Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

PTT: Maaseudun kuntatalous sakkaa ja miesten koulutustaso jämähti 90-luvulle – pelastus voi löytyä vihreästä siirtymästä

29.4.2026 12:29
Lue lisää 
Lukijalta
Liikennettä Oulussa 15. huhtikuuta 2026. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni

Keskustanuorten Etelä-Pohjanmaan piiri 29.4.2026 14:40, muokattu 29.4.2026 14:40
a– a+
Lukijalta

Suomessa ollaan tekemässä päätöstä, joka osuu suoraan nuorten arkeen. Ajokoe- ja teoriakoepaikkoja ollaan keskittämässä rajusti, ja muutos osuu erityisen vahvasti Etelä-Pohjanmaalle.

Kyse ei ole pienestä hallinnollisesta viilauksesta, vaan konkreettisesta palvelusta, jonka saatavuus vaikuttaa arjen sujuvuuteen. Juuri siksi tästä pitää puhua nyt. 

Etelä-Pohjanmaalla muutos näkyy konkreettisesti palvelujen katoamisena. Tällä hetkellä ajokokeita ja teoriakokeita järjestetään usealla paikkakunnalla: Kauhavalla, Lapualla, Seinäjoen Nurmossa, Alavudella, Alajärvellä, Kurikassa ja Kauhajoella.

Vaikka palvelua ei ole kaikkialla päivittäin, sitä on kuitenkin saatavilla eri puolilla maakuntaa. Nykyisen sopimuskauden päättyessä vuoden 2026 lopussa palvelut keskitetään yhteen toimipisteeseen Seinäjoelle. 

Valtakunnallisesti toimipisteverkkoa ollaan supistamassa merkittävästi ja paikkakuntien määrä vähenee selvästi nykyisestä. Etelä-Pohjanmaalla pudotus on erityisen kova, kun nykyisestä seitsemästä toimipisteestä jää jäljelle vain yksi.

Muutos ei jää paperille, vaan näkyy suoraan nuorten arjessa. Monella matka kokeeseen pitenee yli 50 kilometrillä, mikä lisää vaivaa, kustannuksia ja hidastaa ajokortin suorittamista. Erityisesti maakunnan reuna-alueilla tämä tarkoittaa kohtuuttoman suurta rasitetta niille, joille ajokortti on välttämätön. 

Ajokortti ei ole luksus, vaan monelle välttämättömyys. Se on edellytys töihin pääsemiselle, opiskelulle ja itsenäiselle arjelle. Kyse ei ole pelkästä liikkumisesta, vaan mahdollisuudesta osallistua yhteiskuntaan. Jos ajokortin suorittaminen vaikeutuu, kyse ei ole enää yksilön valinnasta, vaan rakenteellisesta eriarvoisuudesta. 

Asiaa ovat nostaneet esiin myös muut. Siihen ovat ottaneet kantaa niin Etelä-Pohjanmaan maakuntaliitto kuin lähes koko keskustan eduskuntaryhmä kirjallisella kysymyksellä hallitukselle. Huoli on tunnistettu, mutta se vaatii myös päätöksiä.

Vastuu on hallituksella ja erityisesti liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteella. Hänellä ovat avaimet käsissään. Kysymys kuuluu, käytetäänkö niitä palvelujen turvaamiseen vai siihen, että monelta nuorelta viedään mahdollisuus saada omat avaimet käteensä. 

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun ajokoeverkkoa ollaan karsimassa. Aiemmin vastaaviin suunnitelmiin on puututtu poliittisesti ja niitä on voitu muuttaa, mutta nyt vaikuttaa siltä, ettei näin oltaisi tekemässä. Onkin perusteltua kysyä, miksi.

Missä ovat alueemme hallituspuolueiden kansanedustajat, kun päätökset osuvat suoraan heidän edustamiinsa ihmisiin? Missä ovat he, jotka puhuvat maaseudun puolesta silloin, kun palvelut ovat oikeasti katoamassa?

Jos palveluja keskitetään eikä kukaan puutu asiaan, kyse on tietoisesta päätöksestä, jossa vastuu jätetään kantamatta. 

Suomea ei pidä kehittää niin, että mahdollisuudet keskittyvät ja etäisyydet kasvavat. Jokaisella pitäisi olla kohtuullinen mahdollisuus suorittaa ajokortti asuinpaikasta riippumatta. Kyse on arjen sujuvuudesta, mutta myös yhdenvertaisuudesta. Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni.

Keskustanuorten Etelä-Pohjanmaan piiri


Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä

Söin ensimmäisen appelsiinini 15-vuotiaana 1949 ja muita etelän hedelmiä vasta vuosia myöhemmin. 1930- ja...
29.4.2026 15:05

Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat

Keskuskauppakamarin huhtikuussa tekemä talouskysely yrityksille osoittaa, että tunnelmat ovat pessimistiset (46 prosenttia vastaajista)....
28.4.2026 12:45

Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä

Epävakaassa maailmantilanteessa diplomatian merkitys korostuu enemmän kuin pitkään aikaan, mutta onko diplomaattinen ajattelu...
28.4.2026 12:33

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Orpo kommentoi eilistä A-studiota: ”En ikinä hyväksy tuollaista puhetta”
Uutiset | 28.4.2026 15:26
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ruotsin hallitus varoitti polttoainepulasta: Kannattaa jättää lentoliput ostamatta
Uutiset | 28.4.2026 16:01
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Kahta ihmistä puukotettiin Lontoon juutalaisalueella, pääministeri esitti huolensa
Uutiset | 29.4.2026 15:18
Varusmies jäi kuorma-auton alle kasarmin pihalla vuosi sitten – Puolustusvoimien tutkinta valmistui
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Rikosoikeuden professorien mielestä Auer-tuomio on hyvin perusteellinen – Riippumaton selvitys ei olisi missään nimessä huono asia, sanoo Sakari Melander
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Useita epäillään rikoksesta lentoasemalla tapahtuneesta kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta
Uutiset | 29.4.2026 14:47
EU sallii raskaana olevien ja synnyttäneiden meppien siirtää äänioikeutensa toiselle
Uutiset | 29.4.2026 14:44
Venäjän voitonpäivän juhlassa ei Ukrainan pelossa nähdä tankkeja
Uutiset | 29.4.2026 14:12
Magyar keskustelee von der Leyenin kanssa Unkarin EU-rahoituksen vapauttamisesta
Uutiset | 29.4.2026 14:07
Oikeusministeri Meri Auer-tutkinnasta: Otkesin mahdollista roolia selvitetään
Uutiset | 29.4.2026 13:49
Otkesin pitäisi selvittää syyt Aueria kohdanneeseen oikeusmurhaan, katsoo hänen asianajajansa
Uutiset | 29.4.2026 13:43
Vappu saa valkoposkihanhet liikkeelle
Uutiset | 29.4.2026 13:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kahta ihmistä puukotettiin Lontoon juutalaisalueella, pääministeri esitti huolensa
Uutiset | 29.4.2026 15:18
Varusmies jäi kuorma-auton alle kasarmin pihalla vuosi sitten – Puolustusvoimien tutkinta valmistui
Uutiset | 29.4.2026 14:53
Rikosoikeuden professorien mielestä Auer-tuomio on hyvin perusteellinen – Riippumaton selvitys ei olisi missään nimessä huono asia, sanoo Sakari Melander
Uutiset | 29.4.2026 14:53
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä
Mielipide | 29.4.2026 15:05
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste