Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluekokous

”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista

7.6.2026 15:49
Lue lisää 
Blogi: Matti Vanhanen
Matti Vanhanen:

Vanhasen vaalikone ehdokkaille

29.7.2019 9:36, muokattu 30.5.2023 16:16
a– a+
Blogi

Keskusta on valitsemassa uutta puheenjohtajaa tilanteessa, jossa äänestäjät jakautuvat kokemansa identiteetin tai arvomaailmansa osalta yllättävän vahvasti ja aatteellinen ideaali törmää yhä useammin valtiontalouden reunaehtoihin.

Ajan haasteista yhä useampaan olisi järkevintä vastata kansainvälisellä yhteistyöllä, mutta yhä useammat kokevat sen vaarantavan kansallisvaltiota.

Koetan tässä asettaa ehdokkaille ja puoluekokousedustajille kysymyksiä, jotka auttavat jäsentämään ajatuksia.

1. Santeri Alkio – erityisesti romaaneissaan – patistaa surkeaa elämää viettäviä ottamaan itseään niskasta kiinni, menemään maatalouskurssille ja tarttumaan heti lapioon ojien avaamiseksi ja vasaraan rikkoutuneen ladon oven korjaamiseksi. Miten tämä omatoimisuutta ja itsekasvatusta korostava alkiolaisuus istuu nykyaikaan, jossa kaikessa huudetaan valtiota ja veronmaksajien rahoja apuun?

2. 1990-luvun alussa pelkäsimme, että naapuristamme saattaisi tulla jopa satoja tuhansia turvapaikanhakijoita maahamme. Pitäisikö Keskustan ajaa EU:ssa järjestelmää, jossa tällaisissa yksittäisissä kriiseissä, joita kyseinen jäsenmaa ei kykene itse ennaltaehkäisemään, muut jäsenmaat auttaisivat esim. Suomea?

3. Miten hankkisit vaikuttavuutta aluepolitiikkaan? Luotatko siihen, että valtion laitosten tiheä alueellinen palveluverkko on tärkeintä. Minkä merkityksen aluekehityksessä asetat Kikyn, T&K-toiminnan, kilpailun vapauttamisen ja infran runkoverkkojen kehittämiselle?

4. Minkä ohjeen/kannustuksen annat Keskustan kuntapäättäjille, kun kylän koulun oppilasmäärä uhkaa pudota alle 20 oppilaan?

5. Miten määrität valtasuhteen kunnallispolitiikassa kunnallisjärjestön ja valtuustoryhmän välillä?

6. Jaatko peukkuja ja kommentteja samana viikonloppuna sekä sadantuhannen ihmisen Pride-kulkueesta että 80000 ihmisen lestadiolaisen liikkeen suvipäivistä?

7. Mielensäpahoittaminen on saanut politiikkaa liikuttavan voiman. Miten hallitset sitä, että puhe eläkejärjestelmän rahoitushaasteista ei käänny eläkeläisten syyllistämiseksi, sähköautoilun visiointi ei muutu vanhalla Volvolla ajavan mielen mustumiseen tai syntyvyyden puolesta puhuminen naisten esineellistämiseksi?

8. Kun vuokra-asumisen kulut Helsingissä nousevat, niin pitääkö nostaa asumistukea, säätää vuokrasääntely, lisätä kilpailua vuokra-asuntojen lisäämiseksi vai kehittää muuta Suomea, jossa asuminen on halvempaa?

9. Kun ukko ja akka haluavat rakentaa eläketalon järven rannalle, maksavat sinne itse tien, sähköt ja vesienkäsittelyn, niin pitääkö kunnan antaa rakennuslupa vai kehottaa heitä ostamaan osake Kivistöstä juna-aseman vierestä?

10. Miten vakuutat äänestäjän siitä, että monivuotinen nurmi ja siitä ravintoa tuottava märehtijä on ilmaston kannalta hyväksyttävä? Entä kasvisten ystävän siitä, että Itämeren kalan syönti on ympäristöteko parhaasta päästä?

11. Miten selität yrittäjä-äänestäjille sen, että jälleen kerran punamultahallitus tekee parempaa yrittäjä- ja omistajatyötä ja maatalouspolitiikkaa kuin esim v. 2011 aloittanut Kokoomuksen johtama sinipuna, joka nosti pääomatuloveroa, osinkoveroa ja perintöveroa.

12. Miten avaat palkansaajan silmät siitä, että Kikyn kaltainen toiminta on lopulta kaikkien ja erityisesti työttömien edun mukaista?

13. Miten vahvistat perheitä perustavien tulevaisuudenuskoa?

14. Hyväksytkö ajattelutavan, jossa koko ikänsä säästeliäästi elänyt ja varallisuuttaan kartuttanut eläkeläinen laitetaan maksamaan tarvitsemiaan julkisia palveluja, mutta varaton saa samat palvelut toisten maksamana?

15. Kun vastakkainasettelu tuntuu olevan poliittisen kannatuksen käyttövoima, niin tekisitkö Keskustasta leimallisesti ainoan pääkaupunkiseudun ulkopuolisen Suomen edunvalvojan.

15. Missä mahdollisesti muissa asioissa Keskusta voisi nousta polarisaation toiseksi vaihtoehdoksi niin, että ihmiset leimaavat keskusteluissaan kyseisen teeman aina automaattisesti Keskustan ruisleiväksi?

16. Minkälaisissa asioissa johtamasi Keskusta tukee jotain Helsinkiin sijoittuvaa investointia?

17. Liikennettä verotetaan nyt erityisesti polttoaineen kulutuksen eli käytännössä ajetun matkan mukaan. Tämä on maaseudun kannalta varmaan pahin verotustapa. Olisitko valmis ottamaan vetovastuun suuresta uudistuksesta, joka siirtäisi veron ajojen seurantaan paikannuksen perusteella? Silloin yksityisteillä ja sorateillä ajavia verotettaisiin murto-osalla kaduilla ja moottoriteillä ajaviin verrattuna? Ministeri Bernerin väyläyhtiöidean rahoitusmalli lähestyi tätä, mutta vastustajat onnistuivat leimaamaan idean päinvastoin maaseudun viholliseksi.

18. Sallisitko tulevaisuudessa kustannusten karsimiseksi harvaan asutuilla alueilla joukkoliikenteen ja taksien siirtymisen tietokoneen ohjaamaksi?

19. Mihin kohtaan palveluissa asetat rajan julkisen sektorin ja yksityisen tuotannon kohdalla? Uskotko lähtökohtaisesti, että julkisen sektorin tuotanto on asiakkaan kannalta laadukkaampaa?

20. Kuinka monta prosenttia sivistyksestäsi on julkisen koulutuksen luomaa ja paljonko olet hankkinut siitä itsekasvatuksella?

Kuinka monta prosenttia sivistyksestäsi on julkisen koulutuksen luomaa ja paljonko olet hankkinut siitä itsekasvatuksella?

21. Olet puheenjohtajana houkutellut kokeneen ministerin oman vaalipiirinsä ja ”varman valinnan” sijasta asettumaan ehdokkaaksi Helsingistä. Hän saa sieltä ehdokkaistamme selvästi parhaan tuloksen, mutta jää valitsematta. Oletko valmis hyväksymään hänelle esim. ministeriä avustavan valtiosihteerin työn?

22. Miten onnistumme juuriamme kunnioittaen menestymään kaupungeissa ideologiamme pohjalta?

23. Lataatko someen mieluummin lomakuvia Nizzan rantakahvilasta vai nuotiokahvilta Kolilla?

24. Mistä sinulle keskustalainen identiteettisi muodostuu?

Matti Vanhanen Valtioneuvos Matti Vanhanen toimi keskustan kansanedustajana vuosina 1991–2010 ja 2015–2023, pääministerinä ja keskustan puheenjohtajana vuosina 2003–2010, valtiovarainministerinä vuosina 2021–2022 ja eduskunnan puhemiehenä vuosina 2019–2020 sekä 2022–2023.

Lue myös

Blogi
Matti Vanhanen:

Unohtuiko yövartijatehtävä?

Valtioiden ehkä vanhin rooli ja tehtävä on ollut toimia yövartijana. Eli valtio on...
29.5.2026 10:40
Blogi
Matti Vanhanen:

Mihin katosi turvallisuuden yhteinen valmistelu?

Suomi haki ja pääsi Naton jäseneksi asettamatta mitään rajoituksia jäsenyydelleen. Päätöstä tehtäessä oli...
6.3.2026 10:15
Blogi
Matti Vanhanen:

Mitä rauha Ukrainassa tarkoittaisi?

Suuri ero rauhanneuvotteluissa Suomen ja Ukrainan välillä on siinä, että Suomelle rauha saneltiin...
15.12.2025 14:02

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Pekka Kuusisto:
Aika tehdä linja – ja valinnat
Blogi | 5.6.2026 12:52
Vesa Kallio:
Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli
Blogi | 4.6.2026 10:15
Jari Haapiainen:
Kansainvälisesti vaikuttava keskusta 120 vuotta
Blogi | 3.6.2026 8:00
Janne Kaisanlahti:
Puoluekokous valitkoon edelleen presidenttiehdokkaan
Blogi | 1.6.2026 15:17
Katri Kulmuni:
Jutta Zilliacuksen elämäntyöstä
Blogi | 1.6.2026 15:01
Näytä lisää

Uusimmat

Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta otti kantaa lapsiperheiden, perusturvan ja omavaraisuuden puolesta
Uutiset | 7.6.2026 16:20
”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista
Tarinat | 7.6.2026 15:49
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
Lapissa voimassa varoitus rajusta ukonilmasta
Uutiset | 7.6.2026 12:21
Kokoomuksen varapuheenjohtajiksi Partanen, Häkkänen ja Multala
Uutiset | 7.6.2026 12:02
”Keskustassa on tilaa” – Näin naisten asemaa kommentoitiin puoluekokouksessa
Uutiset | 7.6.2026 11:06
Miehen epäillään ylittäneen rajan Suomesta Venäjälle ja takaisin – kulki avoimen riistaportin läpi
Uutiset | 7.6.2026 10:31
Keskustan puoluekokous linjasi periaateohjelmasta ja aloitteista – suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 7.6.2026 9:00
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Soini väläyttää: Ehdokkuus tarkoittaisi ”ryskettä ja aitojen kaatumista”
Uutiset | 6.6.2026 14:14
Kaikkoselta tiukka viesti demarileiriin: ”Jos keskustan kanssa yhteistyötä joskus ajattelee tekevänsä”
Uutiset | 6.6.2026 10:40
Kimalainen ratkaisi uuden ongelman kylmiltään – tutkimus todisti yllättäviä kykyjä
Uutiset | 5.6.2026 21:45
Keskustan varapuheenjohtajiksi Kemppi, Siponen ja Lohi
Uutiset | 6.6.2026 17:25
Kaikkonen taputettiin jatkoon keskustan ruorissa – puolue ottaa katseen ”tosissaan ensi kevään vaaleihin”
Uutiset | 6.6.2026 15:43
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Fasisteja tukenut kuningas yritti pelastaa viime hetkellä maineensa – Se ei enää auttanut
Uutiset | 1.6.2026 21:01
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Maailman vanhin sotaveteraani on kuollut – koki sekä fasismin että kommunismin vuodet
Uutiset | 1.6.2026 14:10
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta otti kantaa lapsiperheiden, perusturvan ja omavaraisuuden puolesta
Uutiset | 7.6.2026 16:20
”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista
Tarinat | 7.6.2026 15:49
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Vaalit ja kansan edustaminen eivät ole viihdettä
Mielipide | 6.6.2026 14:29
Lukijalta: Vanhuspalvelut eivät kestä enää yhtään tekosyytä
Mielipide | 5.6.2026 11:59
Lukijalta: Puolustusmenot Norjaan ja Viroon
Mielipide | 5.6.2026 10:55
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustan on rakennettava alueellista tasa-arvoa ja tulevaisuudenuskoa myös Varsinais-Suomessa
Mielipide | 2.6.2026 12:30
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta otti kantaa lapsiperheiden, perusturvan ja omavaraisuuden puolesta
Uutiset | 7.6.2026 16:20
Siika-aho: Keskustaan on liittynyt 3 100 uutta jäsentä – ”Meillä ei tarvitse todistaa itseään lippalakeilla”
Uutiset | 5.6.2026 16:30
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
SDP:ssä vaikuttanut porilainen kuntapoliitikko Sonja Myllykoski siirtyy keskustaan
Keskusta | 4.6.2026 15:36
Suomen suurin puoluekokous tehdään ”tämmöisellä orkesterilla”
Uutiset | 31.5.2026 20:00
”Miksen ajatellut tätä jo aiemmin”, keskustaan loikannut Panu Peitsaro sanoo
Uutiset | 31.5.2026 9:02
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat: Timo Soinille ei ole tilaa keskustassa
Uutiset | 5.6.2026 12:29
Aurinko ei laskenutkaan – nämä asiat ovat tutkijoiden mielestä kantaneet keskustaa vuosien läpi
Uutiset | 31.5.2026 8:15

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen