Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta

9.3.2026 9:21
Lue lisää 
Blogi: Satu Mäki-Lassila
Satu Mäki-Lassila:

Keskusta mukaan maahanmuuttokeskusteluun

28.10.2024 14:48, muokattu 28.10.2024 14:48
a– a+
Blogi

Haluan kannustaa keskustaliikettä tarttumaan rohkeammin maahanmuuttoon.

Miksi? 

Siksi että tähänkin teemaan ratkaisut löytyvät keskeltä, eivät ääripäistä.

Siksi että merkityksellisenä itsensä näkevän toimijan on otettava haltuun kaikki yhteiskunnan olennaiset teemat, jotka ihmisiä mietityttävät.

Olen seurannut eri tehtävistä käsin keskustan sisäistä maahanmuuttokeskustelua 2000-luvun alusta alkaen. 

Mitään ruuhkaa keskustalaisten maahanmuuttokeskustelijoiden piirissä ei koskaan varsinaisesti ole ollut. Aihepiiriä on vierastettu ehkä vähän samalla tapaa kuin ns. identiteettipolitiikan kysymyksiä.

Repivä keskusteluilmapiiri on valitettavasti nostanut rimaa julkiseen keskusteluun osallistumiselle. Itsesuojeluvaisto nostaa päätään ja se on ymmärrettävää.

Keskusta on ottanut viime vuosina kantaa etenkin työperäisen maahanmuuton edistämisestä, perusteettoman turvapaikkahaun ehkäisemisestä ja välineellistetyltä maahanmuutolta suojautumisesta. Tärkeitä näkökulmia kaikki.

Maahanmuutossa on lisäksi paljon sellaisia kulttuurisia ja uskontoon liittyviä kysymyksiä, jotka mietityttävät tavallisia ihmisiä. Voisiko keskustaliike tarjota paikkoja näiden kysymysten kuulemiseen ja pohtimiseen yhdessä?

Yksi tällainen kysymys on, muuttaako maahanmuutto Suomea ja miten se minun elämääni vaikuttaa. On selvää, että maahanmuutto muuttaa maatamme mutta muutos ei ole sama asia kuin vaara tai uhka. Mikä muutoksessa voisi olla mahdollisuutta, mikä tuntuu uhalta ja miten uhkia ehkäistään? 

Suomessa on aina ollut moninaisuutta, vaikka meidät on opetettu korostamaan yhtenäistä olemustamme. Tänä päivänä ymmärrämme aiempaa paremmin miten kotoperäiset vähemmistömme, mm. saamelaiset, romanit, tataarit ja karjalaiset, ovat osa suomalaisuutta. 

Suomalainen kulttuuri muuttuu muutenkin kuin maahanmuuton kautta. Ajankohtaisena pienenä esimerkkinä toimikoon Halloween-juhla. Halloween on meille Amerikasta rantautunut, alkuperältään pakanallinen juhla, joka on lyönyt tehokkaasti läpi Suomen kurpitsoineen ja haamuineen. 

Globaali viihde- ja markkinatalous muokkaa suomalaista kulttuuria jatkuvasti.

Kristillisten perinteiden säilyminen pohdituttaa – ja niiden vaarantumisella rujosti pelotellaan. Suomalaisten koululaisten oikeus suvivirteen on perusteellisesti vahvistettu jo kymmenen vuotta sitten eduskunnan perustuslakivaliokunnan toimesta, mutta joka kevät suvivirsikortti nostetaan silti esiin. 

On hyvä huomata, että pääasiallisia kyseenalaistajia koulujen juhlaperinteiden suhteen ovat olleet syntyperältään suomalaiset ateistit, eivät maahanmuuttajat.

Monennessako polvessa maahanmuuttaja muuttuu suomalaiseksi vai muuttuuko koskaan?

Euroopan perusoikeusviraston tuoreen selvityksen mukaan Suomi kuuluu niihin EU-maihin, joissa muslimit kokevat eniten rasismia. Koettu rasismi niin muslimeja kuin juutalaisia kohtaan on vahvistunut EU-alueella. Monet selvitykset kertovat tästä kehityssuunnasta, vaikka mieluusti kiistämme rasismin itsessämme ja yhteiskunnassamme.

Onkin erittäin valitettavaa, että hallituksen rasisminen vastainen toimintaohjelma lanseerattiin niin sekavissa tunnelmissa. Huomio kiinnittyi hallituksen omaan toimintaan ja kampanjan uskottavuuden puutteeseen. Itse asia jäi sivuseikaksi. 

Perusoikeusviraston kyselyn mukaan rasismia kohtaavat erityisesti uskonnollisesti pukeutuneet naiset, mutta myös EU-alueella syntyneet nuoret muslimit. 


Miksi maahanmuuttajanaisen vaatetus aiheuttaa meissä muissa niin suurta vieroksuntaa? Voiko vartalonsa muodot omasta tahdostaan peittävä nainen olla tämän yhteiskunnan täysivaltainen jäsen? Miten vakuuttua ja pitääkö meidän voida vakuuttua jokaisen yksittäisen naisen kohdalla tämän vapaasta tahdosta omaa pukeutumistaan koskien? 

Monennessako polvessa maahanmuuttaja muuttuu suomalaiseksi vai muuttuuko koskaan? Haluavatko kaikki maahanmuuttajat tulla suomalaisiksi? Mitä maahanmuuttajat itse ajattelevat omasta kotoutumisestaan?

Paljon hyviä kysymyksiä leijuu ilmassa. Yksiselitteisiä vastauksia on sen sijaan vähemmän. 

Suomessa vietetään vuosittain YK:n päivänä uskontojen rauhankävelyä meillä toimivien uskonnollisten yhteisöjen yhteisvoimin. Tänä vuonna päivän teemana oli yhdessä elämisen taito. 

Minua tuo teema puhuttelee. 

Taito on jotain tarpeellista ja jotain, mitä voi harjoitella. 

Keskustalaisuuden ytimessä on kansallisen yhtenäisyyden ja sovinnollisuuden eetos. Keskusliikkeelle sopisi hyvin yhdessä elämisen taitojen edistäminen niin valtakunnallisella kuin paikallisella tasolla. Cheekin vanhan hitin sanoin ”Kuka muu muka”.

Satu Mäki-Lassila Satu Mäki-Lassilalla on pitkä kokemus eri tehtävistä keskustaliikkeessä sekä toimimisesta ministereiden ja puhemiehen tukena valtioneuvostossa ja eduskunnassa. Hän elää monipaikkaista elämää akselilla Rooma-Helsinki-Sysmä, juuret Laihialla.

Lue myös

Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Uskonnonpetus koulussa – yhdessä vai erikseen, tunteella vai järjellä?

Opetusministeri Anders Adlercreutz (r.) ilmoitti joulun alla teettävänsä selvityksen siitä, mitä yhteisen katsomusaineen...
6.2.2026 11:12
Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Ulkomaisen työvoiman hyväksikäytölle nollatoleranssi 

Ylipitkät työpäivät, olemattomat vapaapäivät, maksamattomat ylityökorvaukset. Pakkotyönomainen riippuvuus työnantajasta. Houkuttelu ulkomailta Suomeen valheellisin...
14.11.2025 12:50
Blogi
Satu Mäki-Lassila:

Rujoa poliittista menoa

Kun puolueen kannatus sakkaa, nostetaan profiilia tukeutumalla omiin ns. ruisleipäasioihin.  Muita puolueita ärsyttäviä ja...
1.9.2025 10:18

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Katri Kulmuni:
Ulkopolitiikka ei voi olla rempallaan
Blogi | 9.3.2026 17:42
Hanna-Leena Mattila:
Ennaltaehkäisy on tehokkainta päihdepolitiikkaa
Blogi | 9.3.2026 14:43
Vesa Kallio:
Kiitos elämäni naisille
Blogi | 8.3.2026 6:00
Silja Silvasti:
Kokoomuksen värisuora rikkoo puolustuspolitiikan pelisääntöjä
Blogi | 7.3.2026 12:50
Matti Vanhanen:
Mihin katosi turvallisuuden yhteinen valmistelu?
Blogi | 6.3.2026 10:15
Näytä lisää

Uusimmat

Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Historian pahin shokki – ”Iskunvaimennin” katosi, öljyn hinta räjähti
Uutiset | 9.3.2026 21:05
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Mika Salminen: Seuraava pandemia voi olla ”musta hevonen” – Tämän korona opetti
Uutiset | 9.3.2026 18:41
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Työministeri vaatii tolkkua ”krääsäralliin” – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin
Uutiset | 9.3.2026 17:21
Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista
Uutiset | 9.3.2026 17:10
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Putin vakuutti järkkymätöntä tukeaan Iranin uudelle korkeimmalle johtajalle
Uutiset | 9.3.2026 12:54
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Historian pahin shokki – ”Iskunvaimennin” katosi, öljyn hinta räjähti
Uutiset | 9.3.2026 21:05
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen