"Lyödään lyötyä" – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Kansanedustaja Mikko Polvinen (kesk.) arvostelee perussuomalaisten puheenjohtajaa, valtiovarainministeri Riikka Purraa pienituloisten ihmisten väheksymisestä.
Polvisen mukaan Purra tuntuu ajattelevan, että köyhä ihminen on yhtä kuin ”juoppo”.
Polvinen viittaa Purran Facebook-tilillä sunnuntaina käytyyn viestien vaihtoon, joka liittyi Purran seuraajilleen jakamaan vihersmoothie-ohjeeseen.
– Ei köyhällä ole tommoseen sotkuliin rahaa, hyvä kun saa kaupasta leipää syödäkseen…mietipä kuule sitä, yksi kansalainen kirjoitti Purran päivityksen kommenttikentässä.
Valtiovarainministeriltä tuli siihen suora vastaus:
– Oukei. Voihan sen juoda sitten vaikka sen Minttuviinan sijaan, Purra täräytti kommentissaan.
Purran viestistä kertoi aiemmin Iltalehti.
Polvisen mukaan Purran viesti osoittaa, että perussuomalaiset ovat nykyään kokoomustakin oikeammalla.
Hän syyttää perussuomalaisia heikoimpien sortamisesta.
– Lyödään lyötyä. Ikäänkuin kysyjällä ei ole varaa vihersmoothieen, koska hän juo Minttuviinaa, Polvinen lataa Facebookissa.
Keskustaedustaja korostaa kirjoituksessaan perussuomalaisille, ettei köyhyys ole aina ihmisen oma valinta.
Köyhyyteen voi hänen mukaansa päätyä monesta syystä: sairauden, epäonnen tai muiden itsestä riippumattomien seikkojen vuoksi.
Myös hallituksen politiikka voi ajaa ihmisiä ahtaalle, Polvinen huomauttaa.
– Purralla ja muillakin hallituksen porukoilla olisi syytä katsoa peiliin sen suhteen, että onko kansalaisilla nyt mahdollisuuksia.
– Työttömyys on Suomessa Euroopan korkein. Kaikki keskustelu pyörii leikkausten ja rankaisujen ympärillä.