Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Kesän kuivuudella ja kuumuudella raju vaikutus Saksassa: viljasadon vaje voi nousta kolmeen miljoonaan tonniin

14.8.2026 13:10
Lue lisää 
Historia
Leonidien tähdenlentoparvesta kuvattu meteori 17. marraskuuta 2009. (Kuva: CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka "selkeästi aliarvioitu"

Lauri Heikkilä 6.5.2026 21:45, muokattu 6.5.2026 15:37
a– a+
Historia

Maapallolle putoaa kiviä avaruudesta joka päivä. Suurin osa palaa joko kokonaan tai pienenee merkittävästi osuessaan planeetan ilmakehään, mutta sellaisetkaan kivet eivät ole tavattomia, jotka voivat aiheuttaa näkyvää vahinkoa.

Yleisesti oletetaan, että meteori ei ole koskaan tappanut ihmistä. Todennäköisyyden tällaiseen on arveltu olevan olemattoman pieni. Tutkijapiireissä on kuitenkin toisenlaisiakin olettamuksia.

Maapalloon on vuosimiljardien aikana osunut monenlaisia avaruuskiviä. Meteoriitit ovat näistä tavanomaisimpia, mutta myös asteroidit ja komeetat saattavat välillä osua pallon pinnalle.

Meteoroidi on läpimitaltaan 30 mikrometristä (metrin miljoonasosa) metriin oleva kivi. Tätä suuremmat ovat asteroideja tai komeettoja.

Asteroidi on pikkuplaneettaa pienempi aurinkokunnan kappale. Asteroideiksi luokitellaan yleensä aurinkokunnan sisäosissa kiertävät kappaleet. Suurin osa niistä sijaitsee Marsin ja Jupiterin välisellä asteroidivyöhykkeellä.

Komeetta on jäinen, suurilla radoilla aurinkoa kiertävä kappale. Kun komeetta lähestyy aurinkoa, sen pinnasta alkaa irrota kaasua ja pölyä, mikä tuottaa komeetalle koman, pyrstön. Siksi komeettoja sanotaan myös pyrstötähdiksi.

Meteori, meteoroidi ja meteoriitti ovat helposti sekaisin meneviä sanoja. Meteoroidi kiertää avaruudessa, meteori on ilmakehässä putoava, ehkä valoilmiön aiheuttava meteoroidi ja putouksesta maahan asti selvinnyt kappale on meteoriitti.

Onko jokin näistä kappaleista siis aiheuttanut ihmisten kuolemia?

Vaaratilanteita ja loukkaantumisia aiheuttaneita avaruuskiviä on helppo nimetä jokusia.

Tšeljabinskin meteori vuonna 2013 aiheutti Venäjällä epäsuorasti lähes 1500 ihmisen loukkaantumisen. Vammat olivat pääasiassa lieviä ja aiheutuivat ikkunoista lentäneistä lasinsiruista. Kukaan ei menettänyt henkeään meteorin takia.

Tätä ennen edellisen kerran asutuskeskittymää ravisteli meteori-isku tammikuussa 1868. Pultuskin kaupungissa Varsovan lähellä Puolassa räjähti meteori tarjoten yli sadan tuhannen pienemmän kappaleen kivisateen. Suurin löydetty meteoriitin kappale painoi yhdeksän kiloa. Taivaalla näkynyttä valonäytelmää seurattiin myös Varsovassa.

Pultuskin tapauksessa ei raportoitu henkilövahingoista.

Meteoriitin pitää olla verrattain suurikokoinen, että se aiheuttaa merkittävää vahinkoa. Pienet kivet todennäköisesti vain uppoavat maahan aiheuttamatta huomattavaa paineaaltoa.

Vuosituhansien varrella voi olettaa tapahtuneen kuolemantapauksiakin.

Vuonna 1908 Siperiassa tapahtunut kuuluisa Tunguskan räjähdys surmasi kaksi ihmistä. Ei ole kuitenkaan varmuutta, mikä räjähdyksen aiheutti. Ilmakehästä kimmonnut rauta-asteroidi on melko suosittu, joskaan ei aukoton selitys.

Yhtäkään meteorin tai muun avaruuskiven aiheuttamaa kuolemaa ei ole varmistettu. Virallisesti kuolinsyytilastot näyttävät tällaisten kohdalla nollaa.

Astronomy-lehden vuonna 2020 haastattelema asiantuntija kuitenkin uskoo, että kuolleita on useampi.

– Oletan vahvasti, että tilastoidut luvut on selkeästi aliarvioitu läpi ihmiskunnan historian. Vasta noin puolen vuosisadan ajan olemme edes ymmärtäneet, että tällaista ylipäätään voi tapahtua, Yhdysvaltojen avaruushallinto NASA:lle työskentelevä Lindley Johnson totesi tuolloin.

Puolan ja Venäjän esimerkit kertovat, että tasaisin väliajoin meteoreja lentää myös asutuksen keskelle. Tapahtumaväli on tietysti ollut erittäin harva.

Muinaiset kirjalliset lähteet antavat useamman historiantutkijan mukaan ymmärtää, että vähintään satoja ihmisiä on kuollut avaruuskivien takia. Jotkut arvelevat luvun olevan jopa kymmeniä tuhansia. Eritoten kiinalaiset lähteet ovat raportoineet useista tuhoa aiheuttaneista ”putoavista tähdistä”.


Sui-dynastian vastainen kapina johti dynastian kaatumiseen Kiinassa vuonna 618. Kapinan ajalle osuu väitetty tapaus, jolloin meteori tappoi sotilaita. Piirroksessa vuodelta 1714 kapinallisjohtaja Li Mi. (Piirros: Tachibana Morikuni Kuva: Lisenssi / Wikimedia Commons)

Vuodelta 616 on säilynyt kiinalainen kirjoitus, jonka mukaan tuon vuoden tammikuussa Sui-dynastiaa vastaan kapinoineiden joukkojen sotilaita kuoli kymmenen hyvin yllättävästä syystä. ”Putoava tähti” iski piiritystorniin vieden mainitut henget. Tällaisen meteorin on täytynyt olla melko suuri.

Niin ikään Kiinassa Yunnanin provinssissa sattui todennäköisesti vuonna 1341 tapaus, jossa asutuksen ylle kerrotaan langenneen ”rautasade”. Se rei’itti taloja ja kukkuloita ja tuhosi satoa pelloilta. Aikalaismerkintöjen mukaan ”useimmat ihmiset ja eläimet, joihin rautasadetta osui”, kuolivat. Rautasade tarkoittaa luultavimmin ilmassa räjähtäneestä kivestä sinkoutuneita kappaleita.

Vuonna 1648 hollantilaiselle Malacca-laivalle osui kapteeni Olof E. Willmanin muistiinpanojen mukaan kivi. Se tappoi kaksi miehistön jäsentä. Laiva oli matkalla Hollannin Itä-Intiaan. Laivan reitillä oli tosin myös noin 20 aktiivista tulivuorta, jotka voivat myös olla selitys laivalle lentäneelle kivelle.

Elokuussa 1888 ”tulipallon” on merkitty lentäneen usean kylän yli Irakissa. Se iski lopulta ”pyramidinmuotoiselle” mäelle tappaen yhden miehen ja halvaannuttaen toisen.

Pahin väitetty avaruuskivien ihmiskunnalle aiheuttama tuho on mahdollisesti tapahtunut 4. huhtikuuta 1490.

Mahdollinen asteroidi räjähti tuolloin keskisessä Kiinassa Qingyangin kaupungin yllä. Räjähdys sinkosi useita pieniä kiviä kaupunkiin tappaen useita ihmisiä. Kivien koko vaihteli pähkinän koosta hanhenmunan kokoon.

Epäilyttävää kertomuksessa on, että kivien koot olisivat olleet vain noin pienellä vaihteluvälillä, ja että kivet olisivat kaikki olleet verrattain pieniä.

Lähteet kertovat myös uskomattomista määristä kuolleita. Näitä olisi ollut vähintään kymmenen tuhatta, ehkä useita kymmeniä tuhansia. Aivan koko Qingyangia asteroidi ei tuhonnut, sillä ihmisiä jäi myös eloon.

On mahdollista, että asteroidi irtosi komeetasta, jonka tiedetään kulkeneen Maapallon ohi vuonna 1490.

Qingyangin tapausta ei kuitenkaan voi pitää varmana.

Varmaa kuitenkin on, että avaruuskivistä voi olla joskus vaaraa ihmiselle. Yönsä voi silti nukkua rauhassa, sillä todennäköisyys joutua meteorin vahingoittamaksi on äärimmäisen pieni. Tämänkin listauksen perusteella voi olettaa, että potentiaalisesti vaarallisia tilanteita ei tapahdu edes yhden ihmiselämän pituisena aikana.

Lähteitä

Astronomy-lehden artikkeli (2020, päivitetty 8.5.2024, englanniksi)

Human Casualties in Impact Events, WGN, The Journal of The IMO 25:5 (1997, englanniksi)

Lue myös

Euroopassa taistellaan uutta maastopalojen aaltoa vastaan

Suuri osa Eurooppaa kärsii helteestä ja kuivuudesta.
14.8.2026 14:59

Helsinki sai 700 000. asukkaansa – kaupunki onnitteli merkkipaalua symboloivaa vauvaa

Helsingin kaupunki juhlii 700 000 asukkaan rajan ylittymistä. Viimeisimpiin väestötietoihin ja kaupunkitietopalveluiden laskelmiin perustuen...
14.8.2026 14:36

Valtionvarainministeriö käynnistää arviointimenettelyn Pyhäjärven kaupungin kanssa

Valtionvarainministeriö käynnistää arviointimenettelyn Pyhäjärven kaupungin kanssa, ministeriö kertoo.Ratkaisuun on päädytty kaupungin liian alijäämäisen...
14.8.2026 14:32

Aihetunnisteet

asteroidit avaruus geologia Historia Kiina meteoriitti meteorit onnettomuudet tiede

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Japani tulistui Putinin matkasta
Uutiset | 13.8.2026 10:52
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Luonnonsuojeluyhdistys vaati tapettujen karhujen ruhojen käyttökieltoa – hallinto-oikeus hylkäsi vaateen
Uutiset | 13.8.2026 11:19
Tältä näytti, kun aurinko pimeni
Tarinat | 13.8.2026 12:45
Käsirautojen käyttö hämmentää Tuusulan mopotapauksessa – millaiset ohjeet poliisilla on?
Uutiset | 12.8.2026 16:52
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Euroopassa taistellaan uutta maastopalojen aaltoa vastaan
Uutiset | 14.8.2026 14:59
Helsinki sai 700 000. asukkaansa – kaupunki onnitteli merkkipaalua symboloivaa vauvaa
Uutiset | 14.8.2026 14:36
Valtionvarainministeriö käynnistää arviointimenettelyn Pyhäjärven kaupungin kanssa
Uutiset | 14.8.2026 14:32
Lausunnoissa kaivataan käännytyslain voimassaolon jatkamiselle parempia perusteluita
Uutiset | 14.8.2026 13:47
Kesän kuivuudella ja kuumuudella raju vaikutus Saksassa: viljasadon vaje voi nousta kolmeen miljoonaan tonniin
Uutiset | 14.8.2026 13:10
Maavoimien komentaja vaihtuu
Uutiset | 14.8.2026 12:58
Puolustusvoimat purki tämänaamuiset ilmailun ja merenkulun rajoitukset itäisellä Suomenlahdella – Latviassa ammuttiin alas drooni
Uutiset | 14.8.2026 12:33
Ei enää koulupudokkaita – Keskusta esittää Pisa-tulosten pelastuspakettia
Uutiset | 14.8.2026 12:12
IS: Suomalaistytön epäilty hyväksikäyttö ”Valkoisen tiikerin” uhrina käsitellään Saksassa
Uutiset | 14.8.2026 12:05
Talebanin hirmuhallinto vakautti Afganistanin, mutta nyt miljoonat kärsivät nälkää ja naiset on häädetty julkisesta elämästä
Uutiset | 14.8.2026 11:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopassa taistellaan uutta maastopalojen aaltoa vastaan
Uutiset | 14.8.2026 14:59
Helsinki sai 700 000. asukkaansa – kaupunki onnitteli merkkipaalua symboloivaa vauvaa
Uutiset | 14.8.2026 14:36
Valtionvarainministeriö käynnistää arviointimenettelyn Pyhäjärven kaupungin kanssa
Uutiset | 14.8.2026 14:32
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskusta uhkaa tippua vaalikelkasta
Mielipide | 14.8.2026 15:24
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste