Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa

30.5.2026 13:50
Lue lisää 

Tiedustelulait uudelleen valiokuntien käsittelyyn – syrjintäkiellossa ja laitetarkkailussa liian ylimalkaisia muotoiluja

Pekka Pohjolainen 14.2.2019 16:34, muokattu 14.2.2019 18:04
a– a+
Tiedustelulait

Vaalikauden suurimpiin lakihankkeisiin kuuluvan tiedustelulakipaketin käsittely meni uusiksi vielä aivan loppumetreillä.

Eduskunnan puhemiesneuvosto päätti päivän vieneen virkamiestutkinnan pohjalta, että mietinnöt siviili- ja sotilastiedustelulaeista palautetaan takaisin hallinto- ja puolustusvaliokuntiin täsmennettäviksi.

Lait olivat jo menossa täysistunnon ensimmäiseen käsittelyyn, kun ne poistettiin keskiviikkona yllättäen asialistalta. Taustalla oli tunnettujen oikeusoppineiden esittämä arvostelu joidenkin kohtien perustuslainvastaisuudesta.

Eduskunnan puhemiehen Paula Risikon (kok.) mukaan virkamiestyönä tehdyssä selvityksessä ei tullut selkeitä puutteita esille, mutta yksityiskohdista löytyi seikkoja, joita voidaan mahdollisesti tulkita eri tavoin. Tällaisia ovat syrjintää koskeva sääntely ja tekninen laitetarkkailu.

Risikon mukaan virkamiestyönä näihin ei voida ottaa lopullista kantaa, vaan toimivalta arvion tekemiseksi on vain perustuslakivaliokunnalla. Perustuslakivaliokunnan on annettava vielä lausunto tiedustelulaeista mietinnöt laatineille valiokunnille.

Virkamisselvitystä johtanut eduskunnan apulaispääsihteeri Timo Tuovinen sanoi, että tiedustelulakien osalta käydään läpi nyt muun muassa se, kuinka täsmällisesti perustuslaissa oleva syrjintäkielto pitää lakiin kirjoittaa.

Myös tekniseen laitetarkkailuun littyvistä kohdista löytyi tiedustelutoimivaltuuteen liittyvä laajennus, joka olisi pitänyt arvioida perustuslakivaliokunnassa.

Puhemies Risikko korosti, että tiedustelulainsäädäntö on tärkeä Suomen turvallisuudelle ja sen tarpeellisuudesta ja kiireellisyydestä on eduskunnassa yksimielisyys.

– Kun kysymys on perusoikeuksien toteutumisesta, asia on valmisteltava erityisen huolellisesti, Risikko korostaa.

Tiedustelulakien palauttaminen valiokuntiin merkitsee lisää töitä myös tällä hetkellä sote-lausunnon parissa puurtavalle perustuslakivaliokunnalle. Puhemies antoi ymmärtää, että aikatauluissa on vielä riittämiin väljyyttä.

Risikko sanoi keskustelleensa aikataulukysymyksistä perustuslakivaliokunnan puheenjohtajan Annika Lapintien (vas.) kanssa. Puhemiehen mukaan Lapintien arvio on, että perustuslakivaliokunta pystyy ottamaan hyvin nopealla aikataululla asian käsittelyyn, jos sote-lausunto valmistuu ensi viikolla.

– Siellä on aika hyvin tieto siitä, mitä tässä mahdollisesti pitää arvioida, ja kuulemiset saadaan hyvin nopeasti. Joten tämä saadaan aika sukkelasti nyt liikkeelle, Risikko vakuutti.

Risikko kiisti, että lainvalmistelu olisi saanut kolauksen. Hänen mukaansa kyse on tulkinnanvaraisuuksista, joihin vain perustuslakivaliokunta voi ottaa kantaa.

Risikko ei ostanut myöskään näkemyksiä liian kiirellisestä valmistelutyöstä.

– Sehän on julistettu kiireelliseksi sillä tavalla, että se on tämän eduskunnan aikana. Mutta tässähän on vielä aikaa.

Eduskunta otti tiedustelulakien perustuslaillisuuden ylimääräiseen syyniin tunnettujen professorien Juha Lavapuron ja Martin Scheininin Twitterissä esittämän kritiikin pohjalta.

Puhemiestä ärsytti selvästi Ilta-Sanomien Timo Haapalan kysymys siitä, laitetaanko kuviot vielä kerran uusiksi, jos perustuslakivaliokunnan käsittelyn jälkeenkin tulee vielä tviitti tai kaksi.

– Toimittaja Haapalalle sanoisin, jos hän ei vielä tiedä sellaista asiaa, niin nykyisin tviitti tarkoittaa tiedotetta. Se on kannanmuodostus, se on ilmoitus siitä, mitä kantaa ollaan.

Risikko selvitti, että tässä tapauksessa on kyse hyvin arvostetuista perustuslakiasiantuntijoista, joiden kanta oli syytä ottaa huomioon. Hän olisi kuitenkin toivonut että professorit olisivat lähettäneet hänelle viestin asiasta.

Puhemies kertoi kutsuneensa perustuslakiasiantuntijoita tapaamiseen, jossa käydään läpi prosesseja ja kehitetään niitä.

– Että täällä olisi vähän helpompaa tämä yhteistyö.

Lue myös

Eduskunta käsittelee tiedustelulakien lähettämistä takaisin valiokuntiin

Perustuslakivaliokunta jatkaa sote-lausuntonsa vääntämistä, lausunnon valmistumisesta ei edelleenkään tietoa
15.2.2019 8:25

Aihetunnisteet

tiedustelulait

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Tutkimus: Mitä matalampi on vanhempien koulutus, sitä suurempi riski lapsella on mielenterveyden häiriöön
Uutiset | 29.5.2026 0:01
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
Joko Koivisto tai Lipponen olisi saattanut tuhota keskustan
Uutiset | 31.5.2026 8:14
Kekkosen varjosta ja puolueriidoista päästiin eteenpäin – keskusta uudistui 1970-luvulla jopa hieman huomaamatta
Uutiset | 31.5.2026 8:05
Maalaisliitto oli ratkaisija monessa Suomen kohtalonkysymyksessä – nousu suureksi ei ollut ihme
Uutiset | 31.5.2026 8:00
Vietnam vapauttaa lähes 10 000 vankia
Uutiset | 30.5.2026 17:53
Rauhanneuvottelut USA:n ja Iranin välillä polkivat paikallaan
Uutiset | 30.5.2026 17:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste