Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kevät

Varoitus kevätsäästä innostuneille suomalaisille: Vaara kasvaa nyt nopeasti

11.4.2026 15:55
Lue lisää 
Lapin sota -sarja
"Ken ymmärtää saksaa lukekoon tästä", ohjeistaa alkuperäinen kuvateksti. Kuva on otettu 31. lokakuuta 1944 tiellä Muoniosta kohti Enontekiötä ja Käsivarren asemasotavaihetta. Saksalaiset viestivät miinavaarasta "kiitoksena aseveljeyden noudattamattomuudesta". (Kuva: SA-kuva)

Suomi vastaan Sturmbock – vihollisen ylivoima oli järisyttävä

Käsivarren asemasota oli ajallisesti mittavin vaihe Lapin sodassa
Lauri Heikkilä 1.12.2024 10:00, muokattu 29.11.2024 20:16
a– a+
Lapin sota -sarja

Vuonna 1943 Saksan armeijan yleisesikunta alkoi varautua siihen, että Saksa ei ehkä voittaisikaan toista maailmansotaa. Tai jos ainakin joiltain rintamaosuuksilta pitäisi vetäytyä.

Toinen maailmansota sujui Saksan kannalta kehnosti tuossa vaiheessa. Tappio Stalingradin taistelussa helmikuussa Neuvostoliittoa vastaan osoitti marsalkoille ja kenraaleille, että loppu oli alkamassa. Johtaja Adolf Hitlerkin näki takaiskut, mutta uskoi loppusuoralle asti lopulliseen voittoon.

Suomessakin varautuminen alkoi näkyä. Esikunta tiedusteli Pohjois-Suomesta vastaavien saksalaisjoukkojen komentajalta kenraalieversti Eduard Dietliltä, miten alueella kannattaisi varautua vetäytymiseen.

Dietlin komennossa oli satoja tuhansia sotilaita. Hän ei uskonut, että niin suurta joukkoa voisi vetää takaisin Saksan hallitsemaan Norjaan Lapin huonoja teitä pitkin, ja esitti vetäytymisen alkavankin hyökkäyksellä.

Saksa hyökkäisi Pohjanmaan rannikolle ja vetäytyisi meriteitse. Sodanjohto kuitenkin tyrmäsi ajatuksen, ja valmisteli vetäytymissuunnitelman pohjoisen kautta.

Oletus oli, että sota käytäisiin Neuvostoliittoa vastaan, jos se valloittaisi Suomen. Kävi kuitenkin niin, että Saksa sai vastaansa molemmat valtiot.

Neuvostoliitto teki erillisrauhan Suomen kanssa, josta tuli nyt Saksan vihollinen. Neuvostoliitto asetti Suomelle rauhanehdot, joihin kuului entisen aseveljen ajaminen Pohjois-Suomesta pois.

Neuvostoliitto taisteli natsi-Saksaa vastaan Suomelta saamansa Petsamon ja Norjan Kirkkoniemen alueilla. Suomessa Lapin sota alkoi syyskuussa 1944 Pohjois-Pohjanmaalta ja eteni vaihe vaiheelta pohjoisemmaksi.

Dietl kuoli kesällä 1944 eikä siten ollut mukana enää Lapin sodassa. Vetäytymissuunnitelman toteutti Dietlin seuraaja kenraalieversti Lothar Rendulic.

Näkymä kaakkoon jäljellä olevilta Sturmbock-asemilta Järämän linnoitusalueelta. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Vuoden 1944 maaliskuussa Saksa aloitti vetäytymissuunnitelman eli operaatio Birken mukaisten linnoitusten suunnittelun. Itse työt käynnistyivät vasta loppukesästä.

Saksa suunnitteli useampiakin linnoitteita, ja toteutuneidenkin oli tarkoitus olla järeämpiä. Pysäytettävänä oli kuitenkin Neuvostoliiton potentiaalisesti hyvin voimakas puna-armeija.

Työpalvelujärjestö organisaatio Todtin Skandinavian osasto rakensi linnoitteita yhdessä muutamien sotilasosastojen, lähinnä pioneerien kanssa. Schutzwall-linja kulki Ivalon tienristeyksen lähellä tarkoituksena turvata nikkelintuonti Petsamosta ja Sturmbock suojasi vetäytymistä lännempänä Käsivarren Lapissa.

Rakentajia oli sekä Sturmbockissa että Schutzwallissa neljättä tuhatta. Syyt rakentamiseen pidettiin tiukasti salassa.

Suuri osa linnoitteiden rakentajista oli pakkotyöhön määrättyjä neuvostoliittolaisia sotavankeja.

Sturmbock-linnoituksen kivisiä puolustusrakennelmia Järämän alueella Enontekiöllä vuonna 2007. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)
75-millinen panssarintorjuntatykki Pak 40 Järämän saksalaislinnoituksessa Enontekiöllä 2007. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Sturmbock, jonka suora käännös on muurinmurtaja, kulki noin 20 kilometrin matkan pohjois–etelä-suunnassa Käsivarren Lapin kapeilta kohdilta, ja oli noin 60 kilometriä syvä. Sen oli tarkoitus suojata Saksan vetäytymistä tehokkaasti mahdollisimman pitkään.

Lyngen-puolustusketju oli vielä Norjan puolella tukemassa vetäytymistä. Osa Lyngenistä ulottui myös Suomen puolelle Kilpisjärvelle. Sturmbockista pohjoiseen Norjan puolella kulki lyhyehkö Eisbär (jääkarhu) -linja, joka kulki itä–länsi-suunnassa estäen mahdolliset koukkaukset Sturmbockin selustaan.

Lyngen oli selvästi heikompi kuin kiveen louhittu Sturmbock korostaen Sturmbockin ensisijaisuutta. Sturmbockissa oli satoja korsuja ja asemat 800 konekiväärille, sadalle kranaatinheittimelle ja 160 tykille. Ammusvarasto olisi kestänyt koko talven 1944–1945.

Romahtanut pesäke Järämässä Enontekiöllä. Kuva vuodelta 2007. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)
Aaltopeltinen korsu saksalaisten rakentamalla Järämän linnoitus- ja museoalueella Enontekiöllä vuonna 2007. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Sturmbockia puolusti Saksan 7. vuoristodivisioona. Sen vahvuus oli noin 14 000 sotilasta.

Ylivoima oli valtava. Suomalaisia oli nimellisesti kaksi rykmenttiä, mutta käytännössä vain pataljoonallinen miehiä. Taisteluosasto Loimussa taisteli vuoden 1945 puolella enää kuutisen sataa sotilasta.

Neuvostoliiton vaatimuksesta Suomen taistelevan armeijan vahvuutta pienennettiin lähettämällä vanhemmat ikäluokat kotiin. 5. joulukuuta 1944 alkaen taisteluissa oli enää kokemattomia nuoria asevelvollisia vuosien 1924 ja 1925 ikäluokista sekä kantahenkilökuntaa.

Nuorukaisten sotana ja lasten ristiretkenä tunnettu asemasota eteni käytännössä niin, että suomalaiset olivat omissa asemissaan ja saksalaiset omissaan. Joitain partiokahakoita käytiin. Suomalaiset käytännössä odottivat, että Saksa jatkaa suunnitelmansa mukaista vetäytymistä.

Saksalaiset vetäytyivät Sturmbockista 10. tammikuuta 1945. Suomalaiset saivat asemat haltuunsa ilman taisteluja, mutta joutuivat purkamaan saksalaisten ansat ja miinoitteet niistä.

Tänä päivänä Sturmbockista on joitain jäänteitä nähtävissä maastossa, mutta käytännössä ainoa säilynyt osa ovat Järämän linnoitteet. Ne on entisöity ja paikalla sijaitsee vuonna 1997 avattu museo, jonka pysyvässä näyttelyssä kerrotaan sota-ajasta Tunturi-Lapissa.

Eräs arvoitus on, mitä linnoitteet rakentaneille sotavangeille kävi. Paikallisen huhun mukaan nämä teloitettiin ja upotettiin soihin, mutta tutkijat uskovat, että vangit palautettiin sodan loputtua Neuvostoliittoon.

Uudelleen rakennettu saksalaistyyppinen korsu Järämän alueella. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Lopputalven ja alkukevään mittaan saksalaiset vetäytyivät kohti Kilpisjärveä ja Norjaa. Suomalaiset seurasivat perässä. Sota pysyi asemasotana, johon kuului toki satunnaista partiotoimintaa, jolloin myös vihollisia kohdattiin.

Viimeiset laukaukset saksalaiset ja suomalaiset vaihtoivat, kun tiedustelupartiot kohtasivat 25. huhtikuuta 1945. Kaksi päivää myöhemmin saksalaiset vetäytyivät Suomen alueelta, ja tähän päättyi paitsi Käsivarren asemasota myös koko Lapin sota, Suomen osuus toisessa maailmansodassa ja Suomen alueen sotahistoria. Tuota päivää, 27. huhtikuuta, on vietetty vuodesta 1987 kansallisena veteraanipäivänä.

Lapin sota loppui Kilpisjärvellä 27. huhtikuuta 1945, kun viimeiset saksalaiset poistuivat Suomesta Norjan puolelle. Kilpisjärven aluetta ja Saanatunturi kuvattuna maaliskuussa 2012. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)
Suomen sodat loppuivat 27. huhtikuuta 1945, kun saksalaiset poistuivat maasta. Suomalaiset pääsivät nostamaan lipun kolmen valtakunnan rajapyykille tuona päivänä. (Kuva: Sotamuseo / Lisenssi / Wikimedia Commons)

Lapin sodasta on kulunut 80 vuotta. Viimeiset saksalaisjoukot poistuivat Suomen maaperältä huhtikuussa 1945. Suomenmaa seuraa juttusarjassa Lapin sodan tapahtumia ja siihen liittyviä ilmiöitä huhtikuulle saakka.

Lähteitä ja lisätietoa

Kallioniemi, Jouni: Lapin sota 1944–1945 Suursodan loppunäytös pohjoisessa. Raisio: Teospiste Oy, 1989.

Ilta-Sanomat 5.7.2017

Yleisradio 18.10.2017

Oulun Reserviupseerikerho

Enontekiön kunta, Enontekiön historiaa

Enontekiön kunta, Sturmbock –Järämän linnoitusalue

Sodan muisti -sivusto, Sturmbock-linja

Lapin sota

Lue kaikki Suomenmaan Lapin sotaa käsittelevät jutut täältä.

Lue myös

"Mies meni kahtia" – Lapin sodan pirullisin ase hypähti ja tappoi yllättäen

Miinoihin kuoli kolmatta sataa ihmistä vielä Lapin sodan jälkeenkin
23.11.2024 20:00

Lapin sodan viimeisessä taistelussa ei voinut lopulta kuin odottaa – jänkien, vaarojen ja tunturien Lapissa edettiin ja eksyttiin pimeässä

Tankavaaran taistelu päätti Lapin sodan aktiivisimman vaiheen
10.11.2024 15:00

Taistelu täynnä täpäriä tilanteita – menikö mottimestarien maine Muoniossa?

Lapin sodan viimeiset suuret taistelut käytiin lokakuun lopussa 1944. Muonion taistelussa suomalaiset yrittivät useaan otteeseen motittaa saksalaisia, mutta onnistuminen oli tiukassa.
3.11.2024 9:30

Tutkija: Lapin sota on Suomessa unohdettu, vaikka se kosketti tuhansia siviilejä – "Monille tulee yllätyksenä"

80 vuotta sitten syttynyt Lapin sota oli jatkosodan jälkinäytös, mutta silti se oli raakaa sotaa, tietokirjailija Mika Kulju sanoo
14.9.2024 10:00

Aihetunnisteet

enontekiö Historia kansallinen veteraanipäivä Kilpisjärvi Lapin sota lappi natsi-Saksa Norja sotahistoria toinen maailmansota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
PLL: Miksi ihmeessä keväällä väsyttää niin vietävästi?
Uutiset | 9.4.2026 21:46
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Railo repesi Trumpin ja MAGA-eliitin välille – ”Saattaa olla aika laittaa pappa hoitokotiin”
Uutiset | 10.4.2026 21:54
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uusimmat

Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten
Uutiset | 12.4.2026 20:00
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Luulitko, että Bond-filmin kuuluisassa kohtauksessa nähtiin parkouria? – Ei aivan
Uutiset | 11.4.2026 22:05
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Etkö saa unta? Näistä ruoista voi olla apua
Uutiset | 11.4.2026 21:24
Poliisi: Iitin droonin eristysalueelta löytyi räjähtämätön taistelukärki
Uutiset | 11.4.2026 17:19
Kohujen keskellä rypenyt prinsessa Mette-Marit edusti ensimmäistä kertaa happiviiksissä
Uutiset | 11.4.2026 17:15
Tänne menivät vuoden 2029 Kalevan kisat
Uutiset | 11.4.2026 16:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapuan tehtaan ruuti oli erityisen herkkää – muutkin kemialliset syyt saattoivat edesauttaa räjähdystä 50 vuotta sitten
Uutiset | 12.4.2026 20:00
Essee: Epäluottamuksen aikakausi nosti karismaattiset johtajat maailmanpolitiikan keskiöön
Uutiset | 12.4.2026 9:00
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuopiossa on vahvistettava paikallista yrittäjyyttä ja markkinaa
Mielipide | 11.4.2026 16:08
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Siponen: Luken pitää ottaa nopeasti käyttöön uudet menetelmät peltojen hiilinielulaskennassa
Uutiset | 11.4.2026 12:34
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste