Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat
70 vuotta vallassa olleen Elisabetin jälkeen Yhdistyneen kuningaskunnan monarkin asema voi muuttua radikaalisti. (Kuva: Andrew Matthews / AFP / Lehtikuva)

Kuningatar Elisabetin vallassaoloa juhlitaan näyttävästi, mutta miten monarkian perintö kantaa tulevaisuudessa?

Merentakaiset äänet kaikuvat yhä voimakkaammin napanuoran katkaisemiseksi kuninkaallisista
STT-Mimma Lehtovaara 1.6.2022 9:03, muokattu 1.6.2022 9:47
a– a+
Ulkomaat

Ilo, haikeus ja epävarmuus sekoittuvat, kun kuningatar Elisabetin 70-vuotisen vallassaolon huipentava viikonloppu lähestyy. Ensimmäistä kertaa Britanniassa päästään juhlimaan sitä, että monarkki on ollut vallassa näin pitkään. Samaan aikaan ymmärretään, että suuria merkkipäiviä ei enää ole tulossa, vaan yksi aikakausi lähestyy vääjäämättä loppuaan.

Kuningatar on Britanniassa arvostettu ja suosittu. Häneen suhtautuu myönteisesti 75 prosenttia kaikista vastaajista analytiikkayritys YouGovin tuoreimmassa mittauksessa. Vertailun vuoksi: kuninkaallisen perheen pahnanpohjimmaisen prinssi Andrewin suosioluku oli kaksitoista prosenttia.

Lähestyvät platinajuhlat huipentava pitkä viikonloppu on pakattu täyteen ohjelmaa. On esimerkiksi sotilasparaatia, jumalanpalvelusta, jättikonserttia, laukkakilpailua ja piknikkejä. Platinajuhlan odotetaan yhdistävän kansaa muutoinkin kuin pelkän yhden viikonlopun ilonpidon merkeissä. Mutta millainen arki juhlan jälkeen koittaa?

Millaisen perinnön eli missä kunnossa Elisabet jättää niin kutsutun firman tuleville polville?

Hänen hallitsijakautensa pituus on historiallinen. Todennäköisesti hänet muistetaan tinkimättömästä velvollisuudentunnostaan. Työn välttelijäksi eivät kuninkaallisten tiukimmatkaan arvostelijat voi Elisabetia väittää.

Hänen ehkä merkittävin saavutuksensa on Kansainyhteisön vahvistaminen. Elisabetin vallan alkuaikana yhteisöön kuului vain kymmenkunta maata. Nyt siinä on yli 50 vapaaehtoisesti mukana olevaa jäsenmaata. Niistä melkein kaikki ovat aiempia Britannian alusmaita, jotka ovat sittemmin itsenäistyneet.

Kansainyhteisön valtioiden yhteenlaskettu väkiluku on noin 2,5 miljardia asukasta, ja yhteisön johdossa on siis kuningatar. Prinssi Charles seuraa tehtävässä äitiään.

Yhteisön jäsenmaiden joukossa ovat Australia, Etelä-Afrikka, Intia, Jamaika, Kanada, Kenia, Nigeria, Pakistan, Uganda ja Uusi-Seelanti.

Monarkian tarkoituksena on ylläpitää sekä pysyvyyttä että jatkuvuutta. Tässä Elisabet epäilemättä on onnistunut. Kruununperimysjärjestyksessä on väkeä jonoksi asti, joten siinä suhteessa mikään ei uhkaa monarkian asemaa.

Kuningatar on varovaisin askelin uudistanut kuningashuonetta niin, että sitä on tuotu lähemmäs kansaa ja sen läpinäkyvyyttä ja lähestyttävyyttä on parannettu. Julkisuuden hallinnassa käytetään muun muassa sosiaalista mediaa taidokkaasti. Tasapainottelu etäisyyden ja läheisyyden välillä vaikuttaa varsin onnistuneelta, sillä kuningatar on nähty julkisuudessa loisteliaissa juhla-asuissa mittaamattoman arvokkaine koruineen sekä kumisaappaissa ja sadetakissa. Hänen puheissaan on ollut viime vuosina henkilökohtaisempia sävyjä.

Virallisesti kuningattarella ei ole poliittista valtaa, mutta hänen viikoittaiset yksityiset tapaamisensa kulloisenkin pääministerin kanssa tuskin ovat sisältäneet vain kevyttä rupattelua säätilasta tai koirista.

Vaikka kuningatar, samoin kuin tuleva kuningas eli Charles, on riisuttu poliittisesta vallasta, voi edessä olla suuria poliittisia muutoksia.

Kuningatar on pysynyt esimerkiksi Australian, Kanadan, Jamaikan sekä Uuden-Seelannin muodollisena hallitsijana ja on kaikkiaan viidentoista valtion päämies.

Monarkiasta irtautumista ajavat äänenpainot merten takana ja varsinkin Karibialla vahvistunevat. Saarivaltio Barbados lakkauttikin jo monarkian ja siirtyi tasavaltalaiseen valtiomuotoon. Maan presidentti vannoi virkavalansa marraskuussa.

Kuningatar onnitteli maata lausunnossaan.

–  Haluan toivottaa tänä historiallisena päivänä lämpimästi onnea, rauhaa ja hyvinvointia tulevaisuudessa.

On mahdollista, että paine päästä monarkiasta kasvaa sen jälkeen, kun Charlesista tulee kuningas. Näin hän saattaa jäädä historiaan hallitsijana, jonka aikana Britannian vaikutusvalta vähenee ja aiempi imperiumi vähä vähältä pienenee.

Liikehdintää on jo ollut muun muassa Bahamalla, Belizessä sekä Jamaikalla. Tämän saivat tuta prinssi William ja herttuatar Catherine maaliskuisella Karibian-vierailullaan.

Kuninkaalliset kohtasivat pitkin matkaa mielenosoittajia, jotka vaativat muun muassa kuningashuoneelta anteeksipyyntöä sen osuudesta orjuuteen sekä loppua kolonialismille. Bahamalla kuninkaallisten haluttiin esittävän virallinen anteeksipyyntö historiassa tapahtuneista rikoksista ihmisyyttä vastaan.

William ja Catherine saivat matkallaan syytöksiä orjien veren, kyynelten ja hien hyödyntämisestä. Jamaikalla prinssi pyysi anteeksi orjuuden aikaa.

–  Sitä ei olisi pitänyt koskaan tapahtua ja sen tahra säilyy ikuisesti historiassamme, William sanoi.

Prinssi on myös todennut, että tekevätpä Bahama, Belize tai Jamaika minkä tahansa päätöksen valtiomuodostaan, sitä tuetaan ”ylpeydellä ja kunnioituksella”.

–  Ei ole meidän asiamme kertoa, mitä kansakuntien pitää tehdä. Meidän asiamme on tukea niiden päätöksiä, sanoi William Karibian-kiertueen puheessaan, jonka sävy jo ennakoi tulevaa.

Britannialla oli keskeinen rooli orjakaupassa 1600-luvun puolivälin ja 1800-luvun alun välisenä aikana, jolloin sen laivat kuljettivat arviolta yli kolme miljoonaa afrikkalaista myytäviksi orjiksi. Osa kuoli jo matkalla.

Kuninkaallisen perheen ja monarkian asema on vahvempi vanhemmissa ikäluokissa verrattuna nuorempiin. Millenniaalien eli kolme–nelikymppisten joukossa Elisabetin suosioluku on alle 70 prosenttia ja Charlesin 40. Sen sijaan suurten ikäluokkien eli noin seitsemänkymppisten joukossa kuningattaren suosioluku on 90 ja Charlesinkin noin 60. Tiedot ovat tältä keväältä YouGovin seurannasta.

Kuningashuone pysyy vain niin kauan kuin kansa sitä kannattaa. Niinpä Charlesilla voi olla kova työ asemansa pönkittämisessä ja monarkian jatkuvuuden takaamisessa. Jää nähtäväksi, miten Charles pystyy tätä etuoikeutettua instituutiota uudistamaan niin, että britit pitävät mielekkäänä monarkiaa tulevaisuudessakin.

Ajatuspaja British Futuren tuoreessa julkaisussa todetaan, että kruunun haasteena on osoittaa, miten se voi yhdistää eripuraisia kansalaisia samalla, kun yhteiskunta pirstaloituu ja julkinen keskustelu on kärjekkäämpää kuin haluttaisiin.

Mielipidemittauksissa monarkian säilyttämistä on kannattanut noin 60 prosenttia vastaajista, kun joka neljäs kannattaa siirtymistä tasavaltalaiseen järjestelmään Elisabetin kauden päättyessä. Jakolinjat ovat selvät: Nuorissa ikäluokissa, Skotlannissa tai etnisten vähemmistöjen joukossa monarkian kannatus on selvästi vähäisempää kuin vanhemmissa englantilaisissa ikäluokissa.

Aika näyttää, miten tasavaltalainen liike onnistuu pyrkimyksissään rikkoa tuhatvuotista monarkian perinnettä. Valtiomuodon muuttaminen olisi massiivinen yhteiskunnallinen operaatio, eikä ole lainkaan varmaa, että britit loppujen lopuksi ryhtyisivät siihen. Helpommalla päästään, jos kuninkaalliset jatkavat roolissaan eräänlaisina koristenukkeina, ja varsinaiset päätökset tehdään parlamentissa ja hallituksessa.

Lue myös

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – "Onhan se iso pettymys", Harri Broman tilittää

Erityistalousalueet ovas Suomessa tabu, vaikka ulkomailla ne keräävät kiitosta, Itä-Suomen erityisedustaja hämmästelee.
8.2.2026 9:01

Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille

Uutiskuvissa maailman kriiseistä toistuu usein tuttu näky: kulmikas Toyota Land Cruiser -maasturi, ...
7.2.2026 21:35

Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu

Yhdysvaltain ja Iranin väliset epäsuorat neuvottelut Iranin ydinohjelmasta alkoivat perjantaina.
7.2.2026 16:55

Aihetunnisteet

Commonwealth Elisabet II kansainyhteisö monarkit Ulkomaat yhdistynyt kuningaskunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Uusimmat

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Kärjen nykäisy yllätti Kerttu Niskasen
Uutiset | 7.2.2026 16:53
Halla-aho Ylellä: Ukraina-erityislähettilään rooli sopisi Niinistölle paremmin kuin monelle muulle
Uutiset | 7.2.2026 16:17
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön
Uutiset | 7.2.2026 15:41
Korkeapaine pitää sään poutaisena ja melko kylmänä
Uutiset | 7.2.2026 15:08
”En ole mitenkään väsynyt” – Orpo sanoo olevansa valmis jatkamaan kokoomuksen puheenjohtajana
Uutiset | 7.2.2026 13:56
Orpo: En aio suostua pessimistisyyteen
Uutiset | 7.2.2026 13:45
 ”En tehnyt mitään virhettä” – Trump sanoi, ettei nähnyt jakamansa videon osaa, jossa Obamat esitettiin apinoina
Uutiset | 7.2.2026 13:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Trump: Neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat alkuviikosta – Iranin ulkoministerin mukaan uraanin rikastaminen ei lopu
Uutiset | 7.2.2026 16:55
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste