Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Vuoden euribor pysyy nykytasolla loppuvuoden, OP Pohjola arvioi

23.4.2026 12:32
Lue lisää 
Metsäala
Puun korkea hinta vaikuttaa metsäyhtiöiden toimintaan. (Kuva: Lehtikuva)

UPM-pomo latasi pysäyttävän varoituksen – Näin puun korkeaa hintaa kommentoivat muut Suomen metsäjätit

Puun korkea hinta on herättänyt metsäalalla huolta jo pidempään. Hintojen nousun ennakoidaan jatkuvan.
Samuli Vänttilä 6.11.2024 14:13, muokattu 7.11.2024 13:33
a– a+
Metsäala

Metsäyhtiöiden UPM:n ja Metsä Groupin johtajat eivät ainakaan suoraan myönnä, että puun korkea hinta vaikuttaisi niiden haluun investoida Suomeen.

Metsäalalla on valiteltu jo pidempään puun korkeaa hintaa. Pellervon taloustutkimuksen metsäalan ennuste arvioi tiistaina, että puun hintojen nousu jatkuu tänä ja ensi vuonna.

Metsä Groupin pääjohtaja Ilkka Hämälä korostaa sähköpostitse Suomenmaalle, että puusta maksetaan aina markkinahinnan mukainen korvaus, joka syntyy myyjien ja ostajien välisissä neuvotteluissa.

– Metsä Group on suomalaisten metsänomistajien omistama yhtiö, ja heidän tahtonsa vaikuttaa merkittävästi siihen, milloin ja mihin investoimme. Yrityksemme tehtävänä on luoda kysyntää sekä kuitupuulle että tukille Suomessa, minkä vuoksi suuntaamme investoinnit myös jatkossa tänne, Härmälä muotoilee.

Hän kuitenkin täsmentää, että yhtiön investointitarpeet määräytyvät ensisijaisesti globaalin asiakaskysynnän mukaan.

Stora Enson Suomen maajohtaja ja Forest-divisioonan johtaja Tuomas Hallenberg puolestaan myöntää, että korkeana pysyvät hinnat vaikuttavat yhtiön toimintaan negatiivisesti.

Hallenberg kertoo Stora Enson ennustaneen lokakuussa julkaistussa osavuosikatsauksessaan puupulan rajoittavan edelleen Itämeren alueen puumarkkinoita teollisuuspuun (kuitu- ja tukkipuun) kysynnän kasvun seurauksena.

– Ennakoimme loppuvuoden hitaamman markkinoiden elpymisen heikentävän tulostamme muun muassa korkeina pysyvien puukustannusten seurauksena, kun puukustannukset pienentävät todennäköisesti edelleen katteita, Hallenberg kirjoittaa sähköpostitse.

Investointien osalta Stora Enso keskittyy Oulun tehtaan uuden kartonkilinjan käynnistämiseen.

– Olemme investoineet miljardi euroa Oulun tehtaan uuteen kuluttajapakkauskartonkilinjaan. Ensi vuonna keskitymme linjan käynnistämiseen ja sen ylös ajoon. Tuotannon odotetaan käynnistyvän vuoden 2025 toisella neljänneksellä. Täysi kapasiteetti saavutetaan arvion mukaan vuonna 2027, Hallenberg summaa.

UPM:n toimitusjohtaja Massimo Reynaudo luonnehti sunnuntaina Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa puun hintaa kestämättömän korkeaksi.

– Nykytaso ei ole hyväksi kenellekään pitkällä tähtäimellä. Jos tilanne ei muutu, se johtanee kapasiteetin leikkauksiin. Näin kysynnän ja tarjonnan tasapaino muuttuu, Reynaudo sanoi.

Tarkemmin UPM:n johtaja ei halunnut spekuloida yhtiön halukkuudella investoida Suomeen. Hän kuitenkin huomautti yhtiön joutuneen seisottamaan Suomessa kahta sellutehdasta kolme viikkoa elokuussa.

MT:n kysymykseen siitä, tuleeko Suomeen investointeja, Reynaudo vastasi näin:

– Olemme juuri saamassa valmiiksi merkittävän investointivaiheen. Nyt on aika ottaa täysi hyöty näistä investoinneista, eikä tehdä päätöksiä uusista isosta hankkeista.

PTT arvioi tiistaina julkaistussa ennusteessa, että puun hintojen nousu jatkuu, mutta kuitupuun hinnannousu on ensi vuonna kuitenkin jo aiempaa maltillisempaa. 

PTT:n mukaan tukkipuun vuotuinen keskihinta nousee tänä vuonna selvästi, noin kahdeksan prosenttia viime vuodesta. Koivutukin vahvemmassa hintakehityksessä näkyy PTT:n mukaan edelleen sen rajallinen saatavuus.

– Kuitupuun hintakehitys pysyy yhä tukkipuuta nousujohteisempana. Kuitupuun vuotuinen keskihinta nousee tänä vuonna viidenneksellä viime vuoteen verrattuna. Ensi vuonna kuitupuun hintakehitys tasaantuu, kun markkina löytää uuden tasapainon tuonnin vähennyksen aiheuttaman shokin jälkeen. Keskihinta nousee silti yhä noin viisi prosenttia.

Korjattu 7.11. klo 10.04: Metsä Groupin pääjohtajan sukunimi on Hämälä, ei Härmälä, kuten jutussa alun perin luki.

Lue myös

Metsäjätin pomo MT:lle: Hakkuumäärien leikkaaminen tarkoittaisi tehtaiden sulkemista

Päätöksillä olisi myös sosiaalisia ja yhteiskunnallisia vaikutuksia, UPM:n Massimo Reynaudo sanoo
4.11.2024 14:40

UPM: Suomessa puun hinta kestämättömän korkea

Metsäjätti UPM kasvatti heinä-syyskuussa vertailukelpoista liikevoittoaan kolmanneksella 291 miljoonaan euroon. Liikevaihto laski kaksi...
29.10.2024 14:20

Aihetunnisteet

metsä group metsäala metsät puun hinta stora enso UPM

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Daavidin linko puhutti – Eduskunta pui kansalaisaloitetta puolustushankintojen kiristämisestä
Uutiset | 21.4.2026 19:25
Uudenkaupungin autotehtaalle uusi yhteistyösopimus – lomautetut kutsutaan takaisin töihin
Uutiset | 22.4.2026 12:22
Keskustan Siponen varoittaa: Peltoja uhkaa jäädä kylvämättä
Uutiset | 22.4.2026 16:30
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Nälkä ja ruokahalu ovatkin eri asioita – tässä syy
Uutiset | 23.4.2026 22:01
Yllättävää: Tätä kaikkea ihmiset tilaavat Woltista
Uutiset | 23.4.2026 21:31
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
SDP ei tue hallituksen ajamaa perustuslain muutosta kiireellisenä
Uutiset | 23.4.2026 17:53
Juristiliitto tuomitsee käräjänotaarin maalittamisen Elokapina-ratkaisusta
Uutiset | 23.4.2026 17:17
Yhdysvallat on määrännyt yli 30 laivaa kääntymään takaisin Iranin merisaarron alettua
Uutiset | 23.4.2026 17:06
HS: Suomi ja Ukraina virittelevät droonien yhteistuotantoa
Uutiset | 23.4.2026 16:30
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 23.4.2026 16:00
EU-maat pääsivät lopulliseen sopuun Ukrainan lainapaketista ja Venäjän pakotepaketista
Uutiset | 23.4.2026 15:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nälkä ja ruokahalu ovatkin eri asioita – tässä syy
Uutiset | 23.4.2026 22:01
Yllättävää: Tätä kaikkea ihmiset tilaavat Woltista
Uutiset | 23.4.2026 21:31
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Säästölinja ilman kasvua on riskipeli
Mielipide | 23.4.2026 10:48
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Polvinen: Hallitus käänsi selkänsä ikäihmisille 
Uutiset | 23.4.2026 13:18
Kehysriihi oli märkä rätti nuorten kasvoille, sanoo keskustanuoret
Uutiset | 23.4.2026 9:50
Ovaska järkyttyi perusväylänpidon leikkauksista – ”Herran haltuun koko hallitus”
Uutiset | 23.4.2026 9:19
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste