9.2026 22:23

Väitös: Sisarusten määrä voi näkyä sydämen ja aivojen terveydessä vielä keski-iässä

Ainoilla lapsilla on jo lapsuudessa epäedullisempi sydän- ja verisuonitautien riskitekijäprofiili, todetaan tuoreessa Turun...
21.9.2026 21:45

Tutkimus: Tämä ero näkyy jo muutaman tunnin ikäisissä tyttö- ja poikavauvoissa

Tyttövauvat ovat poikavauvoja sosiaalisempia heti ensitunneista lähtien, tuore Cambridgen yliopiston tutkimus kertoo. Tutkimuksen...
21.9.2026 21:31

Aihetunnisteet

Antarktis etelämanner maantiede Norja Pohjoismaat vuoret

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Tutkimus varoittaa trendistä: Sydämen rytmihäiriöitä jopa nuorilla
Uutiset | 20.9.2026 20:12
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Väitös: Sisarusten määrä voi näkyä sydämen ja aivojen terveydessä vielä keski-iässä
Uutiset | 21.9.2026 21:45
Tutkimus: Tämä ero näkyy jo muutaman tunnin ikäisissä tyttö- ja poikavauvoissa
Uutiset | 21.9.2026 21:31
Formula 1 | Birminghamin viiksekäs leijona oli F1-ratojen peloton taistelija – murtunut niska ei pysäyttänyt Nigel Mansellia
Uutiset | 21.9.2026 21:22
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Trump: USA valmistelee merkittävää lannoitesopimusta Valko-Venäjän kanssa
Uutiset | 21.9.2026 19:00
Häkkänen puolustelee kohua herättänyttä vierailuaan Israeliin: Materiaaliyhteistyötä on ylläpidettävä
Uutiset | 21.9.2026 18:57
Lappeenrannan Hujakkalasta löytyi afrikkalaista sikaruttoa
Uutiset | 21.9.2026 17:55
YK:n yleiskokouksessa kuiskitaan jo, kenestä tulee uusi pääsihteeri – ”Odotukset ovat valtavat”
Uutiset | 21.9.2026 17:10
Poliisi löysi Puolustusvoimille kuuluvaa materiaalia Kouvolan ase- ja räjähderikosten esitutkinnassa
Uutiset | 21.9.2026 16:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Näkeekö raudanpuutteen peilistä? Tästä on kyse ”ferritiinikasvoissa”
Uutiset | 21.9.2026 22:23
Väitös: Sisarusten määrä voi näkyä sydämen ja aivojen terveydessä vielä keski-iässä
Uutiset | 21.9.2026 21:45
Tutkimus: Tämä ero näkyy jo muutaman tunnin ikäisissä tyttö- ja poikavauvoissa
Uutiset | 21.9.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi estää verotettavan tulon tekeminen?
Mielipide | 21.9.2026 14:23
Lukijalta: Maaseutumyönteisyys puntarissa
Mielipide | 21.9.2026 14:19
Lukijalta: Evankelisluterilainen kirkkomme laahaa mennessä
Mielipide | 21.9.2026 14:11
Lukijalta: Tarvitaan uutta
Mielipide | 21.9.2026 14:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste