Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Hirvijahti käyntiin koko maassa lauantaina

9.10.2026 18:03
Lue lisää 
Politiikka
Eduskuntaryhmät pitivät yhteisen tiedotustilaisuuden velkajarrusta eduskunnan Valtiosalissa 14. lokakuuta 2025. (Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta)

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan

Ekonomistin mielestä sopeutukset olisi järkevintä toteuttaa leikkausten ja veronkorotusten yhdistelmällä, mutta leikkauksia painottaen.
Samuli Vänttilä 20.9.2026 8:16, muokattu 21.9.2026 15:38
a– a+
Politiikka

– Ei se helppoa tule olemaan, tekipä sen miten päin vaan, ekonomisti Vesa Vihriälä sanoo haastattelun aluksi.

Kyse on velkajarrusta, jonka eduskuntapuolueet löytävät edestään ensi vaalikaudella. Kaikki puolueet vasemmistoliittoa lukuunottamatta ovat sitoutuneet 8–11 miljardin euron säästöihin seuraavan kauden aikana.

Summa on niin valtava, että sen kursiminen kokoon tulee tekemään kipeää kaikille. Ja monta riitaakin siitä vielä saataneen aikaiseksi.

Sillä vääntöä velkajarrusta käydään jo nyt. Kuuma kysymys on, pitäisikö säästöt toteuttaa menoja rajusti leikkaamalla vai veroja roimasti korottamalla.

Hieman oikoen voisi sanoa, että oikeisto ja elinkeinoelämä ajavat voimakkaasti leikkauksia, poliittinen vasemmisto taas veronkorotuksia.

Mutta mitä mieltä Vihriälä asiantuntijana tästä on mieltä?

– Molempia on kokeiltu, Vihriälä vastaa ensalkuun.

Hän viittaa Lipposen ykköshallitukseen vuosilta 1995–1999 ja Kataisen–Stubbin hallitukseen vuosilta 2011–2015.

Lipposen hallitus teki noin 20 miljardin markan leikkaukset, jotka olivat noin kolme prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen. Sopeutus perustui Vihriälän mukaan yksin menoleikkauksiin, verotus sen sijaan keveni.

Kataisen–Stubbin hallitus sopeutti hänen mukaansa suurin piirtein samanlaisella summalla suhteessa bruttokansantuotteeseen. Tällä kertaa sopeutuksesta noin 70 prosenttia oli Vihriälän mukaan verotuksen kiristymistä.

Vihriälän mielestä molemmat hallitukset onnistuivat sopeutusten tekemisessä, vaikka Kataisen–Stubbin kaudella ajoitus ei ihanteellinen ollutkaan ja valtion velkasuhde kasvoi heikon suhdanteen sekä rakennemuutoksen vuoksi.

– Tästä näkökulmasta velkajarrun 8–11 miljardin säästön ei pitäisi ihan tavaton tai ylivoimainen olla, Vihriälä muotoilee.

Velkaantumiskehityksen taittamisen vaikeudesta kertoo hänen mukaansa toisaalta se, että vain Sipilän hallitus on siinä onnistunut vuoden 2007 jälkeen.

– Osin omien toimiensa, mutta myös edellistä ja seuraavaa hallitusta paremman suhdanteen ansiosta.

Puoluejohtajia Kuntamarkkinoiden tentissä Helsingissä 16. syyskuuta 2026. Moni miettii, kestääkö poliitikoiden kantti tehdä velkajarrun vaatimia ikäviä päätöksiä. HEIKKI SAUKKOMAA / LEHTIKUVA

Mutta kumpaa pitäisi painottaa: leikkauksia vai veronkorotuksia? Se on Vihriälän mukaan kysymys, joka vaatii ennen kaikkea poliittista valintaa.

Halutaanko Suomessa ylläpitää isoa julkista sektoria nostamalla verotusta vai ajatellaanko, että sitä voidaan jonkin verran keventää vaarantamatta hyvinvointiyhteiskuntaa?

Siihen kiteytyy koko keskustelun ydin.

Vihriälän itsensä mielestä järkevintä olisi jonkinlainen leikkausten ja veronkorotusten yhdistelmä, mutta menoleikkauksia painottaen.

– Ihan lähtien siitä, että meillä julkinen talous on kooltaan niin suuri, jos sitä vertaa meidän verrokeihin, hän perustelee.

Vihriälä huomauttaa, että verotus on Suomessa jo nyt verrattain kireää. Sitä ei ole hänen mielestään varaa enää kovin paljon korottaa vaarantamatta talouskasvua.

– Kaikissa toimissa pitää tietenkin koko ajan katsoa sitä, mitkä niiden vaikutukset ovat talouteen, mutta samalla on myös tarkasteltava oikeudenmukaisuus- ja kohtuuskysymyksiä, että kuinka kestävää niitä on tehdä hyvinvointiyhteiskunnan kannalta.

Vihriälä ei kuitenkaan halua ottaa kantaa siihen, missä suhteessa leikkauksia ja veronkorotuksia pitäisi tarkalleen painottaa.

Se on hänen mielestään poliittinen päätös, joka vaatii poliittista harkintaa.

– Sen verran voin sanoa, että isompi osa leikkauksia ja selvästi pienempi osa veronkorotuksia, hän muotoilee.

Molemmissa on vaaransa, jos niitä painotetaan liikaa.

Leikkauspolitiikassa vastaan tulevat hyvin nopeasti kysymykset oikeudenmukaisuudesta, kohtuullisuudesta ja reiluudesta.

– Varsinkin, kun leikkaukset kohdistuvat herkästi samoihin ihmisiin.

Leikkauspolitiikka jättää tällöin myös herkästi jäljen, jonka vaikutukset näkyvät yhteiskunnassa pitkään.

Erityisen ongelmallista Vihriälän mukaan on se, jos perheiden kyky tarjota turvallisia kasvuolosuhteita muuttuu vaikeaksi.

Sen vaikutukset ovat yhteiskunnalle pitkäikäisiä. Vaikutukset aiheuttavat myös paljon kuluja vuosien saatossa.

– Siksi ne ovat myöskin talouden kannalta ongelmallisia pidemmän päälle.

Ihmisiä kauppakeskus Valkeassa Oulussa tammikuussa 2026. Kuva: Samuli Vänttilä

Leikkauspolitiikka tuo mukanaan myös herkästi yleistä ankeutta, joka osaltaan vaikuttaa latistavasti talouskehitykseen.

Julkisessa taloudessa on kohteita, joista leikkaamisella on kielteinen vaikutus pidemmän ajan talouskehitykseen.

Sellaisia ovat Vihriälän mukaan muun muassa koulutus, tutkimus- ja kehitys sekä yritysten tukeminen.

Niistä leikkaaminen karsisi herkästi Suomen mahdollisuuksia pärjätä kansainvälisessä kilpailussa pidemmällä aikavälillä.

– Joka tapauksessa on selvää, että merkittäviä sopeutustuloksia ei saada puuttumatta isoihin menoeriin. Tämä tarkoittaa, etteivät koulutus, eläkkeet, muu sosiaaliturva ja terveydenhuolto voi välttyä leikkauksilta.

Vihriälä ei kuitenkaan näe, että hyvinvointiyhteiskunta olisi Suomessa vaarassa. Sosiaaliturvan, terveydenhuollon ja koulutuksen rooli julkisista menoista olisi edelleen suuri, vaikka niistä nipistettäisiinkin.

– Huolellista harkintaa kuitenkin tarvitaan.

Verotuksen puolella Vihriälä ei korottaisi työn verotusta eli palkkaveroja.

Ihmisiä pitää hänen mielestään osallistaa työntekoon ja yhteiskuntaan niin, että kouluttautuminen ja työnteko nähtäisiin edelleen itseä tarpeeksi hyödyttävänä asiana.

Huonona hän näkee myös kaikki sellaiset verotukselliset ratkaisut, jotka latistavat yritysten, erityisesti startup-yritysten, rohkeutta riskinottoon.

– Joitakin asioita verotuksenkin puolella kuitenkin on, mistä ratkaisuja voisi löytyä. Arvonlisäveron alennetut kannat, maapohjaan kohdistuva kiinteistöverotus, listaamattomien yritysten veroedut ovat tällaisia.

Minja Koskelan (vas.) johtama vasemmistoliitto jäi ainoana puolueena ulos velkajarrusovusta. Kuvassa myös kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen. HEIKKI SAUKKOMAA / LEHTIKUVA

Mutta toteutetaanko velkajarrua lopulta edes? Sitäkin on syytä kysyä, sillä koko sopimukseen on liittynyt sen sopimisesta lähtien vakavia epäilyksiä ja poliittista rakoilua.

Moni miettii, kestääkö poliitikoilla lopulta kantti tehdä päätöksiä, jotka väistämättä saavat kansalaiset suutuksiin.

Velkajarrun välttämättömyyttä on kyseenalaistettu myös siksi, että talous osoittaa vihdoin piristymisen merkkejä.

Vihriälä haluaa uskoa, että poliitikot jakavat edelleen saman tilannekuvan ja kykenevät tekemään vaikeita ratkaisuja. Hänen mielestään se on pakko, jota ei voi väistää.

– Olisi todella suuri sääli, jos näistä tavoitteista luovuttaisiin jokseenkin normaalin talouskasvun oloissa, sillä meidän isoin ongelmamme on edelleen jatkuva velkaantuminen.

Vihriälän mukaan näköpiirissä ei ole ilman uusia päätöksiä mitään velkaantumisen taittumiseen viittaavaa.

Hänen mielestään on erittäin tärkeää, että puolueet pysyisivät mukana pitkäaikaisen julkisen talouden hoidon periaatteiden kannalla, kun sopu siitä on Suomeen lopultakin saatu.

Hän muistuttaa, että ihan lähivuosina sopeutustarve perustuu Euroopan unionin minimivaatimuksiin.

– On Suomen kansallinen intressi saada velkaantuminen taittumaan. Olemme kuitenkin ajautuneet tilanteeseen, jossa myös EU:n säännöt asettavat rajoja finanssipolitiikallemme.

Lue myös

Jääkö mökki yksin talveksi? Älä tee näitä virheitä

Kun mökki jää kuukausiksi ilman säännöllistä valvontaa, syksyllä tehdyt valinnat ratkaisevat pitkälti sen...
9.10.2026 22:55

Tuttu tuoksu herättää muistot – professori selittää ilmiötä Hyvä terveys -lehdessä

Moni tietää tunteen, kun joku tuoksu tuo elävästi mieleen tilanteen menneisyydestä. Hajumuistot ovatkin...
9.10.2026 22:07

Syksy on myyräkuumeen riskiaikaa – halonhakkaajille erityinen varoitus

Asiantuntijan mukaan tietyissä pihapiirin paikoissa on erityinen vaara myyräkuumeen leviämiselle
9.10.2026 21:45

Aihetunnisteet

Politiikka Talous velkajarru Vesa Vihriälä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta
Uutiset | 8.10.2026 9:35
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Itsemurhayrityksiä, ruokapulaa ja viestikatkoja – USS Abraham Lincoln poistui Lähi-idästä
Uutiset | 9.10.2026 9:42
Ville Niinistö ruoskii armotta gallupissa tyrmättyä kokoomusta: ”Sitä saa mitä tilaa”
Uutiset | 8.10.2026 18:06
Kirsi Piha lataa kovaa tekstiä: Ääni kokoomukselle on ääni nykyhallituksen tympeälle ideologialle
Uutiset | 9.10.2026 9:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Jääkö mökki yksin talveksi? Älä tee näitä virheitä
Uutiset | 9.10.2026 22:55
Tuttu tuoksu herättää muistot – professori selittää ilmiötä Hyvä terveys -lehdessä
Uutiset | 9.10.2026 22:07
Syksy on myyräkuumeen riskiaikaa – halonhakkaajille erityinen varoitus
Uutiset | 9.10.2026 21:45
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Kainuussa tulivat jo syksyn ensimmäiset lumisateet – Mutta ensilumesta ei silti voida vielä puhua
Uutiset | 9.10.2026 18:54
Virolahden poliisitehtävästä tuli lisätietoa: sotilasräjähteitä, erityisen vaarallisia ammuksia, luvattomia aseita
Uutiset | 9.10.2026 18:35
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
SAK esittää reippaita korotuksia pienituloisten ansiosidonnaiseen
Uutiset | 9.10.2026 18:22
Venäjän iskut Ukrainan sähköverkkoon aiheuttivat laajoja vaurioita – Zelenskyi: Korjataan ympäri vuorokauden
Uutiset | 9.10.2026 18:09
Hirvijahti käyntiin koko maassa lauantaina
Uutiset | 9.10.2026 18:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jääkö mökki yksin talveksi? Älä tee näitä virheitä
Uutiset | 9.10.2026 22:55
Tuttu tuoksu herättää muistot – professori selittää ilmiötä Hyvä terveys -lehdessä
Uutiset | 9.10.2026 22:07
Syksy on myyräkuumeen riskiaikaa – halonhakkaajille erityinen varoitus
Uutiset | 9.10.2026 21:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste