Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Asuminen
Suomi on kyennyt yhtenä harvoista EU-maista vähentämään asunnottomuutta viime vuosina. Hintojen nousun ja hyvinvointialueiden perustaminen pelätään uhkaavan kehitystä. (Kuva: Jari Laukkanen)

Y-Säätiö varoittaa asunnottomuuden lisääntymisestä: "Elinkustannusten nousu voi ajaa uusia ryhmiä asunnottomaksi"

STT 10.10.2022 14:52, muokattu 10.10.2022 16:06
a– a+
Asuminen

Asunnottomuuden hoitoon keskittyneen Y-säätiön mukaan Suomen hyvää asunnottomuuskehitystä uhkaa nyt voimakas kustannusten nousu. Oman lisänsä tuo hyvinvointialueuudistus, jossa vastuu asunnottomuuden hoidosta uhkaa pudota kuntien ja tulevien hyvinvointialueiden väliin.

– Ilmassa on nyt paljon riskejä. Elinkustannusten nousu kuormittaa voimakkaasti ihmisten arkea. Tulot ja menot eivät ole tasapainossa ja ihmiset velkaantuvat. Monen asuminen voi olla nyt ensimmäistä kertaa vaakalaudalla,, Y-Säätiön toimitusjohtaja Teija Ojankoski sanoo.

Lisäksi tulevat hyvinvointialueet asettavat asunnottomuustyön aivan uuteen tilanteeseen. Haasteena on, että uudessa mallissa vastuu asunnottomuuden hoidosta jakautuu kuntien asumistoimen ja hyvinvointialueille siirtyvien sosiaali- ja terveyspalveluiden välille.

– Meillä on todellinen huoli siitä, että asunnottomuudesta kärsivät ihmiset ovat unohtuneet tässä uudistuksessa. Osalle ihmisistä sote-palvelujen käyttäminen tai niiden saaminen on jo nyt vaikeaa. Uudistuvat rakenteet ja käytännöt tuskin tätä helpottavat, Ojankoski sanoo.

Suomi on ollut viime vuodet asunnottomuuden poistamisen mallimaa ja kyennyt yhtenä harvoista EU-maista vähentämään asunnottomuutta.

Y-Säätiö vaatii, että tuleva hallitus asettaa kunnianhimoiseksi tavoitteeksi asunnottomuuden poistamisen.

– Tavoite on, että Suomi on vuonna 2027 maailman ensimmäinen asunnottomuuden poistanut hyvinvointiyhteiskunta. Määrätietoisella ja laaja-alaisella hyvinvointipolitiikalla asunnottomuuden ei anneta enää koskaan syntyä Suomeen uudelleen, Ojankoski sanoo.

– Käytännössä tämä tarkoittaa, että jokaiselle ihmisille taataan oma asunto ja tukipalvelut kaikissa elämäntilanteissa. Hyvinvointialueille on otettava käyttöön pikaisen palvelun toimintamalli, jossa asunnottomuudesta kärsivä ihminen saa nopeasti apua sosiaaliohjauksen, asumisneuvonnan tai päihde- ja mielenterveystyön ammattilaisilta.

Myös valtion tukema asuntotuotantojärjestelmä (ARA) on Y-säätiön mukaan säilytettävä kilpailukykyisenä ja houkuttelevana, jotta se kannustaa kuntia ja yleishyödyllisiä toimijoita rakentamaan lisää kohtuuhintaisia asuntoja. Tukemalla kohtuuhintaisten asuntojen rakentamista turvataan erityisesti pienituloisten asuminen ja ehkäistään asunnottomuuden syntymistä.

Suomalaisen asunnottomuuden erityispiirre on, että se ei näy katukuvassa.

Asunnottomuus on Suomessa kaverin tai sukulaisen nurkissa asumista tai päihdeongelmaisten tai vapautuvien vankien asunnottomuutta. Asunto on kaiken ihmisarvoisen elämän perusta. Kun ihmisellä on oma koti, myös elämänhallinta, työnhaku ja terveysongelmat helpottuvat. Ilman asuntoa ihmistä on vaikea tukea ja auttaa.

–Asunnottomuus ei ole ihmisen ominaisuus tai oma valinta, vaan yhteiskunnallisesti ratkaistava ongelma. Asunnottomuuden poistaminen ja syrjäytymisen ehkäisy vapauttavat yhteiskunnan resursseja kaikkien suomalaisten hyvinvoinnin kasvattamiseen, Teija Ojankoski sanoo.

Lue myös

Asuminen: Kaupunkien keskustat vetävät taas, mutta yksi poikkeus säännöstä löytyy – Sähkön hinnalla selkeä vaikutus asuntokauppaan

Korona-aika on ohi, ja Suomen suurimmissa kaupungeissa on taas omistusasumisessa keskustabuumi. Erityisen vahvasti...
9.10.2022 18:00

Hypo odottaa asuntojen hinnoissa loppuvuonna isointa romahdusta sitten 1990-luvun laman

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat elokuussa selvästi heinäkuusta – vuoden takaisesta vielä pientä nousua
29.9.2022 13:49

Aihetunnisteet

asuminen asunnottomuus hintojen nousu inflaatio y-säätiö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Zelenskyi: Pelkona on, että Trump purkaa muitakin Venäjä-pakotteita
Uutiset | 17.10.2026 15:22
Minja Koskela piikitteli Lindtmania – ”Muut ovat lipuneet oikealle”
Uutiset | 17.10.2026 9:01
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa
Uutiset | 17.10.2026 13:53
Öljyn hinnat jälleen huipussaan
Uutiset | 17.10.2026 16:02
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Uusimmat

Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus
Uutiset | 18.10.2026 21:23
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Lapin sota | Rovaniemen pamaus järisytti koko pitäjää ja lähitienoota – liekit ja lentelevät ammukset söivät Lapin pääkaupungin
Uutiset | 18.10.2026 9:50
Euroopan alueilla huoli EU-rahoituksen tulevaisuudesta – Kainuun maakuntajohtaja Pirkkalainen: Itärajan sulku pakottanut etsimään uusia kumppaneita
Uutiset | 18.10.2026 9:05
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Televisio | Puhtaita purjeita ja raakaa bisnestä – tulisieluinen laivanvarustaja James Onedin valloitti valtameret ja tv-katsojien sydämet
Uutiset | 17.10.2026 22:09
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ilmailu | Navigointi onnistui jopa sekstantilla – Vickers VC10 oli aikansa elegantti erikoisuus
Uutiset | 18.10.2026 21:23
Lapin sota | Uhkarohkea maihinnousu kannatti ja suomalaiset saivat yliotteen
Uutiset | 18.10.2026 20:00
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste