Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Lapin sota -sarja
Lapin sota edellytti suomalaisilta jatkuvaa teiden ja siltojen kunnostusta, sillä saksalaiset tuhosivat näitä vetäytyessään. (Kuva: SA-kuva)

Lapin sodan viimeisessä taistelussa ei voinut lopulta kuin odottaa – jänkien, vaarojen ja tunturien Lapissa edettiin ja eksyttiin pimeässä

Tankavaaran taistelu päätti Lapin sodan aktiivisimman vaiheen
Lauri Heikkilä 10.11.2024 15:00, muokattu 11.11.2024 9:30
a– a+
Lapin sota -sarja

Aseellisia yhteenottoja ja asemasotaa oli vielä edessä, mutta viimeisen varsinaisen Lapin sodan taistelun päättymisestä tuli marraskuun alussa kuluneeksi 80 vuotta.

Yleensä Tankavaaran taistelun katsotaan päättyneen lokakuun viimeisenä päivänä 1944, mutta taistelu jatkui vielä takaa-ajona ja yhteenottona marraskuun ensimmäisinäkin päivinä.

Tankavaaran jälkeen sodassa alkoi ikään kuin suvantovaihe. Joukkojen kotiutus käynnistyi toden teolla ja rintama pieneni vain yhteen osaan Lapista.

Ennen Vuotsoa ja Tankavaaraa suomalaiset kulkivat saksalaisten tuhoaman Sodankylän läpi. Poikkeuksellisesti siellä oli jäänyt peräti seitsemän taloa pystyyn. (Kuva: SA-kuva)

Rovaniemeltä saksalaiset vetäytyivät lokakuun puolivälissä ja Suomi sai kauppalan haltuunsa. Saksa lähti vetäytymään pohjoiseen kahteen suuntaan, länsirajalle Muonioon ja itäistä reittiä Sodankylän Tankavaaraan ja siitä Inariin.

Saksa oli valmistellut kaksi vahvaa puolustuslinjaa suojaamaan vetäytymistään. Käsivarren Lapissa oli Sturmbock-asema ja Tankavaaran kohdalla Schutzwall.

Rovaniemeltä Jäämerentietä pitkin vetäytyneiden saksalaisten tuli pitää Schutzwall-asema siihen asti, että Petsamosta vetäytyvät saksalaiset ehtisivät Inarin läpi länteen ja Norjaan Karigasniemen kohdalta. Tankavaaran asemat tulisi pitää marraskuun puolelle asti.

Tankavaarassa saksalaiset asettuivat asemiin. Iso ja pieni Tankavaara nousevat korkeimmillaan 467 metriin, ja laelta olisi helppoa puolustaa joka suuntaa.

Tankavaara sijaitsee lähellä Inarin ja Sodankylän rajaa. Sodankylän keskustaajama sijaitsee vajaa sata kilometriä etelään. Alle kymmenen kilometriä Tankavaarasta etelään on Vuotson kylä, joka tunnetaan tänä päivänä Suomen Lapin eteläisimpänä saamelaiskylänä.

Tankavaaran taistelua edelsi taistelukosketus Lohijoella, joka sijaitsee nykyisten Lokan ja Porttipahdan tekojärvien välissä.

23. lokakuuta 1944 joukot kohtasivat. Saksan viivytysjoukot onnistuivat sotkemaan suomalaisten etenemissuunnitelmat ja lyömään suomalaisjoukot hajalle. Kolmen päivän ajan osa joukoista harhaili pimeyden hämääminä eri suunnissa jängällä, joka on nykyisin Porttipahdan tekojärven alla.

Saksalaiset viivyttäjät ehtivät Vuotson vesistölinjan tasolle, eikä näitä voinut enää tuhota alkuperäisissä asemissa, kuten saksalaisia takaa ajaneen jääkäriprikaatin komentaja eversti Valter Nordgren oli aikonut.

Eteneminen oli muutenkin hidasta miinavaaran ja tuhotun tiestön vuoksi.

Tankavaaran taistelun katsotaan varsinaisesti alkaneen aamulla 26. lokakuuta. Tuolloin suomalaiset yhyttivät Vuotsossa asemiin kaivautuneet saksalaiset. Näiden tulivoima ja vastahyökkäys yllättivät suomalaiset.

Lisävaikeuksia tuotti Neuvostoliiton määräys reserviläisten kotiuttamisesta. Tällainen ehto kuului Moskovan välirauhansopimukseen, joka syyskuussa oli päättänyt Suomen ja Neuvostoliiton vihollisuudet, ja nyt Neuvostoliitto määräsi ehdon toteuttamisesta tarkennetusti.

Sama välirauhansopimus ylipäätään velvoitti Suomen ajamaan entiset aseveljet saksalaiset pois Pohjois-Suomesta. Määräys saavutti kenraalimajuri Ruben Laguksen Lapin joukot 27. lokakuuta.

Jääkärit etenevät Jäämeren tiellä 30. lokakuuta 1944. Polkupyörien kanssa ei ollut helppoa edetä joka kohdassa, sillä saksalaiset olivat räjäyttäneet tiet ja alkutalven loska haittasi etenemistä niin ikään. (Kuva: SA-kuva)

Vain nuorten asevelvollisten sekä toki kantahenkilökunnan voimin piti käydä vahvoja saksalaisasemia vastaan lokakuun viimeisinä päivinä.

Tiedustelu joutui selvittämään useaan otteeseen, mistä kannattaisi iskeä. 27. ja 28. lokakuuta varattiin käytännössä vain tiedustelulle.

Tiedustelu selvitti, että idästä Nattasten kautta ei kannattaisi koukata, sillä sielläkin oli saksalaisten asemia. Isku tulisi tehdä lännempää lähellä Jäämerentietä suoraan Tankavaaraan.

Suomalaiset yrittivät vaaroille pimeän turvin ja 30. lokakuuta olivatkin saavuttaneet saksalaisten etummaiset asemat. Saksa kävi kuitenkin rajuun vastahyökkäykseen ensin tulittaen tykistöllä ja sitten hyökäten jalkaväen voimin. Suomalaiset joutuivat palaamaan lähtöasemiinsa.

Jo kymmeniä suomalaisia oli kuollut. Eversti Nordgren joutui pyytämään kenraali Lagukselta joukoilleen levon ainakin päiväksi.

Lagus myöntyi tähän. Hän tiesi, että Petsamon saksalaiset jatkoivat vetäytymistään, mikä voisi tarkoittaa helpotusta Tankavaaraankin pian.

Lagus määräsi lähetettäväksi useita partioita eri puolille Tankavaaran maastoa. Jos näkyisi pienikin merkki saksalaisten irtautumisesta, olisi hyökättävä ja vallattava Schutzwall-asemat.

Jääkärit etenevät Kaunispään tunturin syysviimassa, toteaa alkuperäinen kuvateksti. Suomalaiset saavuttivat tunturin 1. marraskuuta ja taistelivat siellä seuraavaan vuorokauteen asti. (Kuva: SA-kuva)
Kaunispäällä käytiin Lapin sodan viimeiset suuremmat kahinat. Tänä päivänä tunturi tunnetaan kahvilasta ja hiihtorinteistä ja siitä, että sinne menee autotie. Kuva vuodelta 2007. (Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Näin kävi aamulla 31. lokakuuta. Saksa aloitti hallitun vetäytymisen, mutta Suomi pääsi kiinni takaa-ajoon.

Vaikka varsinainen Tankavaaran taistelu päättyikin lokakuun viimeisenä päivänä, siihen liittyvä taistelukosketus tuli vielä Inarin kunnan alueella.

1. marraskuuta Saariselällä Kaunispään tunturialueella suomalaiset ja saksalaiset taistelivat vielä kerran. Suomalaisjääkärit onnistuivat jopa motittamaan saksalaiset tunturiin.

Tätä iloa kesti kuitenkin vain joitain tunteja. 2. marraskuuta saksalaiset murtautuivat saartorenkaan läpi ja jatkoivat vetäytymistä kohti Ivaloa ja Inarin kylää.

Oli selvää, että suomalaiset eivät saisi enää otetta saksalaisista. Samoin oli selvää, että suuremmille taisteluille Itä-Lapissa ei ollut tarvettakaan, sillä saksalaisten pääjoukot olivat jo Norjan puolella tai hyvää vauhtia matkalla sinne.

Varsinaiset taistelut loppuivat muutenkin Lapin sodan osalta tähän. Asemasota käynnistyi pian Käsivarren Lapissa, ja siellä olisi pieniä yhteenottoja, mutta ei varsinaisia yksittäisiä taisteluita.

Tänä päivänä Tankavaara tunnetaan etenkin kullanhuuhdonnasta ja Kultamuseosta. Vaaroilla on edelleen nähtävissä Schutzwall-aseman jäänteitä.

Lapin sodasta on kulunut 80 vuotta. Viimeiset saksalaisjoukot poistuivat Suomen maaperältä huhtikuussa 1945. Suomenmaa seuraa juttusarjassa Lapin sodan tapahtumia ja siihen liittyviä ilmiöitä huhtikuulle saakka.

Lähteitä ja lisätietoa

Postila, Tapani: Schutzwall – sodanaikainen puolustusasema Urho Kekkosen kansallispuistossa (Metsähallitus 1997 / 2002)

Sodan jäljet Vuotson ja Tankavaaran kankailla

Lapin sota

Lue kaikki Suomenmaan Lapin sotaa käsittelevät jutut täältä.

Lue myös

Taistelu täynnä täpäriä tilanteita – menikö mottimestarien maine Muoniossa?

Lapin sodan viimeiset suuret taistelut käytiin lokakuun lopussa 1944. Muonion taistelussa suomalaiset yrittivät useaan otteeseen motittaa saksalaisia, mutta onnistuminen oli tiukassa.
3.11.2024 9:30

Rovaniemen palo muistetaan, mutta entä Rovaniemen pamaus? – Suomi sai haltuunsa tuhotun taajaman

Lapin sota saavutti pääpisteensä 80 vuotta sitten, kun suomalaiset etenivät Rovaniemelle
13.10.2024 10:00

Tutkija: Lapin sota on Suomessa unohdettu, vaikka se kosketti tuhansia siviilejä – "Monille tulee yllätyksenä"

80 vuotta sitten syttynyt Lapin sota oli jatkosodan jälkinäytös, mutta silti se oli raakaa sotaa, tietokirjailija Mika Kulju sanoo
14.9.2024 10:00

Aihetunnisteet

Historia Inari Kaunispää Lapin sota lappi Saariselkä sodankylä Tankavaara Tankavaaran taistelu toinen maailmansota Vuotso

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Museoautot välttyvät paalaukselta – keskustameppi Katri Kulmuni kiittelee autoharrastajia aktiivisuudesta
Uutiset | 12.6.2026 12:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Israel jatkoi hyökkäyksiään Etelä-Libanoniin
Uutiset | 13.6.2026 13:04
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste