Turkin syrjäytetty oppositiojohtaja marssi parlamenttiin poliisin tyhjennettyä puolueen päämajan
Turkissa seurattiin sunnuntaina dramaattisia hetkiä maan demokratian kannalta.
Poliisi tyhjensi pääoppositiopuolue CHP:n päämajan Ankarassa väkivoimin sen jälkeen, kun viime viikolla oikeuden päätöksellä syrjäytetty puheenjohtaja Özgür Özel kieltäytyi poistumasta rakennuksesta.
Mellakkapoliisi sumutti kyynelkaasua ja kaatoi kumoon CHP:n päämajan suoja-aidan, jotta oikeuden päätöksellä puolueen puheenjohtajaksi palannut Kemal Kilicdaroglu pääsisi rakennukseen.
Tasavaltalainen kansanpuolue CHP on kutsunut oikeuden torstaista päätöstä vallankaappausyritykseksi.
CHP:n syrjäytetty puheenjohtaja marssi protestiksi kannattajineen parlamenttiin sunnuntai-iltana ja ilmoitti pitävänsä puolueen päämajaa siellä. Özel on syrjäyttämisensä jälkeen valittu CHP:ssä parlamenttiryhmän puheenjohtajaksi.
Özel on kyselyjen mukaan nostanut CHP:n Turkin suosituimmaksi puolueeksi. CHP voitti paikallisvaalit keväällä 2024 Özelin johdolla. Vaalitappio oli karvas Turkin presidentille Recep Tayyip Erdoganille ja hänen AK-puolueelleen.