Israel ja Jordania ampuneet alas lennokkeja – useiden maiden ilmatilat suljettu
Israel ja sen naapurimaa Jordania kertovat ampuneensa alas lennokkeja Iranin tehtyä vastaiskun Israelia kohtaan.
Israelin asevoimat kertoi aloittaneensa lennokkien alasampumisen Israelin alueen ulkopuolella. Jordania puolestaan kertoi pudottaneensa lennokkeja ja ohjuksia, jotka olivat tulleet Jordanian ilmatilaan.
Israel kertoi aiemmin, että Iran oli ampunut noin sata lennokkia kohti Israelia. Iran vastaa iskuihin, joita Israel teki sen ydinlaitoksiin ja muihin sotilaskohteisiin.
Jordania on sulkenut ilmatilansa, kertoo maan siviili-ilmailuviranomainen. Myös Jordanian ja Iranin välissä sijaitseva Irak on sulkenut ilmatilansa.
Jordanian hallituksen edustaja kertoi myös, ettei maa salli ilmatilansa loukkaamista ja taistelukenttänä toimimista. CNN:n mukaan Jordania antoi vastaavan lausunnon viime vuonna, kun Iran teki iskuja Israeliin.
Silloin Jordania osallistui Iranin ohjusten ja lennokkien torjumiseen ilmatilassaan. Jordanian osallistuminen Israelin suojelemiseen sai silloin osakseen arvostelua Jordanian sisällä.
Jordania on yksi harvoista arabimaista, joilla on diplomaattiset suhteet Israeliin. Jordania ja Israel solmivat rauhansopimuksen vuonna 1994.
Flightradar24-palvelun mukaan Israelin, Jordanian, Syyrian, Libanonin Irakin ja Iranin ilmatilat ovat käytännössä tyhjiä.
Ilmatilojen sulkeminen vaikuttaa lentoihin muuallakin Lähi-idässä. Arabiemiraateissa sekä Abu Dhabin että Dubain kansainväliset lentokentät ilmoittivat, että Israelin ja Iranin tilanne aiheuttaa lentojen myöhästymisiä ja perumisia.
Dubailainen lentoyhtiö Emirates kertoi, että kaikki lennot Irakiin, Jordaniaan, Libanoniin ja Iraniin on peruttu.