Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Uudenmaan Keskusta nimesi ison tukun ehdokkaita – Tavoittelee paikkaluvun nostamista viiteen

20.4.2026 9:43
Lue lisää 
Blogi: Timo Kietäväinen
Timo Kietäväinen:

Mistä kestäviä säästöjä eläkejärjestelmästä?

26.11.2025 10:46, muokattu 26.11.2025 10:46
a– a+
Blogi

Viime tammikuussa työmarkkinakeskusjärjestöt pääsivät yksimielisyyteen työeläkejärjestelmän kehittämisestä.

Ratkaisun merkittävin osa oli mahdollisuuden antaminen työeläkevarojen sijoitusriskin kasvattamiseen, käytännössä osakepainotuksen lisäämiseen. Riskitason nosto pitkällä aikavälillä, nykyisen tiedon perusteella, lisää sijoitustuottoja ja näin alentaa paineita maksujen korotuksiin ja muihin sopeutustoimiin. Lisäksi eläkkeisiin tehtäviä vuotuisia indeksikorotuksia rajoitetaan silloin, kun hintataso kasvaa nopeammin kuin palkat.

Hallitus valmistelee omaa esitystään tuon ratkaisun pohjalta. Keskustelua eläkerasituksen lieventämisestä ratkaisu ei lopettanut, vaikka eläkejärjestelmämme on kansainvälisessä vertailussa arvioitu useasti kestäväksi.

Työeläkevarat ovat nousseet yli 274 miljardiin euroon. Niiden tuotolla rahoitetaan kasvava osa eläkkeistä. Valtaosa työeläkkeiden rahoituksesta kuitenkin tulee työnantajien ja työssä olevien palkkaperusteisista maksuista, myös jatkossa.

Eläkejärjestelmän kestävyyden kannalta ratkaisevaa on, kuinka palkkasumma kehittyy. Kansallisesta kilpailukyvystä ja työvoiman riittävyydestä huolehtiminen on keskeisellä sijalla työeläkejärjestelmän ja koko sosiaaliturvamme kestävyyden kannalta.

Alhainen syntyvyys ja alhainen työperäinen maahanmuutto ja heikko talouskasvu haastavat eläkejärjestelmän ja laajemminkin sosiaaliturvamme kestävyyttä.

Valtaosa eduskuntapuolueista pääsi sopuun velkajarrusta. Myös keskustelu siitä, että eläkkeiden aiheuttamaa rasitusta kansantaloudelle tulisi keventää, on jatkunut.

Pääministeri joitakin viikkoja sitten haastattelutunnilla linjasi, ettei eläkkeistä tule leikata, vaan eläkkeelle siirtymistä tulee myöhentää. Myöhennys voidaan toteuttaa ennenaikaisia eläköitymisiä vähentämällä ja/tai eläkeikää nostamalla. Ennenaikaista eläköitymistä on onnistuneesti kyetty vähentämään.

Työkykyjohtamisella sekä asennemuutoksilla kyetään parantamaan yhä useamman työssä jaksamista eläkeikään saakka. Pelkkä eläkeiän nosto ei riitä nostamaan todellista eläkkeelle siirtymisikää, jos työkyvyttömyys pakottaa jäämään eläkkeelle aiemmin. Kuntoutusta on parannettava. Se on nykyisin tuloksiltaan heikkoa.

Eläkeiän jousto on otettu jo aiemmin käyttöön lainsäädännössä. Maassamme eläkeikä muuttuu eliniän odotteen muutosten mukaan.

Käytännössä eläkeikä on näin noussut ilman, että siitä joka kerta joudutaan säätämään lailla. Tämä on vahvistanut eläkejärjestelmämme kestävyyttä.

Eläkeiän nostaminen eliniän odotteen nousua enemmän vaatisi lain muutoksen. Tuollainen lain muutos ei olisi todennäköisesti poliittisesti eikä työmarkkinakeskusjärjestöillekään helppoa.

Viime aikoina on nostettu esiin yhtenä vaihtoehtona antaa vakuutetuille mahdollisuus sijoittaa osa eläkevaroista joihinkin ennalta valikoituihin rahastoihin. Vaihtoehto on vakuutetun kannalta riskipitoinen verrattuna siihen, että varat sijoitetaan pitkäjänteisesti, hajautetusti ammattilaisten toimesta.

Kansalaisten sijoitusmahdollisuuksia on syytä kehittää muuta kautta. Pankkitileillä olevat 115 mrd. euroa on saatava tuloksekkaampaan käyttöön. Siinä ei esillä ollut malli auta, eikä se myöskään lisää eläkejärjestelmän kestävyyttä. Eläkevarat ovat jo nyt sijoitettuina markkinoille.

Olen vuosien mittaan nostanut keskusteluun yhtenä, ei suinkaan ainoana, eläkejärjestelmän säästökeinona järjestelmän uudelleen organisoinnin selvittämisen yhden tai kahden työeläkkeitä hallinnoivan toimijan (yksi yksityinen ja yksi julkinen) mallin pohjalta.

Se, mistä työeläkejärjestelmän säästöjä haettaessa ei juurikaan puhuta, on miten työeläkkeiden hoito olisi parhainta järjestää. Syy on selvä. Nykyisellä useamman työeläkeyhtiön ja -toimijan mallilla on erittäin vahvat tukijansa.

Olen vuosien mittaan nostanut keskusteluun yhtenä, ei suinkaan ainoana, eläkejärjestelmän säästökeinona järjestelmän uudelleen organisoinnin selvittämisen yhden tai kahden työeläkkeitä hallinnoivan toimijan (yksi yksityinen ja yksi julkinen) mallin pohjalta. Jotkut muutkin ovat esittäneet samansuuntaisia ajatuksia.

On väitetty, että nykyinen järjestelmä, jossa samoja lakisääteisiä palveluja tuotetaan useamman toimijan toimesta, olisi kustannustehokas ja parantaisi palveluja.

Tuo väite voidaan perustellusti kyseenalaistaa. Se, että jokainen toimija kilpailun nimissä, harvoja yhteishankkeita lukuunottamatta, hankkii omat tietojärjestelmänsä, ylläpitää erillisiä asiakaspalveluorganisaatioitaan, omia johto- ja hallintojärjestelmiänsä, markkinoi ja pyrkii suljetussa lakisääteisessä järjestelmässä voittamaan työnantaja-asiakkaita toisilta, aiheuttaa runsaasti kustannuksia. 

Väitetään, että tällainen ”kilpailu” parantaa palveluja voidaan myös kyseenalaistaa. Meillä on monia toimijoita, jotka ilman kilpailua tuottavat erinomaista asiakaspalvelua kustannustehokkaasti, kuten Verohallinto. Se on onnistunut tärkeässä lakisääteisessä tehtävässään ja saa toiminnastaan erinomaista asiakaspalautetta. Esimerkiksi Kanadassa on ollut kauan aikaa keskitetty eläkejärjestelmän organisointi.

Suomen järjestelmässä jokainen eläkeyhtiö pyrkii hankkimaan työnantaja-asiakkaita toisiltaan vahvistaakseen asemaansa.

Näiden yhtiöiden toiminta ja palvelut ovat lailla säädeltyjä. Työntekijät eivät voi vaikuttaa, missä työeläkeyhtiössä heidät on vakuutettu. Moni ei edes tiedä, mikä on hänen työeläkevakuuttajansa. Yksittäisten työnantajan siirtyminen toisen yhtiön asiakkaaksi, voi pidemmällä aikavälillä, parhaasta tapauksessa, saada aikaan vaihtavalle työnantajalle vähäisen edun maksujen kautta.

Järjestelmän sisällä asiakasvaihdokset eivät tuo mitään lisäarvoa, vaan aiheuttavat vain järjestelmälle lisää kustannuksia. ”Kilpailusta” aiheutuviin kustannuksiin vedotaan usein, kun vertaillaan julkisen sektorin työeläkevakuuttaja Kevan parempaa kustannustehokkuutta maamme työeläkeyhtiöihin nähden.

On myös väitetty, että yhden työeläketoimijan malli heikentäisi sijoitustuottoja ja lisäisi kohtuuttomasti riskejä. Väite on outo, sillä se, että asiakaspalvelut tuotetaan yhden toimijan toimesta ei vaadi sijoitustoiminnan järjestämistä yhden toimijan mallilla. Itse asiassa tuo nykyinen kytkös, jossa asiakaspalvelut ja sijoitustoiminta on samassa organisaatiossa, ei tuo hyötyä  sijoitustoiminnalle, vaan on oikeastaan rasite.

Järkevintä olisi hajauttaa työeläkevarat useampaan salkkuun, joilla olisi oma sijoitusstrategiansa ja henkilöstönsä. Näin riski hajautuisi nykyistä paremmin. Nykyisellään eri toimijoiden sijoitussalkut eivät olennaisesti eroa toisistaan.

Mitäpä, jos edes vaihtoehtoja ja niiden kustannusvaikutuksia edes selvitettäisiin kunnolla?

Tämän luulisi kiinnostavan säästöjä hakevan valtiovallan lisäksi järjestelmän maksajia, työnantajia, työntekijöitä sekä eläkeläisiä ja näitä edustavia järjestöjä. Asian selvittämisestä olisi hyvä saada kirjaus seuraavan hallituksen ohjelmaan.

Timo Kietäväinen Kirjoittaja on maaneuvos, VTM, eläkkeellä. Viimeksi hän työskenteli julkisen työeläkevakuuttaja Kevan toimitusjohtajana, sitä ennen Kuntaliiton varatoimitusjohtajana, Kunnallisliiton toimitusjohtajana ja keskustan kansanedustajana sekä eri yritysten hallituksissa. Kirjoittajan mielestä Suomi menestyy rohkeasti uudistuen, avoimuudella ja yhteisteistyöllä sekä vahvan kunta- ja aluehallinnon avulla.

Lue myös

Blogi
Timo Kietäväinen:

Kuinka kuntien ja hyvinvointialueiden asiat on hoidettu?

Tämä eduskuntavaalikausi alkoi julkisissa palveluissa sote-uudistuksen jälkimainingeissa. Uudistuksen myötä syntyivät hyvinvointialueet ja muutos...
18.2.2026 12:38
Blogi
Timo Kietäväinen:

Mitä voimme oppia kuntien selviytymisestä 1990-luvun alun kriisistä?

Syvän laman keskellä 1990-luvun alkupuolella koko yhteiskuntamme oli vaikeuksissa, myös kunnat. Kunnat kykenivät...
12.9.2025 8:00

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Katri Kulmuni:
Lapsien tehtävä oli etsiä nauloja
Blogi | 20.4.2026 15:30
Joonas Könttä:
Uuden ajan köyhälistö?
Blogi | 20.4.2026 14:40
Katja Asikainen:
Kohtuutalous on keskustan arvovalinta
Blogi | 17.4.2026 8:00
Vesa Kallio:
Muuttuuko maatalouspolitiikassa mikään?
Blogi | 14.4.2026 14:33
Lauri Kontro:
Aina ei vaaleja voi varastaa
Blogi | 14.4.2026 10:13
Näytä lisää

Uusimmat

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
Asiantuntija varoittaa sijoittamisen sudenkuopista OP Mediassa
Uutiset | 20.4.2026 23:20
Lähes puolet nuorista urheilijoista kärsii vammoista – moni jää ilman tukea
Uutiset | 20.4.2026 22:15
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kestävyyskunto ei ratkaisekaan – tämä kertoo enemmän terveydestä
Uutiset | 20.4.2026 21:27
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Hallitus ei saavuta tavoitettaan julkisen velkaantumisen vakauttamisesta, myöntää Purra HS:lle
Uutiset | 20.4.2026 18:02
SDP:n Aki Lindén: Kelan valinnanvapauskokeilua ei pidä jatkaa
Uutiset | 20.4.2026 17:08
Takatalvi voi yllättää liikenteessä loppuviikosta
Uutiset | 20.4.2026 16:07
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Puolustusvoimat: Suostumuksensa antaneita kutsutaan kertausharjoituksiin
Uutiset | 20.4.2026 14:00
Kompostikyttäys historiaan? Hallituksen norminpurkijoilta esitys
Uutiset | 20.4.2026 16:01
Sofia Virta kertoo eronneensa puolisostaan – ”Kohut kestää kyllä itse”
Uutiset | 20.4.2026 14:08
Historia |”Kaivosmiehen kuolema” huuhtoi sosialismin murheet ja hiilipölyn pois – karmiva alkoholijuoma oli DDR:n virallinen tärpätti työläisten turrutukseen
Uutiset | 17.4.2026 21:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
Asiantuntija varoittaa sijoittamisen sudenkuopista OP Mediassa
Uutiset | 20.4.2026 23:20
Lähes puolet nuorista urheilijoista kärsii vammoista – moni jää ilman tukea
Uutiset | 20.4.2026 22:15
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Omaa ruokaa tarvitaan
Mielipide | 20.4.2026 16:03
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55
Lukijalta: Koulussa rakennetaan lasten tulevaisuutta
Mielipide | 16.4.2026 15:06
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Se eläkepata
Mielipide | 16.4.2026 14:31
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen