Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Tyrmistys leviää Mustanmeren iskuista: ”Räikeä rikkomus”

6.10.2026 18:45
Lue lisää 
Retkeilyalueet
Retkeilyalueet ovat jääneet jalkoihin alueita kehitettäessä, keskustan Hilkka Kemppi harmittelee. (Kuva: Jari Laukkanen)

Keskustan Hilkka Kemppi: Tahtotila on vahva retkeilyalueverkoston kehittämiseksi

Lauri Heikkilä 8.10.2021 19:42, muokattu 8.10.2021 19:42
a– a+
Retkeilyalueet

Kansanedustaja Hilkka Kemppi (kesk.) jätti syyskuussa eduskunnassa kirjallisen kysymyksen yhdessä 16 muun kansanedustajan kanssa valtion retkeilyalueverkoston vahvistamista. Kemppi kertoo tiedotteessaan halunneensa kuulla, mihin toimiin hallitus aikoo ryhtyä retkeilyalueverkoston kehittämiseksi. Maa- ja metsätalousministeri Jari Lepän vastaus saapui eduskuntaan tänään.

Vastauksessaan maa- ja metsätalousministeri lupaa, että valmisteilla olevassa luonnon virkistyskäytön strategiassa tullaan esittämään valtion retkeilyalueverkoston vahvistamista, Kemppi avaa.

– Vastauksesta käy ilmi, että ministeri Leppä tunnistaa retkeilyalueiden keskeisimmät kehitystarpeet.

Valtion retkeilyalueiden kehittäminen monipuolisen luontoliikunnan alueiksi edellyttää vastauksen mukaan reittiverkoston, palveluvarustuksen ja liiketoimintarakennusten ylläpitoa ja kehittämistä.

– Retkeilyalueiden ehdoton vahvuus on monipuolisuus. Valtion maankäytössä tarvitaan enenevässä määrin ulkoiluun erikoistuneita alueita, jotta voitaisiin vastata esimerkiksi kasvavaan virkistyskäyttöön ja luontomatkailun kysyntään. Retkeilyalueilla yhdistyy metsien monet mahdollisuudet suojelusta metsänhoitoon. Retkeilyalueisiin panostaminen ympäri Suomen on kannattava tavoite, Kemppi korostaa.

Retkeilyalueille on mahdollista ohjata myös sellaisia aktiviteetteja, minkä järjestäminen ei välttämättä sovi luonnonsuojelualueille, keskustaedustaja huomauttaa. Tällaisia toimintoja ovat muiden muassa isommat suunnistuskilpailut, leirit, fresbeegolfradat, seikkailuradat ja maastopyöräily sekä metsästys, kalastus ja yrttien keräily.

– Tällä hetkellä retkeilyalue-brändi ei ole riittävän tunnistettava. Tämän vuoksi retkeilyalueiden käyntimäärät eivät ole lisääntyneet kuten kansallispuistoissa on käynyt. Valtion resursointi retkeilyalueiden infrastruktuuriin on ollut myös pitkään laskeva, mistä on aiheutunut korjausvelkaa, Kemppi katsoo.

– Me tarvitsemme uuden ajan retkeilyalueita ja niiden kunnostamiseen resurssia, jotta koronan tuoma suomalaisten luontoinnostus jatkuu.

Maa- ja metsätalousministeri käynnisti jo aikaisemmin valtion retkeilyalueiden roolin kirkastamiseksi kehittämisprosessin. Lähtökohtana on, että valtion retkeilyalueita kehitetään monipuolisen luontoliikunnan ja harrastamisen alueina.

Kehittämistoiminnassa on tähän mennessä määritelty virkistyskäyttöä tukevien palveluiden korjausvelka, jota on jo tällä hallituskaudella saatu lyhennettyä.

Lisäksi Metsähallitus sai joulukuussa 2020 valmiiksi retkeilyalueiden matkailun ja maankäytön yleissuunnitelmat. Suunnitelmissa arvioitiin luontomatkailua tukevan palvelurakentamisen sijoittumista retkeilyalueille ja ne on laadittu tiiviissä vuorovaikutuksessa alueen toimijoiden kanssa. Suunnitelmat toimivat hyvänä pohjana kehittämistyölle, Kemppi katsoo.

Ministeri ottaa vastauksessaan kantaa myös ajankohtaiseen keskusteluun Evolla ja toteaa, että maa- ja metsätalousministeriön tarkoituksena on kehittää Evoa yhdessä Metsähallituksen kanssa myös tulevaisuudessa monipuolisena retkeilyalueena, Kemppi iloitsee.

Vastauksessaan ministeri myös korostaa, että retkeilyalue sopii alueelle kansallispuistostatusta paremmin luontomatkailun ja maankäytön suunnitelmien vuoksi.

– Riemuitsen siitä, että Evo on luontonsa ja sijaintinsa puolesta vetovoimainen. Retkeilyalueet ovat jääneet jalkoihin alueita kehitettäessä. Me tarvitsemme uuden ajan retkeilyalueita, jotta koronan tuoma suomalaisten luontoinnostus jatkuu, Kemppi painottaa.

– Retkeilyaluerahoitus on poliittinen valinta, jonka vuoksi nyt on tekojen paikka. Esimerkiksi Evon aluetta tulisi kehittää ja huolehtia siitä, että alueen fasiliteetit ovat kunnossa.

Valtion retkeilyalueita on tällä hetkellä viisi. Ne ovat Kylmäluoma, Iso-Syöte, Ruunaa, Oulunjärvi ja Evo.

Lue myös

Nykyisistä valtioista 22 on saanut nimensä jonkun henkilön mukaan – montako osaat nimetä?

Maailmassa on noin 200 valtiota määrittelystä riippuen. 193 valtiota on YK:n jäseniä ja...
6.10.2026 21:50

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä

Esitys uudesta 120 miljoonan lisäleikkauksesta on tyrmistyttävä, toimittaja Pekka Pohjolainen kirjoittaa
6.10.2026 21:30

Murhaaja vaani rappukäytävässä – Anna Politkovskaja ammuttiin kotiovelleen 20 vuotta sitten

Tasan kaksi vuosikymmentä sitten uutinen Venäjältä järkytti poliitikkoja, ihmisoikeusaktivisteja ja journalisteja ympäri maailmaa. Arvostettu...
6.10.2026 21:10

Aihetunnisteet

evo luonto luontomatkailu retkeilyalueet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
”Taipaleesha myö pelättiin,” sanoo Rokka Tuntemattomassa sotilaassa – Mutta miten tuo kuolemanjoki syntyi?
Uutiset | 4.10.2026 21:01
Venäjän talouskasvu hiipuu, sotamenot pitävät kasvua yllä
Uutiset | 5.10.2026 13:09
Kiinan ja EU:n välinen kauppa keikahtanut hurjaan epätasapainoon – komissaari lähtee Pekingiin
Uutiset | 5.10.2026 18:40
Punkkilääkkeet säilyvät koirankakassa kuukausia – tutkija varoittaa vakavista seurauksista
Uutiset | 5.10.2026 21:45
Yleinen suolistosairaus vaivaa useaa suomalaista – elintavat ratkaisevassa asemassa
Uutiset | 5.10.2026 21:13
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Nelikymppinen jyväskyläläisopettaja hyväksikäytti ja raiskasi poliisin mukaan lapsia partiotoiminnassa – uhreja yhteensä 20
Uutiset | 6.10.2026 9:34
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uusimmat

Nykyisistä valtioista 22 on saanut nimensä jonkun henkilön mukaan – montako osaat nimetä?
Uutiset | 6.10.2026 21:50
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Murhaaja vaani rappukäytävässä – Anna Politkovskaja ammuttiin kotiovelleen 20 vuotta sitten
Uutiset | 6.10.2026 21:10
Hälyttävä syöpätutkimus julki: ”Tikittävä aikapommi”
Uutiset | 6.10.2026 21:05
Maksavatko monisairaat enemmän? Keskusta näki uhkia itsehoitolääkkeiden uudessa hinnoittelussa
Uutiset | 6.10.2026 18:57
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Tyrmistys leviää Mustanmeren iskuista: ”Räikeä rikkomus”
Uutiset | 6.10.2026 18:45
Vuoden 2036 kesäolympialaisia käynnissä kuuma kisa – mukana Intia ja Qatar
Uutiset | 6.10.2026 16:43
Mediat: Uusi pidätys Britannian terroritutkinnassa
Uutiset | 6.10.2026 16:30
Poliisilla mystinen valvontatehtävä Virolahdella, Puolustusvoimat pyydetty apuun
Uutiset | 6.10.2026 16:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nykyisistä valtioista 22 on saanut nimensä jonkun henkilön mukaan – montako osaat nimetä?
Uutiset | 6.10.2026 21:50
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Murhaaja vaani rappukäytävässä – Anna Politkovskaja ammuttiin kotiovelleen 20 vuotta sitten
Uutiset | 6.10.2026 21:10
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Missä häiriköivät vuokralaiset voivat asua?
Mielipide | 6.10.2026 12:20
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste