Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Olli Rehn muistuttaa strategisesta varautumisesta – ”ei ole pikavoittojen laji”

1.7.2025 8:00
Lue lisää 
Blogi: Pauliina Maukonen
Pauliina Maukonen:

Pieni, symbolinen ele

28.3.2022 9:10, muokattu 28.3.2022 9:10
a– a+
Blogi

Kuukausi sitten meidän eurooppalaisten turvallisuudentunnetta loukattiin. Venäjä aloitti sodan Ukrainaa vastaan.

Psykologinen sodankäynti alkoi, kun Twitter, Tik Tok ja Facebook välittivät ukrainalaissotilaiden ja presidentti Volodymyr Zelenskyin videoita lähes reaaliajassa.

Kännykän näytöllä oli helppo samaistua sotaan ja siviilien hätään. Se oli sotataidon oppikirjojen mukaista strategista viestintää, joka vaikutti kuin huomaamatta ihmisten asenteisiin ja tunteisiin.

Heti seuraavina epäuskon päivinä maailma täyttyi erilaisista Ukrainaa tukevista symboleista. Historian ensimmäinen varsinainen some-sota hybridivaikuttamisineen alkoi ja meistä tuli sodan virtuaalinen osapuoli halusimmepa sitä tai emme.

Jo varhaiskristittyjen käyttämä ja taiteilija Pablo Picasson toisen maailmansodan jälkeen modifioima rauhankyyhky lennähti oliivipuun oksa suussaan isoina parvina ihmisten profiilikuviin sosiaalisessa mediassa.

Kaupungintaloja ja julkisia tiloja valaistiin sinikeltaisilla valoilla. 1900-luvun alun nationalistinen tervehdys ”Slava Ukraine – kunnia Ukrainalle” levisi maailmanlaajuiseen käyttöön. Sosiaalinen media täyttyi kantaa ottavista #slavaukraine -hashtageista ja Ukrainan lipuista.

Osoitimme ainakin symbolisen tukemme, kun emme muuta kotisohvilta voineet.

Itse vaihdoin omaksi Facebookin kansikuvaksi joutsalaisen sielunmaiseman Pertunmaan tien varresta: Auringonkukkapelto, johon ilta-auringon säteet kauniisti paistavat. Pellolla kukkien keskellä hymyilee 12-vuotias poikani elämä ja tulevaisuus edessään. Kuva on otettu viime elokuussa.

Henkilökohtaisesta tuli poliittista yhdellä klikkauksella.

Kun pieni ihminen on voimaton – tai turvaton – sodan edessä, yhtenäisyyttä luovat symbolit voivat auttaa. Niiden avulla olemme järjestelleet, rakentaneet ja viestineet turvallisuuspoliittista todellisuuttamme ja sosiaalista identiteettiämme uudelleen tilanteessa, joka on nykyiselle, avoimeen maailmaan ja kansojen väliseen tasa-arvoon tottuneelle sukupolvelle täysin uusi.

Venäjän ja Euroopan maiden väliseen keskinäiseen, taloudelliseen riippuvuuteen perustunut rauha ja vakaus olivat yhdessä yössä poispyyhityt ainakin kahden sukupolven osalta. Puolueeton, mutta länsimainen identiteetti täytyy rakentaa uudelleen.

Vaikka symbolit ovat vahva vaikuttamisen väline, ne eivät kuitenkaan ole sodankäynnin tai asevoimien yhteydessä mikään uusi ilmiö – päinvastoin. Jokainen tietää, mitä swastikalla eli hakaristillä haluttiin aikoinaan viestiä tai mitä tarkoittaa, jos pukeutuu sinimustaan Kosola-paitaan.

Sen sijaan kukaan – eivät edes venäläisjoukot itse – tunnu tietävän, mitä Venäjän nyt sodassa käyttämä Z-tunnus tarkoittaa. Sen on sanottu viittaavan sanontaan ”voiton puolesta”, ”länteen” tai jopa äärioikeistolaiseen fasismiin. Kirjainta ei edes löydy kyrillisistä aakkosista.

Tämä kertonee paljon koko sodan järjettömyydestä? Merkillä ei ole edes symbolista arvoa.

Symbolien käyttö on lisääntynyt entisestään, kun perinteisen aseellisen sodankäynnin rinnalle on omaksuttu hybridivaikuttamisen tapoja.

Sotaa ei käydä enää yhdellä rintamalla, vaan sota on läsnä kaikkialla medioiden välittämänä. Loukkaus yhden kansakunnan ja maan itsenäisyyttä vastaan on helposti loukkaus koko ihmiskuntaa kohtaan.

Asetelma on sotilaallisen ja poliittisen vaikuttamisen näkökulmasta houkutteleva, mutta myös pelottava. Tällaisessa turvallisuuspoliittisessa kokonaiskuvassa puolueettomille maille ei ole enää sijaa.

Perjantaina uutisoitiin, että kaksi kolmasosaa YLE:n kyselyyn vastanneista Keskustan puoluevaltuuston jäsenistä kannattaa jäsenyyttä sotilasliitto Natossa. Keskustalaisten NATO-kanta on samansuuntainen kuin muillakin suomalaisilla.

Itsekin olen ajatukselle jo lämmennyt, vaikka minusta isot strategiset ulko- ja turvallisuuspoliittiset ratkaisut pitäisi tehdä muulloin kuin kriisin keskellä. Puoluevaltuutetut eivät kannata kansanäänestystä Natosta, vaan luottavat demokratiaan eli vaaleilla valittuihin kansanedustajiin Nato-päätöksessä. Hyvä niin.

Vielä en kuitenkaan ole nähnyt kenelläkään suomalaisella poliitikolla NATO-kehystä sosiaalisen median profiilikuvassa. Se lienee seuraava symbolinen askel turvallisuuspoliittisen identiteettimme rakentamisessa?

Pauliina Maukonen Pauliina Maukonen on keskustan kunta- ja hyvinvointiasioiden asiantuntija. Toiminut aiemmin muun muassa Ajatuspaja Alkion tutkimuspäällikkönä ja keskustan toiminnanjohtajana.

Lue myös

Blogi
Pauliina Maukonen:

Onni yksillä, kesä kaikilla

Kesän herkut eli mansikat ovat tulleet kauppoihin. Pitkän ja työntäyteisen puoluekokousviikonlopun jälkeen päätin...
19.6.2024 10:21
Blogi
Pauliina Maukonen:

Hyvinvointi ja terveys vaarassa

Petteri Orpon hallitus päätti tiistain kehysriihessä menoleikkauksista ja veronkiristyksistä peräti kolmen miljardin edestä....
19.4.2024 10:09
Blogi
Pauliina Maukonen:

Rahalla saa ja junalla pääsee?

Astuin viime viikolla Helsingin rautatieasemalle aamujunasta. Minne tahansa ympärilleni katsoin, minua tuijottivat vastaan...
22.1.2024 10:34

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Elsi Katainen:
Itärajan alueet tarvitsevat rahaa – vastuu siirtyy hallitukselle
Blogi | 1.7.2025 13:19
Vesa Kallio:
Kysymyksiä vailla oikeita vastauksia
Blogi | 25.6.2025 10:16
Mauri Pekkarinen:
Etsikkoaikaa ei sovi hukata!
Blogi | 24.6.2025 12:11
Katri Kulmuni:
Voiko energiaverotus olla teollisuus- ja ilmastomyönteinen?
Blogi | 24.6.2025 9:26
Kari Hokkanen:
Purra sai oman halla-ahonsa
Blogi | 18.6.2025 13:26
Näytä lisää

Uusimmat

Ulkoministeriön henkilöstöjärjestöt vaativat epäasiallisen käytöksen kitkemistä
Uutiset | 1.7.2025 16:53
Journalistiliiton puheenjohtaja: Uskaltaako media Suomessa enää kirjoittaa mitään kriittistä, mikä liittyy Puolustusvoimiin?
Uutiset | 1.7.2025 16:36
Lapsiasiavaltuutettu kertoi nähneensä äidin lyövän vauvaa ratikkapysäkillä – esitutkinta päätettiin
Uutiset | 1.7.2025 16:36
Espanjan Sevillassa kokoustetaan kehitysrahoituksesta – ministeri perustelee leikkauksia tiukalla taloustilanteella
Uutiset | 1.7.2025 16:03
Hätäkeskuspäivystäjää epäillään virkarikoksesta – pienen lapsen kuolemaan liittyvä tapaus syyteharkintaan
Uutiset | 1.7.2025 15:27
Kesäkuu oli Espanjan mittaushistorian kuumin, Portugalissa ennätykselliset 46,6 astetta
Uutiset | 1.7.2025 15:18
Lentoliikenteen työriitaan ei saatu ratkaisua
Uutiset | 1.7.2025 14:43
Ukraina iski Venäjälle yli tuhannen kilometrin päähän etulinjasta
Uutiset | 1.7.2025 14:41
Asianajaja: Viestikoekeskus-jutun tuomiolla on laajempaa merkitystä mediatalojen toimitusten kannalta
Uutiset | 1.7.2025 13:17
AFP: Venäjän lennokki-iskujen määrässä uusi ennätys
Uutiset | 1.7.2025 13:12
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tämä valtio tyhjenee – joka kolmas anonut siirtoa
Uutiset | 29.6.2025 21:48
Mihin harakat katosivat? – Suomen lintukannoissa mullistuksia
Uutiset | 30.6.2025 22:00
Hesburger: Klassikkoateria poistuu
Uutiset | 1.7.2025 9:37
Varoitus: Kreml juonii jättioperaatiota – apuna liittolainen
Uutiset | 28.6.2025 22:03
Ex-ministeri tyrmistyi yliopistoarvioinneista – ”siis mitä ihmettä oikeasti”
Uutiset | 30.6.2025 11:03
Ehdotus: Naisille ja sukupuolivähemmistöille omat osastot suurkaupungin joukkoliikenteeseen
Uutiset | 30.6.2025 13:40
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Varoitus: Kreml juonii jättioperaatiota – apuna liittolainen
Uutiset | 28.6.2025 22:03
Historia | Suomalaiskenraali joutui punaisen poliisin pidättämäksi – aseita on piilossa tänäkin päivänä
Uutiset | 29.6.2025 20:00
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkoministeriön henkilöstöjärjestöt vaativat epäasiallisen käytöksen kitkemistä
Uutiset | 1.7.2025 16:53
Journalistiliiton puheenjohtaja: Uskaltaako media Suomessa enää kirjoittaa mitään kriittistä, mikä liittyy Puolustusvoimiin?
Uutiset | 1.7.2025 16:36
Lapsiasiavaltuutettu kertoi nähneensä äidin lyövän vauvaa ratikkapysäkillä – esitutkinta päätettiin
Uutiset | 1.7.2025 16:36
Espanjan Sevillassa kokoustetaan kehitysrahoituksesta – ministeri perustelee leikkauksia tiukalla taloustilanteella
Uutiset | 1.7.2025 16:03
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Haapamäen kautta kulkevat poikkiratayhteydet palautettava
Mielipide | 1.7.2025 12:00
Lukijalta: Tavallinen, turvallinen ja sujuva arki
Mielipide | 27.6.2025 14:07
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
  • Sample Page

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen