Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ruotsi
Äänestä keskellä olevaa hallitusta, kehotti Ruotsin keskustapuolueen puheenjohtajan Elisabeth Thand Ringqvistin kasvokuvalla varustettu vaalimainos Tukholmassa 8. syyskuuta 2026. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy

Keskustapuolueen asema on tärkeä, kun Ruotsissa muodostetaan seuraavaa hallitusta, sanoo professori Johan Strang.
Samuli Vänttilä 10.9.2026 7:37, muokattu 10.9.2026 14:42
a– a+
Ruotsi

Lue tiivistelmä:

  • Ruotsi äänestää valtiopäivävaaleissa sunnuntaina 13. kesäkuuta.
  • Kannatustaan nostanut keskustapuolue on noussut tulevien hallituskuvioiden kannalta merkittävään asemaan, arvioi professori Johan Strang.
  • Keskusta ei kuitenkaan suostu hallitusyhteistyöhön Ruotsin vasemmistopuolueen tai ruotsidemokraattien kanssa.
  • Sosiaalidemokraattien Magdalena Anderssonilla on suurin mahdollisuus muodostaa hallitus. Hän tarvitsee siihen kuitenkin keskustan tukea.

Ruotsin keskustapuolue on noussut merkittävään asemaan, kun länsinaapurissa äänestetään tulevana sunnuntaina uudesta parlamentista.

Helsingin yliopiston Pohjoismaisen tutkimuksen professorin Johan Strangin mukaan Ruotsin keskustalle on tarjolla jopa eräänlainen vaa’ankieliasema tulevia hallituskuvioita ajatellen.

Syy tähän on se, että keskustapuolue on onnistunut nostamaan kannatustaan kesän mittaan. Viimeisimpien gallupien mukaan keskustaa äänestäisi 7–8 prosenttia ruotsalaisista. Vielä keväällä lukema liikkui viiden prosentin tuntumassa.

Samaan aikaan gallupien kärkipuolue sosiaalidemokraatit on menettänyt kannatustaan.

Asetelma antaa keskustalle enemmän vipuvartta päästä mahdolliseen Magdalena Anderssonin johtamaan hallitukseen.

Keskusta on toiminut vuodesta 2018 lähtien vasemmistoblokin tukipuolueena. Hallituspuolueeksi nouseminen antaisi sille kuitenkin huomattavasti enemmän vaikutusvaltaa.

Keskusta voi nykyisessä tilanteessaan asettaa myös tiukkoja ehtoja sille, keitä se hallitukseen haluaa. Puolue ei aio suostua hallitusyhteistyöhön Ruotsin vasemmistopuolueen kanssa.

– Keskusta on nyt hyvin tärkeässä roolissa. Andersson tarvitsisi molempien puolueiden tuen. Nyt on kiinnostavaa seurata, mihin suuntaan hän joutuu kallistumaan, Strang sanoo Suomenmaalle.

Ruotsin vaaleja pidettiin vielä noin kuukausi sitten tylsinä ja etukäteen taputeltuina.

Sosiaalidemokraattien johtaman vasemmistoblokin ero nykyisin vallassa olevaan oikeistoblokkiin näytti niin selvältä. Kesällä ero oli melkein kymmenen prosentin luokkaa.

Viime aikojen kannatuskyselyissä demarien kannatus on kuitenkin pudonnut. Blokkien välinen ero on sitä myöten kaventunut. Enää puhutaan noin neljän prosentin erosta.

– Tämä on puhuttanut viime päivinä Ruotsissa ehkä eniten. On hyvin jännittävää, mikä se ero on vaalipäivänä, Strang sanoo.

Jännitettävää riittää siinä, voisiko kokoomuslaisen Ulf Kristerssonin johtama oikeistoblokki jatkaa sittenkin vallassa. Ja jos voisi, nousisivatko ruotsidemokraatit hallitukseen.

Kristersson on luvannut, että jos oikeistoblokki pääsee muodostamaan hallituksen, ruotsidemokraateillekin jaetaan ministerin salkkuja. Se olisi Ruotsissa historiallinen muutos.

Vaalimainoksia Tukholman keskustassa 7. syyskuuta 2026. Kuva: Jonathan NACKSTRAND / AFP / LEHTIKUVA

Kaikki tämä nostaa keskustapuolueen merkitystä entisestään, Strang sanoo.

Ruotsin keskustapuolue on hänen mukaansa Suomen Keskustaa paljon liberaalimpi puolue niin arvokysymyksissä kuin talouspolitiikassakin.

Vasemmistoblokki sopii keskustalle arvojen vuoksi, oikeistoblokki talouskysymysten vuoksi. Siksi molemmilla laidoilla myös tehtäisiin mielellään yhteistyötä keskustan kanssa.

Keskustalla on kuitenkin omat rajoitteensa. Vasemmiston arvot eivät sovi liberaaleihin talousnäkemyksiin, ruotsidemokraattien ajatukset ovat puolestaan kaukana keskustan liberaaleista arvoista.

Keskusta onkin kieltäytynyt mahdollisesta hallitusyhteistyöstä molempien puolueiden kanssa.

Strangin mukaan keskusta hyötyy siitä, että sekä vasemmistopuolueen että ruotsidemokraattien näkemykset jakavat mielipiteitä myös äänestäjien keskuudessa.

Monet liberaalioikeistolaiset ruotsalaiset äänestävät keskustaa nyt siksi, etteivät he halua ruotsidemokraatteja hallitukseen.

– Vastaavasti moni äänestää nyt keskustaa siksi, että he haluaisivat keskustasta mieluummin hallituskumppanin demareille kuin vasemmistosta.

Keskustan asema molempien laitojen haluamana yhteistyökumppanina ei kuitenkaan ole itsestäänselvyys.

Puolue on rämpinyt pitkään kannatusalhossa ja sisäisissä erimielisyyksissä. Muutama vuosi sitten puolueen kannatus putosi hetkellisesti jo alle neljään prosenttiin. Ruotsissa neljän prosentin kannatus on edellytyksenä sille, että puolue ylipäätään pääsee valtiopäiville.

Keskustan sisällä on käyty repivää keskustelua puolueen suunnasta. Strangin mukaan puolueen on koettu olevan välillä liian oikealla ja välillä liian vasemmalla.

Jotain puolueen tilanteesta kertoo sekin, että keskusta on vaihtanut puheenjohtajaansa lyhyen ajan sisällä useita kertoja.

Viime marraskuusta lähtien puoluetta johtanut Elisabeth Thand Ringqvist on kuitenkin onnistunut rauhoittamaan tilannetta.

Strangin mukaan Ringqvist on palauttanut keskustapuoluetta takaisin perinteiselle linjalle.

– Hän on puhunut enemmän maaseudusta tai siitä, että hyvinvointivaltiossa pitää olla myös pienempiä yksiköitä, pieniä kouluja ja terveysasemia. Hän on panostanut edeltäjiään enemmän keskustalle perinteisesti hyvin tärkeisiin teemoihin.

– Ja hyvin hän näyttää siinä myös onnistuneen.

Magdalena Andersson on ennakkosuosikki seuraavaksi Ruotsin hallituksenmuodostajaksi. Kuva: Jonathan NACKSTRAND / AFP / LEHTIKUVA

Vaalien alla Ruotsissa on käyty keskustelua siitä, voisiko keskusta palata oikeistoblokin tuki- tai hallituspuolueeksi.

Puolue kuului pitkään oikeistoblokkiin, kunnes ex-puheenjohtaja Annie Lööf teki vuonna 2018 kuuluisan irtiottonsa siitä linjasta.

Viime aikoina keskustaa on jopa suorastaan maaniteltu yhteistyöhön perinteisten oikeistoblokin puolueiden eli kokoomuksen ja kristillisdemokraattien kanssa. Strangin mukaan siihen ei kuitenkaan ole kannatuslukemien perusteella mahdollisuuksia.

Pinnalla on ollut myös blokkirajat ylittävä hallitus, jonka muodostaisivat keskusta, kristillisdemokraatit, ympäristöpuolue ja sosiaalidemokraatit.

Strangin mukaan se olisi myös keskustalle mieluinen. Puolue on hänen mukaansa rummuttanut paljon blokkirajat ylittävän, politiikan keskikentälle painottuvan hallitusyhteistyön puolesta.

Mutta blokkipolitiikka näyttää voivan Ruotsissa kuitenkin edelleen hyvin. Strang ei usko, että se murtuisi tälläkään kertaa, vaikka blokkeja ylittävää yhteistyötä harjoitetaankin kunnallisella tasolla monella paikkakunnalla. 

Hän arvelee, että vasemmistoblokki kykenee lopulta pitämään vaaleissa oikeistoblokin takanaan. Sen myötä Magdalena Andersson pääsee muodostamaan hallituksen.

Lopullista hallituskokoonpanoa on vaikea ennakoida. Strang arvelee, että se voi lopulta olla demarien ja ympäristöpuolueen vähemmistöhallitus, jota keskusta ja vasemmisto tukevat.

– Mutta ei sekään ole yksiselitteistä, sillä molemmat puolueet ovat vaatineet, että niiden pitää päästä hallitukseen. Hyvin mielenkiintoiset vaalit näistä lopulta tuli.

Lue myös

Ruotsin viikonlopun vaaleista on tulossa aiempaa tiukempi kamppailu oikeiston ja vasemmiston välillä

Sosiaalidemokraattien johtama blokki on johtanut mielipidemittauksia. Professori Johan Strang arvioi, että johto on saattanut tehdä sosiaalidemokraateista varovaisia.
10.9.2026 14:16

Aihetunnisteet

Elisabeth Thand Ringqvist Keskusta Ruotsi Ruotsin keskusta ruotsin vaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Suomi ja Japani allekirjoittivat uuden puolustusalan sopimuksen
Uutiset | 26.10.2026 9:05
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
”Eiköhän laiteta työterveys lihoiksi” – keskustanuorissa huolta sotesta, ympäristöstä ja keskustan tilasta
Uutiset | 24.10.2026 18:19
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Euroopan korkein jyrkänne huimaa päätä ja kutkuttaa hurjapäitä – uhkarohkeat BASE-hypyt ovat vaatineet ihmishenkiä, myös yhden suomalaisen
Uutiset | 25.10.2026 21:06
Ismo Säily on huolissaan siitä, ettei nuorilla ole mahdollisuutta omistusasumiseen
Uutiset | 25.10.2026 10:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Brittikuninkaalliset aloittivat vierailunsa Suomessa – Katso kuvat
Uutiset | 26.10.2026 18:28
Egyptin parlamentti hyväksyi sotilasavun Saudi-Arabialle hutheja vastaan
Uutiset | 26.10.2026 18:20
Tekoälyjätti Anthropic listautuu pörssiin – Myöntää, että tekoäly on ihmiskunnalle katastrofaalinen riski
Uutiset | 26.10.2026 17:38
Israelin vaalit eivät herätä toivoa palestiinalaisissa – ”Riippumatta siitä, kuka vaalit voittaa”
Uutiset | 26.10.2026 17:35
Markkinat reagoivat Brasilian vaalitulokseen – Stubb ja muut maailman johtajat onnittelivat Lulaa
Uutiset | 26.10.2026 17:31
Ärähdys VM:lle: Eläkevarojen kuppaaminen lopetettava
Uutiset | 26.10.2026 16:40
Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Keskustan Kemppi tyrmää lapsilisien poistamisen – ”Velkajarru ei saa muuttua lapsijarruksi”
Uutiset | 26.10.2026 16:09
YK:n tutkintakomissio: Israel on syyllistynyt Länsirannalla rikoksiin ihmisyyttä vastaan
Uutiset | 26.10.2026 14:48
Kommunistisen puolueen keskuskomitean kokous alkoi Kiinassa
Uutiset | 26.10.2026 14:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Brittikuninkaalliset aloittivat vierailunsa Suomessa – Katso kuvat
Uutiset | 26.10.2026 18:28
Egyptin parlamentti hyväksyi sotilasavun Saudi-Arabialle hutheja vastaan
Uutiset | 26.10.2026 18:20
Tekoälyjätti Anthropic listautuu pörssiin – Myöntää, että tekoäly on ihmiskunnalle katastrofaalinen riski
Uutiset | 26.10.2026 17:38
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointia arjessa
Mielipide | 26.10.2026 15:36
Lukijalta: Vapaaksi vahingollisista riippuvuuksista
Mielipide | 26.10.2026 13:22
Lukijalta: Ykseys – yhdessä päättämisen alkuperäinen ajatus
Mielipide | 26.10.2026 13:15
Lukijalta: Vakavan kouluväkivallan uhrien kärsimykseen on puututtava
Mielipide | 26.10.2026 11:28
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata