Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kuluttajien ja yritysten luottamus heikkeni – usko Suomen talouteen on nyt hyvin matalalla tasolla

27.3.2026 8:45
Lue lisää 
Energia
Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) ei usko, että sähköyhtiöt vetäisivät sähkön alv-alen omiin taskuihinsa. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Lintilä pitää asumistuen nostoa luontevana sähkön hinnan noustessa – elinkeinoministeri perää nopeita ratkaisuja

Pauliina Pohjala 22.8.2022 12:05, muokattu 22.8.2022 14:54
a– a+
Energia

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) haluaa budjettiriihestä helpotuksia asumisen kustannusten nousuun sähkön hinnan noustessa. Lintilän mielestä sosiaaliturvapaketissa voisi olla asumistuen nosto.

– Itsestä se tuntuisi aika luontevalta, koska se (sähkön hinta) tulee nostamaan asumisen kustannuksia merkittävästi, hän sanoi tiedotustilaisuudessa.

Lintilä uskoo, että sosiaaliturvapaketin osuus tulee kasvamaan hallituksen ratkaisuissa, kun energiatilanteeseen haetaan helpotuksia elokuun lopussa alkavassa budjettiriihessä.

Lintilä sanoo, että sähkön hintojen nousu alkaa olla ”yhteiskuntataloudellisesti hyvinkin haastava tekijä”.

Hän nostaa esimerkiksi oman sähköyhtiönsä ilmoituksen siitä, että kun sähkön hinta on ollut 8,7 senttiä kilowattitunnilta, nyt se nousee 49:ään.

– Pidän sitä jonkinasteisena korotuksena.

Lintilä sanoo suoriutuvansa maksusta toki itse, mutta hinnannousu koettelee pienituloisia ja entistä enemmän myös keskiluokkaa.

– Talven laskuista tulee korkeita, hän ennustaa.

Lintilä on esittänyt sähkön arvonlisäveron pudottamista nykyisestä 24 prosentista 14:ään tai 10:een prosenttiin. 

Esitys on Lintilän mukaan yhä työkalupakissa. Hän korostaa, että ratkaisujen pitää olla sellaisia, jotka saadaan voimaan nopeasti. Lintilä sanoo nostavansa siksi esiin asumistuen noston. Se ja sähkön alv-ale saataisiin ainakin aikaan nopeasti, hän huomauttaa.

– Pitää muistaa se, että olemme elokuun lopussa. Suomessa talvikausi alkaa marraskuussa, viimeistään joulukuussa, eli ratkaisun pitää olla silloin valmis.

– Vaikka kuinka innovoisi nyt järjestelmän, mutta jos se vaatii esimerkiksi softan tekemistä, niin me laulamme Suvivirttä ennen kuin se on valmis, hän sanoo.

Lintilän mukaan EU-alueella ratkaisut menevät ”aika fifty-fifty”, ne on tehty joko alv-veron kautta tai energiaveron kautta, ja sitten on sosiaaliturvaan liittyviä paketteja.

Lintilä ei usko siihen, että sähköyhtiöt vetäisivät veroalen omiin taskuihinsa.

– Kyllä se kuluttajalle tipahtaa. Semmoinen yhtiö joka edes kuvittelee, että käyttäisi tällaista tilannetta hyväkseen, kyllä se julkisesti naulattaisiin seinään joka viikko.

Valtion energiansäästökampanja julkistetaan torstaina Turun Eurooppa-foorumissa.

Lintilän mukaan kampanja ei velvoita ihmisiä mihinkään tiettyyn tavoitteeseen, vaan tarkoitus on antaa ihmisille tietoa sähkön säästöstä.

Elinkeinoministeri aikoo myös itse kutsua ”energiaintensiivisten alojen” edustajia keskustelemaan pyöreän pöydän ääreen energian käytön vähentämisestä.

– Kyllä tässä yhteisiä talkoita haetaan, hän sanoo.

Jos Olkiluoto 3 -ydinvoimala saadaan toimimaan luotettavasti, se ja uusi tuulivoimakapasiteetti kattavat energiatuonnin, joka on loppunut Venäjältä. Sähkön tehoreservi ei riittäisi kattamaan Suomen energiatarvetta.

Olkiluoto 3:n koekäyttö viivästyi äskettäin pari viikkoa suunnitellusta aikataulusta, mutta sen normaalin sähköntuotannon on määrä alkaa joulukuussa.

– Jos käy jotain, olemme enemmän tuonnin varassa, ministeri Lintilä toteaa.

Hän sanoo uskovansa kuitenkin ydinvoimalalta kuultuun viestiin, että voimala käynnistyy suunnitellusti.

Työ- ja elinkeinoministeriön ylijohtaja Riku Huttunen korostaa, että Suomi on varautunut energia-asioissa erilaisiin tilanteisiin hyvin kattavasti.

Jos markkinoilla ei pystytä kattamaan sähkön kysyntää, on mahdollista käyttää varajärjestelmää eli tehoreserviä. Sitä on käytetty viimeksi talvella 2010.

– Tulevan talven osalta todennäköisyys voi olla isompi, että tarvitaan tehoreserviä, Huttunen sanoo.

Hän korostaa, että laitos joka tehoreserviin valitaan, ei olisi valmis toimimaan jatkuvasti markkinoilla.

Energiavirasto käsittelee parhaillaan seuraavan, marraskuussa 2022 alkavan ja lokakuun 2023 loppuun saakka kestävän tehoreservikauden tarjouksia ja pyrkii tekemään päätöksen käytettävästä laitoksesta elokuun loppuun mennessä.

– Tyypillisesti tehoreservissä olevat laitokset ovat sellaisia, joita ei ole kannattanut käyttää normaalisti markkinoiden sisällä, vaan ne ovat fossiilista polttoainetta tyypillisesti käyttäviä laitoksia, jotka ovat romutusuhan alla muutoin, Huttunen kertoo.

Fortumin suuri Meri-Porin kivihiilivoimala oli tehoreservissä viime kesäkuuhun saakka. Iltalehti kertoi voimalan seisseen heinäkuun alusta lähtien tyhjän panttina, mikä Suomen Sähkönkäyttäjät ry:n (ELFI) toimitusjohtajan Pasi Kuokkasen mukaan nostaa sähkönhintaa Suomessa.

– Meri-Pori on kivihiililaitos, ja vaatimalla vaadittiin, että se suljetaan. Tällä hetkellä siellä ei ole kivihiiltä eikä henkilökuntaa, ministeri Lintilä huomauttaa.

Huttunen vahvistaa, että Meri-Porin voimala on ehdolla tehoreserviin myös ensi talveksi, eikä se ole siinä kunnossa, että se olisi markkinoilla normaalisti toimiva.

EU:n energiaministerit ovat pitäneet jo neljä  ylimääräistä energianeuvoston kokousta, Lintilä kertoo ja uskoo, että niitä tulee vielä lisää.

Lintilän mukaan energianeuvostossa on nyt kannettu erittäin paljon huolta ydinvoimalaitosten turvallisuudesta Ukrainassa.

– Se on nyt ihan viime päivinä noussut entistä enemmän tapetille ja tulee olemaan nyt yksi asia, jota tullaan tarkoin seuraamaan.

Lue myös

Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään

Presidentti Vladimir Putin on pyytänyt Venäjän oligarkkeja lahjoittamaan varoja maan sotavoimien hupenevaan budjettiin. The...
27.3.2026 22:31

Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa

Kaikkien aikojen suurin sotalaiva, Yhdysvaltain lentotukialus USS Gerald R. Ford on vetäytynyt Lähi-idästä...
27.3.2026 22:02

Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma

Kesäinen auringonpaiste ja raikkaat sitrusjuomat kuuluvat monen kesään, mutta yhdistelmä sisältää salakavalan terveysriskin....
27.3.2026 21:23

Aihetunnisteet

Energia mika lintilä sähkö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kreml: Tiedot Venäjän droonilähetyksestä Iranille ovat valheita
Uutiset | 26.3.2026 13:02
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Peskov: Älkää uskoko puheita droonilähetyksestä Iranille, media levittää valheita
Uutiset | 26.3.2026 16:38
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Rubio: Yhdysvallat lopettanee Iran-operaationsa lähiviikkoina
Uutiset | 27.3.2026 19:30
G7:n ulkoministerit vaativat loppua hyökkäyksille siviilejä vastaan Lähi-idässä
Uutiset | 27.3.2026 18:34
Asiantuntijat: Näyttävien satamaiskujen vahingot Venäjän öljynviennille jäänevät rajallisiksi
Uutiset | 27.3.2026 17:32
Inarissa helikopteri putosi järven jäälle – kyydissä suomalaisia
Uutiset | 27.3.2026 17:28
Miesten pitkät hiukset sallitaan intissä, mutta tukka ei saa edelleenkään hulmuta
Uutiset | 27.3.2026 16:10
Old El Paso -tortilloja vedetään pois myynnistä
Uutiset | 27.3.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste