Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Torstaina luvassa kovimmat juhannusruuhkat

17.6.2026 8:27
Lue lisää 
Kotimaa
Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi avioparin ehdottomiin vankeusrangaistuksiin ihmiskaupasta ravintola-alalla. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Aviopari toi nepalilaisia pakkotyöhön ravintoloihinsa Tampereella – tuomittiin ehdottomaan vankeuteen ja satojentuhansien eurojen maksuihin

Oikeuden mukaan uhrit tekivät töitä aamusta iltamyöhään ilman vapaita tai lomia. Lisäksi pariskunta pakotti uhrit siirtämään jopa kymmeniätuhansia euroja ”lainoina” itselleen ja osoittamilleen henkilöille.
STT – Maria Rosvall 11.11.2022 16:59, muokattu 11.11.2022 18:20
a– a+
Kotimaa

Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi perjantaina avioparin ehdottomiin vankeusrangaistuksiin ihmiskaupasta ravintola-alalla.

Oikeuden mukaan pariskunta toi nepalilaisia työntekijöitä Suomeen pakkotyöhön omistamiinsa ravintoloihin Tampereella. Työntekijät tekivät töitä ravintoloissa aamusta iltamyöhään kokonaan ilman vapaapäiviä tai kuutena päivänä viikossa. Lomia heillä ei ollut.

Oikeuden mukaan työntekijöille ei maksettu asianmukaista palkkaa työstään. Lisäksi heidät pakotettiin siirtämään jopa kymmeniätuhansia euroja pariskunnalle sekä heidän osoittamilleen henkilöille.

Käräjäoikeus tuomitsi Rima Sapkotan, 39, kahden vuoden ja kymmenen kuukauden vankeuteen ja Dila Ram Sapkotan, 48, kolmen vuoden ja kahdeksan kuukauden vankeuteen. Lisäksi oikeus määräsi heidät yhtiöineen maksamaan uhreille yhteensä satojentuhansien eurojen palkkasaatavat sekä kärsimys- ja muita korvauksia.

Käräjäoikeus määräsi pariskunnan vangittavaksi tuomiolla. Sen mukaan oli todennäköistä, että pariskunta lähtisi pakoon, kun otetaan huomioon heille tuomittujen rangaistusten pituus ja korvausten suuruus.

Pariskunnan yhtiöillä oli ravintolat Tampereella Satakunnankadulla, Hämeenkadulla, Aleksanterinkadulla ja Kyttälänkadulla. Käräjäoikeuden mukaan ihmiskaupan uhreiksi joutui neljä nepalilaista, minkä lisäksi viides joutui kiskonnantapaisen työsyrjinnän ja kuudes työsyrjinnän uhriksi.

Oikeuden mukaan työntekijöillä oli käytännössä olemattomat tiedot suomalaisesta yhteiskunnasta ja oikeuksistaan työntekijöinä. He olivat kielitaidottomia eikä heillä ollut muita tuttuja Suomessa avioparin lisäksi, minkä takia he olivat avioparista riippuvaisia käytännössä kaikkien asioiden järjestämisessä.

Vaikka uhrien fyysistä liikkumista ei rajoitettu, oikeuden mukaan uhrit eivät voineet lopettaa työntekoa heikon taloudellisen tilanteensa ja puuttuvien sosiaalisten verkostojensa takia. Lisäksi uhrit pelkäsivät, että he ja heidän perheensä lähetettäisiin takaisin Nepaliin.

–  Nämä vastaajista riippuvaista asemaa ja turvatonta tilaa ilmentävät seikat ovat merkinneet henkistä pakkoa työhön, oikeus katsoi tuomiossaan.

Pariskunnan miehen sukulainen oli pakkotyössä pisimpään, kahdeksan vuotta vuodesta 2012 vuoteen 2020. Suurimman osan tästä ajasta hän teki töitä seitsemänä päivänä viikossa. Työpäivät olivat noin 13-tuntisia.

Pariskunta painosti hänetkin siirtämään kymmeniätuhansia euroja muille henkilöille sanoen, että kyseessä on laina. Kaikkiaan mies siirsi oikeuden mukaan rahaa yli 68  000 euroa, mistä hän sai takaisin 5  000 euroa.

Mies kertoi, että nepalilaisessa kulttuurissa sukulaisten välillä on tarpeen antaa rahaa lainaksi, jos sitä pyydetään. Hän sanoi, että olisi kieltäytynyt, jos ulkopuolinen olisi pyytänyt samaa.

Mies kertoi myös, että liian pienien palkkojen takia hänen perheensä oleskelulupahakemukset oli hylätty moneen kertaan. Tämän takia mies oli saanut vaimonsa Suomeen kolme vuotta sitten ja lapsensa vasta joitain kuukausia sitten. Jos mies olisi saanut asianmukaista palkkaa työtunneistaan, tulot olisivat oikeuden mukaan riittäneet täyttämään toimeentuloedellytyksen perhesideperusteisen oleskeluluvan saamiseksi.

Eräs toinen uhreista kertoi, että pitkät työajat olivat tuntuneet pahalta. Hän ei kertomansa mukaan pystynyt lopettamaan, koska hänellä ei ollut ollut verkostoa Suomessa, hän ei osannut kieltä eikä tiennyt, kenen kanssa olisi puhunut tai keneltä olisi pyytänyt apua. Uhrin mukaan pariskunta oli myös puhunut, että Helsingissä joku oli käännytetty pois ja uhri oli pelännyt, että hänetkin perheineen käännytettäisiin.

Uhri kertoi, että pariskunta kohteli häntä alistavasti ja esimerkiksi kutsui häntä ”riisi-ihmiseksi”. Uhrin mukaan pariskunta oli myös pyrkinyt rajoittamaan hänen kontaktejaan ravintolaan syömään tulleiden ulkopuolisten kanssa.

Käräjäoikeuden mukaan tuomitut tuli määrätä myös liiketoimintakieltoihin. Rima Sapkota sai viiden vuoden liiketoimintakiellon ja Dila Sapkota kuusi vuotta. Dila Sapkotan osalta oikeus huomioi, että hän oli syyllistynyt nyt käsiteltyihin rikoksiin osin aikana, jolloin hän oli aiemmassa liiketoimintakiellossa.

Lisäksi pariskunnan yhtiöt M & N Ravintolat ja Reshunga tuomittiin kumpikin 15  000 euron yhteisösakkoon.

Lue myös

Orpo: Kansanedustajien osallistumiselle tosi-tv -ohjelmiin pitää luoda pelisäännöt

Eduskunnan hallintojohtaja myöntää, että hänen ohjeistuksensa Sofia Virran avustajalle olisi voinut olla parempi.
17.6.2026 16:29

Ydinaseille mahdollistui pääsy Suomeen – Eduskunta hyväksyi lain

Eduskunta on hyväksynyt lakimuutokset, jotka sallivat ydinräjähteiden tuomisen Suomeen. Muutos hyväksyttiin keskiviikkona lukemin...
17.6.2026 16:19

IS: Keskusta ajoi Oivariinin ja kevytmaidon takaisin torniolaisiin kouluihin

Valion Oivariini ja kevytmaito palaavat torniolaisiin kouluihin. Ilta-Sanomat (IS) kertoo, että aloitteen asiasta...
17.6.2026 16:16

Aihetunnisteet

ihmiskauppa Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Rydman ja Ikonen tukkanuottasilla – Kiistaa järjestöjen hakukriteereistä
Uutiset | 15.6.2026 14:35
Zelenskyi: ”Kaikki ymmärtävät, ettei Venäjä ole voittamassa sotaa”
Uutiset | 16.6.2026 17:53
Jättitilaus: Patrian panssariajoneuvojen valmistus laajenee Uudessakaupungissa satoihin ajoneuvoihin vuodessa
Uutiset | 15.6.2026 18:34
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Trump: Voimme pian palauttaa pakotteet Venäjän öljylle, koska öljyn hinta on laskenut.
Uutiset | 16.6.2026 16:09
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Orpo: Kansanedustajien osallistumiselle tosi-tv -ohjelmiin pitää luoda pelisäännöt
Uutiset | 17.6.2026 16:29
Ydinaseille mahdollistui pääsy Suomeen – Eduskunta hyväksyi lain
Uutiset | 17.6.2026 16:19
IS: Keskusta ajoi Oivariinin ja kevytmaidon takaisin torniolaisiin kouluihin
Uutiset | 17.6.2026 16:16
Hallitus esittää muutosta perustuslakiin, jotta vaalipiirien määrä voisi pudottaa
Uutiset | 17.6.2026 16:08
Myös hovioikeus hylkäsi terrorismisyytteet Kankaanpään äärioikeistojutussa
Uutiset | 17.6.2026 15:00
Eduskunnan hallintojohtaja Sofia Virran poissaolosta: Minun olisi ollut parempi käydä ohjeet läpi avustajan kanssa
Uutiset | 17.6.2026 15:00
EU-parlamentti hyväksyi lainsäädännön, joka mahdollistaa palautuskeskusten perustamisen
Uutiset | 17.6.2026 14:36
Trump: Jos Iran ei käyttäydy, iskemme heitä suoraan otsaan
Uutiset | 17.6.2026 14:35
Suomi ja Ruotsi aloittavat uudenlaisen poliisiyhteistyön heinäkuussa
Uutiset | 17.6.2026 13:37
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Orpo: Kansanedustajien osallistumiselle tosi-tv -ohjelmiin pitää luoda pelisäännöt
Uutiset | 17.6.2026 16:29
Ydinaseille mahdollistui pääsy Suomeen – Eduskunta hyväksyi lain
Uutiset | 17.6.2026 16:19
IS: Keskusta ajoi Oivariinin ja kevytmaidon takaisin torniolaisiin kouluihin
Uutiset | 17.6.2026 16:16
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Nuoruutensa jo eläneillä olisi opittavaa nuoremmilta
Mielipide | 16.6.2026 18:03
Lukijalta: Ruokalähetit riski liikenteessä
Mielipide | 16.6.2026 10:03
Lukijalta: Ja taas Varha huseeraa saaristossa
Mielipide | 16.6.2026 9:33
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste