Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

HS: Ukraina lähetti Suomelle nootin Huuhkajien pelistä

15.9.2026 17:59
Lue lisää 
Maantiede
Kaffeklubbenin saari kohoaa Pohjoisesta jäämerestä Grönlannin yläpuolella. Kaffeklubben on maailman pohjoisin saari. (Kuva: Wikimedia Commons (Lisenssi: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en))

Tutkijoiden kiista ratkesi: Kaffeklubben on lajissaan maailman pohjoisin

Samuli Vänttilä 15.9.2026 21:08, muokattu 15.9.2026 15:45
a– a+
Maantiede

Tutkimusmatkailijat Dennis Schmitt ja Peter Skafte näkivät vuonna 1998 lentokoneesta pikkuruisen saaren keskellä Pohjoista jäämerta.

Kaksikko lensi Grönlannin pohjoisimman kärjen Kap Morris Jesupin yläpuolella. Ja siellä, noin yhdeksän kilometriä Kap Morris Jesupilta merelle päin, näkyi pienen pieni saareke.

Erityisen tästä havainnosta teki se, että saari näytti olevan joitakin kilometrejä ylempänä kuin maailman pohjoisimpana saarena tunnettu Kaffeklubben.

Noin 700–800 metrin pituinen ja muutaman sadan metrin levyinen Kaffeklubben oli löydetty 1900-luvun alussa. Se näytti nyt menettävän asemansa maailman pohjoisimpana saarena.

Schmitt ja Skafte vierailivat uudella pikkuruisella saarella viitisen vuotta myöhemmin kuusihenkisen retkikuntansa kanssa. He olivat tiettävästi ensimmäiset ihmiset koskaan, jotka astuivat sen maaperälle.

Ja kiinteä maakaistale uusi saari todella tuntui olevan. Siellä näytti kasvavan niukasti jäkälää. Pituutta saarella oli 35 metriä, leveyttä noin 15 metriä.

Saaren löytäjä Schmitt kielsi nimeämästä saarta oman nimensä mukaan. Niinpä se sai koordinaattiensa perusteella nimekseen numeroyhdistelmän 83-42.

Mutta oliko 83-42 todella maailman pohjoisin saari? Siitä kiisteltiin pitkään.

Keskusteluihin liittyi myös toinen alueella sijaitseva saari, Oodaaq, joka oli löydetty vuonna 1978.

Oodaaq sijaitsee muutaman sata metriä pohjoisempana kuin Kaffeklubben. Myös sitä ehdittiin pitää maailman pohjoisimpana saarena ennen kuin 83-42 löydettiin.

Vuonna 2021 löydettiin vielä vahingossa saari nimeltä Qeqertaq Avannarleq, joka sijaitsee Oodaaqia ylempänä. Nimi Qeqertaq Avannarleq tarkoittaa grönlanniksi ”pohjoisinta saarta”.

Vuonna 2022 tutkijat kuitenkin palauttivat keskustelun lähtöpisteeseen. Tutkijat totesivat, että Kaffeklubben on edelleen maailman pohjoisin saari.

Syy tähän oli se, että tutkijoiden mukaan 83-42, Oodaaq tai Qeqertaq Avannarleq eivät ole tarkalleen ottaen saaria.

Tanskalaisjohtoinen kansainvälinen tutkimusryhmä varmisti vuosien 2022–2025 välisenä aikana tekemissään kattavissa tutkimuksissa, että Kaffeklubbenia pohjoisempana olevat kohteet ovat itse asiassa pohjaan tarttuneita jäävuoria tai jäälohkareita, joiden päällä on jäätikön mukana tullutta soraa ja maa-ainesta.

Näin ollen muodostumat eivät siis tutkijoiden mukaan ole kiinni merenpohjan kallioperässä, eivätkä ne siten ole virallisesti saaria.

Kaffeklubben sen sijaan täyttää geologiset ja viralliset kriteerit aidosta saaresta. Se koostuu kiinteästä kallioperästä ja maaperästä, joka kohoaa suoraan merenpohjasta.

Niinpä Kaffeklubben sai takaisin määritelmänsä maailman pohjoisimpana saarena.

Schmittin ja Skaften löytämää 83-42:sta voi kuitenkin edelleen pitää maailman pohjoisimpana tiedettynä maakaistaleena tai sorakasautumana.

Sellaiseksi sitä ei voida kuitenkaan nimetä kovin pysyvästi.

Koska 83-42 ei ole kiinteää kallioperää, se voi aikojen saatossa siirtyä, upota tai kadota kokonaan myrskyjen, merijään liikkeiden sekä ilmaston lämpenemisen vuoksi.

Sama kohtalo voi olla edessä Oodaaqilla ja Qeqertaq Avannarleqilla.

Mutta millainen saari sitten on Kaffeklubben?

Varsin karu, voisi sanoa. Siellä kasvaa vain sitkeää arktista kasvillisuutta, kuten sammalia.

Sääolosuhteet ovat äärimmäiset ja hyytävät. Saarella ei ole mitään kiinteitä rakennuksia eikä käytännössä mitään suojaa Jäämereltä puhaltavalta hyiseltä viimalta.

Kukaan ihminen ole viettänyt siellä kovin pitkiä aikoja. Kaffeklubbenilla ovat vierailleet vain harvat retkikunnat.

Hauska nimi sillä kuitenkin on. Sen saari sai 1920-luvulla.

Kaffeklubbenin löysi tutkimusmatkailija Robert Peary vuonna 1900, mutta hän ei koskaan astunut sen maaperälle.

Ensimmäisenä saarelle astui tanskalainen geologi ja tutkimusmatkailija Lauge Koch vuonna 1921.

Koch nimesi saaren Kööpenhaminan yliopiston mineralogisen museon yhteydessä toimineen epävirallisen kahvittelukerhon mukaan. Kyse oli tutkijoiden ja opiskelijoiden porukasta, jolla oli tapana kokoontua säännöllisesti kahvikupin äärelle keskustelemaan tieteestä ja tutkimusmatkoista.

Lue myös

Testosteronin lasku ahdistaa monia miehiä – Nyt sen syistä tuli uutta tietoa

Iän on ajateltu olevan yksi olennaisimpia selityksiä miesten testosteronitasojen laskemiselle. Sen on myös...
15.9.2026 21:46

Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty

Norjan kuningatar Sonja on ollut viime aikoina paljon esillä edesmenneeseen mieheensä kuningas Haraldiin...
15.9.2026 21:31

Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja

Elokuussa musiikkimaailma hätkähti, kun Deep Purple -suuruus Ritchie Blackmore teki lyhyen yllätyspaluun entisen...
15.9.2026 21:22

Aihetunnisteet

Grönlanti maantiede maantieto tiede

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomeen tuli uusi syöpähoito – Moni potilas voi välttää suuret ja ikävät leikkaukset
Uutiset | 13.9.2026 21:45
Raju avaus: Naton iskettävä Putinin heikkoon kohtaan
Uutiset | 14.9.2026 22:02
Ukrainalaistutkija Maksym Kyiak uskoo, että Ukrainalle voi aueta parempi mahdollisuus vaikuttaa Venäjän sotahaluihin
Uutiset | 14.9.2026 16:37
Trump: Ukraina ja Venäjä ovat sitoutuneet olemaan iskemättä toistensa energiakohteisiin
Uutiset | 14.9.2026 18:38
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Saksan Merz salaperäisenä: Edessä ”ratkaiseva hetki”
Uutiset | 14.9.2026 21:03
Trump poisti vierailunsa päätteeksi tullit irlantilaiselta viskiltä
Uutiset | 14.9.2026 2:38
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Pohjois-Korean johtajan lapsitilanteesta tihkuu uusia arvioita
Uutiset | 10.9.2026 11:52
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
”Lennokkeja oli kaikkialla” – Amnestyn selvitys kertoo, miten Venäjä huijaa ulkomaalaisia sotilaiksi Ukrainaan
Uutiset | 10.9.2026 12:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Testosteronin lasku ahdistaa monia miehiä – Nyt sen syistä tuli uutta tietoa
Uutiset | 15.9.2026 21:46
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkijoiden kiista ratkesi: Kaffeklubben on lajissaan maailman pohjoisin
Uutiset | 15.9.2026 21:08
Veturit joutuivat Kremlin tähtäimeen: Kiova hälyttää jo todellisesta vaarasta
Uutiset | 15.9.2026 20:54
Poliisi varoittaa: ”Tämä on varma keino menettää ajokortti tai hajottaa oma auto”
Uutiset | 15.9.2026 20:31
Trump raivostui korkeimmalle oikeudelle, presidentin suunnitelma postiäänestyksen rajoittamisesta estettiin
Uutiset | 15.9.2026 18:59
Partanen sai opposition nuhteet palkka-avoimuusdirektiivin nihkeästä toimeenpanosta
Uutiset | 15.9.2026 18:03
HS: Ukraina lähetti Suomelle nootin Huuhkajien pelistä
Uutiset | 15.9.2026 17:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pitävät maaseutua takapihana” – Hallituspuolueet pettivät viljelijät, keskusta syyttää
Uutiset | 11.9.2026 12:15
Tutkija: Moni liberaalioikeistolainen äänestää Ruotsin vaaleissa nyt keskustaa – tässä syy
Uutiset | 10.9.2026 7:37
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Testosteronin lasku ahdistaa monia miehiä – Nyt sen syistä tuli uutta tietoa
Uutiset | 15.9.2026 21:46
Suosikkikuninkaallisen karmiva tragedia: Veli katosi lapsena – eikä häntä koskaan löydetty
Uutiset | 15.9.2026 21:31
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan lähimalli vastaa tulevaisuuden Suomen tarpeisiin
Mielipide | 15.9.2026 15:49
Lukijalta: Vision puute halvaannuttaa meidät
Mielipide | 15.9.2026 10:52
Lukijalta: Suomen puhtaan sähkön käyttöä on säänneltävä
Mielipide | 14.9.2026 18:46
Lukijalta: Meri-Porin voimalaitos on säilytettävä
Mielipide | 14.9.2026 16:22

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste