Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Ovaska: Keskustan pitäisi olla terävämpi aloitteentekijä – Oppeja voisi kaivaa Sipilän kaudelta

20.5.2026 11:43
Lue lisää 
Blogi: Ossi Martikainen
Ossi Martikainen:

20 valtiojohtoisen kunnan Suomi?

23.8.2021 10:56, muokattu 8.11.2021 10:17
a– a+
Blogi

Hyvinvointialueuiden perustamista valmistellaan. Pian käydään aluevaalit, joissa hyvinvointialueille valitaan aluevaltuustot. Ne nimeävät aluehallitukset ja muut tarpeelliset toimielimet. Toiminta käynnistyy 2023. 

Uudistuksesta on tärkeää puhua sen hyvien tavoitteiden pohjalta. Oleellista on, kykenevätkö hyvinvointialueet lunastamaan lupaukset entistä tasa-arvoisemmasta hoitoon pääsystä, hyvästä hoidosta ja hoivasta ja sote-kustannusten nousun hillitsemisestä. 

Mutta: kaikkiin yhteiskunnallisiin uudistuksiin liittyy sivuvaikutuksia. Tämän uudistuksen suurin ”sivuvaikutus” kohdistuu kuntien asemaan, talouteen ja tulevaisuuteen. Vahvoja, mutta täysin mahdollisia arvioita on esitetty.

Maakuntajohtaja Kari Häkämies kirjoitti blogissaan uudistuksen merkitsevän kuntien lakkauttamista. Sote-asiantuntija Jarmo Korhonen arvioi uudistuksen muodostuvan Suomen suurimmaksi kuntaremontiksi, jossa palvelut ja valta keskittyvät keskuskaupunkeihin. 

Totuus tulevaisuudesta on jossakin STM:n virallisen viestin ja kriitikoiden arvioiden välillä. Omat huoleni perustuvat arkirealismiin, jonka 25 vuotta kunnallisena luottamushenkilönä on synnyttänyt: mielestäni vaikeuksiin joutuvat sekä kunnat että uudet hyvinvointialueet. 

Kunnista on aina puristettu lisää rahaa sote-menoihin: on nostettu kunnallisveroa, kiinteistöveroa, taksoja, käyttömaksuja; on säästetty tienpidosta, lämmityksestä, kouluverkosta; on myyty omaisuutta ja nostettu osakkuusyhtiöiden tuloutusvaateita… ja niin edelleen. Ikärakenteen ja palvelutarpeen muutokset ovat perustelleet näitä ratkaisuja. 

Nyt tämä ”pumppu” lakkaa toimimasta. Hyvinvointialueiden on pärjättävä sillä valtionrahoituksella, joka muodostuu noin 2/3 kunnallisverosta ja kuntien sote-valtionosuuksista. Niiden ja asiakasmaksujen pitää riittää tehtäviin. Ainoa mittavampi keino vetää tulo- ja menokäyrät yhteen, on palveluverkosto. 

Kuntien näkökulmasta taas näyttää huolestuttavalta, kuinka raha riittää niille jääviin tehtäviin. Jokainen valtuutettu voi uuteen valtuustokauteen perehtyessään laskea, mitä jää jäljelle veroista ja valtionosuuksista ja kuinka ne riittävät jäljelle jääviin velvoitteisiin. Uudistus kohtelee erilaisia kuntia hyvin eri tavoin.  

Suuri epäkohta liittyy sotea varten rakennettuun kiinteistömassaan. Kunnilla, jotka ovat pitäneet ne kunnossa, niihin kohdistuu valtaosa kunnan lainanhoitomenoista ja poistoista. Kolmen vuoden siirtymäajan jälkeen kiinteistöistä saatava vuokratulo voi loppua.

Tiedän kuntia, joiden olemassaolo päättyy samanaikaisesti, kun neuvotteluasemaltaan ylivertainen vuokralainen ei enää suostu vuokraamaan tiloja tai maksamaan niistä käypää vuokraa.  

Melko kevytmielisesti on sanottu, että jos uudistukseen on jäänyt vikoja, niin korjataan niitä sitten myöhemmin. Korjaaminen on kuitenkin erittäin vaikeaa sen jälkeen kun sekä valta että rahavirrat ovat asettuneet uusiin uomiin. 

Kehitys ei pääty tähän. Seuraava hallitus käynnistänee uuden hallintouudistuksen, joka keskittyy taloudeltaan rojahtavien kuntien saattelemiseen ”isompiin kokonaisuuksiin”.

Keskusta voisi vielä tarttua toimeen, joka mitätöisi tämän skenaarion: Suomeen on muodostettava oma ”Treuhand”, joka ottaa kunnilta haltuunsa sen kiinteistömassan, joka jää vaille käyttöä.  Kuntien rajusti supistuvat taloudet eivät yksin kestä paljon suuremmilla tuloilla syntyneen taseen sulattamista. 

Ossi Martikainen Ossi Martikainen on Pohjois-Savon maakuntaliiton yhteyspäällikkö sekä toimii useissa yritysten ja yhteisöjen luottamustehtävissä.

Lue myös

Blogi
Ossi Martikainen:

Tulevan EU-rahoituskauden tavoitteet vakaalle pohjalle

EU:n budjetin rakenne ja sisältö muuttuvat tulevalle toimikaudelle. Muutos on pienempi kuin EU-komissio alkuperäisissä...
18.3.2026 10:55
Blogi
Ossi Martikainen:

Suomi ei nouse leikkaamalla vaan yhteistyöllä

Pääministeri Orpon (kok.) uudenvuoden tervehdys oli vakava. Orpon mukaan yhä suurempi syy Suomen...
2.1.2026 11:46
Blogi
Ossi Martikainen:

Itäinen Suomi kaipaa konkreettisia toimia

Petteri Orpon hallitus käynnisti hallitusohjelmansa mukaisesti kaksi alueohjelmaa: Pohjoisen ohjelman ja Itäisen Suomen...
10.10.2025 11:31

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Mikä on ennallistamisen hintalappu ja hyväksyttävyys?
Blogi | 19.5.2026 14:49
Katri Kulmuni:
Uusiutuva energia suojaa hinnan nousuja
Blogi | 18.5.2026 18:48
Teemu Knuutti:
Suomi ansaitsee parempaa kuin mitä poliittisella polarisaatiolla on sille antaa
Blogi | 18.5.2026 8:00
Juha Kuisma:
Keskustan talouspoliittinen vaihtoehto
Blogi | 15.5.2026 8:00
Susanna Viitala:
Toista se oli ennen
Blogi | 13.5.2026 14:50
Näytä lisää

Uusimmat

Brittimielinen kapina kukistui ”suojeluksesta” huolimatta – Malediiveilla on mielenkiintoinen rooli geopolitiikan historiassa
Uutiset | 20.5.2026 21:45
Näin siivousalan ammattilainen pesisi ikkunat – ”Jos pesuvesi vaahtoaa…”
Uutiset | 20.5.2026 21:37
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Unohdettu farssi: Poliisit turvautuivat valeasuihin ja lammikko kiitotiellä ratkaisi paljon sekavassa lentokonekaappauksessa
Uutiset | 20.5.2026 21:01
Keskustan Räsänen pitää keskittävää politiikkaa uhkana – ”Turvallisuus ei saa olla kiinni postinumerosta”
Uutiset | 20.5.2026 19:39
”Pirullisen kiusalliset droonit” puhuttivat eduskuntaa – Ukrainan sotilaiden koulutukseen osallistuminen sai vahvan tuen
Uutiset | 20.5.2026 18:13
Näin Viro ja Suomi eroavat droonihälytyksissä – Virossa avoimempi linja
Uutiset | 20.5.2026 17:56
Poliisi ei ehtinyt ajoissa – kuka vei pellolta löytyneen kranaatin Riihimäellä?
Uutiset | 20.5.2026 17:16
Slovakia: Ukrainan EU-jäsenyys käy, Nato-jäsenyys ei
Uutiset | 20.5.2026 16:42
Keskustan Siponen: Ruuantuotannon omavaraisuus nostettava 100 prosenttiin
Uutiset | 20.5.2026 15:39
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Ruotsi ostaa Ranskalta neljä fregattia – Kristersson: Itämerestä tulee miljardikaupan myötä ”huomattavasti turvallisempi”
Uutiset | 19.5.2026 10:51
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Kehittynyt drooni voi tunnistaa öljysäiliön – oliko Nesteen jalostamo vaarassa?
Uutiset | 18.5.2026 16:40
Sotahistoria | Kenraali päätti kostaa typerän virheensä omilleen tykistökeskityksellä – teloitutti sotasankarin pelkuruudesta
Uutiset | 19.5.2026 22:00
Puolustusvoimat luottaa droonikoulutuksessa myös reserviläisiin – kursseille on tunkua
Uutiset | 19.5.2026 22:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Keskustan Ovaska vaatii oikeusministeriltä pikaisia toimenpiteitä: ”Suomalaisen oikeusvaltion rapauttaminen on lopetettava”
Uutiset | 18.5.2026 13:55
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Euroviisut eivät ole entisensä – ”Mitä järkeä tässä on”
Tarinat | 14.5.2026 14:01
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittimielinen kapina kukistui ”suojeluksesta” huolimatta – Malediiveilla on mielenkiintoinen rooli geopolitiikan historiassa
Uutiset | 20.5.2026 21:45
Näin siivousalan ammattilainen pesisi ikkunat – ”Jos pesuvesi vaahtoaa…”
Uutiset | 20.5.2026 21:37
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Unohdettu farssi: Poliisit turvautuivat valeasuihin ja lammikko kiitotiellä ratkaisi paljon sekavassa lentokonekaappauksessa
Uutiset | 20.5.2026 21:01
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Uran rakentaminen alkaa kesätöistä 
Mielipide | 19.5.2026 11:05
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Suomi ei nouse ilman lapsia
Mielipide | 12.5.2026 9:21
Onko kaikki hyvin edustajalla?
Mielipide | 23.10.2024 10:38
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lapin piiri: Nuorten mahdollisuutta paluumuuttoon opintojen jälkeen on vahvistettava
Uutiset | 20.5.2026 12:44
Ovaska: Keskustan pitäisi olla terävämpi aloitteentekijä – Oppeja voisi kaivaa Sipilän kaudelta
Uutiset | 20.5.2026 11:43
Keskusta: Suomalaisia on varoitettava drooniuhasta viipymättä ja selkeästi – ”Tällä hetkellä ei ole toivotunlainen”
Uutiset | 19.5.2026 13:20
Keskustan Lapin piiri kokoontui Posiolla – varapuheenjohtajaehdokkaat esittäytyivät
Keskusta | 19.5.2026 10:12
Keskustanaiset vaatii kahta naista puoluejohtoon – ”Keskustan mielikuva on viime vuosina muuttunut liian miehiseksi”
Uutiset | 13.5.2026 13:48
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Liike Nytin varapuheenjohtaja Panu Peitsaro siirtyy keskustaan
Uutiset | 14.5.2026 17:55

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen