Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa

15.7.2026 21:50
Lue lisää 
SDP:n puoluekokous
SDP:n Tampereen puoluekokouksessa puheenjohtajana jatkamaan valittu Antti Lindtman kuvattuna lauantaina. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä

Useilla rattailla ajaminen voi olla demareilta jopa hyvä peliliike, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
Lauri Heikkilä 25.5.2026 14:08, muokattu 11.6.2026 10:10
a– a+
SDP:n puoluekokous

Talvisota on ratkaiseva käänne SDP:n historiassa. Asia ei jäänyt epäselväksi Tampereen puoluekokousta seuratessa.

Tuo vanha kokemus on merkityksellinen edelleen, kun SDP hakee ”reilumpaa suuntaa” Suomelle omasta dna:staan.

Punaisen ja valkoisen Suomen välinen juopa tasoitettiin 1930-luvulla keskustan edeltäjän maalaisliiton ja SDP:n yhteisellä punamultahallituksella. SDP:n pääsy koalitioon sai myös työväestön kokemaan Suomen omakseen.

SDP:n vahva mies Väinö Tanner linjasi asiasta 1930-luvulla sanoilla, joita puolueen nykyinen puheenjohtaja Antti Lindtman lainasi kokouksen avauspuheessaan lauantaina.

”Minä arvelenkin, että me kaikkein korkeimmassa määrässä nostamme kansan puolustustahtoa, jos me hankimme työväestölle jotakin puolustettavaa.”

SDP hakee Tampereen puoluekokouksestaan Suomelle ”reilumpaa suuntaa”. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Kova turvallisuus tehdään demarien mielestä edelleen sillä, että sosiaalipolitiikan keinoilla saadaan jokaisen omat asiat kuntoon, ja siten aikaiseksi kokemus kuulumisesta yhteiskuntaan.

Tämä on vastaus erityisesti tällä hetkellä vallassa olevan oikeistohallituksen politiikalle.

Veteraanidemari Ilkka Taipale tiivisti yleiskeskustelussa taitavasti sen, miten SDP näkee yhteiskunnan perustat oman ideologiansa pohjalta.

Valtio voi Taipaleen mukaan rakentua joko sorron, sekasorron tai sosiaalipolitiikan varaan. Sorrolla saa kuriin kyllä sekasorron, mutta sosiaalipolitiikalla myös sorron.

Lindtman puhui omilleen tietysti selvää demaria. Hän linjasi reilusta työelämästä toteamalla vaikkapa, että SDP ei hyväksy perusteettomia pätkätöitä.

Samalla hän antoi kuitenkin ymmärtää, että pääministerinä puheet niistä juontuvine tekoineen tulevat olemaan enemmän valtionhoitajuutta kuin demaria.

Vastuullisuus oli turvallisuuden ohella sana, jota Lindtman viljeli silmiinpistävän paljon.

SDP on gallupjohdossa ylhäisessä yksinäisyydessään. Lindtmanin pitää joukkoineen rakentaa uskottava tie vastuuteen ja pääministeriyteen. Ja pääministeriksihän pääsee paitsi vastuullisuuspuheella myös siten, että saa mukaan oikeat kumppanit.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman (oik.) ja entinen puheenjohtaja-pääministeri Paavo Lipponen kättelemässä SDP:n puoluekokouksen alussa Tampereella lauantaina. (Kuva: HEIKKI SAUKKOMAA / LEHTIKUVA)

Lindtman mainitsi lauantain puheessaan neljä nimeä. Kun oma tytär ja pakkomoitittava pääministeri Petteri Orpo (kok.) jätetään laskuista, jää jäljelle kaksi nimeä, jotka kertovat selvää kieltään Lindtmanin linjasta.

Oikeastaan Lindtman mainitsi Orpon ja Paavo Lipposen hallitusten nimet eikä pääministerien omia erisnimiä, mutta menköön.

Väinö Tannerin ja Paavo Lipposen nimet kertovat hyvin erilaista kieltä kuin vaikkapa sellaiset suuret SDP-nimet kuin Mauno Koivisto, Kalevi Sorsa ja Rafael Paasio, joita Lindtman ei siis maininnut. Tanner ja Lipponen tunnetaan oikeistodemareina, joille luontevaa oli yhteistyö kokoomuksen kanssa.

Lipponen johti kahta SDP:n ja kokoomuksen varaan rakennettua hallitusta vuosina 1995–2003. Lähellä oli Lipposen kolmannenkin hallituksen syntyminen, mutta keskusta torppasi sinipunan vaalivoitollaan 2003.

1990-luvun laman jäljet hoiti Lindtmanin mukaan nimenomaan Lipposen hallitus.

– Lipposen sateenkaariyhteistyö ja työmarkkinoiden vastuunkanto siihen pystyi, hän korosti puheessaan.

Lindtmanin puheet turvallisuudesta ja vastuullisesta talouspolitiikasta ovat melko lähellä kokoomuksen käyttämää kieltä. Näistä puhuivat yleiskeskustelussa monet muutkin, ja yleensähän vastuunkanto tarkoittaa myös valmiutta ikäviin päätöksiin.

Lindtman ja hänen uskolliset seuraajansa ovat siis menossa leikkaamaan. Kumppanina on mahdollisesti kokoomus.

Kenttäväki ja monet puolueen kellokkaat voivat olla eri mieltä.

SDP osaa useimmiten ampua rivinsä suoriksi, mutta kyllä sisäinen oppositio avaa suunsa tarvittaessa.

Puoluekokouksen äänestystulokset kertovat vahvasta vasemmisto-oppositiosta. Väistyneen varapuheenjohtajan Matias Mäkysen talousaloitteet eivät menneet läpi, mutta saivat hyvin kannatusta.

Velkajarrua ja rajalakia kritisoinut Nasima Razmyar sai jatkon ensimmäisenä varapuheenjohtajana vahvalla tuloksella.

Myös rividemarien puheet kielivät siitä, että hallituksessa halutaan tehdä jotain muuta kuin kokoomusyhteensopivaa politiikkaa.

Hyvinvointialueet ja sote rakennettiin edellisellä kaudella keskustan kanssa, ja soteaiheisista puheenvuoroista saattoi päätellä, että keskustan kanssa tuota työtä voitaisiin jatkaa.

Runsaita olivat myös ehkä yllättävästikin puheet Itä-Suomen asiasta. Erityistalousaluettakin toivottiin. Täsmälleen samanlaisia puheita voi odottaa kuulevansa vajaan kahden viikon päästä keskustan puoluekokouksessa, eroa lienee lähinnä toverit-sanan käyttöasteessa.

SDP:n uusi puoluejohto. Vasemmalta puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi, varapuheenjohtajat Pinja Perholehto ja Niina Malm, puheenjohtaja Antti Lindtman, varapuheenjohtaja Nasima Razmyar ja puoluevaltuuston puheenjohtaja Emilia Kangaskolkka (oik.) puoluekokouksessa Tampereella sunnuntaina. (Kuva: HEIKKI SAUKKOMAA / LEHTIKUVA)

Lindtmanille tärkeintä on tietenkin päästä pääministeriksi ja viedä SDP vastuuseen oikeastaan millä tahansa hallituspohjalla. Ehkä on puolueen kannalta kätevääkin, että se kulkee ennen vaaleja kaksilla tai useammilla rattailla.

Joka tapauksessa vakavimmat keskustelut velkajarrusta ja taloudenpidon tavoista ovat vielä edessä. Ihmisiä lähelle tulevat sosiaali- ja terveyspalvelut voivat yhtä hyvin olla se teema, joka ratkaisee tulevat vaalit.

Toistaiseksi SDP on esittänyt melko vähän konkretiaa vastuupuheidensa tueksi. Voiko näin jatkua koko vaalienalusajan?

Mitä on tämän päivän talvisodan henki, jolla Suomi saadaan uusille urille ja kohti SDP:n peräänkuuluttamaa reilumpaa suuntaa?

Lue myös

Lindtman räimi linjapuheessaan perussuomalaisia: pelotelleet kaikki suomalaiset

Suomen Eurooppa-politiikka ansaitsee perinpohjaisen tuuletuksen ja uudistuksen, sanoo SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman. Lindtman...
25.5.2026 14:18

Lindtman linjaa: SDP ei salli perusteettomia pätkätöitä

SDP:n kolmipäiväinen puoluekokous alkoi Tampereella
23.5.2026 12:53

"Demarien kauhukuva" – Asiantuntija: Tämä pakottaa Lindtmanin puhumaan kieli keskellä suuta

Velkajarru noussee SDP:n puoluekokouksen kuumimmaksi kysymykseksi, arvioi professori Markku Jokisipilä.
23.5.2026 8:01

Sääntöuudistus läpi SDP:ssä, puoluejohdon jatko katkolla jo kahden vuoden kuluttua

Sääntöuudistus hyväksyttiin lauantaina puoluekokouksessa
23.5.2026 16:57

Aihetunnisteet

Antti Lindtman eduskuntavaalit eduskuntavaalit 2027 Politiikka puolueet puoluekokoukset SDP SDP:n puoluekokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Sotahistoria | Tykit jylisivät pahemmin kuin koskaan, mutta Ranska ei murtunut – britit saivat tilaisuuden toisaalla
Uutiset | 15.7.2026 22:15
PLL: Ruokailun jälkeinen huono olo voi kertoa liiallisen syömisen lisäksi stressistä tai ärtyvästä suolesta – tietyt oireet selvitettävä viipymättä
Uutiset | 14.7.2026 21:06
Ukraina kertoi uuden vaiheen alkaneen drooneilla käytävissä meritaisteluissa – sanoo iskeneensä 20 venäläisalukseen Mustallamerellä
Uutiset | 15.7.2026 13:55
Nyt se on todistettu: Kyläily on kuoleva tapa
Uutiset | 13.7.2026 21:10
Autoilusta joudutaan nyt säästämään jopa kohtalokkaasti
Uutiset | 15.7.2026 21:05
Panssarilaiva Ilmarisen tarina jatkuu
Uutiset | 14.7.2026 20:30
Vapise, siikli! – Suomalaiset kertoivat lempiperunansa
Uutiset | 15.7.2026 21:50
Duodecim: Tutkijat havaitsivat, ettei laihduttaminen auta aina sydämen terveydessä
Uutiset | 13.7.2026 21:45
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Uusimmat

Laukaan eilinen räjähdys aiheutui paineputken sahaamisesta
Uutiset | 16.7.2026 14:58
Tekoäly vauhdittaa syväväärennöksiä – taustalla voi olla monenlaisia motiiveja
Uutiset | 16.7.2026 14:31
Sinilevähavaintojen määrä kasvoi viime viikosta – levätilanne ajankohtaan nähden tavanomaista rauhallisempi
Uutiset | 16.7.2026 14:02
Pääministeri Orpo pyysi Halla-ahoa kutsumaan eduskunnan koolle – hallitukselta tiedonanto Garden -sotkusta ensi tiistaina
Uutiset | 16.7.2026 13:57
Ukrainan uudeksi pääministeriksi valittiin energiajohtaja
Uutiset | 16.7.2026 12:59
EU-komissio hyväksyy X:n korjaavat toimenpiteet rikkomusten lopettamiseksi
Uutiset | 16.7.2026 12:54
Oppositio jätti virallisen kirjelmän eduskunnan koolle kutsumiseksi
Uutiset | 16.7.2026 11:22
Opiskelijakaupungeista kalleimmat vuokrayksiöt Helsingissä – hinnat nousivat eniten Vaasassa
Uutiset | 16.7.2026 11:12
Keskustan varapuheenjohtaja Siponen: Garden-tiedonantoon kaikki syyt
Uutiset | 16.7.2026 10:53
Sää jatkuu lämpimänä ja aurinkoisena lähes koko maassa
Uutiset | 16.7.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Kesän kukoistusta voi juhlistaa saunomalla perinteisin tavoin
Uutiset | 12.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Laukaan eilinen räjähdys aiheutui paineputken sahaamisesta
Uutiset | 16.7.2026 14:58
Tekoäly vauhdittaa syväväärennöksiä – taustalla voi olla monenlaisia motiiveja
Uutiset | 16.7.2026 14:31
Sinilevähavaintojen määrä kasvoi viime viikosta – levätilanne ajankohtaan nähden tavanomaista rauhallisempi
Uutiset | 16.7.2026 14:02
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Syövän hoito maksaa
Mielipide | 16.7.2026 15:54
Lukijalta: Kasvun veturista verojen veturiksi?
Mielipide | 16.7.2026 15:52
Lukijalta: Rakennammeko uutta, vaikka vanha on vajaakäytössä?
Mielipide | 16.7.2026 15:49
Lukijalta: Kuolinpesien byrokratiaa on kevennettävä
Mielipide | 13.7.2026 13:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste