Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa

24.6.2026 12:54
Lue lisää 
Väestö
Tilastokeskuksen ennakkotilaston mukaan joulukuussa koko Suomessa syntyi reilut 800 lasta enemmän kuin vuotta aiemmin. (Kuva: Lehtikuva / Irene Stachon)

Koronavauvabuumista alkaa jo näkyä viitteitä Etelä-Suomessa

Vauvoja voi syntyä Husissa maaliskuussa jopa 10 prosenttia viime vuotta enemmän.
STT-Saara-Miira Kokkonen 15.2.2021 2:00, muokattu 15.2.2021 8:29
a– a+
Väestö

Etelä-Suomessa näkyy jo ensimmäisiä viitteitä alkavasta koronavauvabuumista, kun alkuvuoden synnytyksissä on havaittu pientä kasvua.

Vauvoja odotetaan syntyvän keväällä jopa merkittävästi viime vuotta enemmän Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä (Hus), kertoo synnytysten linjajohtaja, osastonylilääkäri Aydin Tekay STT:lle.

Helsingissä ja Espoossa tehtyjen alkuraskauden seulontojen mukaan maaliskuussa laskettuja aikoja on kymmenen prosenttia enemmän kuin viime vuonna. Kasvua voidaan odottaa koko Hus-alueella, Tekay kertoo.

–  Helmikuun aikana nähdään, pitääkö ennuste paikkansa, mutta tulee varmaan aika kiireinen maaliskuu, Tekay sanoo.

Tammikuussa vauvoja syntyi Husissa vain hieman viime vuotta enemmän, mutta suurempaa lisäystä ennustetaan jo helmikuulle.

Ylilääkäri arvioi, että ihmiset ovat innostuneet lasten hankinnasta viime kesänä, jolloin synnytysten määrässä pitäisi näkyä kasvua juurikin maalis-huhtikuussa. Sen sijaan kevään koronasulku ei näkynyt suoraan tilastoissa.

–  Ilmeisesti sulun aikana ihmiset ovat olleet aika maltillisia ja aika varovaisia. Jos silloin olisi tapahtunut hedelmöittyminen, sen olisi pitänyt vaikuttaa marras-joulukuun lukuihin, jotka olivat miinuksella selvästi, Tekay kertoo.

Tilastokeskuksen ennakkotilaston mukaan joulukuussa koko Suomessa syntyi reilut 800 lasta enemmän kuin vuotta aiemmin. Tammikuun ennakkotiedot julkaistaan myöhemmin helmikuussa.

Pientä lisäystä alkuvuoden synnytysten määrässä on havaittu myös Turun yliopistollisessa keskussairaalassa.

Synnytysosaston osastonylilääkäri Eeva Ekholm kertoo, että tammikuussa synnyttäjiä oli miltei saman verran kuin vuotta aiemmin. Helmikuussa ja maaliskuussa laskettuja aikoja on hieman enemmän kuin vuosi sitten.

–  Pientä nousua, mutta se menee kuitenkin alle viiden prosentin, Ekholm sanoo.

Vaikka suoranaista vauvabuumia ei Varsinais-Suomessa ainakaan vielä näy, niin ruuhkia voi silti synnytysosastolla tulla. Yksittäisissä tapauksissa etukäteen sovittuja sektioita ja synnytyksen käynnistämisiä on voitu siirtää kiireisten tapausten tieltä.

–  Saman vuorokaudenkin aikana saattaa olla rauhallista, ja seuraavassa hetkessä tosi kiireistä. Synnytys käynnistyy silloin kun se käynnistyy, Ekholm sanoo.

Pirkanmaan sairaanhoitopiirissä vauvoja on sen sijaan syntynyt aiempaa vähemmän. Naistentautien ja synnytysten vastuualuejohtaja, osastonylilääkäri Kirsi Kuismanen pohtii, ovatko hämäläiset tyypillisesti hitaita tässäkin asiassa.

–  Tänä vuonna ollaan pikkaisen viime vuotta perässä. Parikymmentä synnytystä on vähemmän kuin viime vuonna tässä kohtaa, Kuismanen kertoo.

Tampereen kaupungin odottavien äitien lasketuissa ajoissa näkyy kuitenkin viitteitä pienestä kasvusta keväällä. Sairaanhoitopiirin asiakkaista noin puolet on tamperelaisia.

Sen sijaan Tampereen yliopistollisen sairaalan lapsettomuushoidoissa oli syksyllä kiireistä. Osasyynä oli toiminnan pysäyttäminen keväällä koronan takia, jolloin hoidot siirtyivät syksyyn.

Kuismasen mukaan tulokset hoidoissa ovat olleet perinteisesti hyviä, mikä voi näkyä myöhemmin vauvojen määrässä.

Lue myös

Hallitus sai eduskunnan luottamuksen äänin 102–83 – välikysymys koski nuorisotyöttömyyttä

Hallitus on saanut eduskunnan luottamuksen äänin 102–83 äänestyksessä, joka koski välikysymystä nuorisotyöttömyydestä. Poissa...
17.6.2026 14:07

Iranin mukaan Yhdysvaltojen kanssa ei olla solmimassa rauhansopimusta aivan heti, vaikka edistystä on tapahtunut monessa asiassa

Rubio puhui Lähi-idästä Intian-vierailullaan Delhissä. Hän sanoi uskovansa, että Yhdysvaltojen ehdotus Hormuzinsalmen avaamiseksi on vahva.
25.5.2026 10:52

SDP:n puoluekokous niittaa kannan rajaturvallisuuslakiin ja velkajarruun

SDP:n puoluekokous kokoontuu Tampereelle päättämään poliittisesta ohjelmasta tuleville vuosille sekä valitsemaan puoluejohdon. Tampere-talossa...
21.5.2026 16:10

Aihetunnisteet

Kotimaa syntyvyys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa
Uutiset | 24.6.2026 12:54
Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana
Uutiset | 24.6.2026 12:47
Valtio suunnittelee luopuvansa useista kansallispuistojen kiinteistöistä
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen neuvottelut jatkuvat ensi viikolla
Uutiset | 24.6.2026 12:06
Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna
Uutiset | 24.6.2026 12:00
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
KEHA-keskus irtisanoo yli 70 henkeä, syynä valtion säästöohjelma
Uutiset | 24.6.2026 9:42
Tutkimus: Lähes kaikkien eduskuntapuolueiden maine heikolla tasolla
Uutiset | 24.6.2026 9:29
Ranskassa sähköt poikki kymmeniltätuhansilta, lämpötilan ennakoidaan nousevan jopa yli 40 asteen
Uutiset | 24.6.2026 9:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Keskustan Kettunen: Hallitus jatkaa työpaikkojen lahtaamista maakunnissa
Uutiset | 24.6.2026 12:54
Ranskassa on todettu ensimmäinen ebolatapaus nykyisen epidemian aikana
Uutiset | 24.6.2026 12:47
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste