Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Uudenmaan Keskusta nimesi ison tukun ehdokkaita – Tavoittelee paikkaluvun nostamista viiteen

20.4.2026 9:43
Lue lisää 

Rauhoitusaika jäi lyhyeksi – kokoomuksen puheenjohtajapeli sai lisää kierroksia

STT, Suomenmaa 29.3.2016 14:18, muokattu 29.3.2016 18:39
a– a+
Kokoomus

Kokoomuksen kenttäjohtajien julkistama vetoomus työrauhasta puheenjohtaja Alexander Stubbille näyttää toimivan aivan toisin kuin oli ajateltu.

Poliittisen elämän palatessa tiistaina pyhien jäljiltä normaalijärjestykseen kokoomuksessa kytevä puheenjohtajapeli alkoi oireilla entistä voimakkaammin.

Puolueen kenttäjohto ja muuta kokoomusjohtoa julkisti pääsiäisviikonloppuna kirjeen, jossa toivottiin työrauhaa istuvalle puheenjohtajalle. Stubb kertoo tienneensä tukikirjeensä laadinnasta etukäteen ja pitäneensä ideaa hyvänä.

Stubb kertoi toimittajille eduskunnassa, että soitti itse puolueaktiiveille ja kysyi heidän kantaansa kirjeeseen. Stubb kertoo kysyneensä, lähtisivätkö he tällaiseen kirjeeseen mukaan.

– Mietimme paljon sitä, minkälaiset seuraukset tällaisesta kirjeestä tulee ja kyllä me näimme sen ilman muuta positiivisen kannalta, kuten myös minä itse, Stubb kertasi.

Pyyntöjä on tullut paljon, että eikö nyt Alex olisi aika, että puolue näyttäisi vahvan tuen.

Alexander Stubb

Idea kirjeestä ei Stubbin mukaan ollut hänen, vaan sitä oli laatimassa monta ihmistä. Stubbin mukaan hän ei ollut itse kirjoittamassa kirjettä, mutta oli nähnyt sen.

Kokoomusjohtaja kiersi kysymyksen siitä, oliko hän vaikuttamassa tukikirjeen sisältöön.

– Totta kai siihen sisältöön vaikutetaan ja sitä kokonaisuutta katsotaan. Eihän tuollainen kirje, kun se lähtee ikään kuin tukena, ei sitä voi olla katsomatta. En ole kyllä meidän sisäisessä Facebook-ryhmässä, Stubb vastasi.

Ajatus kirjeestä oli hänen mukaansa ollut ilmassa jo kauan.

– Pyyntöjä on tullut paljon, että eikö nyt Alex olisi aika, että puolue näyttäisi vahvan tuen, koska tässä on niin paljon erilaista muuta kuplintaa.

Kirjeen tarkoituksena ei hänen mukaansa ollut tukahduttaa demokratiaa ja keskustelua. Mutta toisaalta myöskään keskustelun rauhoittaminen ei onnistunut.

Keskellä tukikirjejupakkaa kansanedustaja Harry Harkimo kertoi aikovansa ilmoittaa toukokuussa, lähteekö hän ehdolle kokoomuksen puheenjohtajaksi. Hän sanoo harkitsevansa asiaa vakavasti.

Harkimon mukaan piirijohtajien tukikirje nykyiselle puheenjohtajalle ei vaikuta päätökseen millään tavalla.

– Olen laskenut, että kampanjointiin jää tarpeeksi aikaa, jos päätöksen tekee toukokuussa, hän perusteli ajankohtaa eduskuntaan saapuessaan.

Harkimo sanoi kertovansa perustelunsa sitten, kun on päätöksen tehnyt. Hän kertoi saaneensa paljon pyyntöjä ehdolle lähtemiseksi.

Kokoomuksen kansanedustaja Elina Lepomäki ei ole vielä päättänyt, haastaako hän Stubbin puolueen puheenjohtajakisassa.

Lepomäki arvioi, että ratkaisu asiassa syntynee lähiaikoina, viimeistään ennen kesäkuuta.

Parinkymmenen merkittävän kokoomusvaikuttajan sunnuntainen kannanotto Stubbin tueksi ei ole vaikuttanut Lepomäen ehdokkuuspohdintoihin.

Lepomäki sanoo kummeksuneensa tukikirjettä, koska demokratiaan ja politiikkaan kuuluu avoin keskustelu.

– Tällä hallituskaudella ja erityisesti tässä loppukeväästä on paljon suuria kysymyksiä, neuvotteluja ja ratkaisuja edessä ja ymmärrän, että valtiovarainministeri tarvitsee siltä osin työrauhaa.

Työrauhaa ei kuitenkaan voi vaatia avoimen keskustelun kustannuksella, hän toteaa.

Kokoomuseliitti on halunnut kirjeellään muun muassa rauhoittaa puheenjohtajapelin kevään ajaksi, koska hallituksen työlistalla on sellaisia isoja asioita kuin kehysriihi, sote-uudistuksen jatko sekä kilpailukykysopimuksen kohtalo.

Lepomäen mielestä ei riitä, että puheenjohtajakilpaa käytäisiin vain kesäkuussa muutama viikko ennen Lappeenrannan puoluekokousta. Näin lyhyt kampanja-aika suosisi istuvaa puoluejohtoa, mahdollisia julkkisehdokkaita sekä muita ennestään hyvin tunnettuja ihmisiä.

Kaksi viikkoa on myös Lepomäen mielestä liian lyhyt aika sille, että ehdokkaiden kesken voitaisiin käydä aitoa syvällistä keskustelua siitä, mihin kokoomusta viedään ja millaista johtajuutta puolueessa tässä maailmantilanteessa tarvitaan.

Lepomäki katsoo, että kokoomus on paljon vartijana koko Suomen tulevaisuuden suhteen.

– Suomen tulevaisuus on kokoomuksen uskottavuudesta kiinni.

Kokoomusvaikuttajien poikkeuksellinen kirje

  • Kokoomusvaikuttajien tukikirje julkaistiin pääsiäissunnuntaina.
  • Allekirjoittajina kokoomuksen piirien ja jäsenliittojen puheenjohtajat, puoluevaltuuston puheenjohtajisto sekä puolueen varapuheenjohtajat.
  • Allekirjoittajat kertovat antavansa täyden tukensa puheenjohtaja Alexander Stubbille hänen työssään puolueen johdossa ja hallituksessa. He toivovat Stubbille työrauhaa.
  • Stubbille ei ole ilmoittautunut haastajia kesän puoluekokoukseen.

Lue myös

Piirijohtaja Stubb-kannanotosta: Epäilin alun alkaen hankkeen järkevyyttä

Kokoomuksen Kaakkois-Suomen piirin puheenjohtaja Heikki Järvenpää sanoo, että puolueen puheenjohtaja Alexander Stubb pyysi...
29.3.2016 17:05

Yle: Enemmistö kokoomuksen eduskuntaryhmästä pitää tukikirjettä Stubbille harkitsemattomana

Kokoomuksen eduskuntaryhmässä hämmästellään puoluevaikuttajilta tullutta avointa kirjettä puheenjohtaja Alexander Stubbin tuen ja työrauhan...
29.3.2016 18:30

Aihetunnisteet

Alexander Stubb Harry Harkimo Kokoomus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Asiantuntija varoittaa sijoittamisen sudenkuopista OP Mediassa
Uutiset | 20.4.2026 23:20
Lähes puolet nuorista urheilijoista kärsii vammoista – moni jää ilman tukea
Uutiset | 20.4.2026 22:15
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kestävyyskunto ei ratkaisekaan – tämä kertoo enemmän terveydestä
Uutiset | 20.4.2026 21:27
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Hallitus ei saavuta tavoitettaan julkisen velkaantumisen vakauttamisesta, myöntää Purra HS:lle
Uutiset | 20.4.2026 18:02
SDP:n Aki Lindén: Kelan valinnanvapauskokeilua ei pidä jatkaa
Uutiset | 20.4.2026 17:08
Takatalvi voi yllättää liikenteessä loppuviikosta
Uutiset | 20.4.2026 16:07
Kompostikyttäys historiaan? Hallituksen norminpurkijoilta esitys
Uutiset | 20.4.2026 16:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asiantuntija varoittaa sijoittamisen sudenkuopista OP Mediassa
Uutiset | 20.4.2026 23:20
Lähes puolet nuorista urheilijoista kärsii vammoista – moni jää ilman tukea
Uutiset | 20.4.2026 22:15
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Omaa ruokaa tarvitaan
Mielipide | 20.4.2026 16:03
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste