Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
YK

Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas

17.10.2026 11:03
Lue lisää 
Energiakriisi
Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) odottaa, että EU-jäsenvaltioiden kansallisista energiatoimista käydään tiukkaa keskustelua tulevien viikkojen aikana. (Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER )

Elinkeinoministeri Lintilä yritysten tukemisesta energiakriisissä: "Siihen tullaan varmasti palaamaan"

Santeri Lampi 5.10.2022 16:36, muokattu 6.10.2022 10:43
a– a+
Energiakriisi

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) pitää selvänä, että hallitus joutuu vielä arvioimaan yritysten ja maatilojen tukemista energiakriisin keskellä.

– Me tulemme olemaan tilanteessa, että meidän tulee arvioida niin yritysten kuin maatalouksienkin osuus, ja siihen tullaan varmasti palaamaan, Lintilä totesi eduskunnassa keskiviikkona.

Lintilän kommentti oli vastaus kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayahin kysymykseen siitä, miksi Suomessa on tähän mennessä keskitytty vain kotitalouksien tukemiseen.

Essayah huomautti, että monet EU-maat ovat jo tukeneet yrityksiään massiivisilla apupaketeilla.

Eniten keskustelua on herättänyt Saksan päätös suitsia energiakriisiä ”talouden puolustuskilveksi” kutsutulla tukiohjelmalla, joka voi nousta jopa 200 miljardiin euroon.

Saksan tavoitteena on saada kotitalouksien ja yritysten käsistä karanneet energialaskut kuriin. Kaasun kuluttajahinnalle asetetaan kansallinen katto.

– Siihen nähden voi sanoa, että nämä hallituksen tukipaketit kansalaisille ovat olleet varsinaista näpertelyä, vaikka tarpeeseen tulevatkin, Essayah vertasi.

Essayah sanoi kantavansa nyt erityistä huolta yrityksistä ja maatiloista, ”jotka on jätetty sähkökriisissä aivan yksin”.

– Ihmettelen sitä, että meillä hallituksen tukipolitiikka tuntuu olevan, että näiden Fortum-seikkailujen ja EU-pöydissä tehtävien tukipakettien myötä ollaan oltu paljon valmiimpia tukemaan muiden maiden kansalaisia kuin kotimaisia veronmaksajia.

Lisäksi Essayah varoitti, että energiatukipaketit vääristävät EU:n sisäistä kilpailua.

– Onko teillä kanttia lähteä EU-pöydissä vaatimaan kilpailun neutraalisuutta tässä tilanteessa, kansanedustaja tivasi ministeriltä.

Lintilä kuitenkin totesi, ettei hallituksen päättämää 800 miljoonan euron avustusta kotitalouksille voi pitää aivan ”näpertelynä”.

Ministeri myös arvioi, että erityisesti Saksan jättimäinen tukipaketti avaa varmasti keskustelun EU:n sisämarkkinoiden kilpailun tilasta.

EU-jäsenvaltioiden kansalliset energiatoimet olivat mielen päällä myös Katri Kulmunilla (kesk.).

Talousvaliokunnan varapuheenjohtaja huomautti, että jo nyt monesta EU-maasta on kuulunut katkeria kommentteja siitä, kuinka kilpailu uhkaa vääristyä.

Kulmunin mukaan esimerkiksi Saksaa velkaantuneemmat Italia ja Ranska ovat jo peränneet omille talouksilleen samanlaisen piristysruiskeen mahdollisuutta.

– Miten Suomi, joka on perinteisesti puolustanut avointa taloutta ja tasapuolista pelikenttää, nyt näkee tämän tilanteen?

– Voiko tämä pahimmillaan johtaa siihen, että Saksan esimerkin kirittämänä ryhdytään jälleen kerran keskustelemaan EU:n tasoisista yhteisvastuullisista velkaratkaisuista? 

Ministeri Lintilä kertoi, että Saksan päätös tukipaketista herätti vilkasta keskustelua jo viime perjantaina energianeuvoston kokouksessa.

– Seuraavien viikkojen keskeinen keskustelu tullaan käymään tästä, Lintilä ennusti.

Lue myös

FT: Saksalaiselta energiapomolta kylmäävä varoitus naapurimaille

Saksa voi ajautua ensi talvena tilanteeseen, jossa sen on keskeytettävä sähkön vienti muihin...
4.10.2022 12:31

Marinista oppositio haukkuu väärää puuta: "Suomea ja Eurooppaa kiristetään"

Venäjä on Ukrainan hyökkäyssodallaan tullut paljastaneeksi Euroopan perustavanlaatuisen riippuvuuden unionin ulkopuolelta tuodusta fossiilienergiasta. Pääministeri...
5.10.2022 15:15

USU: Kokoomuksen Mykkänen moittii elinkeinoministeri Lintilää passiivisuudesta – "järjetön epäonnistuminen" jos Suomessa joudutaan ottamaan käyttöön kiertävät sähkökatkot

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen kritisoi voimakkaasti energia-asioista vastaavan elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.)...
5.10.2022 15:07

Katri Kulmuni energiakriisistä: Eurooppa ei ole vieläkään herännyt

Euroopassa ei uskottu Venäjän riskien realisoitumiseen, vaikka tiedettiin energian olevan vaikuttava ase, keskustan...
5.10.2022 14:41

Aihetunnisteet

energiakriisi Euroopan unioni Katri Kulmuni mika lintilä Politiikka Sari Essayah Ukrainan sota Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Puoluebarometri: Suomalaiset suhtautuvat myönteisimmin SDP:hen ja keskustaan – Orpon hallitukselle vaalikauden heikoin tulos
Uutiset | 16.10.2026 12:41
Kurvinen lyttäsi Ylellä hallituksen bensasovun: ”Arvosana on hylätty”
Uutiset | 16.10.2026 10:37
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Televisio | Monumentaalinen Sodan tuulet toi maailmansodan olohuoneisiin – jatko-osan shokeeraava holokaustin kuvaus oli monelle liikaa
Uutiset | 15.10.2026 21:26
Lehti: Ukraina jatkoi drooni-iskuja venäläisiin teollisuuslaitoksiin
Uutiset | 16.10.2026 8:54
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15

Uusimmat

Kaikkonen: Hallituksen bensapaketti on syksyn isoin floppi
Uutiset | 17.10.2026 14:04
Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa
Uutiset | 17.10.2026 13:53
Tekoäly-yhtiö Anthropic ehdottaa Yhdysvalloille lakia, joka sen mukaan rajoittaisi tekoälyä
Uutiset | 17.10.2026 13:20
Metsäkato laski alimmalle tasolle lähes neljään vuosikymmeneen Brasilian Amazonilla
Uutiset | 17.10.2026 13:05
Israelilaiset siirtokuntalaiset pahoinpitelivät Washington Postin kuvaajan
Uutiset | 17.10.2026 12:47
Trumpin vastustajat järjestävät lauantaina tuhansia mielenosoituksia USA:ssa
Uutiset | 17.10.2026 12:37
Essayah Ylellä: Hallituksen bensasopu ”siedettävä”
Uutiset | 17.10.2026 11:50
Asunnottomuus koskettaa entistä moninaisempia ihmisryhmiä – kasvu jatkuu kolmatta vuotta putkeen
Uutiset | 17.10.2026 11:17
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Vieläkö YK:lla on väliä? Näin vastaa Suomen YK:n suurlähettiläänä aloittava Janne Taalas
Uutiset | 17.10.2026 11:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen: Hallituksen bensapaketti on syksyn isoin floppi
Uutiset | 17.10.2026 14:04
Edes sodan syttyminen ei saisi palaamaan politiikkaan, Juha Sipilä sanoi Kauppalehden Talousaamussa
Uutiset | 17.10.2026 13:53
Tekoäly-yhtiö Anthropic ehdottaa Yhdysvalloille lakia, joka sen mukaan rajoittaisi tekoälyä
Uutiset | 17.10.2026 13:20
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste