Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kansanedustajalta avaus: Näin Itä-Suomi saisi lisää rahaa

30.5.2026 13:50
Lue lisää 
Uskonto
Suomen evankelisluterilainen kirkko kuuluu protestanttisiin kirkkokuntiin, joiden juuret ovat Martti Lutherin käynnistämässä uskonpuhdistuksessa 1500-luvulla. (Kuva: Petra Pöyliö)

Nämä kuuluisat sanat saivat koko katolisen kirkon sekaisin tasan 500 vuotta sitten – Mutta lausuttiinko sanoja ihan oikeasti?

Suomenmaa 18.4.2021 23:00, muokattu 19.4.2021 12:03
a– a+
Uskonto

Huhtikuussa 1521 Wormsin pikkukaupungissa nykyisessä Lounais-Saksassa elettiin jännittäviä aikoja. Kaupungissa oli jo tammikuun lopulta alkaen kokoontunut Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan säätyjen kokous eli valtiopäivät, mutta huhtikuun puolenvälin tietämillä sinne oli määrä saapua erään merkittävän vieraan.

Kolmisen vuotta aiemmin muuan munkki Martti Luther oli naulannut kuuluisat 95 teesiään Wittenbergin kirkon oveen. Katolinen kirkko oli julistanut Lutherin sen seurauksena kirkon kiroukseen. Lutherin toimintaa tai oppien leviämistä se ei silti ollut estänyt. Katolisen kirkon ylivaltaa vastustaneen Lutherin ajatukset saivat yhä uusia kannattajia.

Lopulta Luther kutsuttiin Wormsin valtiopäiville perustelemaan oppejaan, eräänlaiseen oikeudenkäyntiin. Pyhän saksalais-roomalaisen keisarikunnan hallitsija Kaarle V antoi Lutherille vapaan kulkuoikeuden valtiopäiville.

Luther saapui Wormsiin 16. huhtikuuta vuonna 1521. Seuraavana päivänä hän astui valtiopäivien eteen.

Lutherilta kysyttiin, ovatko teesit ja muut hänen nimissään kirjoitetut, katolista kirkkoa arvostelevat kirjoitukset hänen itsensä kirjoittamia ja onko hän valmis luopumaan niistä harhaoppisina. Luther pyysi vuorokauden miettimisaikaa.

18. huhtikuuta 1521 eli tasan 500 vuotta sitten Luther astui jälleen Wormsin valtiopäivien eteen. Hän myönsi kirjoitukset omikseen, mutta kieltäytyi luopumaan ajatuksistaan tai tunnustamaan niitä harhaoppisiksi. Luther oli valmis luopumaan ainakin joidenkin kirjoitustensa asiasisällöstä vain, jos ne pystyttäisiin Raamatun nojalla todistamaan virheellisiksi. Lutherin kerrotaan sanoneen, että hän on sidottu Raamatun ja Jumalan sanaan.

Historiankirjoihin Wormsin valtiopäiviltä ovat jääneet elämään tunnetut sanat, jotka Lutherin väitetään sanoneen puheensa lopuksi: ”Jumala minua auttakoon. Tässä seison, enkä muuta voi.”

Myöhemmin on kiistelty siitä, sanoiko Luther todella lausahduksensa jälkimmäisen osion ”Tässä seison enkä muuta voi”. Usein hänen kerrotaan sanoneen pelkästään ”Tässä seison” tai sitten puhe vain päättyi toteamukseen ”Jumala minua auttakoon”. Täyttä varmuutta asiasta ei kuitenkaan ole.

Lutherin puolustuspuhetta pidettiin pöyristyttävänä ja kerettiläisenä. Lopulta hänet tuomittiin harhaoppisena valtakunnankiroukseen. Se tarkoitti sitä, että kenellä tahansa olisi oikeus pidättää Luther ja tuoda hänet keisarin eteen. Lutherin kirjoitukset ja opetukset kiellettiin kuten myös kaikki yhteistyö Lutherin kanssa. Myös Lutherin suojelemisesta tuli kiellettyä.

Kaarle V oli kuitenkin luvannut Lutherille vapaan kulkuoikeuden myös paluumatkalle. Tästä lupauksesta myös pidettiin kiinni. Näin Luther pääsi pakenemaan kannattajiensa tarjoamaan piilopaikkaan. Myöhemmin tiedetään, että Luther piileskeli ainakin Wartburgin linnassa. Siellä hän muun muassa käänsi Raamatun Uuden testamentin saksaksi.

Luther jatkoi julkaisujensa kirjoittamista ja Raamatun tekstien käännöstöitä myöhemminkin. Hänen oppinsa levisivät laajalle ja johtivat lopulta protestanttisten kirkkojen syntyyn. Myös Suomessa vaikuttava luterilainen kirkko kuuluu protestanttisiin kirkkokuntiin. Lutherin käynnistämä muutos tunnetaan uskonpuhdistuksen käsitteellä.

Luther oli naimisissa entisen nunnan Katharina von Boran kanssa. He saivat yhteensä kuusi lasta. Luther kuoli vuonna 1546.

Lue myös

Suomen suurin puoluekokous tehdään "tämmöisellä orkesterilla"

Keskustan juhlapuoluekokous järjestetään tulevana viikonloppuna Tampereella
31.5.2026 20:00

Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille

Jatkosodan päätyttyä vuonna 1944 Suomi makasi maassa haavoittuneena, väsyneenä ja nurkkaan ajettuna. Rauhanehdot...
31.5.2026 13:00

"Miksen ajatellut tätä jo aiemmin", keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo

Puoluevaihdos ei kuitenkaan ole protesti Liike Nytiä tai Hjallis Harkimoa vastaan, tuore keskustavaikuttaja korostaa.
31.5.2026 9:02

Aihetunnisteet

katolinen kirkko kirkko luterilainen kirkko martti luther uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Ukrainalla menee rintamalla nyt paremmin kuin pitkään aikaan – Mistä käänne johtuu?
Uutiset | 30.5.2026 10:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Tutkimus: Mitä matalampi on vanhempien koulutus, sitä suurempi riski lapsella on mielenterveyden häiriöön
Uutiset | 29.5.2026 0:01
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31

Uusimmat

Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15
Joko Koivisto tai Lipponen olisi saattanut tuhota keskustan
Uutiset | 31.5.2026 8:14
Kekkosen varjosta ja puolueriidoista päästiin eteenpäin – keskusta uudistui 1970-luvulla jopa hieman huomaamatta
Uutiset | 31.5.2026 8:05
Maalaisliitto oli ratkaisija monessa Suomen kohtalonkysymyksessä – nousu suureksi ei ollut ihme
Uutiset | 31.5.2026 8:00
Vietnam vapauttaa lähes 10 000 vankia
Uutiset | 30.5.2026 17:53
Rauhanneuvottelut USA:n ja Iranin välillä polkivat paikallaan
Uutiset | 30.5.2026 17:00
Sinimusta liike esittää koululaisten erottelua syntyperän perusteella – poliisi otti viisi kiinni vaalitapahtuman yhteydessä
Uutiset | 30.5.2026 15:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
Historia | Hyvinvointi-Suomi syntyi Oulujoen kuohujen päälle – tervan ja lohen valtaväylä uhrattiin jälleenrakennuksen alttarille
Uutiset | 31.5.2026 13:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Kriisikunnista erityistalousalueita – Vantaa kävisi pilotiksi
Mielipide | 28.5.2026 15:43
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste